Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

ce forte apar la invartirea bilei ``power-ball``?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013
in ce directie,de unde si cum se maresc(micsoreaza)aceste forte...
rog sa posteze numai cine s-a jucat cu ea...mersi

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Si daca m-am jucat cu ea dar nu am stat sa masor fortele si directia lor pot sa zic?


Baga ochiul aici

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mrGfc-3uv7o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pe langa alte surse.

Si ca diversitate.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MHlAJ7vySC8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Super Chief, 29 October 2013 - 17:47.


#3
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
cam ca la Giocco DiMano. Dispozitiv folosit in epoca cunoscuta ca La Belle Epoque.

#4
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
ce forte apar la invartirea bilei?? teribila intrebare. ce forte? centrifuga, centripeta si de frecare.

Edited by adelina16, 29 October 2013 - 18:42.


#5
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013
``Si daca m-am jucat cu ea dar nu am stat sa masor fortele si directia lor pot sa zic?
Baga ochiul aici``
baga-l tu si sa-ti ramana acolo...poate asa vezi vreun power-ball ca eu nu vad;
``cam ca la Giocco DiMano. Dispozitiv folosit in epoca cunoscuta ca La Belle Epoque.``
dan,capitan de plai sau dan,labagiu senior...
``ce forte apar la invartirea bilei?? teribila intrebare...``pai nu era ptr tine,stai linistita...e ptr aia care stiu..

Edited by ion2013, 29 October 2013 - 19:16.


#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Nu vezi un power ball ca esti chior. Iti trebuie ceva cultura sa percepi anumite treburi mai "grele".

Io zic sa ramai la capitolul putza in nisip sau incaltatul cu fesul.

#7
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013

 Super Chief, on 29 octombrie 2013 - 19:34, said:

Nu vezi un power ball ca esti chior. Iti trebuie ceva cultura sa percepi anumite treburi mai "grele".

Io zic sa ramai la capitolul putza in nisip sau incaltatul cu fesul.
la capitolul asta vad ca te pricepi tu,eu am intrebat altceva,degeaba iti dai aere de savant de super kk...

Edited by ion2013, 29 October 2013 - 19:42.


#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Parca exista in fizica un capitol ce se numea  "Calculul fortelor ce actioneaza asupra unui corp aflat in miscare de rotatie, cu punct fix".
Si dupa ce studiai acest titlu pompos,  iar calculele se intindeau pe vreo patru pagini, aflai ca e vorba de titirez.
Cam asa si cu bila voastra.

#9
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Da mai intii intreaba-i ce este acela titirez Posted Image
TITIRÉZ s. 1. v. prâsnel. 2. prâsnel, sfârlează, (înv. și reg.) sfârlă. (~ cu care se joacă copiii.) 3. (TEHN.) hădărag, (reg.) bătăiuș, băteală, ciocot, mână, pârpăriță, terteleac, (prin Bucov.) scuturător. (~ la coșul morii.)
[ http://www.all4baby.ro/images/thumbs/0005236_300.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Poate daca spui giroscop poate te mai intelege careva.
Nu toti au avut asa ceva cind erau mici Posted Image

Si tare am inpresia ca are o volanta descentrata,cred ca de aceea se acceleraza cind misti incheietura si produce vibratii de nu il mai poti tine in mana.Dar nu sint ferm convins de aceasta afirmatie,este mai mult o presupunere partial logica.

Pe de alta parte,Ioane,cu atitudinea ta vis-a-vis de restul forumistilor lasa de dorit.Daca esti asa de inteligent de ce mai intrebi pe forum?
Si daca mai scoti mizerii ca mai sus poate iei si un banutz pentru limbaj indecent si jignire.

Edited by alexbjorg, 29 October 2013 - 20:53.


#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 ion2013, on 29 octombrie 2013 - 17:29, said:

in ce directie,de unde si cum se maresc(micsoreaza)aceste forte...
rog sa posteze numai cine s-a jucat cu ea...mersi
Fortele apar din directia asta:  Posted Image

Edited by Hider141, 29 October 2013 - 21:00.


#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Nu are volanta descentrata, ci foarte centrata. Echilibrarea se face la 30.000 rotatii / min pe o masina.

Smecheria in producerea acelor "zmuncituri" este ca axul giroscopului culiseaza liber intr-un canal. Acel canal / sant este putin mai larg decat diametrul axului astfel incat giroscopul cand ii da blana axul lui atinge numai peretii santului producand si o miscare in jurul axei perpendiculare pe cea care se roteste.

Practic power ball-ul este un produs cu "defect" intentionat, descoperit accidental in timpul unor experimente.

#12
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013
``Pe de alta parte,Ioane,cu atitudinea ta vis-a-vis de restul forumistilor lasa de dorit.Daca esti asa de inteligent de ce mai intrebi pe forum?
Si daca mai scoti mizerii ca mai sus poate iei si un banutz pentru limbaj indecent si jigniri``
da,aveti dreptate,cer scuze...
imi sare si mie mustaru`cand vad ca se raspunde la misto sau sunt luat de sus,ca eu n-am facut si nu fac asa ceva...

Edited by ion2013, 30 October 2013 - 08:43.


#13
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Multumesc pentru lamuriri.
E bine de stiut pentru cultura mea generala.

#14
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013

 myshyk, on 29 octombrie 2013 - 19:50, said:

Parca exista in fizica un capitol ce se numea  "Calculul fortelor ce actioneaza asupra unui corp aflat in miscare de rotatie, cu punct fix".
Si dupa ce studiai acest titlu pompos,  iar calculele se intindeau pe vreo patru pagini, aflai ca e vorba de titirez.
Cam asa si cu bila voastra.
deocamdata in fizica se bajbaie la capitolul asta,dar avionul zboara pe baza unui ``titirez``si cosmonautii chinezi au studiat recent la iesirea in spatiu comportarea unui ``titirez``...
puteti sa-i spuneti giroscop,eventual scris cu y sa para mai savant...
si apropo,stie cineva un dispozitiv,joc sau altceva care functioneaza asemanator?

Edited by ion2013, 30 October 2013 - 09:07.


#15
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

 ion2013, on 30 octombrie 2013 - 08:39, said:

Ideea este ca esti intre oameni,si s-a format cit de cit o comunitate unde oamenii isi permit anumite chestii uneori,exact ca intr-un grup de prieteni.
Si eu am fost in anumite momente jgnit chiar cu voia,insa nu m-am coborat la nivelul lor.
Am decis sa nu raspund,desi sint provocat de multe,si am ales calea scuzei fata de cei care s-au "simtit" ofensati de intrebarile mele si totul e ok.
Si eu imi permit anumite glumite cu anumiti useri :D.
Ok.

#16
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 ion2013, on 30 octombrie 2013 - 08:54, said:


deocamdata in fizica se bajbaie la capitolul asta,dar avionul zboara pe baza unui ``titirez``si cosmonautii chinezi au studiat recent la iesirea in spatiu comportarea unui ``titirez``...
puteti sa-i spuneti giroscop,eventual scris cu y sa para mai savant...
si apropo,stie cineva un dispozitiv,joc sau altceva care functioneaza asemanator?

Nu fizica ci fizicienii bajbaie. In principiu cercetarile amanuntite cer fonduri. Multe si mari. Deocamdata cursul cercetarilor este dat de cerintele, ghici cine, sponsorilor, oricare ar fi ei. Poate ca peste ceva timp va veni randul si giroscoapelor la puricat.

Giroscop in romana, gyroscope, cu y si deloc savant, in engleza.



#17
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 Super Chief, on 30 octombrie 2013 - 09:18, said:

Nu fizica ci fizicienii bajbaie.

De cand cu nenea Lagrange, fizicienii nu mai bajbaie in ceea ce priveste analiza sistemelor in rotatie cu legaturi conditionate. Materia (Mecanica Analitica a.k.a. Teoretica) se invata pe vremuri in anul 2 de facultate. Singurul lucru neplacut e ca ecuatiile E/L obtinute sunt deseori suficient de complicate pentru a nu permite o rezolvare analitica imediata, insa asta nu le face mai misterioase conceptual.

Quote

In principiu cercetarile amanuntite cer fonduri.

Ce sa cercetezi, efectul giroscopic? Pai asta facea odinioara la nivelul cel mai practic alde Hristev in lectia deschisa din anul intai. Omul venea cu giroscopul in aula si demonstra practic puternica sa tendinta de a se opune la schimbarea axei de rotatie, precum si alte efecte dragute (era spectaculoasa mai ales precesia in camp gravitational a giroscopului suspendat de un fir la un singur capat, un efect complet anti-intuitiv). La cursul respectiv veneau si persoane din afara facultatii, sa se minuneze. Fondurile cerute erau cele necesare intretinerii giroscoapelor (sa nu rugineasca) si a motorasului electric (cu care le punea in rotatie rapida).
Pentru un teoretician, e nevoie de bani pentru hartie si pix, basca niscai sisteme informatice care sa permita simularile comode din fotoliu precum si scrierea articolelor.
Serios vorbind, cercetarea amanuntita in acest sens a fost deja facuta in cea mai mare parte, poate doar analiza concreta a unor cazuri speciale sa aiba haz, insa principial nu e de asteptat sa aduca ceva nou.

Quote

Giroscop in romana, gyroscope, cu y si deloc savant, in engleza.

In LR, sistemele cu o axa principala de rotatie simetrica de acest gen se cheama titirez sau sfarleaza; riguros vorbind giroscopul este un titirez prevazut cu un mecanism de sustinere ce se poate roti liber.

Edited by mdionis, 30 October 2013 - 10:34.


#18
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ce zic eu si ce comentezi tu.
Cam bajbaita dar pentru consumatorul ordinar de vorbe goale e aur curat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate