Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Un model nou de gratar

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Un gratar de gradina sau voiaj cu dimensiunile tavei de 600x350x100 mm, inaltimea cu picioare de 800mm.
200 lei ar fi pretul.

Attached Files



#38
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
spik1,
de ani de zile intentionez sa dau curs pasiunii mele de a realiza gratarul perfect. nu m-as fi gandit ca o sa gasesc pe cineva la fel de pasionat in a construi diferite gratare, in functie de activitate. felicit initiativa dva.
si acum vin cu sfaturi:
gratarul postat la inceputul topicului, mi se pare inutil din urmatoarele puncte de vedere, si aici am n motive:

1. tavita aceea nu-si are rostul deoarece:
-e prea mare, ocupa mult loc. in cazul in care nu o lasi pe gratar pe timpul cand nu-l folosesti, va trebui cumva sa o intorci cu curul in sus pentru a evita sa se adune mizeria. in caz contrat, inainte de fiecare utilizare tu trebui sa speli acea tavita. si chiar daca ai tinut-o cu curul in sus, tot va trebui spalata.
-eu unul nu ma vad sa prajesc cartofi intr-o tavita de genu. plus ca nu se va strange destula grasime incat sa poti praji ceva acolo. mereu va fi nevoie sa completezi cu ulei. gandeste-te cata munca in plus iti va genera tavita: scurs grasime tavita, spalat tavita. si unde o speli? eu unul am o chiuveta super mega mare in gradina, dar nu toata lumea are. si va trebui spalata mereu de 2 ori, o data dupa folosire si o data inainte.
-cu acea tavita micii se vor coace indirect. atunci cand facem un gratar, mici, carnea etc, trebuie sa se coaca la jar si nu la caldura tablei. rezutatul va fi ceva dezastruos, pentru mine.
-profile prea groase, nu cred ca l-ai facut sa urci 3 porci calare pe acest grill, de unde si greutate mare, probleme in a-l manevra. ma gandesc ca are undeva la 50 de kg?
fiind si postul din 2013, si cum nu stiu daca te-ai convins ca acest gratar e inutil, eu am vrut sa-mi dau cu parerea, ca vad ca ai nevoie. si daca pareri nu sunt, nici alte variante imbunatatite de gratere nu vor mai fi.
solutia mea: o singura tavita la capatul gratarului, foarte mica, unde, preconizam ca se va strange maxim 50 de ml de grasimi. dupa mine, as renunta la orice tip de tavita, si i-as da o singura panta gratarului (mult mai mica decat cum e acum), in partea din spate, iar grasimea se va scurge in margine, intr-un loc de vreo 5 cm unde nu va fi jar, ci doar cenusa, astfel fumul va iesi din ecuatie.

varianta 2 a gratarului e mult mai ok din pct de vedere al sistemului de ridicare/coborare. mult mai practic. dar tot nu ai renuntat la tavita. incepe sa ma bantuie acest cuvant, ca basescu pe ponta.
gratarul din postul #38 mi se pare practic. si din postul #49 mi se pare la fel de practic.
dar la toate aceste gratare, e si loc de mai bine Posted Image
succes pe viitor

#39
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Salut!
Acele tavite sunt gaselnita patronelului, asa a vrut asa am executat.
Eu am prezentat si atat. Bineinteles ca se pot aduce imbunatatiri.
Acest model este pe principiul gratarului argentinian, iar acel profil asigura o coacere a carnii fara contact mare, dar cu colectare a grasimii ce nu mai cade in jar.
Sincer, nu l-am probat decat o data la ziua patronului si s-a comportat excelent: fum putin, coacere buna, iar carnea impanata de porc si micii au asigurat o grasime in tavite ceea ce a permis prajirea catorva cartofi deliciosi.
Puteti proba facand un gri ll din cornier de 15x15 si veti observa diferentele!
Cautati pe net  gratarul argentinian si o sa vedeti avantajele acestuia si a sistemului ridicare/coborare a grilului.
Cele bune!

#40
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Iata si gratarul rotund.
Materialele de la tava si grill sunt din inox alimentar.
Diametrul este de 440 mm, grillul are doua pozitii pe inaltime, picioarele sunt detasabile, inaltimea totala de 800 mm.
Eu am unul de 15 ani si este ca atunci cand l-am confectionat in afara de culoare!

Attached Files



#41
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Nicio parere?!

#42
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Arata bine iar tavita de jos e chiar foarte utila....
Parerea mea e ca trebuie sa dai si niste gauri ca sa aiba tiraj gratarul ala...altfel focul va arde mai greu.....

 spik1, on 01 mai 2015 - 19:49, said:

Un gratar de gradina sau voiaj cu dimensiunile tavei de 600x350x100 mm, inaltimea cu picioare de 800mm.
200 lei ar fi pretul.
Arata bine...tabla pare groasa nu cred ca o sa se indoaie de la foc.....Problema e ca in comert astfel de gratare (post #49) costa cam 50 ron cu toate ca sunt un pic mai mici si au o tabla ordinara in ele......dar stii cum e romanul sa fie ieftin...multi nu pun prea mult pret pe calitatea bunului. De aia cred ca o sa fie destul de greu de vandut si deci de facut o afacere din asta....

Edited by Clovis, 12 March 2016 - 12:30.


#43
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Nu este o afacere, le fac cand nu prea am de lucru.
Principala ocupatie este repararea prin sudare wig-tig in aluminiu, inox, etc.
Niciodata nu s-au dat imediat, daar cand cineva are nevoie il am acolo!
In privinta gaurilor ai dreptate...am uitat sa le dau!

#44
trink

trink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.02.2010
dragi forumisti, sunt si eu in procesul de a construi alt gratar, am totul facut dar mi-ar trebui o placa de tabla groasa cel putin 3 de preferat 5 rotunda diametru circa 54 cm.
credeti ca puteti confectiona asa ceva? sau stiti pe cineva?
daca ati da si un pret ar fi perfect.

multumesc anticipat

Edited by trink, 23 March 2016 - 17:01.


#45
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Salut,
Foloseste cineva grill confectionat din cornier, in genul grillului argentinian?
Sau este prea inradacinat tipul vechi din bare?!
Un amic si-a facut un gratar din caramida si este interesat de acest model plus sistem de ridicare coborare.
Am sa pun poze dupa realizare si un filmulet, poate schimbam parerea despre acest model.
Cele bune!


#46
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 spik1, on 14 octombrie 2016 - 22:39, said:

Intrebare: la ce nivel trebuie date gaurile in tava gratarului si ce diametru ar trebui sa aiba?
De ce la gratarele metalice se dau gauri, iar la cele zidite nu ?!
Găurile le dai și tu aproximativ, 2 sau 3cm la baza de jos ar trebui sa lași plin, când miști cărbunii sa nu cada cenușă.
Gratarele zidite de regula partea din fata nu are bordură, plus ca multe au horn care trage fumul.

#47
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Un exemplu de etajare a gratarului atunci cand jarul este puternic.
Cu putina imaginatie se poate si la gratarele dreptunghiulare.

Attached Files



#48
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

 spik1, on 17 martie 2018 - 15:58, said:

Un exemplu de etajare a gratarului atunci cand jarul este puternic.
Cu putina imaginatie se poate si la gratarele dreptunghiulare.

Salut

Asa ceva poti confectiona?

#49
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
La serviciu, unde am sculele necesare, da.
Dar nu merita, nu pot concura la pret cu cele din comert!

#50
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 16.10.2019
Nu mai face nimeni gratare?! :)

#51
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Mie imi fac astea cu ochiul,unde as putea gasi o plita de fonta de 8-10 mm grosime si vreo 1000-1200 diametru ?

Attached File  gratar1.jpg   92.1K   44 downloadsAttached File  gratar2.jpg   84.08K   40 downloadsAttached File  gratar4.jpg   87K   43 downloads

#52
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 16.10.2019
La comercializare se pune tava din tda. :)

Attached Files



#53
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 16.10.2019
Dupa 9 ani m-am hotarat sa finalizez si eu gratarul! :)

#54
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Daca permiti o sugestie,fa niste spatii diferite pentru urcat si coborit gratarul catre jar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate