Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Un model nou de gratar

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Pana la primavara am sa fac un gratar ca cel de mai jos si am sa-l imprumut pentru  proba , cine stie, poate mai castig niste goguti in mod cinstit ! Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wG_4Vsd7pMI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by spik1, 26 December 2013 - 13:01.


#20
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Spik1 tu lucrezi la o "fabrica" de gratare? Daca vrei sa faci gratare pentru comercializare eu zic (nu din rautate) sa o lasi balta ca nu o sa vinzi asa ceva in vecii vecilor. Eu personal mai mult de 100 ron nu sunt dispus sa dau pe un gratar de metal. Mai bine fac o groapa in pamant si pun pe ea un grilaj decat sa dau o groaza de bani pe gratar. Chestia e total inutila si ocupa mult loc. Mai bine faci unul din caramida sau cumperi unul din magazinele de specialitate decat o monstruozitate de asta din metal. Parerea mea de simplu cetatean.

#21
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Nici nu sti cati vor un asa gratar si ce este mai interesant...si mai multi vor un gratar. Eu am prezentat doar ideea unui astfel de grill pe care se scurge grasimea si nu cade in jar. Acest grill se poate pune atat pe o tava din otel cat si pe un gratar din caramida. La serviciu ne ocupam cu altceva, ceea ce am prezentat este o "distractie" a patronasului...acasa fac reparatii prin sudare, dar am intodeauna un gratar (obisnuit) disponibil pentru amatori ce nu sunt putini, daar si mai putini sunt aceia ce sunt dispusi sa plateasca mai mult pentru materiale mai solide ! Posted Image

Numai de bine !

Edited by spik1, 13 January 2014 - 22:25.


#22
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Hai să-mi dau și eu cu părerea după ce am văzut grătarul la fața locului.
În primul rând, hai să vedem partea pozitivă a lucrurilor. Este un grătar (sau grill dacă nu vă mai place limba română) inedit. Cel puțin pe la noi. Are niște caracteristici interesante care nu sunt de neglijat. Iar autorul le-a menționat.
Faptul că, în această formă, poate fi foarte scump este o problemă dar nu insurmontabilă. Întotdeauna este loc pentru progres. Cum era primul avion și cum este acum. Cam așa stau lucrurile și cu acest grătar.
Dacă sunteți de bună credință puteți să faceți observații prin care să se aducă îmbunătățiri grătarului, nu să-l faceți pe inițiatorul topicului să renunțe (bine, nici nu cred că ați avea șanse, dar asta-i altă chestie).
Dacă am înțeles bine, patronul s-a inspirat din acele modele văzute pe YouTube. Și acolo se vede clar că grătarul era cu o pantă. Ei, el a făcut acest grătar cu două pante. Strict tehnic este o diferență față de original și, aș zice, chiar un mic progres.
De asemenea, sistemul de ridicare-coborâre a grătarului este diferit de cel original. Că e mai bun sau mai rău trebuie verificat.
Dacă ar fi doar aceste argumente și ar fi suficient ca autorul să nu-și facă probleme cu dreptul de autor. Chiar dacă s-ar apuca să facă aceste grătare în producție de serie.
Eu am văzut în super-, hyper-, x-market niște grătare din tablă de tot râsul care costau peste 100 lei și care garantat nu țineau 2 ani la o folosire oarecum decentă. Unu din inox practic poate fi făcut pe viață, așa că prețul inițial aparent ridicat s-ar putea să fie chiar convenabil gândind pe termen lung.
Fără a considera subiectul epuizat, eu consider că autorul ar trebui încurajat, nu blamat. Și s-ar putea ca să avem cu toții de câștigat din asta.

#23
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Buna ziua !
Va prezint un alt model de gratar, de data aceasta pentru a fi utilizat in iesirila la iarba verde. L-am numit gratarul DRACULA  !
Forma lui a rezultat din "ramasitele" unei alte lucrari.

Attached Files



#24
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Buna seara !
Un model comun cu suport pliabil ( inspirat din modelul de scaunele pescaresti, dar mai simplu). Dimensiuni : 600x400x120 mm. Inaltimea totala este de 750 mm.

Attached Files



#25
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Si alte poze :

Attached Files



#26
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
Mie îmi plac oamenii care fac si dacă mai su împărtășesc din experiența lor.... jos palaria! Românul e cârcotași,  sta dupa perdea si bârfește sau blamează pe cel care, pe cel care face. Nu da sfaturi constructive,  cred ca nici nu poate, mai bine sa zici ca nu-i bun, folositor sau urat decat sa apreciezi pe cineva care FACE. Eu unul nu am de unde sa stiu daca acest gratar nu are tiraj, daca tavile sunt prea mici, sistemul de ridicare/coborare se intepeneste sau vreun cablu se prăjește înaintea micului, dar daca vreau sa il cumpar, ma duc la om cu sacul de carbuni cu carnea si berica si facem o proba. Cred ca toata lumea ar fi de acord. Imi place ca nu mai au ce sa zica dupa ce au văzut atatea modele. Bravos!

#27
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Ma gandesc sa fac un gratar mare, numai pt copt vinete. Cam ce dimensiuni ar trebui sa aibe in ideea ca vreau sa termin intr-o zi (cu tot cu curatat, etc) 50 kg ? O sa fac ceva cu picioare detasabile pt o stocare optima, sunt convins ca hardughia va fi suficient de grea incat sa nu o poata fura nimeni.

ceva idei ?

#28
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
La un gratar mai mare de 600x400, obisnuit, ar trebui cel putin un cadru din cornier, sau rectangulara, pentru a nu se deforma.

#29
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Seara buna!
Ce spuneti de acest model de gratar "portabil"?
Eu as face mai putin inalta partea de jos, baza, iar grillul sa fie tot rotund, putin mai mic in diametru pentru a putea fi bagat in "baza". Manerul de control detasabil si teava de sustinere sa poata fi scoasa astfel incat totul sa devina un kit cat mai ergonomic.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fDto3ayJtbo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Iata si ce a iesit!

Attached Files



#31
alex_h

alex_h

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.01.2015
Eu i-aş pune şi un fund ca focul să nu ardă direct pe pământ.

#32
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Eu l-am facut cat mai simplu si usor. La o adica se poate lua numai teava si grillul.Posted Image

#33
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Pentru SPIK1.  Ce pret are un gratar simplu cu picioare?

#34
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Nu ma ocup cu gratare decat atunci cand imi raman materiale de la alte lucrari si recuperez banii pe ele. Am facut un calcul si a iesit un pret la materiale de cca. 150 lei. Asta pt. un gratar din tabla de de 3 mm grosime cu dim. 600×400 mm si inaltimea de 120 mm. Grillul din bara de 8 mm, iar picioarele din teava rectangulara de 30x30x2 mm.

#35
adi4

adi4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.06.2013

 spik1, on 07 martie 2015 - 13:53, said:

Nu ma ocup cu gratare decat atunci cand imi raman materiale de la alte lucrari si recuperez banii pe ele. Am facut un calcul si a iesit un pret la materiale de cca. 150 lei. Asta pt. un gratar din tabla de de 3 mm grosime cu dim. 600×400 mm si inaltimea de 120 mm. Grillul din bara de 8 mm, iar picioarele din teava rectangulara de 30x30x2 mm.
Picioarele sunt detasabile? Aveti cumva de vanzare un astfel de model?

#36
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Nu am.
Am in vedere confectionarea unor gratare rotunde din tabla de inox de 1,5 mm grosime. Diametrul de 440 mm si inaltimea de 110 mm.
Suportul va fi in "x" ca la masa de calcat, detasabil si pliabil.
Grillul va fi confectionat din inox de 6 mm diametru.
Eu am unul si de 10 ani este impecabil.

Edited by spik1, 21 March 2015 - 15:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate