Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Un model nou de gratar

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Buna seara !
Va prezint un model de gratar + rotisor, facut de mine la serviciu (proiectat de patronel), cu colector de grasime unde poti praji cartofi sau altceva si cu reglaj al inaltimii grillului fata de jar.

Attached File  IMGP0002.JPG   159.25K   818 downloadsAttached File  IMGP0001.JPG   176.78K   763 downloadsAttached File  IMGP0003.JPG   133.92K   733 downloadsAttached File  IMGP0004.JPG   157.31K   723 downloadsAttached File  IMGP0005.JPG   188.71K   703 downloadsAttached File  IMGP0006.JPG   156.54K   662 downloadsAttached File  IMGP0007.JPG   134.78K   639 downloadsAttached File  IMGP0008.JPG   151.63K   627 downloadsAttached File  IMGP0009.JPG   168.51K   679 downloadsAttached File  IMGP0010.JPG   169.03K   668 downloadsAttached File  IMGP0011.JPG   163.92K   653 downloadsAttached File  IMGP0012.JPG   171.77K   582 downloads

Numai de bine !

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Ai si de vanzare asa ceva
In spcial sistemul de reglare pe inaltime al grilului ?

#3
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Daca grill-ul aka gratarul este partea superioara, partea de sub el, aka inferioara (pentru prajit cartofi - nu stiu de ce i vrea cartosi prajii cand ii poti face copti), vine intrebaea legitima: Unde drac e jarul??!?! Adica in tava de sub gratar unde se aduna grasimea prajesti cartofii... Iar roata aia de jos e ca sa ridici focul mai sus sau mai jos in functie de necesitati... Dar.... Unde sta jarul??!?! Sau e la butelie?? Asta inca n-am vazut... Sa te cari la gratar cu butelia dupa tine sau, cu GPL-ul din masina.... Ar fi mai practic...

Edited by c14h3r, 06 October 2013 - 22:11.


#4
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Here you go.

Pe mine nu ma intereseaza prea mult rotisorul sau alte accesorii. Mi-ar placea unul care vine cu gazon, tovarasi si printesa Posted Image

Anyhoo. . .felicitari pentru proiect

Attached Files


Edited by SperSaTinMinteAcestCont, 06 October 2013 - 22:21.


#5
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 c14h3r, on 06 octombrie 2013 - 22:10, said:

Daca grill-ul aka gratarul este partea superioara, partea de sub el, aka inferioara (pentru prajit cartofi - nu stiu de ce i vrea cartosi prajii cand ii poti face copti), vine intrebaea legitima: Unde drac e jarul??!?! Adica in tava de sub gratar unde se aduna grasimea prajesti cartofii... Iar roata aia de jos e ca sa ridici focul mai sus sau mai jos in functie de necesitati... Dar.... Unde sta jarul??!?! Sau e la butelie?? Asta inca n-am vazut... Sa te cari la gratar cu butelia dupa tine sau, cu GPL-ul din masina.... Ar fi mai practic...

Nu prea inteleg limbajul tau si nici nu vreau... nici macar sa cred ca acesta este de vina pt. ca nu deosebesti cutia gratarului de grill !
cele bune !

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Eu as dori ca elementele gratarului (grill si rotisor) sa fie puse intr-un format in jurul caruia sa poti construi un gratar de caramida.


Stiu multa lumea care si-ar dori un astfel de modul.

#7
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 petre69, on 06 octombrie 2013 - 22:03, said:

Ai si de vanzare asa ceva
In spcial sistemul de reglare pe inaltime al grilului ?

Buna seara !
Nu este asa greu sa faci dispozitivul de ridicare/coborare. Trebuie doar sa dai gaurile cat mai precis si cat mai perpendiculare . La serviciu le-am dat pe freza. Ce pot sa spun este faptul ca aproxim. 80 % din grasime nu mai cade in jar ci se scurge in colectoare, fumul numai este ceva suparator si faptul ca poti regla distanta intre jar si grill iti face "misiunea" mult mai lejera !
Cele bune !

 Adm, on 06 octombrie 2013 - 22:25, said:

Eu as dori ca elementele gratarului (grill si rotisor) sa fie puse intr-un format in jurul caruia sa poti construi un gratar de caramida.


Stiu multa lumea care si-ar dori un astfel de modul.

Salut !
Se poate adapta oriunde. Poate este mai greu cu aceasta modalitate pe dedesubt de ridicare/ coborare, dar la un gratar din caramida (aici nu sa mai pune problema sa te invarti in jurul gratarului, dupa fum !) se poate pune sistemul deasupra, ceva de genul : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cNxd5OYpZks?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cele bune !

Edited by spik1, 06 October 2013 - 22:39.


#8
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
problema e ca mititeii, carnaciorii, in general chestiile cilindrice de gratarit vor trebui puse in jgheaburile alea curbate, altfel s-ar rostogoli spre colectoarele de grasime, si practic se vor coace prin contact cu metalul fierbinte,
eu unul prefer ca gratarul sa se faca relativ aproape de jaratec, prin un grilaj care sa permita o suprafata mare de contact intre produsul gratarit si aerul fierbinte al jaratecului, ca sa capete gustul de gratar facut la jaratec, mai gustos decat cel gratarit pe gril electric.
in cazul de fata va trebui sa se incinga foarte bine partea metalica superioara cu jgheaburile alea curbate ca sa functioneze in parametrii, ceea ce se va intampla destul de greu

Edited by onlyone, 06 October 2013 - 22:43.


#9
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 onlyone, on 06 octombrie 2013 - 22:40, said:

problema e ca mititeii, carnaciorii, in general chestiile cilindrice de gratarit vor trebui puse in jgheaburile alea curbate, altfel s-ar rostogoli spre colectoarele de grasime, si practic se vor coace prin contact cu metalul fierbinte,
eu unul prefer ca gratarul sa se faca relativ aproape de jaratec, prin un grilaj care sa permita o suprafata mare de contact intre produsul gratarit si aerul fierbinte al jaratecului, ca sa capete gustul de gratar facut la jaratec, mai gustos decat cel gratarit pe gril electric.
in cazul de fata va trebui sa se incinga foarte bine partea metalica superioara cu jgheaburile alea curbate ca sa functioneze in parametrii, ceea ce se va intampla destul de greu

Asa am crezut si noi, dar nu se intampla deloc sa se rostogoleasca (partea din mijloc,sageata curbei , nu este decat cu 20 mm mai sus decat capetele, la o lungime de 450 mm), iar in cealalta privinta, gusturile nu se discuta !

Edited by spik1, 06 October 2013 - 22:55.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In nici un caz initiatorul nu vrea un premiu pentru originalitate si nici un certificat de marca inregistrata pentru model, ci doar l-a facut asa cum crede ca ar fi util, iar pentru asta are toata stima mea. Pe langa "ingineria" proiectarii si volumul mare de munca pus in realizarea efectiva, are si cateva aspecte care il fac neatractiv:
- mult metal si de aici o greutate semnificativa, facandu-l impropriu iesirilor la iarba verde, el putand fi folosit doar in curtea proprie;
- colectoarele de gasime ocupa mult prea mult spatiu iar carnea nu se mai coace la caldura jarului ci la cea degajata de barile metalice
- nu vei avea niciodata suficienta grasime colectata astfel incat sa prajesti cartofi pe lateral iar acele tavite par mult prea mici pentru a fi folosite eficient
- grasimea intinsa pe atat de mare suprafata va genera foarte mult fum
- tava pentru jar nu are gauri pentru asigurarea aerului astfel incat focul se va stinge traptat din lipsa de oxigen
- de rostogolirea mititeilor s-a scris deja.

#11
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
l-ai facut din inox???
condoleante!

motorasul are elemente din plastic?
chiar si la cablurile electrice trebuie atentie...

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cand folosesti carbuni, partile metalice se deformeaza de la caldura, sistemul de reglare a inaltimii nu va mai functiona

#13
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
iar inoxul se face muci!

#14
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
in afara de cele mentionate eu nu m-as pune in timp ce fac gratare in 4 labe ca sa rotesc roata aia de sub tava incinsa (macar din motive igienice daca nu altceva) , sistemul de ridicare e patetic si mai sunt si alte greseli. Una peste alta ar trebui reproiectat cam de la 0

#15
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Salut !
Nici o clipa nu am avut intentia de a spune ca este o inventie acest gratar.
Ca are o constructie inedita...da.
Imbunatatiri se pot aduce ...cu duiumul !
Avantaje, dezavantaje... asta fiecare le poate spune, dar fara rautate.
L-am testat si va spun ca s-a comportat f. bine : fum mult mai putin , datorita scurgerii grasimii in acele colectoare nu in jar, se spune ca acel fum degajat la contactul grasimii cu jarul si depus pe carnea de pe gratar  este cel mai nociv pt. consumator , cartofii prajiti in grasimea scursa de la fleica, carnati si mititei erau deliciosi, iar alimentele nu aveau gust deosebit fata de cele pregatite pe un grill obisnuit.

 chilly willy, on 07 octombrie 2013 - 09:58, said:

in afara de cele mentionate eu nu m-as pune in timp ce fac gratare in 4 labe ca sa rotesc roata aia de sub tava incinsa (macar din motive igienice daca nu altceva) , sistemul de ridicare e patetic si mai sunt si alte greseli. Una peste alta ar trebui reproiectat cam de la 0

Daca te pui in 4 ...poti folosi gura, dar ai intra in regnul animalelor...foloseste-ti creierasul mistocar !

Edited by spik1, 07 October 2013 - 20:42.


#16
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Salut !
Alta varianta :

Attached Files


Edited by spik1, 24 November 2013 - 19:39.


#17
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 spik1, on 06 octombrie 2013 - 21:59, said:

Buna seara !
Va prezint un model de gratar + rotisor, facut de mine la serviciu (proiectat de patronel), cu colector de grasime unde poti praji cartofi sau altceva si cu reglaj al inaltimii grillului fata de jar.

IMGP0002.JPG IMGP0001.JPG IMGP0003.JPG IMGP0004.JPG IMGP0005.JPG IMGP0006.JPG IMGP0007.JPG IMGP0008.JPG IMGP0009.JPG IMGP0010.JPG IMGP0011.JPG IMGP0012.JPG

Numai de bine
Tava in care se scurge grasimea si sa zicem ca se pot face cartofi este din inox?
Daca nu este va dau o tema de gandire:ce iese din oxidul de fier combinat cu hidrocarburi.
bafta

#18
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Tot grillul este executat din otel inoxidabil austenitic ( inox alimentar), deci nu sunt probleme din acest punct de vedere. Oricum , am postat aceste poze din placere, comercialul nu face parte ...deocamdata....depinde de patron !

Edited by spik1, 25 November 2013 - 19:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate