Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Au voie crestinii în sinagogă?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
432 replies to this topic

#37
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postdjl, on 20 octombrie 2013 - 17:07, said:

La evrei la ce oră începe slujba?

Te invit, Djl si la o informare sumara pe site-ul Habad...
Nu ma dau in vant dupa ei, dar sunt extrem de activi si prezenti in toate colturile lumii, imclusiv Romania

http://www.chabadromania.com/

[ http://www.chabadromania.com/media/images/744/QiRU7447102.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Parerea mea personala este sa te duci vineri seara sa asisti la  "inrtrarea in shabat"

Edited by vio69a, 20 October 2013 - 17:50.


#38
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postsalomee, on 20 octombrie 2013 - 14:02, said:


Povestile despre Dybuk tin mai curand de mistica, nu de religie.


pai, Salomee (care este un nume cu mare incarcatura demonica), tu probabil esti o evreica doar prin etnie, dar nepracticanta.
zici ca asta tine de mistica si nu de religie? uita-te in Tanah sa vezi cum regele Saul era posedat de un demon, incat avea accese violente. 1 Sam 16:15

si da, ar trebui sa scoateti dybbuk-uri chiar si in sinagogi.Posted Image

#39
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postblueday, on 21 octombrie 2013 - 09:53, said:

uita-te in Tanah sa vezi cum regele Saul era posedat de un demon, incat avea accese violente. 1 Sam 16:15


Probabil ca tu esti practicanta....
altfel ai intelege ca pe vreme aceea nu exista diagnosticul "Epilepsie"
si medicamentul Phenobarbital...

Desigur asta nu tine de mistica, nu tine de religie, tine de ignoranta

#40
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postblueday, on 20 octombrie 2013 - 16:24, said:

[/size]

de aia nici nu rezolvati "problema" si omul respectiv ramane o leguma pentru tot restul vietii, indopat cu neuroleptice.



Domnul Isus a scos draci din oameni, si tot El a spus: "fiii vostri cu cine-l scot", acreditand ideea ca si evreii faceau astfel de scoateri de duhuri necurate

daca astazi ati renuntat la astfel de practici, este pentru ca ati pierdut favoarea lui Dumnezeu.

deci eu ca si crestina, pot intra in sinagoga, dar ce sa fac acolo? daca nu e Duhul sfant la lucru?
Vai draga mea, daca sa te apropii de Dumnezu vrei,dece sa nu faci ca Mantuitorul tau?  Du-te si tu sa te rogi,ca EL,la Marele Templu a evreilor.
Eu nu sunt de aceias parere ca dumneata ca evreii au "pierdut favoarea lui Dumnezeu". Ia uite la evrei ,le "merge" rau ?  Nu culeg in fiecare an premii Nobel? Nu bat mar pe dusmanii lor de 65 de ani deacuma?  Ce ai sa te plangi de Israel,tara lor?  Cu zeci de ani inaintea multelor state si din Europa . Noi evrteii nici nu avem nevoie de favoarea cuiva.  Nu stii ca unu din noi care nu a primit premiul Nobel dar  a primit titlul de Fiul lui Dumnezeu? Pai noi evreii suntem fratii Lui si asa,si noi suntem Fii Lui. Nu?

Duhul sfant nu-i la noi. Nici sute de sfinti. Nici Fiu. La Noi este numai Unu. Un Dumnezeu care are grija de noi. Asa se vede ca altfel  noi aratam ca altii ,fereasca Dumnezeu.

#41
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEdgaroropsitul, on 21 octombrie 2013 - 10:39, said:

evreii au "pierdut favoarea lui Dumnezeu".

eu nu am spus asta si nu o voi spune niciodata.

si in poporul evreu exista mantuiti prin sangele lui Isus in proportie poate mai mare decat la alte popoare.

#42
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006

View Postneagu_laurentiu, on 20 octombrie 2013 - 08:21, said:

Atunci pot sa ma impusc linistit.

Numai cu amortizor e linistit.

#43
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postblueday, on 21 octombrie 2013 - 09:53, said:

[/size]

1. pai, Salomee (care este un nume cu mare incarcatura demonica), tu probabil esti o evreica doar prin etnie, dar nepracticanta.
2. zici ca asta tine de mistica si nu de religie? uita-te in Tanah sa vezi cum regele Saul era posedat de un demon, incat avea accese violente. 1 Sam 16:15

3. si da, ar trebui sa scoateti dybbuk-uri chiar si in sinagogi.Posted Image

1. Ce incarcatura demonica vezi in acest nume ? Poate, daca il asociezi la fiica vitrega a lui Irod...
   Dar mai sunt si alte ''Salomee'' in istorie. Uite ca ai ocazia sa le cunosti :)
   Una, (ma mir ca nu te-ai gandit la ea), o gasesti printre femeile care-au venit la mormantul lui Isus a
   doua zi dupa crucificare.  (Marcu 16 ;1)
   Alta, Salome Alexandra, a fost regina in Iudeea : http://en.wikipedia....alome_Alexandra
   Asa ca, nu simt nimic ''demonic'' in acest nume...

   Nu stiu ce-nseamna la tine ''evreica practicanta''. Poate te referi la faptul ca nu merg cu basma in cap
   si fusta lunga, altfel, sunt evreica.

2. Despre accesele violente ale lui Saul, ti-a raspuns Viorica.

3. In Sinagogi oamenii vin sa se roage, nu sa dea spectacole...De altfel, asa ceva ar fi fost posibil poate
    pe vremea lui Saul, nu in secolul XXI...

#44
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postsalomee, on 21 octombrie 2013 - 14:52, said:

1. Ce incarcatura demonica vezi in acest nume ? Poate, daca il asociezi la fiica vitrega a lui Irod...
   Dar mai sunt si alte ''Salomee'' in istorie. Uite ca ai ocazia sa le cunosti Posted Image
   Una, (ma mir ca nu te-ai gandit la ea), o gasesti printre femeile care-au venit la mormantul lui Isus a
   doua zi dupa crucificare.  (Marcu 16 ;1)
   Alta, Salome Alexandra, a fost regina in Iudeea : http://en.wikipedia....alome_Alexandra
   Asa ca, nu simt nimic ''demonic'' in acest nume...

   Nu stiu ce-nseamna la tine ''evreica practicanta''. Poate te referi la faptul ca nu merg cu basma in cap
   si fusta lunga, altfel, sunt evreica.

2. Despre accesele violente ale lui Saul, ti-a raspuns Viorica.

3. In Sinagogi oamenii vin sa se roage, nu sa dea spectacole...De altfel, asa ceva ar fi fost posibil poate
pe vremea lui Saul, nu in secolul XXI...

1. draga Salomee, doar am facut o paralela cu numele Salomeea care a dansat cerand capul lui Ioan Botezatorul, care mi-a venit in minte pentru ca se potrivea contextului; departe de mine sa te aseman cu acea "Salomee" ;
credeam ca esti o evreica si practicanta a cultului mozaic, una credincioasa.
2.nu stiu ce a scris Viorica, la mine e pe "ignore"; in plus de asta, de ce ar fi Viorica un punct de reper?
3.exorcizarile nu sunt "spectacole" asa cum te exprimi tu, profan, ci lucrari de putere prin Duhul sfant, care au existat si pe vremea vechiului testament, dar in fine, astfel de chestiuni te depasesc.

toate cele bune.

#45
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postvio69a, on 20 octombrie 2013 - 02:40, said:



Daca isi acopera capul dupa cum spune traditia si pastreaza linistea, sunt bineveniti....!

Si eu?

View PostKarhu, on 20 octombrie 2013 - 07:33, said:

Nu-i nimic rau ca djl (sau oricine altul) vrea sa vada si ritualul evreiesc.
Sa te informezi, sa citesti, sa vezi lucruri noi sunt chestii pozitive.
.......
De fapt, cultul mozaic este radacina citorva culte religioase.
Cultul mozaic a cotit cumva din momentul aparitiei crestinismului si islamismului?

#46
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View Postbarbu78, on 21 octombrie 2013 - 20:46, said:

Si eu?

Ai motive sa te indoiesti?

View Postbarbu78, on 21 octombrie 2013 - 20:46, said:

Cultul mozaic a cotit cumva din momentul aparitiei crestinismului si islamismului?

Curioasa intrebare, dat fiind ca au trecut citeva secole intre cele doua evenimente.

Insinuezi cumva ca evreii si-ar fi schimbat in mod intentionat si premeditat religia, de doua ori?

#47
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postsalomee, on 20 octombrie 2013 - 12:26, said:

.......
Care slujbe de alungare a dybuk-ului ? Te referi ca asemenea slujbe sunt
tinute in Sinagogi ???
Am si eu un chirias. Puteti sa-l scoateti?

#48
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Am sa va descriu mai jos cum o pereche de neevrei au folosit pentru albumul de poze vizita la  Sinagoga din Timisoara....in ziua nuntii

Aug 16 2010.

Bun gasit tuturor,

Numele meu este Oana si locuiesc in Timisoara.
In urma vizionarii pe diverse posturi de televiziune a catorva emisiuni despre evrei mi-am dat seama prin cat de multe a trecut acest popor de-a lungul timpului si cat de mult trebuie el respectat.
Dar ca aceasta postare sa nu fie prea lunga, doresc sa va adresez urmatoarea intrebare. Eu voi avea nunta in luna octombrie a acestui an si doresc foarte mult ca, in semn de respect, una dintre locatiile pentru sedinta foto sa fie in interiorul unei sinagogi din Timisoara. Credeti ca acest lucru ar fi posibil, tinand cont de faptul ca atat eu cat si viitorul meu sot suntem ortodocsi? Cunoasteti vreo persoana din Timisoara careia m-as putea adresa in acest sens in cazul in care acest lucru ar fi posibil?

Va multumesc anticipat tuturor pentru eventualele raspunsuri,
Oana


Raspuns 1

Oana ,bun venit pe forum.

In principiu,vizita locaselor de cult evreesti este deschia publicului larg,cu conditia respectarii lor si acoperirii in incinta a capului,atat femei cat si barbati.
Cererea ta este mai inedita,asa ca te sfatuiesc sa iei legatura cu OTER Timisoara,organizatia tinerilor evrei din timisoara ce se afla la sediul federatiei evreesti si sa le faci intrebarea respectiva
. telefon:....etc...

Raspuns 2

Oana, in primul rand felicitari, "casa de piatra", viata lunga si buna.
Sper ca nunta sa va reuseasca exact asa precum o vezi in visele tale.
Sa-ti traiesti din plin bucuria in ziua nuntii, sa nu uiti ca este cea mai frumoasa zi din viata ta de pana acum si...SA TE DISTREZI!


Dec 17 2010

Bun gasit,

Va multumesc pentru ajutorul oferit. Am urmat sfaturile primite, nu zic ca a fost usor, dar pana la urma am reusit sa obtin permisiunea de a face in ziua nuntii o sedinta foto in Sinagoga din Cetate (Timisoara). Sinagoga este in prezent administrata de Filarmonica din Timisoara.
Am simtit ca ma aflu intr-un loc incarcat de atat de multa spiritualitate si istorie incat parca imi era greu sa si respir.
In cazul in care sunteti interesati sa vedeti pozele:
http://www.facebook....26&l=14e9b139df (pentru cine nu are rabdare sa deruleze toate pozele: de la poza 25 la poza 43 )
Va multumesc inca o data ca m-ati ajutat ca ziua nuntii noastre sa fie una perfecta.


Raspuns 1
Ce poze frumoase! Ce pereche romantica, naturala , plina de sensibilitate . Cred ca sunt cele mai frumoase poze de nunta pe care le-am vazut pana acum. Eu va doresc casa de piatra sa traiti fericiti impreuna pana la adanci batraneti , asa ca in basme .
Poza de pe linkul de mai sus m-a impresionat. Am avut impresia ca este un tablou renascentist ...


[ https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/154670_125196647544321_208567_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/162707_125195007544485_7570041_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.romania-i...ighlight=#77856

Edited by vio69a, 21 October 2013 - 21:13.


#49
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostPisa4you, on 21 octombrie 2013 - 20:59, said:


Curioasa intrebare, dat fiind ca au trecut citeva secole intre cele doua evenimente.

Insinuezi cumva ca evreii si-ar fi schimbat in mod intentionat si premeditat religia, de doua ori?
Nu insinuez nimic, am intrebat doar.
Nu este necesara schimbarea religiei, doar mici modificari esentiale pe ici pe colo, o data, de doua,... de n ori si in final, dupa aproape doua milenii, schimbarile pot fi cruciale.
Ciudat raspuns: "Insinuezi cumva ca evreii si-ar fi schimbat in mod intentionat si premeditat religia, de doua ori?"

#50
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postbarbu78, on 21 octombrie 2013 - 21:14, said:

Nu insinuez nimic, am intrebat doar.

barbule, ai incercat pe iudaism, acum aici sa deviezi topicele spre discutii sterile religioase.
Poti sa cauti o arie potrivita pentru ceea ce doresti ?

#51
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Ma poti ajuta?

#52
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
Fun!

#53
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Este!

View Postvio69a, on 21 octombrie 2013 - 21:26, said:


barbule, ai incercat pe iudaism, acum aici sa deviezi topicele spre discutii sterile religioase.
Poti sa cauti o arie potrivita pentru ceea ce doresti ?

Subiectul este: "Au voie crestinii in sinagoga?"
Daca subiectul ar fi fost despre fire de nisip puteai zice ca nu sint pe aria potrivita!

#54
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View Postbarbu78, on 21 octombrie 2013 - 21:14, said:

Nu insinuez nimic, am intrebat doar.
Nu este necesara schimbarea religiei, doar mici modificari esentiale pe ici pe colo, o data, de doua,... de n ori si in final, dupa aproape doua milenii, schimbarile pot fi cruciale.
Ciudat raspuns: "Insinuezi cumva ca evreii si-ar fi schimbat in mod intentionat si premeditat religia, de doua ori?"

Modificari au loc tot timpul, in toate religiile, prin reinterpretarea textelor. Daca la asta te referi, da, evident, asemenea modificari au avut si au loc inca si in iudaism.

Daca ai sti de cite ori am auzit acuzatia asta timpita, cum ca evreii si-ar fi modificat religia ca sa scoata orice referire la crestinism...acuzatie infirmata de descoperiri arheologice, dar sintem off topic.

View Postbarbu78, on 21 octombrie 2013 - 22:24, said:

Subiectul este: "Au voie crestinii in sinagoga?"
Daca subiectul ar fi fost despre fire de nisip puteai zice ca nu sint pe aria potrivita!

Si la ce concluzie ai ajuns? Ai voie in sinagoga, sau nu te lasa chiriasul?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate