Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

DNS Dynamic RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#181
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
jedov- port foward si dmz pe adresa ip alocata dns-ului

#182
potentialcumparator

potentialcumparator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.03.2016
salut... am si eu o problema.... am setat dnsul dynamic de la rds (am routerul standard de la ei, pentru case), problema este ca nu poate fi accesat din afara retelei (routerul este intr-un oras in reteaua rds si am incercat remote cu un calculator din reteaua rds din alt oras si tot nu merge...), nici daca conectez laptopul la hotspotul de pe telefon nu mai zic... si alta problema ip-ul care il da dynamic dnsul este altul decat daca ma duc in google si caut my ip.... aveti idee ce se intampla? (daca vreti mai multe detalii va rog sa ziceti (mai putin oras locatie si dnsul in sine)) multumesc frumos

#183
potentialcumparator

potentialcumparator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.03.2016

View Postpotentialcumparator, on 26 noiembrie 2017 - 22:22, said:

salut... am si eu o problema.... am setat dnsul dynamic de la rds (am routerul standard de la ei, pentru case), problema este ca nu poate fi accesat din afara retelei (routerul este intr-un oras in reteaua rds si am incercat remote cu un calculator din reteaua rds din alt oras si tot nu merge...), nici daca conectez laptopul la hotspotul de pe telefon nu mai zic... si alta problema ip-ul care il da dynamic dnsul este altul decat daca ma duc in google si caut my ip.... aveti idee ce se intampla? (daca vreti mai multe detalii va rog sa ziceti (mai putin oras locatie si dnsul in sine)) multumesc frumos
routerul este un fiber home an5506-02-f

#184
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ce anume vrei sa accesezi pe DDNS-ul ala?

#185
potentialcumparator

potentialcumparator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.03.2016
orice de dupa router, ceea ce se realizeaza cu port forwarding... dar avand in vedere problema expusa, nici macar routerul in sine nu se poate accesa...
deci intrebarea ramane... de ce mi-ar da ddns-ul un alt ip decat acela pe care il vad pe google, si de ce nu poate fi accesat din afara retelei locale?

View Postpotentialcumparator, on 27 noiembrie 2017 - 11:44, said:

orice de dupa router, ceea ce se realizeaza cu port forwarding... dar avand in vedere problema expusa, nici macar routerul in sine nu se poate accesa...
deci intrebarea ramane... de ce mi-ar da ddns-ul un alt ip decat acela pe care il vad pe google, si de ce nu poate fi accesat din afara retelei locale?

acum ca stau sa ma gandesc... si din ce mai am habar si eu (sariti daca gresesc si imi cer scuze dinainte) ip-ul din google nu e unic doar pt mine ci pt mai multi utilizatori... iar ip-ul indicat de ddns e unul din reteaua locala RDS... pe care cineva doar din acea retea stie sa il interpreteze... ceea ce ma duce la concluzia ca ddns-ul lor in cazul asta e complete useless... desi mai sunt altii care zic ca lor le merge ok...

Edited by potentialcumparator, 27 November 2017 - 11:52.


#186
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Routerele RDS nu se pot accesa oricum din extern.
Daca zici ca iti aloca IP din clasa 100.64.x.x. sau ceva de genul atunci da e o problema, suna la ei si se rezolva.

#187
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
Am creat DDNS pe asuscomm.com , dar zice ca e limitat la 9 conexiuni concomitente (nu apare la search pe google)
DDNS-ul  go.ro de la RDS cate coneziuni concomitente suporta, e limtat la un numar de conexiuni ?

#188
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
DDNS și protocolul DNS nu au nici o legătură cu numărul de conexiuni inițiate către serverul tău sau cu numărul de conexiuni inițiate de către serverul tău.

#189
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Pe digiromania.ro, este menționat la servicii adiționale, DNS dinamic - 3 lei. Face parte din oferta nouă? Sau așa era trecut și înainte? DIGI_Helper?

Edited by mhanor, 21 May 2018 - 17:22.


#190
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
Era gratis pana acum. Se pare ca de acum incolo se va plati 3 lei pentru cine activeaza acest serviciul suplimentar.

#191
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005
si eu daca il am activat, de cativa ani ?

#192
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
Ramane gratis pentru tine.

#193
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 05.01.2007
aici scrie ca e gratuit serviciul DNS dinamic (la servicii aditionale)
https://www.digiroma...rvicii/internet

#194
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Jur că scria 3 lei.

#195
Viorel_sax

Viorel_sax

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 23.12.2017
Buna ziua am internet de la RCS-RDS Si un router ZET Fiberlink  si am schimbat Routerul cu un TPL-ink si doresc sa stiu de unde iau adresa de IP si DNS-urile Multumesc frumos

#196
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 23.09.2010
Salut, incerc sa imi configurez serverul OpenVPN pe un router TP-Link C2600, si am internet Fiberlink de la Digi, cu Dinamic DNS activat si functional.
OpenVPN cere un DNS dinamic in setarile routerului TP-Link, exista insa posibilitatea de a configura OpenVPN sa foloseasca DNS-ul dinamic de la Digi,
(adresa.go.ro:port) in loc de site-urile gen noip.com say DynDNS ?

#197
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da. OpenVPN te lasa sa folosesti fie FQDN fie IP, intrebarea care se pune este ce te lasa saracia aia de TP-Link sa setezi pentru OpenVPN.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate