Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

Allview X1 Soul

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1102 răspunsuri în acest subiect

#703
albertin

albertin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 203
  • Înscris: 11.08.2007

View Postfln_sinbad, on 21 noiembrie 2014 - 23:55, said:

Baieti setati canalul 13...sau daca aveti un routre de suporta 5 mhz setati un canal mai mare si la "chanal 1n band" setati 20...nu 40...soul o sa se puna putin in miscare. Bafta !
De cand are X1 soul dual band ca sa suporte 5 mhz?Am eu router dual band si X1 soul nu a vazut-o niciodata.S2 au dual band si mai am cele 3 laptopuri care vad aceasta banda

#704
fln_sinbad

fln_sinbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 13.11.2014
Am mancat un "NU setati un canal mai mare" scuze!

#705
rbvm

rbvm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 125
  • Înscris: 16.02.2009

View Postpol13, on 21 noiembrie 2014 - 18:43, said:



Daca prin lipsa suportului te referi strict la upgrade la kitkat, eu zic ca n-are rost... Am o tableta Q7 life d ela Allview si a venit cu 4.4.2. Mi-am blestemat zilele... Nu ca ar fi prost kitkat-ul d ela allview ci ca e kitkat-ul prost de fel (cel putin din punctul meu d evedere): nu mai ai voie sa instalezi aplicatii in alta parte in afara de partitia unde e androidul, adica microsd inuitlizabil (la X1 Soul asta nu conteaza, avand in vedere ca nu are posibilitate de extensie, dar e partitionat totusi si X1 soul, tare ma gandesc daca nu ar face cei 24 GB inutilizabili; ar fi penibil sa aem telefon cu 32 GB flash si sa putem folosi doar 7 GB) si mai blocheaza si anumite aplicatii cum ar fi compilatoarele C, C++ si Fortran. Pe X1 soul cu 4.2.2 merg perfect programele pe 4.4.2 imi zice ca nu am "autorizatie" sa rulez astfel de programe, "sercurity could be compromised". Se rezolva cu root-are si niste mici modificari dar acum zau cata lume are chef de asa ceva? Daca dezvoltatorii de aplicatii nu se obosesc sa gaseasca solutii dar noi utilizatorii?
si sincer avand in vedere ca vrei sa treci pe windows phone, cred ca ti-e fix indiferent cu update-urile astea de OS... Sincer nu stiu de ce toata lumea vrea upgrade-uri, ca multi atat inteleg prin support, pentru ca desi se numeste upgrade, asta nu inseamna ca iti si face viata mai usoara... e doar cazul meu si parerea mea...

Evident tu faci ce vrei si alegi ce telefon vrei, daca tot ti-ai luat telefon nou, la naiba de ce sa nu-l folosesti. Vrei sa il faci cadou cuiva? Daca nu foloseste-l si pastreaza si X1 soul, ce, iti cere de mancare? Cand te plictisesti de unul  bagi sim-ul in celalalt si aia e... (again parerea mea)

Țin să te contrazic, cel puțin parțial.
Înainte însă, îți dau dreptate când afirmi că 4.4 nu e foarte grozav (și nici Lolipop nu se prea poate lăuda) fiindcă, așa cum am mai postat, am trecut de la 4.2.1 la 4.4.2 pe o tabletă AX4 Nano, evident de la Allview. E adevărat că nu am simțit nici o schimbare majoră în bine în modul de funcționare, însă parcă la partea de semnal, atât wireless cât și telefonie (tableta suportă 3G), mi se pare că a cam scăzut randamentul.
În ceea ce privește aplicațiile, nu am întâmpinat nici o problemă în a le instala atât pe cardul microSD, cât și în memoria internă.
Sunt convins că tu știi că poți alege din setări locația de instalare a aplicațiilor sau că poți muta aplicațiile deja instalate în memoria internă  pe memoria externă.
În altă ordine de idei, există destule voci care se plâng de calitatea update-ului la 4.4 și care posedă telefoane "adevărate", nu "petarde" ca Allview, astfel încât să nu simt lipsa lui. Și ca o părere personală, îmi displace interfața din KitKat pentru limitările legate de organizarea meniului principal (vezi meniul din X1 Soul și posibilitatea de a organiza aplicațiile în foldere).

O zi cu spor!

Editat de rbvm, 22 noiembrie 2014 - 13:41.


#706
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.385
  • Înscris: 29.07.2011
Pentru cine e interesat am facut o comparatie intre displayul lui x1 soul cu x1 soul xtreme si a5 smiley. Pe astea le aveam la indemana.

Ecranele sunt toate pe alb si luminozitatea la 100%

Fișiere atașate



#707
ionutzu71

ionutzu71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 01.06.2008
Din ce se vede , displayul lui Xtreme pare cel mai luminos, dar aici se termina orice comentariu. Sunt convins ca ce este pe Xtreme este usor mai bun decat pe Soul, dar nu cu mult, In fine din pozele postate de tine, displayul lui A5 pare comaparabil cu cel de pe Soul si stim bine ca nu exista grad de comparatie.
Oricum vreau sa ies de sub "umbrela Allview" am avut cateva produse de la ei, mai am inca ( X1 Soul, A5 Smiley + 2-3 tablete care au pierit din cauza de soc), nu am avut probleme cu aparatele de la ei, dar nici nu vreau ca sa am parte de "suportul" Allview la un moment dat.

#708
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.385
  • Înscris: 29.07.2011
Si ledul foto pe x1 xtreme e mai puternic ca pe soul. Cel de pe soul are temperatura de culoare spre mov.. cel de pe xtreme are temperatura de culoare spre galben si este mai puternic.
Au nuante de culoare diferite la ecran pe alb. A5 smiley e spre albastru. x1 soul e spre albastru dar mai putin ca a5 smiley in timp ce x1 xtreme are tenta de culoare mai calda.

Editat de K-X-T, 22 noiembrie 2014 - 18:42.


#709
Valentina07

Valentina07

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 07.11.2014
Hei!

Intrebare: Mi se poate sterge absolut tot de pe telefon, chiar daca am probleme cu placa de baza a telefonului?

#710
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.385
  • Înscris: 29.07.2011
Daca placa de baza e moarta si ai date critice pe memoria flash tot ce poti face e sa ceri sa iti dezlipeasca memoria flash de pe placa de baza Posted Image
Habar n-am daca in cazul tau se pot sterge datele de pe telefon.. depinde ce defect are placa de baza..
Un telefon chiar daca e mort are datele intacte in memorie..(asta daca nu cumva e busita si memoria flash).

Editat de K-X-T, 23 noiembrie 2014 - 15:29.


#711
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.385
  • Înscris: 29.07.2011
@rbvm ce se mai aude cu x1 soul? AI rezolvat problema? Al meu vad ca deocamdata e stabil pe wi-fi la viteze bunicele, 20 Mbps la download, uploadul maxim 5,6 Mbps..

#712
fln_sinbad

fln_sinbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 13.11.2014
Si routerul cum il ai setat?

#713
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.385
  • Înscris: 29.07.2011
Totul pe auto, numai latimea canalului pe 20 Mhz. Merge si cu latimea de 40 Mhz sau cu latimea pe auto numai ca dupa un timp scade viteza de download la 1, 2 , 3 Mbps. Cu 20 Mhz Channel width e viteza constanta ~ 20 Mbps download  5-6 Mbps upload.

Routerul este un Sapido gr297 n

Editat de K-X-T, 24 noiembrie 2014 - 16:14.


#714
fln_sinbad

fln_sinbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 13.11.2014
Asa a dat rezultate si la mine...doar ca eu am net de la telekom si upload-ul e mai slab!  Deci e mergem pe gandul ca e de la soft? ??

#715
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.385
  • Înscris: 29.07.2011
Tot ce e posibil sa fie de la soft.. dar totusi daca era de la soft.. nu doar mi-l resofau in service si mi-l inapoiau?! Asa am primit un telefon nou.

Primul meu telefon eu cred totusi ca era defect hardware asa cum a fost si la al 2-lea telefon al lui @rbvm. Primul meu x1 soul si cel de-al 2 lea x1 soul al lui @rbvm aveau aceasi "buba" pe partea de wi-fi. Asta e acelasi telefon, acelasi soft si totusi wi-fi merge diferit Posted Image La asta poate sa fie problema de soft. La cel initial inclin sa cred ca era pe partea de hardware ceva "aiurea".

Offtopic: X1 soul xtreme prinde 50 Mbps down/ 50 MBps up indiferent de setarile wirelessului pe banda de 2,4 Ghz wireless N. Probabil fiind dual band o prinde viteze mai mari in banda de 5 Ghz in standardul N, dar cum eu nu am router care sa suporte wireless N @5 Ghz nu am cum sa testez. Nici wi-fi ac nu am cum sa-l testez :) Totusi 50 Mbps down/ 50 Mbps up sunt viteze decente.

Editat de K-X-T, 24 noiembrie 2014 - 16:23.


#716
fln_sinbad

fln_sinbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 13.11.2014
Eu am avut aceeasi problema ca tine...cum ai avut la primul telefon, doar ca telefonul meu a fost resoftat de 3 ori :))) si acum merge ca telefonul tau cel nou...deci!?!?

View PostK-X-T, on 24 noiembrie 2014 - 16:21, said:

Tot ce e posibil sa fie de la soft.. dar totusi daca era de la soft.. nu doar mi-l resofau in service si mi-l inapoiau?! Asa am primit un telefon nou.

Primul meu telefon eu cred totusi ca era defect hardware asa cum a fost si la al 2-lea telefon al lui @rbvm. Primul meu x1 soul si cel de-al 2 lea x1 soul al lui @rbvm aveau aceasi "buba" pe partea de wi-fi. Asta e acelasi telefon, acelasi soft si totusi wi-fi merge diferit Posted Image La asta poate sa fie problema de soft. La cel initial inclin sa cred ca era pe partea de hardware ceva "aiurea".

Offtopic: X1 soul xtreme prinde 50 Mbps down/ 50 MBps up indiferent de setarile wirelessului pe banda de 2,4 Ghz wireless N. Probabil fiind dual band o prinde viteze mai mari in banda de 5 Ghz in standardul N, dar cum eu nu am router care sa suporte wireless N @5 Ghz nu am cum sa testez. Nici wi-fi ac nu am cum sa-l testez :) Totusi 50 Mbps down/ 50 Mbps up sunt viteze decente.
Cand telefonul are o viteza de 20 de mbps...la ce standard e conectat telefonul b/g sau n? Ms

#717
rbvm

rbvm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 125
  • Înscris: 16.02.2009

View PostK-X-T, on 24 noiembrie 2014 - 13:19, said:

@rbvm ce se mai aude cu x1 soul? AI rezolvat problema? Al meu vad ca deocamdata e stabil pe wi-fi la viteze bunicele, 20 Mbps la download, uploadul maxim 5,6 Mbps..


Nimic, aștept să mă sune de la RDS când îmi vine telefonul nou. Până atunci urmăresc forumul și mă bucur că al tău merge bine, trag  speranță să am și eu noroc.

O zi cu spor!

#718
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.385
  • Înscris: 29.07.2011

View Postfln_sinbad, on 24 noiembrie 2014 - 17:04, said:

Eu am avut aceeasi problema ca tine...cum ai avut la primul telefon, doar ca telefonul meu a fost resoftat de 3 ori Posted Image)) si acum merge ca telefonul tau cel nou...deci!?!?


Cand telefonul are o viteza de 20 de mbps...la ce standard e conectat telefonul b/g sau n? Ms

Telefonul este conectat la standardul Wireless N

#719
fln_sinbad

fln_sinbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 13.11.2014

View PostK-X-T, on 24 noiembrie 2014 - 17:28, said:


Telefonul este conectat la standardul Wireless N
La viteza link ce iti apare cand faci testul speednet?

Fișiere atașate



#720
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.385
  • Înscris: 29.07.2011
72 Mbps are linkul

Fișier atașat  Screenshot_2014-11-24-17-42-00.png   182,28K   24 download-uri

Vad ca tu ai alta metoda de securitate.. Posted Image

Editat de K-X-T, 24 noiembrie 2014 - 17:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate