Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

"Sfanta treime"/ dogma Trinitatii - o invatatura biblica?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26660 replies to this topic

#26641
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004
Pentru tine, este simplu să rezolvi chestiunea, dar ce vor face trinitarii care zic că sunt 3 Persoane diferite, Tatăl, Fiul și Duhul, care toate împreună sunt O singură Ființă numită Dumnezeu. Când Isus s-a întrupat, a murit și a înviat, Tatăl era Entitate separată, Duhul la fel. Ori asta are repercusiuni grave asupra identității Dumnezeului Triunic!

#26642
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,425
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 26 august 2017 - 18:58, said:

Oare Stăniloaie nu s-a gândit la toate aceste aspecte?
Ba da. Si a dat raspuns la toate.
Dar daca tu singur ai recunoscut ca nu i-ai citit cartea? Posted Image

Daca nu citesti nicio carte de Teologie Sitematica NU ai cum sa intelegi.

View Postdark, on 26 august 2017 - 19:29, said:

Ori asta are repercusiuni grave asupra identității Dumnezeului Triunic!
Dumnezeu biruieste orice ar veni asupra Lui.
El e foarte puternic.

Edited by Sfantul Jakob, 26 August 2017 - 21:29.


#26643
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004
Nu dispun de cartea lui Stăniloaie. Dacă aș deține-o, ați fi avut-o aici analizată pagină cu pagină.

View PostSfantul Jakob, on 26 august 2017 - 21:31, said:

Dumnezeu biruieste orice ar veni asupra Lui.
El e foarte puternic.
În cele din urmă da, acesta va fi deznodământul. Dar acum este veacul cel rău în care satana își face numărul prin slujitorii lui, trinitarii și modaliștii. Aceste doctrine seamănă confuzie și îndreaptă închinarea spre alți dumnezei, făcuți de oameni, cu teoriile lor și nu către Unicul Dumnezeu al tuturor, la care s-a închinat inclusiv Isus, Unsul și Alesul, Cel Pecetluit de Dumnezeu, Chemat și Sfințit, care acum stă la dreapta Puterii (cum ar putea să stea la dreapta Ființei sale ?)

L-aș întreba pe Stăniloaie, dacă a citit asta:

intrucat stim ca Hristosul inviat din morti nu mai moare: moartea nu mai are nicio stapanire asupra Lui. (Rom.6:9)
Dacă apostolul afirmă că moartea, de acum înainte nu mai are stăpînire asupra lui Cristos, înseamnă că înainte a avut. Da, moartea a avut stăpânire asupra lui Isus Cristos, care nu este Ființa unică divină, băi rătăciților! Ființa unică divină nu poate fi sub stăpânirea morții, sub nicio formă, nicicând! Sunt două ființe separate, Tatăl și Fiul.

Edited by dark, 27 August 2017 - 08:08.


#26644
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,425
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 27 august 2017 - 08:17, said:

Nu dispun de cartea lui Stăniloaie.
Se vad lacunele... Posted Image

Attached Files


Edited by Sfantul Jakob, 27 August 2017 - 20:36.


#26645
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004
M-am uitat prin cartea ăstuia. Cred că a scris-o Pomohaci.
Zice că fiecare Persoană din Trinitate este transparentă celorlalte. E fals lucrul acesta. Spre exemplu, Fiul nu știe nici cine vor fi cei cu care va guverna, la dreapta și la stânga, nici ziua revenirii Sale. Dacă Tatăl ar fi transparent pentru Fiul, Acesta ar ști totul despre Tatăl, ori lucrurile nu stau deloc așa.

[ https://s2.postimg.org/5ddfdr92x/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tatăl e desăvîrșit transparent și alter-ego pentru Fiul?
Pfui, arză-v-ar focul de eretici! :)

#26646
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 27 august 2017 - 20:54, said:

M-am uitat prin cartea ăstuia. Cred că a scris-o Pomohaci.
Zice că fiecare Persoană din Trinitate este transparentă celorlalte. E fals lucrul acesta. Spre exemplu, Fiul nu știe nici cine vor fi cei cu care va guverna, la dreapta și la stânga, nici ziua revenirii Sale. Dacă Tatăl ar fi transparent pentru Fiul, Acesta ar ști totul despre Tatăl, ori lucrurile nu stau deloc așa.

[ https://s2.postimg.org/5ddfdr92x/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tatăl e desăvîrșit transparent și alter-ego pentru Fiul?
Pfui, arză-v-ar focul de eretici! Posted Image
:D

asta trebuie pusa in rama numaidecat.

#26647
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004
Sigur nu a scris Pomohaci cartea asta???
Zice că trebuie să fie musai 3 ca să fie creat spațiul, care nu ar avea sens, dacă e doar unul. No kidding?!

[ https://s2.postimg.org/q0z7q0o1l/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Zice că Isus a luat în Ipostasul Său și natura umană. Păi exact asta întreb, măi teologilor, dacă Isus a luat natura umană, înseamnă pe cale de consecință că Dumnezeul Triunic s-a modificat, nu? Înainte nu avea natura umană și dacă Unul din cele 3 Ipostasuri ia și natura umană, deci se modifică față de cum era înainte, atunci Trinitatea este muabilă, devine altceva, avînd și natură umană, pentru că un Ipostas ia această natură umană la un moment dat în istorie! Pricepeți? Ei, exact asta nu explică Pomohaci, pardon, Stăniloaie, exact asta nu explică. Aruncă pastila și gata. Uite, citesc în continuare și nimic!

[ https://s2.postimg.org/l8peektdl/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26648
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://s2.postimg.org/t38dixupl/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ia uitați ce-i mai bășește mintea ăstuia!
Deci cum zice?
”Dar Ipostasurile Sfintei Treimi nu sunt unite în aceeași natură numai prin firele subțiate care le unesc dar le și despart în oarecare măsură. Nici un fel de subțiere a naturii divine nu se poate cugeta între ele. Toate trei sunt în mod desăvârșit Unul în Altul, posedând împreună întreaga natură divină și toate posedă în mod comun întreaga fire, fără nicio slăbire a continuității între ele.”

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jADPDQ9J8gU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26649
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://s2.postimg.org/9bfeb4xx5/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta așa, spre amuzament.
Oricum, e greșit complet.
Zice așa: ”la Dumnezeu nu e posibil ca un Eu să se afirme în fața altui Eu, ci îl socotește continuu pe Celălalt ca Înlocuitor al Său”

Când Isus L-a socotit pe Tatăl ca Înlocuitor al Său ?
Dumnezeu este 3 Eu-uri. Adică schizofrenic, în limbaj medical. Dar vedeți că Eu-rile astea stau cuminți, adică nu se grozăvește unul înaintea altuia. Nu, nu. Și se înlocuiesc unul pe altul,..., probabil la condică. Semnează unul pentru altul, când lipsește vreunul (o fi pe drum, aglomerație, ce vreți acuma!)

[ https://s2.postimg.org/ja0cxm7cp/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acu' mai zice ...da, că se și ASCUND unul sub altul, aceste Eu-uri ale lui Dumnezeu, deci joacă pitulușul.
În fine, cred că ne-am amuzat destul. Individul ăsta care a scris cartea trebuie dus la Spitalul de psihiatrie. Eu nu o să-mi mai pierd timpul citind ce a scris un psihopat.

#26650
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postdark, on 26 august 2017 - 19:29, said:

Pentru tine, este simplu să rezolvi chestiunea, dar ce vor face trinitarii care zic că sunt 3 Persoane diferite, Tatăl, Fiul și Duhul, care toate Ă®mpreună sunt O singură Ființă numită Dumnezeu. Când Isus s-a Ă®ntrupat, a murit și a Ă®nviat, Tatăl era Entitate separată, Duhul la fel. Ori asta are repercusiuni grave asupra identității Dumnezeului Triunic!
Si teoria ta care e?
Dar inainte de a o expune, spune-mi ce se intampla in organismul tau la nivel de atom, toate reactiile fizico-chimice ce au loc cand mananci o...prajitura. 😀
Nu poate fi greu, daca ai inteles deja lucruri imposibil de inteles.
P.S. Nu am citit cartea lui Staniloaie, consider ca si dumnealui se aventureaza intr-un mediu incognoscibil.

Edited by Xlander, 17 September 2017 - 12:53.


#26651
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004

View PostXlander, on 17 septembrie 2017 - 12:52, said:

lucruri imposibil de inteles

Faci aluzie la doctrina Dumnezeului Triunic? Posted Image

View PostXlander, on 17 septembrie 2017 - 12:52, said:

cand mananci o...prajitura.

Nu consum zahăr deloc.
Reacțiile sunt nocive, zahărul este un produs toxic pentru organism.

View PostXlander, on 17 septembrie 2017 - 12:52, said:

Si teoria ta care e?

Nu am nicio teorie. Dar pot, în câteva rânduri, să ți-o expun pe cea a unui mare apostol, pe nume Paul din Tars.

#26652
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postdark, on 17 septembrie 2017 - 15:16, said:


Faci aluzie la doctrina Dumnezeului Triunic? Posted Image

Nu consum zahăr deloc.
Reacțiile sunt nocive, zahărul este un produs toxic pentru organism.

Nu am nicio teorie. Dar pot, in cateva randuri, să ți-o expun pe cea a unui mare apostol, pe nume Paul din Tars.
Nu incetezi sa ma uimesti.
Posted Image

Mi se pare incredibil ca reusesti sa te feresti de dulciuri total, in fine, nu e imposibil.

Daca n-ai nici o teorie, ok. Sunt mai multe interpretari pe marginea a ceea ce spune Pavel, asa ca nu e obosi. Las ca te prind pe alt topic.

Posted Image


#26653
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,425
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 19 aprilie 2022 - 15:46, said:

Era Isus și ”marele Iehova”, când era în formă de zigot?  Propun să-mi răspunzi pe topicul cu Trinitatea, fiindcă discuția este mai potrivită acolo și... mă simt și eu oarecum acasă, aici sunt ”musafir” și în casa gazdei nu poți face ce vrei...:)

Deci aici vrei să-ți răspund.
Pe topicul pe care l-ai deschis pe când erai... blueday. :)

Răspunsul este DA!

#26654
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004
Deci putea Zigotul să fie Dumnezeu atotputernic, adică atotștiitor? Un Zigot, cu Z-ul cât mai ”divin” ? Este posibil așa ceva? Poate un țânțar să piloteze un F-16 ?

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ee/Zygote.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce poate ști ”parameciul” de mai sus? Posted Image

#26655
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,425
  • Înscris: 26.01.2007
Păi zigotul era zigot de om, nu de Dumnezeu.
Dumnezeu era omnipotent, omniscient, omniprezent.

Tu ai văzut vreodată un zigot omniprezent?

Omul NU era Dumnezeu.
Isus Hristos era Dumnezeu.
El era om și Dumnezeu

Zigotul nu putea să piloteze un F-16.
Dar Dumnezeu, da. Putea să-l creeze atunci în secolul I. Și-l putea pilota.

Iar parameciul nu știe nimic. Însă Dumnezeu știe totul.

Nu?

#26656
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004
Nu.

Dacă Hristos a avut ambele firi de la naștere, înseamnă că Dumnezeu Fiul este ... Dumnezeu Zigotul din anul 1 e.n. și câteva luni...deci și Zigotul era 100% om și 100% Dumnezeu.

#26657
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,425
  • Înscris: 26.01.2007
Ești sigur? Posted Image
Nu pot să cred așa ceva!

De unde știi, că în Biblie nu scrie... :habarnam:

#26658
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004
Vrei să spui că în perioada cât Maria a fost gravidă, 9 luni, a II-a Persoană a Trinității a... dispărut, pur și simplu? Sau Dumnezeu a fost complet, 3 Persoane nedespărțite, tot timpul?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate