Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata
 Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...

[UNDE] reciclare cd / dvd
 Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV
 Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML
 

"Sfanta treime"/ dogma Trinitatii - o invatatura biblica?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26660 replies to this topic

#26623
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,513
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 25 august 2017 - 14:15, said:

Asta vă e teologhia măi spilcuiților....
A noastra? Nope, prietene. Aia e a ta.
Uite aici, mai jos, teologie serioasa.
Citeste-o mai intai! Fiecare carte, de trei ori.
Si abia apoi, daca nu ai inteles ceva, vino cu intrebari la noi!

Dar tare ma tem ca pe tine nu prea te intereseaza teologia, ci bancurile.

Edited by Sfantul Jakob, 25 August 2017 - 16:31.


#26624
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,145
  • Înscris: 16.03.2004
Nu am citit aceste cărți, dar am citit altele. Spre exemplu, de părintele Arhimandrit Dumitru Cobzaru și ceva de Derek Prince. Am observat că trunchiază versete, sau spun lucruri pe care versetul nu le conține, cum faci și dumneata. Spre exemplu, citezi din Efeseni 4: 6, unde scrie că este un singur Dumnezeu al tuturor, și tai ”al tuturor”, ori citezi din VT, respectiv Shema Israel, dar pui ”Domnul”, deși textul conține ”Yahweh”. Ori iei două texte provenind din contexte diferite și le pui alături, ca și cum ar fi din același context. Așa fac și ei...nimic nou sub soare.
Totuși, pentru a accepta Trinitatea, nu crezi că ar fi suficient textul biblic și nu alte lucrări, gen Stăniloaie?

#26625
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,513
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 25 august 2017 - 16:42, said:

Totuși, pentru a accepta Trinitatea, nu crezi că ar fi suficient textul biblic și nu alte lucrări, gen Stăniloaie?
Nu

#26626
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,145
  • Înscris: 16.03.2004
Dumneavoastră credeți așa cum explică teologii trinitari ortodocși, că lui Avraam i s-au arătat Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt, care au servit un vițel fript? La stejarul Mamre, Avraam a văzut 3 bărbați, respectiv Sfânta Treime. Da?

 Sfantul Jakob, on 25 august 2017 - 18:18, said:

Nu

Înseamnă că apostolii Domnului Isus, care au conceput ceea ce noi astăzi numim Noul testament, nu au fost în stare să definească pe Dumnezeu și iată că este nevoie contribuția altor teologi cu pregătire superioară, pentru asta. Mda.

#26627
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,513
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 25 august 2017 - 19:08, said:

Înseamnă că apostolii Domnului Isus, care au conceput ceea ce noi astăzi numim Noul testament, nu au fost în stare să definească pe Dumnezeu
Nu e vorba ca nu au fost in stare. De fapt, nu au vrut.
Biblia nu catadixeste sa-L defineasca pe Dumnezeu. Doar ii prezinta atributele si lucrarea.

#26628
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,145
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 25 august 2017 - 20:04, said:

Biblia nu catadixeste sa-L defineasca pe Dumnezeu.
O ba da, de multe ori. Iată cum începe Pavel 1 Corinteni cap 11, v. 3: ”Dar vreau sa stiti ca...”
Pavel vrea ca noi să știm. Eu respect ce a învățat Pavel acolo. Dar voi pocăiții respectați pe Stăniloaie, care nu a fost apostol.

#26629
krash_X

krash_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 20.11.2005
Observ ca disutia s-a redeschis cu un raspuns adresat mie, asa ca imi permit sa explicitez putin dezlegarea mea asupra trinitatii si doresc sa fiu corijat in cazul in care am luat-o pe aratura. Dumnezeu ar fi unul singur, the boss, tatal. Acest "Tata" transcede atat lumea spirituala cat si materiala, nu poate fi definit de acestea. Asa ca in lumea spirituala apare in ipostasul de "Sf Duh", duhurile, sufletele, etc. tinand de aceasta, iar pe partea materiala, accesibila simturilor noastre, s-a intrupat la un moment dat in om, Iisus Hristos, ca sa-l putem pipai mai bine. Dumnezeu fiind cel mai tare, poate coexista in cele 3 ipostasuri, fara sa piarda strentch si atribute in niciuna dintre ele. In opinia mea, cand Iisus face referi la aspecte de dinainte de a se naste, la care ar fi participat, o face in calitate de Dumnezeu Tatal, din care s-a intrupat.
In continuare ateu :)

#26630
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,241
  • Înscris: 10.09.2008
Ești aproape de dogma trinității, dar aceasta este departe de Biblie, așa cum s-a arătat pe aici...

#26631
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,145
  • Înscris: 16.03.2004
Mie îmi pare că ”krash_X” frizează mai mult modalismul. El spune că Dumnezeu Tatăl s-a întrupat în Isus Cristos. Trinitarii nu cred asta.
Te înțeleg, ”krash_X”, că ești ateu. Și eu aș fi, dacă aș citi pe Stăniloaie și nu Biblia.

#26632
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,513
  • Înscris: 26.01.2007

 krash_X, on 25 august 2017 - 21:31, said:

imi permit sa explicitez putin dezlegarea mea asupra trinitatii
Multumim frumos.
Esti foarte departe de Trinitatea aratata in Scripturi

 krash_X, on 25 august 2017 - 21:31, said:

In continuare ateu Posted Image
Parctic aceasta este conditia tuturor pretinsilor crestini care sunt anti-Trinitate.
Singura diferenta este ca tu recunosti.

#26633
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,145
  • Înscris: 16.03.2004
Bun, s-a observat clar că teologii pocăiți nu pot defini Ființa divină, nu pot spune câte suflete o determină, nu știu ce s-a întâmplat când Isus a spus lui Dumnezeu că-i încredințează duhul Său (Unicul Dumnezeu fiind o ființă nu poate primi duhul pe care oricum îl are, fiind unul, unic), ei nu știu dacă sufletul lui Isus este Dumnezeul Triunic (nu s-au gândit niciodată la asta), că dacă sufletul lui Isus nu este Dumnezeul Triunic, atunci ce este? Altceva decât Dumnezeul Triunic? Păi poate fi Isus, prin sufletul Lui, altceva decât Dumnezeul Triunic - Ființa divină unică? Poate? Ori se poate ori nu se poate....
Acum vine la rând altă întrebare, e logic și normal să vă întreb, trupul lui Isus făcea parte din Dumnezeu, da sau nu....Știm că așa este și voi trinitarii recunoașteți întruparea Domnului Isus....ei bine, trupul acela, era sau nu parte din Dumnezeul Triunic, ființa unică? Știm că Isus este IPOSTAS dar oare cu trupul fizic sau fără trupul fizic? Când era pe Pământ în trupul fizic, Isus era IPOSTAS al Dumnezeului Triunic cu trup cu tot?

#26634
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Sfantul Jakob, on 26 august 2017 - 12:36, said:

Multumim frumos.
Esti foarte departe de Trinitatea aratata in Scripturi
:D

#26635
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,513
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 26 august 2017 - 15:56, said:

Bun, s-a observat clar că teologii pocăiți nu pot defini Ființa divină, nu pot spune câte suflete o determină, nu știu ce s-a întâmplat când Isus a spus lui Dumnezeu că-i încredințează duhul Său (Unicul Dumnezeu fiind o ființă nu poate primi duhul pe care oricum îl are, fiind unul, unic), ei nu știu dacă sufletul lui Isus este Dumnezeul Triunic (nu s-au gândit niciodată la asta), că dacă sufletul lui Isus nu este Dumnezeul Triunic, atunci ce este? Altceva decât Dumnezeul Triunic? Păi poate fi Isus, prin sufletul Lui, altceva decât Dumnezeul Triunic - Ființa divină unică? Poate? Ori se poate ori nu se poate....
Acum vine la rând altă întrebare, e logic și normal să vă întreb, trupul lui Isus făcea parte din Dumnezeu, da sau nu....Știm că așa este și voi trinitarii recunoașteți întruparea Domnului Isus....ei bine, trupul acela, era sau nu parte din Dumnezeul Triunic, ființa unică? Știm că Isus este IPOSTAS dar oare cu trupul fizic sau fără trupul fizic? Când era pe Pământ în trupul fizic, Isus era IPOSTAS al Dumnezeului Triunic cu trup cu tot?
Acestea sunt niste Taine.
Important este sa-l iubim pe Domnul.
Si, cand vom ajunge in Cer, vom cunoaste in mod deplin.

#26636
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Sfantul Jakob, on 26 august 2017 - 17:30, said:

Acestea sunt niste Taine.
Sfinte.
Sfinte Taine. Posted Image
caci Taina simpla, fara sfanta, e doar aia a Faradelegii instalate in Templul lui Dumnezeu.

Edited by Dude_2nd, 26 August 2017 - 17:31.


#26637
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,145
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 26 august 2017 - 17:30, said:

Si, cand vom ajunge in Cer, vom cunoaste in mod deplin.

Eu vreau să ajut pe cine se lasă ajutat, să ajungă acolo (în Cer). Dar dacă veți continua să vă plecați genunchii și să sărutați pe Baalul trinitar, nu veți ajunge acolo. Eu vă înțeleg frustrarea, că dacă răspundeți, da, trupul lui Isus făcea parte din Dumnezeul Triunic- Ființa divină, atunci Dumnezeu este putrezitor, iar dacă spuneți că nu, ar rezulta că parte din Isus nu aparținea de Dumnezeu, trupul fizic al lui Isus nu era din Ființa unică Sfânta treime și atunci Isus nu se mai califică a fi, cel puțin pe perioada celor 33 de ani, Dumnezeul unic, deoființă cu celelalte 2 persoane, Tatăl și Duhul. Cum să mai fie coegal și deoființă, dacă Isus are ceva ce ceilalți Doi nu au???? Sau poate veți spune că trupul lui Isus nu este Dumnezeu, fiind materie, dar atunci acest trup care a fost jertfit pe Cruce, ce mai reprezintă?? Căci ar rezulta că nimeni nu a murit. Cine a fost mort 3 zile? Isus? Păi Isus e Dumnezeul unic, care nu moare. Ce a murit? Trupul. Dar trupul nu face parte din Dumnezeu Ființa unică, nu așa ați zis? Și atunci de ce apostolul zice așa:

El S-a dat pe Sine insusi pentru noi, ca sa ne rascumpere din orice faradelege si sa-Si curete un norod care sa fie al Lui, plin de ravna pentru fapte bune. Tit.2:14

Citiți cum scrie...”pe Sine Însuși”...deci nu a oferit ceva independent de El ci chiar pe El Însuși...
Oare Stăniloaie nu s-a gândit la toate aceste aspecte?

#26638
krash_X

krash_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 20.11.2005

 dark, on 26 august 2017 - 15:56, said:

Bun, s-a observat clar că teologii pocăiți nu pot defini Ființa divină, nu pot spune câte suflete o determină, nu știu ce s-a întâmplat când Isus a spus lui Dumnezeu că-i încredințează duhul Său (Unicul Dumnezeu fiind o ființă nu poate primi duhul pe care oricum îl are, fiind unul, unic), ei nu știu dacă sufletul lui Isus este Dumnezeul Triunic (nu s-au gândit niciodată la asta), că dacă sufletul lui Isus nu este Dumnezeul Triunic, atunci ce este? Altceva decât Dumnezeul Triunic? Păi poate fi Isus, prin sufletul Lui, altceva decât Dumnezeul Triunic - Ființa divină unică? Poate? Ori se poate ori nu se poate....
Acum vine la rând altă întrebare, e logic și normal să vă întreb, trupul lui Isus făcea parte din Dumnezeu, da sau nu....Știm că așa este și voi trinitarii recunoașteți întruparea Domnului Isus....ei bine, trupul acela, era sau nu parte din Dumnezeul Triunic, ființa unică? Știm că Isus este IPOSTAS dar oare cu trupul fizic sau fără trupul fizic? Când era pe Pământ în trupul fizic, Isus era IPOSTAS al Dumnezeului Triunic cu trup cu tot?
Evident ca facea, cu tot cu trup. Fara trup, ar fi doar Tatal. Tatal + trup = Iisus

Edited by krash_X, 26 August 2017 - 19:18.


#26639
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,145
  • Înscris: 16.03.2004

 krash_X, on 26 august 2017 - 19:17, said:

Evident ca facea, cu tot cu trup. Fara trup, ar fi doar Tatal. Tatal + trup = Iisus

Aceasta este teoria modalistă. A fost inventată de un anume Sabellius. Deci este altceva decît Trinitatea.

#26640
krash_X

krash_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 20.11.2005
Nu stiam ca exista o asemenea teorie. Deci as fi fost inventatorul ei, daca nu mi-o lua inainte domnul Sabellius :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate