Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

The Hobbit: The Desolation of Smaug (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#145
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Da, nu stiu, nu-mi dau seama daca-s pentru copii intr-adevar. Poate pentru ca am fost la toate LOTR si la un The Hobbit :D

Ati vazut cum au tradus astia The Desolation of Smaug? Cica Dezolarea lui Smaug :lol: Filmul e despre un Smaug depresiv lol.

#146
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View PostQuantum, on 23 decembrie 2013 - 10:38, said:

Totusi ele sunt pentru copii sunt pana la urma... asta nefiind o jignire, nici vorba! ci o incadrare.
Hmmm, Harry Potter e pentru copii, de LOTR nu-s atat de sigura. Un pusti de 14 ani nu ar avea rabdarea si nici vocabularul necesar sa valorifice la maxim lectura.
Oricat de fantasy ar fi, e totusi o lectura greoaie pentru copii. Daca vrei, e pentru copii nitel mai mari ;)

View PostEnigel, on 23 decembrie 2013 - 10:43, said:

Ati vazut cum au tradus astia The Desolation of Smaug? Cica Dezolarea lui Smaug Posted Image Filmul e despre un Smaug depresiv lol.
Nup, filmul lamureste problema la un moment dat, cand arata cetatea arsa si distrusa de Smaug. Desolare e folosit cu sensul de pustietate.

#147
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Traducere proasta. Cine foloseste "au venit minerii si au dezolat zona Universitatii" - cu sensul de 'au facut prapad fizic' - sa ridice mana.

#148
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
dezolare f. 1. devastare completă, ruină desăvârșită; 2. fig. mâhnire mare, durere adâncă.
dezoléz v. tr. (lat. desólo, -soláre, a devasta de tot, d. solare, a devasta [d. solus, singur]. V. solitar). Devastez grozav. Fig. Întristez adînc.

Reuşeşti să depăşeşti momentul, Enigelo?
Ştiu că-ţi place să critici, să reproşezi, să "corectezi", să te crezi superioară, dar măcar topicul ăsta scuteşte-l.

#149
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postmichael-myers, on 22 decembrie 2013 - 17:38, said:

Astea mi se par filme pentru copii,pustani...pentru cei care refuza sa se maturizeze...si raman in lumea astea a basmelor,unicors & shit,no offence.
Nu e chiar asa ,dar chiar de-ar fi chiar sunt mandru sa ma numar printre cei care nu s-au maturizat inca. Daca "maturizarea" asta e ce banuiesc ca vrei sa sugerezi mai bine zic pas.

BTW: "matur" avatar si de bun gust ai! funny as a brick

Edited by edigee, 23 December 2013 - 13:53.


#150
vidmaker

vidmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 29.03.2013
Lasa ca unii prin maturizare inteleg sa fi ajuns la nivelul de a sti sa foloseasca sapa si atat. Si sapa aia nici macar n-a fost inventata de ei. Acesti indivizi habar n-au ca daca nu ar fi aceste povesti uluitoare, venite dintr-o imaginatie debordanta a unor minti luminate, nu ne-am fi dezvoltat in veci. Ramaneam mereu la nivelul de sapa.
Intr-adevar, dupa avatarul lui se vede cat de maturizat este. Genul de pusti de cartier care nu a citit in viata lui o carte si care considera ca aia maturi se duc la pacanele si apoi stau la scara blocului iar copiii se duc la teatru si la film.

Edited by vidmaker, 23 December 2013 - 14:34.


#151
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Iar maturizarea are loc atunci cand realizezi ca exista bine si rau si cand vezi in LOTR si The Hobbit ca binele invinge? :P Pai, asta incepi sa o intelegi de pe la 4 ani, cand ti se citeste Capra cu trei iezi...

#152
anunnaki

anunnaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 12.05.2013
Hobbit-ul este o gluma fata de LOTR. firul logic si scenariul arata de parca Tolkien a scris pentru nepote-sau...de fapt, chiar asa a si fost

din tot universul Middle Earth, Hobbit e cea mai prostuta si simplista poveste. e chiar jenant pentru un regizor de anvergura lui Jackson sa mizeze in totalitate pe imagine. un film fara poveste, doar cu imagine, este preferat chiar de un orc din Dol Guldur

copii, daca vreti profunzime, imaginatie dusa la extrem, o lume intreaga, cu personaje, relief, religie, filosofies i mod de viata, atunci bagati Silmarillion

toti eroii din Hobbit, baietii rai si animalele, sunt o gluma, o gluma proasta fata de Morgoth, Gothmog, Ecthelion, Feanor, Manwe, Glaurung si epopeea bataliilor gigantice, in aer, apa si pe pamant.


mi-e teama ca ecranizarea unei asemenea povesti e prea mult pentru Jackson, si prea mult si pentru amatorul de Harry Potter, dar HPR si cu mai multi orci. acest fan vrea doar sa se extazieze in sala pentru cum e facut filmul, nu vrea sa-si proiecteze mai deloc universul ala magic a lu Tolkien, nu-i permite mintea sa vizualizeze ceva atat de gigantic si minunat

Edited by anunnaki, 23 December 2013 - 15:58.


#153
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
The Silmarillion e cea mai misto carte a lui Tolkien, asa-i.

#154
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Pentru tine, Hopes. Melodia asta te atinge direct la inimã... :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DzD12qo1knM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#155
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
O ascult zilnic de cand am vazut filmul, mi-a "infectat" sangele <3

Saru' mana, mult de tot :)

#156
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
cred ca filmul asta putea sa fie facut mai atent si putea sa fie mai bine facut. atentia la detalii nu a fost la fel ca la lotr.

#157
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Smaug speaks... :D
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LuEbH3cShmk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#158
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
L-am vazut si eu.
SLABUT.

Nu e prost, dar nu e nici bun. Este un film din ala pe care il uiti in vreo 2 ore dupa ce l-ai vazut.

#159
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Mi se pare foarte tare ca filmul difera de carte , asa e mai interesant pentru cei care au citit cartile (eu nu le-am citit) .
Mi-a placut filmul, n-am fost nici mai slab nici mai bun decat primul a fost exact cum trebuie , am vad hobiti, orci, peisaje si  cel mai cool dragon ever vazut intr-un film :punk:
...insa seria LOTR a fost mai buna.

#160
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View Postanunnaki, on 23 decembrie 2013 - 15:58, said:

nu-i permite mintea sa vizualizeze ceva atat de gigantic si minunat
Daca de la 3 luni e bombardat cu imagini, creieru' nu mai "vrea" sa faca efort.
De ce ar face-o?


ON: slabut, slabut de tot.
Nu actiune, nu umor, nu suspans.
Jenibil spre penibil.

#161
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
Lord of the Rings a fost mai bun pentru ca erau si mai multe personaje interesante si complexe. The Hobbit e intradevar o carte scrisa mai mult pentru cei mici, asa a fost gandita. Oricum, fata de blockbusterele din ziua de azi, o adaptare dupa orice de Tolkien e de 10x mai inteligent.
Eu personal m-am distrat la ambele filme.
Mi-a placut mai mult primul pentru ca mi-a placut introducerea si folosirea umorului, parca au iesit mai mult in evidenta si ceilalti dwarfi(mai ales Bofur, pe care-l indragesc in special si datorita lui James Nesbitt), nu numai Thorin, Fili si Kili(the "hot" ones), dar mai ales pentru ca au mers in Rivendell si l-am vazut pe personajul meu preferat din universul asta, Lord Elrond(care in toate filmele apare prea putin pentru cat de important si complex este personajul in carti) si pentru ca ,ce sa fac, imi sunt foarte dragi anumiti actori australieni, printre care Cate Blanchett si Hugo Weaving.

Dar all in all , Desolation of Smaug a fost bun ca blockbuster. Sincer, eu prefer cand se foloseste machiajul/costumatia in loc the CGI, imi placeau mai mult orcii din LoTR, mai low tech, erau mai veridici dar acum in toate filmele de genul asta se folosesc CGI-ul si orice fel de efecte peste tot pe unde se poate, cat de mult.

Nu poate the Hobbit sa fie acelasi stil cu LoTR pentru ca si cartile sunt scrise diferit, cred ca e bine sa foloseasca cat de mult umorul (in niste limite evident) si sentimentul de aventura, nu neaparat batalii. Cel mai mult mi-a placut partea cu dragonul, Cumberbatch are o voce foarte frumoasa si foarte potrivita pentru roluri de genul asta(voice acting), stie sa o si foloseasca deci i-a dat viata foarte bine lui Smaug. Ah si imi place infinit mai mult de film!Bilbo decat mi-a placut de film!Frodo, asta e un plus.

#162
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postentity22, on 08 ianuarie 2014 - 17:14, said:

Cumberbatch are o voce foarte frumoasa
Într-adevăr tipul are o voce adâncă şi masculină, dar realizezi totuşi că a fost prelucrată digital pt. rolul lui Smaug.

View Postentity22, on 08 ianuarie 2014 - 17:14, said:

imi placeau mai mult orcii din LoTR, mai low tech, erau mai veridici
Am urmărit duminică cele 8 ore de Behind the Scenes de pe Blu-Ray...deşi nu consider că era nevoie să se justifice, Jackson a explicat pe îndelete de ce a folosit goblini şi orci CGI.
Iniţial încercase cu cascadori în costume şi machiaj, dar mişcările lor erau sever limitate din cauza costumelor greoaie. În plus transpirau din greu, şi abia suflau.  
Iar orcii CGI pot să facă mişcări şi "cascadorii" care ar fi mult prea periculoase, ba chiar imposibile, pt. un om.
Pur şi simplu a avut mai multă libertate ca regizor cu personaje CGI. Şi-a lăsat imaginaţia să zburde. Spre încântarea noastră, până la urmă. ;)

În fine, e clar că nu poţi mulţumi pe toată lumea...iar unora le place să găsească nod în papură. Asta e. Posted Image

Edited by Tinkerbelle, 08 January 2014 - 20:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate