Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Care este cel mai bun eBook Reader?

- - - - -
  • Please log in to reply
374 replies to this topic

Poll: Cine produce cele mai bune eBook readere? (189 member(s) have cast votes)

Pentru modelele carui producator de eBook readere optati si de ce?

  1. Amazon Kindle (133 votes [70.37%] - View)

    Percentage of vote: 70.37%

  2. Kobo (16 votes [8.47%] - View)

    Percentage of vote: 8.47%

  3. Sony (7 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  4. Nook (17 votes [8.99%] - View)

    Percentage of vote: 8.99%

  5. Altul (16 votes [8.47%] - View)

    Percentage of vote: 8.47%

Vote Guests cannot vote

#271
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Ma indoiesc ca un virus de windows s-ar putea copia pe ebook. Incearca sa-l lasi peste noapte la incarcat. Schimba cablul. Conecteaza-l la o priza in loc de PC.

#272
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 anasstasia, on 29 decembrie 2014 - 21:46, said:

Calculatorul meu este virusat insa inca functioneaza. Am un win 32 de care nu scap decat prin reinstalare windows si am tot amanat lucrul acesta. M-am gandit ca poate am virusat e-book-ul.
Ce naiba poate fi? De ce nu reusesc sa-l incarc?
Va multumesc!

Daca ai calculatorul virusat, atunci ar trebui sa rezolvi aceasta problema. Oricum, nu am auzit de forme de malware care sa modifice curentul de pe USB-uri.

Probabil ca USB-ul computerului nu ofera amperajul necesar (mai ales daca este vorba despre USB-urile de pe panoul frontal al Unitatii Centrale de la un Desktop PC si/sau de USB 1.0/1.1/ 2.0 in loc de 3.0) si atunci ai putea incerca un cablu in Y care sa permita alimentarea simultana din 2 porturi USB.
Ar trebui, de fapt, sa utilizezi un incarcator USB pentru priza. In specificatiile eBook Readerului ar trebui sa scrie de ce fel de incarcatoare sunt compatibile. De exemplu, eu incarc eBook Readerul la 5V @ 1000mAh = 1Ah si uneori folosesc incarcatorul de la tableta care scoate curent de 2A. Nu se recomanda utilizarea incarcatoarelor mai "slabe" (exista risc de supraincalzire, topire), dar nici foarte "puternice" (deoarece se poate arde circuitul de incarcare de la eBook Reader). Daca este usor mai mare curentul din incarcatorul USB, atunci circuitul de incarcare va "trage" atat curent cat ii este necesar.
In situatia in care incarci de pe USB-urile frontale ale unitatii centrale

#273
roxolan

roxolan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2015
Salut!
Eu am de peste 1 an Kobo Aura HD (mai exact, l-am cumparat imediat ce a aparut) si vreau sa zic ca sunt extrem de multumit.
Am avut si Kindle DX inainte, si un model de iRiver (parca), deci nu ma consider profan.
Puncte forte: greutatea este ideala iar iluminatul intr-adevar nu oboseste prea mult ochii (nici pe departe nu se compara cu o tableta), dar cere o zi doua de adaptare (cred ca depinde si de ochii fiecaruia; si in  plus, eu citesc cu lumina stinsa). In ce priveste formatele PDF, nu va agitati degeaba fiindca nici un ebook pe piata nu este inca multumitor la acest capitol.
In ce priveste exclamatia: ”de cand am ebook am redescoperit cititul”... tine faza asta vreo cateva saptamani pana ce trece sentimentul noutatii. Dupa care, cine citea de obicei citeste si acum, iar cine nu, nu.
Va doresc alegere inspirata!

#274
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Aspiram si eu la Kobo Aura HD, dar indisponibilitatea lui pe piata noastra la magazinele mari si preturile exagerate pe care il avea la 1 sau 2 magazine online aproape necunoscute m-au obligat sa ma indrept spre alte modele.
Am avut norocul sa prind atat un Nook cat si un Kindle, ambele cu ecran iluminat, la preturi foarte bune. Amandoua m-au costat impreuna cat m-ar fi costat modelul de la Kobo.
Dar pana la urma orice eBook Reader de marca este bun. Fiecare eBook Reader de marca prezinta avantaje si dezavantaje in comparatie cu celelalte, dar in esenta toate sunt utilizate aproximativ la fel, deci avantajele si dezavantajele isi pierd din importanta la o utilizare normala. Cel mult pot interveni preferintele pur personale pentru anumite avantaje pe care un anumit model le are fata de altul.

Mai important mi se pare sa cunoastem ce sa evitam. Si sunt numeroase marci de evitat, mai ales de la o vreme de cand piata noastra absoarbe tot mai multe modele de eBook Readere ce sunt departe de calitatea oricarui model de marca.

De exemplu, eMag face vanzari masive de eBook Readere marca Prestigio, Evolio, Energy, TrekStor (nu mai stiu exact) care in general sunt foarte departe de calitatea unui eBook Reader de marca sau chiar inutilizabile ca eBook Readere: au ori display-uri de proasta calitate sau care obosesc in mod exagerat ochii, ori autonomie reala pe baterie extrem de mica, ori butoane de proasta calitate, ori au buguri software grave...

#275
BookishGirl

BookishGirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.05.2010
Caut si eu un Kobo Aura HD sau H2O. Nu imi plac produsele Amazon (ma irita pur si simplu) si am inteles ca Kobo-urile sunt mai deschise comparativ cu Kindle-urile. In fine,  stie cineva daca avem vreo sansa sa se aduca Kobo-uri in Romania mai curand?

#276
roxolan

roxolan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2015

 BookishGirl, on 16 martie 2015 - 10:04, said:

Caut si eu un Kobo Aura HD sau H2O. Nu imi plac produsele Amazon (ma irita pur si simplu) si am inteles ca Kobo-urile sunt mai deschise comparativ cu Kindle-urile. In fine,  stie cineva daca avem vreo sansa sa se aduca Kobo-uri in Romania mai curand?
Eu l-am cumparat imediat ce a aparut, deplin constient de riscul de a nu avea service sau servicii post vanzare la noi. Am fost interesat strict de calitatea produsului: rezolutie, diagonala, ecran retroiluminat, s.a. Nu am motive sa fiu dezamagit. Inca nu este nimic pe piata care sa-l surclaseze. Un punct slab este faptul ca nu are protectie la supraincarcarea acumulatorului.
Daca-l uiti prea mult in priza, ii scade autonomia. La o luna dupa ce l-am cumparat, eu l-am uitat o noapte in priza (in loc de cca 2 ore, cat ar fi fost nevoie) si de atunci, in loc de +30zile pe baterie, acum ma tine cca 2 saptamani.
Daca vrei kobo, cauta pe magazinele online din Europa. Sunt foarte multe care expediaza si in RO, atata vreme cat platesti paypal sau cu cardul.
Succes! si spor la citit!

 _-_, on 04 martie 2015 - 18:35, said:

Aspiram si eu la Kobo Aura HD, dar indisponibilitatea lui pe piata noastra la magazinele mari si preturile exagerate pe care il avea la 1 sau 2 magazine online aproape necunoscute m-au obligat sa ma indrept spre alte modele.
Am avut norocul sa prind atat un Nook cat si un Kindle, ambele cu ecran iluminat, la preturi foarte bune. Amandoua m-au costat impreuna cat m-ar fi costat modelul de la Kobo.
Dar pana la urma orice eBook Reader de marca este bun. Fiecare eBook Reader de marca prezinta avantaje si dezavantaje in comparatie cu celelalte, dar in esenta toate sunt utilizate aproximativ la fel, deci avantajele si dezavantajele isi pierd din importanta la o utilizare normala. Cel mult pot interveni preferintele pur personale pentru anumite avantaje pe care un anumit model le are fata de altul.

Mai important mi se pare sa cunoastem ce sa evitam. Si sunt numeroase marci de evitat, mai ales de la o vreme de cand piata noastra absoarbe tot mai multe modele de eBook Readere ce sunt departe de calitatea oricarui model de marca.

De exemplu, eMag face vanzari masive de eBook Readere marca Prestigio, Evolio, Energy, TrekStor (nu mai stiu exact) care in general sunt foarte departe de calitatea unui eBook Reader de marca sau chiar inutilizabile ca eBook Readere: au ori display-uri de proasta calitate sau care obosesc in mod exagerat ochii, ori autonomie reala pe baterie extrem de mica, ori butoane de proasta calitate, ori au buguri software grave...

Fara nici o suparare, si fara sa fac reclama unui produs anume, raman, potrivit experientei mele directe, la parerea ca, d.p.d.v. al calitatii imaginii / iluminarii ecranului, ergonomiei  si respectiv al autonomiei, kobo aura inca face legea la clasa lui. Cred ca se apropie 2 ani de cand a fost lansat pe piata.
Iar ca pret, da, indiscutabil, a fost foarte scump cand a aparut. Si asa a si ramas.

Edited by roxolan, 16 March 2015 - 21:52.


#277
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In acest moment si Kobo Aura HD este depasit, de exemplu de Sony Digital Paper: http://www.sony.com/digitalpaper/

Mai multe detalii aici: http://goodereader.c...al-paper-review

#278
roxolan

roxolan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2015

 _-_, on 16 martie 2015 - 22:57, said:

In acest moment si Kobo Aura HD este depasit, de exemplu de Sony Digital Paper: http://www.sony.com/digitalpaper/

Mai multe detalii aici: http://goodereader.c...al-paper-review
doar ca mai dureaza un pic pana va fi disponibil.
Aura este deja disponibil. In fine...

#279
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sony's Digital Paper E Ink e-reader/tablet hybrid has now been made available to buy, directly through the Sony website, as well as from the licensed resellers through which the tablet started being sold in May, Good E Reader has reported.
Sursa: http://www.cnet.com/...-tablet-online/

Uite-l aici: https://pro.sony.com.../product-DPTS1/
Pret: $999.00
(cam scump...)

Deci este deja de ceva vreme pe piata.

#280
BookishGirl

BookishGirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.05.2010
Da, e interesant - dar mult prea mare ca dimensiune, si totusi mult prea scump. Intr-adevar mi-ar placea un asemenea hibrid, dar pana nu are o marime mai manageable, nu e practic decat pentru oameni de afaceri (sau eventual doamne cu genti uriase.) Relativ la Kobo Aura, problema e ca mie nu imi place sa cumpar lucruri fara garantie. Daca se strica, ce faci? Of... Nu pot sa inteleg de ce atat de putine firme aduc Kobo in Romania. Cred ca intr-un final o sa iau unul de pe unul din site-urile mai mici, pentru ca nu vad alta optiune.
In alta ordine de idea: Ecran e-ink pearl vs. e-ink carta. Pareri? Se merita diferenta de pret dintre HD si H2O? Mie imi suradea si Pocketbook Ultra pentru ca are E-ink Carta.

#281
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

 MuslimGambit, on 21 martie 2015 - 14:27, said:

Un dispozitiv bun si ieftin (max.500ron) imi puteti recomanda?

KIndle?

emag au chiar Paper White (resigilat) la banii astia

#282
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,793
  • Înscris: 06.09.2004
kindle paperwhite este 100 de euro pe amazon.de. nu vad niciun motiv pentru care l-ai lua din romania. locul de unde-l iei nu are relevanta la garantie - eu m-am asezat pe el in pat si i-am spart ecranul. am dat mail la amazon sa intreb daca se poate repara si mi-au trimis oricum altul.

#283
Crugasic

Crugasic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 06.01.2011
Există vreun cititor electronic care vine cu dicționare X-Ro (unde X = En, Fr, Rus, Sp, etc.) incluse? Se găsesc pe undeva de cumpărat (sau gratis, evident legal) astfel de dicționare X-Ro pentru cititoare electronice?

#284
BookishGirl

BookishGirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.05.2010
Posibil ca ebook readerele Pocketbook sa aiba dictionare dar nu stiu sigur. In alta ordine de idei, ma gandeam sa cumpar asta:
http://ondo.ro/media...a.html?___SID=U
Totusi am dubii asupra magazinului. A cumparat cineva de la ei? Pareri? Ma intereseaza in materie de garantie, seriozitate, etc.

#285
Crugasic

Crugasic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 06.01.2011

 BookishGirl, on 25 martie 2015 - 12:01, said:

Posibil ca ebook readerele Pocketbook sa aiba dictionare dar nu stiu sigur.

Da, cititoarele PocketBook vin cu cîteva dicționare incluse, însă ele sînt En-X sau X-En, fără ca X să fie și Ro. Deci se vînd la noi, au manual și interfață în limba noastră, dar nu și dicționare X-Ro sau Ro-X.

#286
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 born2lose, on 21 martie 2015 - 22:29, said:

kindle paperwhite este 100 de euro pe amazon.de. nu vad niciun motiv pentru care l-ai lua din romania. locul de unde-l iei nu are relevanta la garantie - eu m-am asezat pe el in pat si i-am spart ecranul. am dat mail la amazon sa intreb daca se poate repara si mi-au trimis oricum altul.
Doar ca amazon.de nu livreaza Kindle-uri in Romania (am incercat acum cateva luni).

Pretul pentru un Kindle Paperwhite (recomand, daca veti citi macar ocazional pe lumina slaba - evident, merge si pe bezna, poti regla luminozitatea astfel incat sa nu fie deranjant) este de aprox. 530-540 lei. Nou-nout, la magazine mari. Daca e mai scump, cautati la alte magazine/asteptati oferte etc.

#287
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

 TS030, on 30 martie 2015 - 19:38, said:

Doar ca amazon.de nu livreaza Kindle-uri in Romania (am incercat acum cateva luni).

Pretul pentru un Kindle Paperwhite (recomand, daca veti citi macar ocazional pe lumina slaba - evident, merge si pe bezna, poti regla luminozitatea astfel incat sa nu fie deranjant) ...

Am  citit eu sub plapuma, ca in studentie :D. Perfect!

#288
sabinst

sabinst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.02.2014

 BookishGirl, on 17 martie 2015 - 13:37, said:

Da, e interesant - dar mult prea mare ca dimensiune, si totusi mult prea scump. Intr-adevar mi-ar placea un asemenea hibrid, dar pana nu are o marime mai manageable, nu e practic decat pentru oameni de afaceri (sau eventual doamne cu genti uriase.) Relativ la Kobo Aura, problema e ca mie nu imi place sa cumpar lucruri fara garantie. Daca se strica, ce faci? Of... Nu pot sa inteleg de ce atat de putine firme aduc Kobo in Romania. Cred ca intr-un final o sa iau unul de pe unul din site-urile mai mici, pentru ca nu vad alta optiune.
In alta ordine de idea: Ecran e-ink pearl vs. e-ink carta. Pareri? Se merita diferenta de pret dintre HD si H2O? Mie imi suradea si Pocketbook Ultra pentru ca are E-ink Carta.


Kobo Aura H2O gasesti aici cu garantie. Sau Kobo Aura aici. Chiar daca e site-ul mai mic sa sti ca suntem seriosi, asta cred ca e cel mai important Posted Image Suntem si pe okazii... Ca sa vezi cateva review-uri.

Edited by sabinst, 18 April 2015 - 17:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate