Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

DNS Dynamic RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#73
tibi_72

tibi_72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 30.09.2007
Routerul actual este un zte h298n de la rds si internetul este tot de la ei (fiberlink 1000).
Eu zic ca are legatura intrebarea mea cu ddns rds.
In meniul routerului nu prea este nimic legat de ddns, dmz si alte chestii.

#74
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai precum s-a tot zis de sute de ori ddns rds se seteaza in digicare si atat.  pe router/calculator/server nu se modifica nimic.

vezi topicul dedicat zte H298N aici cat si de pe aria rds,  legat de cum se face port forward.  atentie mare la adresa mac a camerei.

#75
martinica99

martinica99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.10.2007
Pot accesa prin xxxxx.go.ro un calculator conectat la router? Am deschis portul pentru management, am facut port forwardind la portul 21 pentru IP-ul calc respectiv dar nu stiu ce comanda sa dau prin internet sa accesez respectivul calc, sau daca mai trebuiesc facute alte setari va rog ceva sugestii. Multumesc!!!
Precizez ca am reusit sa ma conectez la interfata routerului cu user si parola.

Edited by martinica99, 25 February 2015 - 18:10.


#76
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
activezi pe pc functia de remote desktop si creezi un user si o parola cu drepturi in grupa de remote desktop users.
se configureaza firewall sa permita incoming traffic pentru rdp.
pe router faci pwfd pentru portul 3389.
pe un calculatpr legat la alta retea folosesti rdc (remode desktop connection si voila...

#77
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005
O intrebare stupida. Daca am activat Dynamic DNS-ul din aplicatia DigiCare, pot configura router-ul remote ? Trebuie sa-i fac un port forwarding la router ?

#78
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005
Vezi daca routerul permite acces la pagina de administrare remote, de regula aceasta functie este dezactivata, ea trebuie activata manual, te uiti in pagina routerului tau si o activezi tot acolo ar trebui sa vezi si pe ce port se permite accesul din exterior.

Spune ce router ai.

#79
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdanielavram, on 10 aprilie 2015 - 14:29, said:

Vezi daca routerul permite acces la pagina de administrare remote, de regula aceasta functie este dezactivata, ea trebuie activata manual, te uiti in pagina routerului tau si o activezi tot acolo ar trebui sa vezi si pe ce port se permite accesul din exterior.

Spune ce router ai.


Am routerul standard de la Digi : ZTE 298N. In pagina de configurare nu am vazut nicio setare pentru configurarea remote. In mare, nu vad de ce nu ar merge. Am pus doua camere pentru care am facut port forwarding. Cele doua camere le pot accesa remote fara probleme. Routerul insa nu.

#80
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005
Acel router are un firmware custom facut de RDS si nu cred ca are acea functie disponibila pentru publicul larg decat pentru angajatii RDS de la tehnic.

#81
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
accesul remote functioneaza atata timp cat iti sunt cunoscute userul si parola aferenta

#82
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005
Intrebare scurta si la obiect: pot sa am 2 subdomenii pe acelasi ip?
In acelasi timp am "aplicat" pe 2 siteuri: 1. pe rds, 2 pe afraid.org

Dupa cateva ore (sau o ora) s-a activat cel de pe afraid.org (nume.mooo.com), cel de la rds nu-mi merge (sambata l-am activat), oare este din cauza ca am asociat ip-ul cu primul subdomeniu?
Optional: a mai configurat careva openvnc pe router cu tomato? (practic asta este scopul meu si mi-am prins urechile, cu server PPTP se deconecteaza). Nu am gasit niciun tutorial cap coada...eventual video

#83
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Raspuns la intrebarea scurta: da, dar va trebui sa te "ocupi" de directionarea clientilor spre domeniul dorit. Vezi Pound, head request, cred ca e cel mai la indemana.

Asa, si openVPN pe tomato: http://www.howtogeek...vpn-and-tomato/

#84
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005
Inainte sa ma apuc de treaba: pot sa fac o conexiune VPN (openvpn) folosind acelasi IP extern (sau domeniul)? Practic, cu un laptop navighez pe internet prin router (evident), laptop pe care incerc sa-l fac CLIENT care sa se reconectez (din exterior) la acelasi router (server openvpn tomato) folosind ca adresa DNS-ul (asociat aceluias ip extern de la router). Alta solutie nu am momentan sa testez!!!. Server PPTP am reusit, dar se deconecteaza la 2 minute, cred, insa merge (adica s-a conectat si mi-am vazut calculatorul in retea).

Momentan am incercat OpenVPN folosind ca authorization mode: static key (mi se pare extrem de complicat sa generez toate celelalte certificate, in majoritatea tutorialelor nu se explica exact). In fine, am portnit serverul, pus static key pe server, salvat cheia pentru client cu tot cu fisierul de configurare, pus cheia in folderul client openvpn (C:\Program Files\OpenVPN\config). Fisierul .ovpn contine urmatoarele:

nume.mooo.com
port 1194
dev tap
secret static.key
proto udp
comp-lzo
route-gateway 192.168.1.1
redirect-gateway def1
float
route-method exe
route-delay 2

Niciun firewall activ pe laptop....nu se conecteaza :(

PS, inca sunt in cautarea unui topic dedicat tomato + openvpn pe softpedia unde sa pot scrie mai detaliat, sa nu poluez topicul.

@bardu - habar nu am ce ai vrut sa spui prin: "Vezi Pound, head request"

Edited by danut_ps, 18 May 2015 - 11:04.


#85
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
https://help.ubuntu....community/Pound

#86
florin_redalert

florin_redalert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.12.2006
Buna ,
va rog sa ma ajuati si pe mine in legatura cu DNS dinamic de la RDS. Mi l-am activat , daca conexiunea ppp o fac pe calculator pot sa dau ping dupa nume , pot sa ma conectez cu remote connection insa problema apare cand pun in functiune routerul Linksys WRT160NL , din acel moment nu mai am nici ping. Precizez ca pe router am dezactivat WiFi am lasat doar calculatorul respectiv . RDS zice ca nu trebuie facuta nici o setare pe router , am sunat la ei insa nu au stiut ce sa zica. Am mai incercat pe calculator mi-am pus ip fix gen 192.168.1.2 , iar per router am facut port forward pe portul de remote , etc .... insa tot la fel se comporta.
Ce as mai putea sa fac?

#87
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pai daca ai facut setarile cum incerci sa te conectezi? Trebui sa te conecteze pe nume.go.ro:port remote .

#88
florin_redalert

florin_redalert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.12.2006
Am incercat si cu port 3389 insa tot nimic. Ideea e daca fac ppp pe calculatorul respectiv , din alta locatie pot sa dau ping in nume si pot sa ma conectez remote ce el fara nici un port.
Cand ajunge in router ceva il blocheaza...

Setarile calculatorului respectiv sunt ok din moment ce pot sa il accesez de la distanta daca fac pe el direct ppp.
Problema intervine cand pun routerul sa faca ppp si calculatorul respectiv in lan router.
Sper ca m-am facut corect inteles.

#89
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015
Pai ai setat port forwarding din router?

#90
florin_redalert

florin_redalert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.12.2006
Cum am spus in postul initial am setat si port forward insa tot nu ma pot conecta, + ca cei de la RDS spun ca nu trebuie sa configurezi nimic pe router :(.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate