Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

"Sfanta treime"/ dogma Trinitatii - o invatatura biblica?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26660 replies to this topic

#26587
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkrash_X, on 24 martie 2017 - 20:45, said:

Deci am inteles bine... mi se pare evident din texte... De unde atunci atata polemica pe subiect?
Citeste cu atentie, si in rest ai si tu minte sa intelegi corect.Posted Image

Attached Files


Edited by pacopaco1967, 24 March 2017 - 21:34.


#26588
krash_X

krash_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 20.11.2005
Eu inteleg ca firea umana a lui Dumnezeu prin Iisus Hristos justifica "titlul" de Domn al nostru. Parca scrie ca noi cu El o sa avem de-a face :) Repet, vreau sa inteleg notiunile

Edited by krash_X, 24 March 2017 - 22:22.


#26589
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Iată cum un ateu înțelege ceea ce ereticii nu pot.

P.S. Explică-i onorabilului eretic, că noțiunile de Domn și Dumnezeu în greacă sunt aceleași și că diferența pretinsă de ei este numai în capul lor. Posted Image

Edited by mario_bril, 25 March 2017 - 01:20.


#26590
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmario_bril, on 25 martie 2017 - 01:18, said:

Iată cum un ateu înțelege ceea ce ereticii nu pot.
aha...deci iata dovada ta ca ateii intra in Imparatie inaintea unora credinciosi, nu-i asa? :D

View Postkrash_X, on 24 martie 2017 - 12:42, said:

Sunt un simplu botezat ortodox, nu fac nici ce face popa, nici ce ce zice popa...
In ceea ce priveste Trinitatea, e gresita dezlegarea data de propria-mi ratiune, ca Dumnezeu e Unul singur, a.k.a. "Tatal", care, pe de o parte, a lucrat prin duh, a.k.a. Duhul Sfant, o forma imateriala dar cat de cat concreta si "palpabila", si, pe de alta parte, s-a mai nascut si Om, a.k.a. Iisus Hristos, si in aceste forme se individualizeaza 3 "ipostasuri" care au legitimitatea de Dumnezeu si justifica conceptul?
Si e posibil sa si coexiste in aceste ipostasuri, fiind in tot si toate?
faptul ca ne povestesti de ipostasuri, arata ca tu ai de-a face cu popa mai mult decat vrei sa ne indici...

#26591
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,080
  • Înscris: 10.09.2008
"Fiul lui Dumnezeu" este un titlu mesianic, cu sensul VT de regele uns de Dumnezeu, dar ontologic Isus este om. Nu sunt trei dumnezei, nu sunt doi, ci unul singur, Tatăl, conform primei porunci din Decalog. - Ioan 17:3.

#26592
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkrash_X, on 24 martie 2017 - 22:20, said:

Eu inteleg ca firea umana a lui Dumnezeu prin Iisus Hristos justifica "titlul" de Domn al nostru. Parca scrie ca noi cu El o sa avem de-a face Posted Image Repet, vreau sa inteleg notiunile
Nu exista doua firi in isus ci e vorba de caracterul divin cum si Adam avea la inceput .Asa trebuie sa avem si noi daca vrem sa fim primiti in ceruri . Diferenta e ca isus a ascultat de Dumnezeu chiar pana la moarte iar Adam a ascultat de femeie si implicit de Satan .
Doar un singur Dumnezeu asa cum si isus afirma in fata fariseilor , iar prin asta nu se intelege cum voi intelegeti, adica ipostasuri . Asta e invatatura satanica , vrea ca voi sa nu acceptati pe Tatal ca singurul stapan absolut de care asculta si isus .
Niciunul din apostoli nu il numeste pe isus ca singurul dumnezeu cand e vorba si de Tatal . E numit Domn , iar despre sine spune ca e imparat , in fata lui Pilat a facut aceasta afirmatie .

#26593
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 25 martie 2017 - 07:34, said:

faptul ca ne povestesti de ipostasuri, arata ca tu ai de-a face cu popa mai mult decat vrei sa ne indici...
Aia e, dacă nu vă împărtășește părerile eretice, atunci nu e ateu. Posted Image

#26594
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postblueday, on 03 noiembrie 2013 - 15:40, said:

deci trinitarii spun ca Dumnezeu e format din 3 persoane egale din toate punctele de vedere: Tatal, Fiul, Duhul sfant,

deci Tatal, Fiul, Duhul, formeaza unul si acelasi Dumnezeu, dar totusi sunt 3 persoane, deci ca o fiinta cu 3 capete.
si daca incerci sa intelegi asta, ajungi nebun/a.

asta rezulta din Biblie?

Dogma trinitatii este o absurditate care nu are suport in Biblie.
Dovada: In episodul Ghetsimani, Isus se roaga tatalui sa inlature acel pahar, dar sa faca totusi asa cum ii este voia.
Daca Isus este una cu Tatal, atunci iese ca Isus se roaga sie insusi ?
Sfanta treime este o ineptie ca oricare alta dogma.

.

Edited by JJackFLASH, 16 July 2017 - 02:31.


#26595
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostJJackFLASH, on 16 iulie 2017 - 02:27, said:

Dogma trinitatii este o absurditate care nu are suport in Biblie.
Dovada: In episodul Ghetsimani, Isus se roaga tatalui sa inlature acel pahar, dar sa faca totusi asa cum ii este voia.
Daca Isus este una cu Tatal, atunci iese ca Isus se roaga sie insusi ?
Sfanta treime este o ineptie ca oricare alta dogma.
Asta este din ciclul năzbâtii afirmate, când ateii interpretează după capul lor Biblia.

#26596
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View Postkrash_X, on 24 martie 2017 - 22:20, said:

Repet, vreau sa inteleg notiunile

Te înțeleg. Problema este în felul următor...chiar dacă ți se va părea că ai înțeles doctrina Trinității, nu este deloc suficient. Mai trebuie și să o regăsești în Biblie. O așa învățătură atât de importantă, despre identitatea lui Dumnezeu, trebuie să o găsim în Scripturi și nu o dată, ci de mai multe ori și explicată pe larg, cu lux de amănunte.
Teologii trinitari trișează. Da, sunt niște escroci. Ei nu definesc termenii cu care lucrează. La orice materie la școală, profesorul nu putea introduce o teorie, dacă nu prezenta definițiile pentru fiecare termen implicat. Spre exemplu, nu poți demonstra o teoremă, dacă nu ai prezentat în prealabil definiția fiecărui element component. Vreau să demonstrez teorema lui Pitagora? Ei bine, profesorul mă va pune să explic la tablă nu doar teoria, dar ce înțeleg eu prin catetă, ipotenuză..., ce este acela un triunghi dreptunghic! Nu pot veni așa, pur și simplu, cu teorema.
Că dacă turui teorema și după aceea vreau să primesc nota 10, profesorul mă va verifica dacă am tocit-o sau dacă chiar am înțeles-o. Definiția se poate învăța mecanic, dar nu așa se studiază materia la școală. Este un mod eronat de a-ți însuși cunoștințele. Cine este tocilar, mai târziu va avea probleme. Fiindcă el a tocit totul, dar nu a înțeles nimic.
Ai spus teorema lui Pitagora și când te întreabă profesorul, ce este acela unghi drept, tu dai din colț în colț. Nu știi. Fiindcă ai învățat tocind, memorând mecanic.
Exact această stare de lucruri este în cazul teologilor trinitari. Aceștia sunt niște ”profesori” rău intenționați. Ei îți prezintă doctrina trinității cu amenințarea anatemei dacă nu o accepți, FĂRĂ a o explica. Îți vor spune că Dumnezeu este o ființă care se manifestă prin trei persoane coegale. Dar niciunde nu vei găsi o explicație. Adică, ce ar trebui să înțelegem prin ”ființă”. Ce este ”persoana”. Care este diferența dintre ființă și persoană dpdv al înțelegerii teologice...ce este un ipostas...ce reprezintă termenul ”deoființă” din Crez. Cum trebuie să ne raportăm la noțiunea de coegalitate.
Vedeți d-voastră, teologii trinitari cred că doctrina Trinității explică pe Dumnezeu, însă în realitate nu este deloc așa, este doar...un joc de cuvinte, nimic mai mult, o jonglerie cu niște elemente nedefinite și cam atât.

[ https://i.ytimg.com/vi/T7kePwzW6mY/hqdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26597
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007
Toti termenii doctrinei biblice a Sfintei Treimi sunt explicati de-a fir a par, cu acribie adica, in Teologia Sistematica a lui Dumitru Staniloaie.

#26598
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSfantul Jakob, on 24 august 2017 - 10:06, said:

Toti termenii doctrinei biblice a Sfintei Treimi sunt explicati de-a fir a par, cu acribie adica, in Teologia Sistematica a lui Dumitru Staniloaie.
da, exact dupa cum arata Dark in poza de mai sus... :lol:

#26599
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 24 august 2017 - 10:06, said:

Toti termenii doctrinei biblice a Sfintei Treimi sunt explicati de-a fir a par, cu acribie adica, in Teologia Sistematica a lui Dumitru Staniloaie.

Nu l-am citit pe Stăniloaie. Probabil că dumneata l-ai citit. Atunci, ești în măsură să mă lămurești și pe mine.
Iată deci ce nelămurire am. O primă întrebare: Câte suflete determină ființa ?
Ai spus că noțiunile îți sunt clare fiindcă ai citit pe Stăniloaie. Deci poți răspunde la întrebare, din moment ce știi ce este aia...suflet, știi ce e aia...ființă. Teologic vorbind.

#26600
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 24 august 2017 - 11:35, said:

Câte suflete determină ființa ?
Staniloaie nu raspunde la aceasta intrebare.
Si zice ca nu are nicio legatura cu Sfanta Treime.

#26601
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 24 august 2017 - 14:32, said:

Staniloaie nu raspunde la aceasta intrebare.
Si zice ca nu are nicio legatura cu Sfanta Treime.

Nu pe Stăniloaie l-am întrebat. Nu este disponibil, fiindcă l-aș întreba, cu siguranță.
Deci nu poți da răspunsul. Exact la ce mă așteptam, teologii trinitari habar nu au ce spun. Era o întrebare simplă. Voi spuneți că Dumnezeu este Ființa ce se manifestă prin 3 Persoane. Am luat de aici ”ființa” și am întrebat câte suflete o determină. De ce am întrebat asta, păi tot din Biblie am aflat că Isus are suflet, dar și că Tatăl are suflet. Ioan.12:27, respectiv Isaia 42:1.

#26602
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 24 august 2017 - 14:40, said:

din Biblie am aflat că  Tatăl are suflet. respectiv Isaia 42:1.
Daca nu esti atent, s-ar putea ca tot din Biblie sa afli ca Dumnezeu are pene. respectiv Psalmul 91:4.

#26603
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Deci Isus Christos are suflet, dar Dumnezeu nu are suflet ?

#26604
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007
Isus s-a intrupat.
Tatal, NU.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate