Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX
 

R.C.S. - Digi: C.A.M. C.I.+

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5890 răspunsuri în acest subiect

#5383
bubulinu11

bubulinu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 185
  • Înscris: 19.08.2007
Ok , super , multumesc mult
si scuze de entuziasm , sper sa nu fiu dezamagit mai tarziu .....

#5384
adrisym

adrisym

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 359
  • Înscris: 29.05.2002

Vizualizare mesajmlaurp84, pe 22 ianuarie 2017 - 01:27, a scris:

Salut. Am facut o comanda (intr-un punct Digi, din Bucuresti) pentru un smart cam in data de 28 decembrie 2016! Imediat dupa ce am facut comanda am primit mesajul acela de confirmare si de atunci, liniste si pace. Intre timp am mai fost pe la vreo 2-3 casierii si nici acolo nu aveau pe stoc. Am sunat la relatii cu clinetii sa vad daca imi pot spune daca au pe undeva pe stoc si mi-au spus ca nu pot vedea stocurile casieriilor si sa astept ca ma contacteaza ei. Intrebarea mea este, la voi cat a durat pana ati intrat in posesia smart cam-ului? Ceva sfaturi "ca sa grabesc" livrarea lui aveti? Multumesc anticipat!
In aceeasi situatie sunt si eu, l-am comandat pe 29 dec si de atunci ... pauza!
Mama ma-sii de smart card, parca ar fi de aur!
Mi-au trimis 2 mesaje in primele 2 sapt, cum ca nu au pe stoc si de atunci ... nimic.
Am trecut pe la ei sa returnez niscai echipament pe care nu il mai utilizam si cand i-am intrebat cand ar aproxima ca imi vor trimite smart cardul mi-au raspuns in doi peri ca ma vor anunta ei. Stiam ca ma vor anunta, ca doar nu urma sa merg zilnic pe la sediu sa ii intreb de sanatate.
Insistand cu intrebarea, cand ar putea aproxima un termen (nu le-am cerut ziua si ora), mi-au raspuns iritati "va vom suna noi".
Niste ciufuti!

LE Aseara, in schimb m-am pomenit cu unul de la RDS, ca-mi da gratuit un telefon, ca sunt client vechi, ca am pachet full, bla bla bla.
"N-am mere, dar nu vrei niste ceapa, ca e la oferta?" ;)

Editat de adrisym, 26 ianuarie 2017 - 10:39.


#5385
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Imi cer scuze, cu siguranta s-a mai discutat insa nu am reusit sa gasesc:

Daca duc un CAM + Smart Card, active si functionale, din Ploiesti la Galati, voi putea vedea programele codate?

#5386
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.074
  • Înscris: 20.06.2009
Fără probleme!

#5387
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Multumesc.

#5388
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.074
  • Înscris: 20.06.2009
Cu multă plăcere.

#5389
Corinahelena

Corinahelena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 30.01.2017
Buna,daca ma puteti ajuta si pe mine,am o varsta da incerc sa tin pasul cu tehnologia...am un samsung ue32h5303 ,am abonament digital la rds,dar am observat ca intre canalele de sunt digitale si HD nu este nicio diferenta si mi-a spus o colega ca imi trebuie acest card C.I.+. Daca il achizitionez o sa fie vreo diferentade imagine pt canalele HD?in afara de canalele HD actuale,pro tv,antena,etc,o sa mai imi gaseasca acest card si altele?si daca tv meu nu este C.I+,doar C.I o sa-mi mearga?va multumescsper sa nu fi supar pe cineva

#5390
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.362
  • Înscris: 19.01.2015
In mod normal nu ar trebui sa mearga si cu TV cu CI simplu, dar CAM-ul Digi merge si pe televizoarele care au numai CI. Doar pe CAM-urile din 2013 nu merge pe televizoarele cu CI, doar pe cele cu CI+ merge CAM-ul vechi cu card, dar la cel nou fara card, functioneaza ambele.

#5391
Corinahelena

Corinahelena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 30.01.2017
Scuza-ma,sunt cam grea de cap,nu inteleg,deci ar merge cardu sau il iau degeaba?tv e din 2014 luat,smart tv,si unde are locasu scrie common interface,atat,nu are si semnu +,deci cred ca nu este ci+...multumesc

In specificatiile de pe emag scrie ca are c.i+...ce drag imi este,m-a desteptat nepotul sa caut acolo... Acum ca o sa.l achizitionez cu siguranta o sa pot vede diferenta la posturile din lista care au si HD,gen pro tv,digi hd pt meciurile sotului etc?

Editat de Corinahelena, 30 ianuarie 2017 - 19:42.


#5392
adrisym

adrisym

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 359
  • Înscris: 29.05.2002
Dacă e specificat CI+, va merge smart card-ul.
Ideea e ca timpul de asteptare al acestui smart card este destul de mare.
Eu l-am solicitat de la sf.lui decembrie.

#5393
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.074
  • Înscris: 20.06.2009

Vizualizare mesajCorinahelena, pe 30 ianuarie 2017 - 18:57, a scris:

(...)am un samsung ue32h5303 ,am abonament digital la rds,dar am observat ca intre canalele de sunt digitale si HD nu este nicio diferenta
Pot să întreb cum ai observat asta? În plus, zici că ai deja abonament digital de la RCS. Ai cumva decodor? Dacă da, cum este conectat la televizor, cu ce cablu (Scart sau HDMI)? Dacă nu ai decodor, ai făcut scanarea pe digital sau numai pe analogic?

Vizualizare mesajCorinahelena, pe 30 ianuarie 2017 - 18:57, a scris:

(...) Daca il achizitionez o sa fie vreo diferentade imagine pt canalele HD?
Dacă achiziționezi CI+, nu va fi nici o diferență la imagine, singurul rol al CAM-ului CI+ fiind de a decripta canalele criptate și care în lipsa acestuia nu pot fi vizualizate! Deci, revin cu întrebarea de mai sus, ai făcut scanarea pe digital? Sigur?

Vizualizare mesajCorinahelena, pe 30 ianuarie 2017 - 18:57, a scris:

(...)si daca tv meu nu este C.I+,doar C.I o sa-mi mearga?va multumescsper sa nu fi supar pe cineva
Este compatibil CI+, nici o problemă aici.

#5394
Corinahelena

Corinahelena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 30.01.2017
Adica la ochi nu pare nicio diferenta,nu par mai vii culorile sau mai stiu eu cum,nicio diferenta ochiometric vorbind. Scanarea s.a facut pe digital cred,ca atunci cand scimb programele imi arata numele postului,nu decat nr postului.

#5395
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.074
  • Înscris: 20.06.2009
Mai erau niște întrebări mai sus:
- ai decodor la el? Dacă da, de care și cum e făcută legătura?
- spui că îți apare numele canalului. Ai găsit ProTV și ProTV HD și nu e nici o diferență între ele? Hmmm, nu prea cred...

#5396
Corinahelena

Corinahelena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 30.01.2017
Nu am decodor,si da,am pro tv si pro tv hd si mai sunt si altele,am abonament digital,asa scrie pe factura si platesc 28lei,si sincer nu pare nicio diferenta la claritate,eu credeam ca asta o sa faca acest card CI,ca o sa vad mai clar,mai vii culorile. Si daca totusi bag cardul acesta,o sa am acces la alte posturi la care nu am acum. Offf,am intrat de tor in ceata.

#5397
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.074
  • Înscris: 20.06.2009
Ceva nu e în regulă! Hai să zicem că ProTV-ul e cum e, dar la alte canale ar trebui să se vadă CLAR diferența! Ia încearcă pe Digisport-uri și vezi cum e...

P.S. De la ce distanță te uiți la televizor?

#5398
Corinahelena

Corinahelena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 30.01.2017
Asa pare la toate,poate o sa fac rost de un asemenea card pt o proba,indiferent de unghi si distanta la fel se vad toate,acum sa nu fiu inteleasa gresit,se vede f bine pe orice post,doar ca eu nu vad diferente intre posturile care au si hd-ul,si exact asta credeam ca o sa faca acest card

Asa pare la toate,poate o sa fac rost de un asemenea card pt o proba,indiferent de unghi si distanta la fel se vad toate,acum sa nu fiu inteleasa gresit,se vede f bine pe orice post,doar ca eu nu vad diferente intre posturile care au si hd-ul,si exact asta credeam ca o sa faca acest card

#5399
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.074
  • Înscris: 20.06.2009
Nu, așa cum am zis, rolul CAM-ului este de a decripta. Recepția efectivă a canalelor este făcută numai și numai de către tunerul digital DVB-C din televizor.
Totuși, dacă nu te uiți prea de departe, imposibil să nu vezi o diferență între canalele SD și cele HD. Poate de la 3,5-4 metri să nu distingi, dar la o distanță recomandată de 1,5-2 metri (pentru această diagonală), canalele HD trebuie să fie muuult mai clare...

#5400
Corinahelena

Corinahelena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 30.01.2017
SD care sunt,alea care nu iti arata numele programului si doae numarul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate