Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Au voie crestinii în sinagogă?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
432 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Pun și eu o întrebare, care sper să nu pară stupidă: au voie creștinii în sinagogă? Că vroiam și eu să intru de curoizitate la o slujbă mozaică.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Am intrat, n-am murit! Posted Image

#3
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View PostBursul, on 20 octombrie 2013 - 02:03, said:

Am intrat, n-am murit! Posted Image
Poate inca nu si-a facut efectul Posted Image

#4
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postdjl, on 20 octombrie 2013 - 01:52, said:

Pun şi eu o întrebare, care sper să nu pară stupidă: au voie creştinii în sinagogă? Că vroiam şi eu să intru de curoizitate la o slujbă mozaică.


Daca isi acopera capul dupa cum spune traditia si pastreaza linistea, sunt bineveniti....!

#5
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postdjl, on 20 octombrie 2013 - 01:52, said:

Pun şi eu o întrebare, care sper să nu pară stupidă: au voie creştinii în sinagogă? Că vroiam şi eu să intru de curoizitate la o slujbă mozaică.
Crezi că e diferită mult de abureala ortodoxă ?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjl, on 20 octombrie 2013 - 01:52, said:

au voie creştinii în sinagogă?
Omul cu mana lui isi face rau ! Ce-s tampeniile astea ?

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postneagu_laurentiu, on 20 octombrie 2013 - 06:31, said:

Omul cu mana lui isi face rau ! Ce-s tampeniile astea ?
Nu-i nimic rau ca djl (sau oricine altul) vrea sa vada si ritualul evreiesc.
Sa te informezi, sa citesti, sa vezi lucruri noi sunt chestii pozitive.
Acu' ceva vreme un ateu fervent se falea (aici pe forum) ca nu a citit Jurnalul fericirii de Steinhardt :lol:
Ca sa nu mai amintesc de petarda aia de Nemesis- aka fanatismul si habotnicia ateista in toata splendoarea ei :lol:

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Eu nu spun ca-i rea informarea dar asta tine de absurd.

#9
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Ba deloc. Si eu as fi curioasa.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Atunci pot sa ma impusc linistit.

Edited by neagu_laurentiu, 20 October 2013 - 08:23.


#11
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Eu zic sa mai stai printre noi. Fiecare cu curiozitatile lui.

#12
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Ne povestea profesorul cum pe vremuri se adunau evreii la sinagoga si planuiau acolo distrugerea Romaniei....Slujbele si rugaciunile erau doar praf in ochii curiosilor, aveau ei un limbaj codat acolo, in care se intelegeau...

#13
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Eu nu stiu ce aveau de planuit, ca la distrus de tara ne-am descurcat lejer singuri....

#14
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View Postdjl, on 20 octombrie 2013 - 01:52, said:

Pun şi eu o întrebare, care sper să nu pară stupidă: au voie creştinii în sinagogă? Că vroiam şi eu să intru de curoizitate la o slujbă mozaică.

Un prieten de familie a sarbatorit bar-mitzvah copilului la sinagoga. Printre inivitati au fost si crestini, din familia mea, si da, au intrat in sinagoga pentru ritualul religios. Tatal baiatului sarbatorit este crestin, by the way.

Atita timp cit nu declari in fata rabinului ca ai venit sa scuipi pe iudaism, nu te intreaba nimeni nimic, nu te impiedica nimeni sa participi la slujba, chiar daca stiu ca esti crestin. Orice incercare de prozelitism in favoarea crestinismului (sau a altei religii) este, evident, strict interzisa.

Am intrat odata intr-o sinagog in Tel Aviv cu o clasa de copii de la o scoala cit se poate de laica. Erau in grupa respectiva copii evrei, arabi musulmani, o fetita jumate crestina jumate musulmana, copii crestini. Si eu, evreica ce-i drept, dar atee.

Nu cred ca evreii considera sinagoga ca fiind un loc sfint. Sfint este considerat sulul de Torah din sinagoga, poate si dulapul unde este pastrata, dar nu cladirea in sine. Oricine poate infiinta o sinagoga, in orice casa. Sinagoga este un loc de adunare pentru credinciosi, precum si un loc de studiu.

Pentru cine are de gind sa intre musai intr-o sinagoga, un sfat prietenesc: sa nu va puna al cu coarne si codita sa itnrati in sinagoga de sarbatoarea numita Purim. Am facut o singura data in viata greseala asta, si cred ca in alea doua-trei ore mi-am pierdut cel putin 15% din auz. Sint momente in care credinciosiii sint obligati sa faca cit mai mult zgomot, iar dracii de copchii profita din plin de acest frumos obicei pentru a exploda petarde linga urechile onoratei, dar neputincioasei, asistente.

Singura conditie pentru a intra intr-o sinagoga este acoperirea capului - fie cu kippa, fie cu sapca sau palarie. Asta la ortodocsi. Nu stiu daca acoperirea capului este obligatorie la reformi sau la conservatori.

#15
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostGonthar, on 20 octombrie 2013 - 08:41, said:

Ne povestea profesorul cum pe vremuri se adunau evreii la sinagoga si planuiau acolo distrugerea Romaniei....Slujbele si rugaciunile erau doar praf in ochii curiosilor, aveau ei un limbaj codat acolo, in care se intelegeau...


Asa...si ce materie preda acel atotstiutor ''profesor'' ?

#16
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View Postsalomee, on 20 octombrie 2013 - 09:22, said:

Asa...si ce materie preda acel atotstiutor ''profesor'' ?
Actorie.....Avea boala mare pe evrei si ii acuza de toate relele care s-au abatut asupra Romaniei. Tot din pricina lor isi ratase cariera, oriunde se ducea dadea numai peste evrei care ii bagau bete in roate nu a putut sa faca nimic din pricina lor( asta prin anii '50-'60 cand inca mai erau multi evrei in Romania).

#17
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostGonthar, on 20 octombrie 2013 - 10:04, said:

Actorie.....Avea boala mare pe evrei si ii acuza de toate relele care s-au abatut asupra Romaniei. Tot din pricina lor isi ratase cariera, oriunde se ducea dadea numai peste evrei care ii bagau bete in roate nu a putut sa faca nimic din pricina lor( asta prin anii '50-'60 cand inca mai erau multi evrei in Romania).

S-a gandit insa acel ''actor-profesor'' ca motivul ratarii carierei poate fi si altul, nu tocmai evreii ?
Ca, de exemplu, lipsa lui de talent ?

Dar este mai comod sa aruncam vina pe altii...

#18
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007

View PostPisa4you, on 20 octombrie 2013 - 09:13, said:

Singura conditie pentru a intra intr-o sinagoga este acoperirea capului - fie cu kippa, fie cu sapca sau palarie. Asta la ortodocsi.
Cum adica? Cred ca ai facut o eroare aici.
Ortodocsii nu au sinagoga ci biserica iar acolo doar femeile intra cu capul acoperit cu batic, barbatii nu, de nici un fel. E o lipsa de respect pentru barbati sa stea cu capul acoperit in biserica.
Daca in sinagoga e la fel (exceptand chipiurile si palariile traditionale evreiesti) si djl intelege invers e cam naspa.

Djl-ule, daca te intreaba cineva daca esti crestin le spui ca nu, esti musulman. O sa se linisteasca. Si daca incepi sa te agiti pe acolo si sa strigi Allah o Akbar o sa fii chiar apreciat si o sa ti se acorde toata atentia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate