Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

The Hobbit: The Desolation of Smaug (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#163
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
A fost un film ok, cred insa ca o mare parte dintre cei ce au vazut filmul l-au privit ca pe un film fantasy distractiv cu diferite creaturi care se confruntau, e valabil si pentru LOTR, binele invingand raul, nu l-au privit ca pe o parte dintr-o poveste, iar acea poveste ca parte din alta.

Genul asta de filme (includ aici si LOTR) daca le tratezi cu seriozitate sunt niste filme foarte greoaie, cu o mitologie complexa in spate. Daca mergi sa privesti doar imaginile si pierzi povestea, e mai simplu.

The desolation of Smaug din punctul meu de vedere a fost ceva mai bun ca An unexpected journey, parca a curs mai fluent, fara momente moarte. Nu se apropie insa de LOTR.

Erebor si Lonely Mountain mi-au adus aminte de Ironforge, cine a jucat Warcraft probabil stie. Sunt si acolo niste statui de dwarfi impresionante, de pilda http://andreaszapf.d...f-Ironforge.png

Pentru cine a citit cartea am si eu o intrebare, Dwarf e tradus tot Gnom, ca in film ? Si la primul tot asa au tradus, mi se pare o prostie, Gnomul e una, Dwarful e alta. Daca nu puteau sa-i spuna Pitic din considerente de ordinul corectitudinii politice sau mai stiu eu ce, lol, sa nu-l mai traduca, sa-i spuna tot Dwarf, ca in engleza.

Inca ceva, pe Legolas l-au cam suprapotentat ca sa impresioneze publicul, ma asteptam sa il beleasca Bolg in lupta aia.

Edited by Alex-Softpedia, 08 January 2014 - 23:35.


#164
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostAlex-Softpedia, on 08 ianuarie 2014 - 23:16, said:

1Pentru cine a citit cartea am si eu o intrebare, Dwarf e tradus tot Gnom, ca in film ? Si la primul tot asa au tradus, mi se pare o prostie, Gnomul e una, Dwarful e alta. Daca nu puteau sa-i spuna Pitic din considerente de ordinul corectitudinii politice sau mai stiu eu ce, lol, sa nu-l mai traduca, sa-i spuna tot Dwarf, ca in engleza.

2Inca ceva, pe Legolas l-au cam suprapotentat ca sa impresioneze publicul, ma asteptam sa il beleasca Bolg in lupta aia.
1Nu stiu nici eu de ce s-au imbarligat cu asta.
2Elfii desi filiformi is foarte puternici, si o fata elfa silfidica l-ar putea bate pe Tyson.Posted Image

#165
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

View Postsearcher-star, on 09 ianuarie 2014 - 10:34, said:


2Elfii desi filiformi is foarte puternici, si o fata elfa silfidica l-ar putea bate pe Tyson.Posted Image

Ei sunt buni arcasi, lupta bine de la distanta, eventual cu diferite arme. Intr-o lupta corp la corp eu cred ca sunt inferiori unui orc, mai multe sanse are un pitic care manuieste foarte bine securea.

#166
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostAlex-Softpedia, on 09 ianuarie 2014 - 11:31, said:

Intr-o lupta corp la corp eu cred ca sunt inferiori unui orc
Eşti sigur c-ai văzut filmul? :rolleyes:
Eu ţin minte o scenă unde Legolas căsăpeşte destul de eficient un orc de o talie mult mai mare lui.

#167
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

View PostTinkerbelle, on 09 ianuarie 2014 - 12:37, said:

Eşti sigur c-ai văzut filmul? Posted Image
Eu ţin minte o scenă unde Legolas căsăpeşte destul de eficient un orc de o talie mult mai mare lui.

Pai asta am si spus in posturile precedente, ca l-au suprapotentat pe Legolas. E trasa de par acea faza, Bolg cu o echipa de orci intr-o lupta corp la corp e pusa pe fuga de un elf, chiar fiind si Legolas, tot e prea mult...

Ca sa fiu rautacios Legolas in roman nici nu apare, daca l-au introdus in film practic i se permite orice Posted Image

Edited by Alex-Softpedia, 09 January 2014 - 12:49.


#168
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostAlex-Softpedia, on 09 ianuarie 2014 - 12:45, said:

Pai asta am si spus in posturile precedente, ca l-au suprapotentat pe Legolas.
De unde ştii că a fost suprapotentat?
Bolg e mai puţin agil, dar şi elfii au putere fizică.

#169
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

View PostTinkerbelle, on 09 ianuarie 2014 - 12:57, said:

De unde ştii că a fost suprapotentat?
Bolg e mai puţin agil, dar şi elfii au putere fizică.

Elfii au mirosul dezvoltat, auzul, simt bine pericolul, dar cu pumnul nu stiu sa dea, imi pare rau :P Trebuia sa-l dea Bolg de toti peretii, cel putin asa mi-as fi dorit  Posted Image

Am gasit si scena luptei:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g_uMkrxTLeM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#170
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostAlex-Softpedia, on 09 ianuarie 2014 - 13:11, said:

Trebuia sa-l dea Bolg de toti peretii, cel putin asa mi-as fi dorit
Bolg i-a provocat totuşi o uşoară hemoragie nazală... :)

View PostAlex-Softpedia, on 09 ianuarie 2014 - 13:11, said:

Am gasit si scena luptei:
Mersiiiiiiiiii... :D

#171
ionsalajan

ionsalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 20.08.2006
Mie mi-a placut ritmul de film de actiune. Am apreciat si realizarea dragonului Smaug. Una peste alta este un film reusit. Principalul defect al lui este finalul care te lasa in aer. Zici ca ai vazut un episod dintr-un serial. As fi preferat sa aiba o finalitate, fie ea si etapa.

Edited by ionsalajan, 09 January 2014 - 15:37.


#172
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View PostTinkerbelle, on 08 ianuarie 2014 - 20:34, said:

Într-adevăr tipul are o voce adâncă și masculină, dar realizezi totuși că a fost prelucrată digital pt. rolul lui Smaug.

Am urmărit duminică cele 8 ore de Behind the Scenes de pe Blu-Ray...deși nu consider că era nevoie să se justifice, Jackson a explicat pe îndelete de ce a folosit goblini și orci CGI.
Inițial încercase cu cascadori în costume și machiaj, dar mișcările lor erau sever limitate din cauza costumelor greoaie. În plus transpirau din greu, și abia suflau.  
Iar orcii CGI pot să facă mișcări și "cascadorii" care ar fi mult prea periculoase, ba chiar imposibile, pt. un om.
Pur și simplu a avut mai multă libertate ca regizor cu personaje CGI. Și-a lăsat imaginația să zburde. Spre încântarea noastră, până la urmă. Posted Image

În fine, e clar că nu poți mulțumi pe toată lumea...iar unora le place să găsească nod în papură. Asta e. Posted Image

Ah, mi-am luat si eu cele 8 ore de Behind the Scenes(cred ca cine aude ca ne uitam la 8 ore de behind the scenes zice ca suntem oameni nebuni lol) dar n-am vazut pana acum decat 2 ore . Inteleg total de ce a preferat CGI-ul, mai toti il prefera daca isi permit si au nevoie, flexibilitatea si imaginatia pot fi duse la extrem asa . Ce ziceam eu e ca pur si simplu vizual imi placeau mai mult creaturile facute cu mai putin sau deloc CGI pentru ca sunt in the flesh , mai reali. Eu admir foarte tare tehnologia si cred ca e foarte frumos si bine ca au inclus tot timpul foarte multe imagini de la making of, nu numai bloopers dar un fel de documentar care arata cum se realizeaza un astfel de film din toate punctele de vedere, e munca multa pentru toata lumea si pana la urma e o opera de arta. Mi-a placut in special partea cu Gollum, Andy Serkis e genial si dispus la efort (mi-aduc aminte ca in niste behind the scenes de la LoTR a zis ca initial era vorba sa faca doar voice acting dar in cele din urma au incercat asa, in costumul ala si animat dupa) si cum l-au facut , ce atentie la detalii ,etc.  Ah si felul in care au filmat scenele cu Gandalf si Dwarfii in la Bilbo acasa, cu Ian McKellen in partea lui speciala de platou ..foarte tare sa vezi cu ochii tai cum se realizeaza. Deci, nu ma deranjeaza CGI-ul, nu e o critica, efectele sunt evident mai bune decat in LoTR si pentru ca a avansat tehnologia , dar downside-ul e ca oricat de bune sunt efectele si cat de realiste, la personaje se observa cel mai clar ca sunt animate si evident exista un farmec in a-i percepe ca fiind in carne si oase, mai realist. Mi-au placut orcii dar ceilalti aveau ceva mai mult farmec.

Cumberbatch evident ca a fost prelucrat digital dar a fost prelucrata vocea lui, nu i-au dat alta si stiu cum suna in realitate, e unul din actorii care au voci memorabile si foarte potrivite pentru personaje care necesita o voce care sa atraga atentia. De fapt imi place mai mult vocea lui Hugo Weaving, care mi-a ramas pe creier inca din V for Vendetta, e una din vocile mele preferate (gen Morgan Freeman).

View PostAlex-Softpedia, on 09 ianuarie 2014 - 12:45, said:

Pai asta am si spus in posturile precedente, ca l-au suprapotentat pe Legolas. E trasa de par acea faza, Bolg cu o echipa de orci intr-o lupta corp la corp e pusa pe fuga de un elf, chiar fiind si Legolas, tot e prea mult...

Ca sa fiu rautacios Legolas in roman nici nu apare, daca l-au introdus in film practic i se permite orice Posted Image

Parca in carti de specifica ca elfii sunt la fel de puternici indiferent de sex ,doar ca femeile nu obisnuiesc sa devina razboinice. Plus, elfii sunt de felul lor in medie mai inalti, mai puternici ,cu simturi mai ascutite, etc decat restul(sau majoritatea). Dwarfii au forta fizica si arme grele dar sunt si ei greoi si mai mici deci au lipsurile lor. Acum, in film, nici nu conteaza pentru ca, la fel ca in majoritatea blockbusterelor de genul asta, eroii se bat cu inamicii cum ne batem noi cu inamicii in Assassin's Creed, 1 erou face prapad printre 100 de inamici . Cel mai ridicol mi s-a parut cum sarea Legolas de pe un mal pe altul ,calcand pe capul dwarfilor. Toate personajele, inclusiv in trilogie si alte filme, se lupta mult prea bine si castiga mult prea usor ,este si unul din motivele pentru care prefer mai putine scene de lupta/mai scurte..daca se lungesc deja devine prea evident.

Hmmm n-am citi the Hobbit dar Legolas fiind un personaj popular care putea fi introdus in "echipa" deci cu un rol extins(fata de alte personaje din LoTR care chiar nu ar fi putut sa fie introduse ca nu existau sau ,cum e si Elrond, pentru ca nu le-ar sta in caracter) ma gandesc ca a fost o optiune, poate sa mai adauge si un plus de farmec. Ma bucur totusi ca au introdus un personaj feminin care face ce fac protagonistii(adica cei 99,9% barbati din film/carte), aici se vede ca Tolkien a trait in alte timpuri. Sper totusi sa nu exagereze cu triunghiul amoros ca m-ar enerva la culme!

#173
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006
http://www.comicbook...1/news/?a=92979

#174
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Mda... au macelarit totul. Ce-a fost in mintea lui Jackson, nu stiu - sa bage atatea clisee de doi bani, sa distruga tot spiritul original al povestii; si pentru ce? Ca vor unii sa vada cat mai multe batai pe metrul patrat? Elfi facand surf si alte acrobatii? Orci incercand sa arate cat de urati sunt? Ridicol.

Povestea - asa cum a fost scrisa de Tolkien - este mult mai interesanta. Personajele sunt mult mai interesante. Beorn, de exemplu; cred ca-i acordam premiul pentru cel mai macelarit personaj din film. Beorn, sclav? Ce minte creata a putut scorni o asemena aberatie, si de ce?
FTR, Beorn este cel ce inclina balanta razboiului celor 5 armate, atunci cand oamenii, dwarfii, elfii si vulturii laolalta pierdeau teren. Beorn, de unul singur. Ce forta l-ar fi putut captura?
Apoi, modul in care Gandalf i-a introdus pe Bilbo, apoi pe Thorin si Compania; o, dar asta cere inteligenta, nu-i la indemana oricarui regizor - hai sa punem in loc scene de actiune fara sens Posted Image

Sa nu mai spun ca la faza cu aurul topit ma asteptam sa fie si Ripley pe undeva. Ce aiureala inutila... ca si exagerarea situatiei din Esgaroth; nu era tocmai dictatura acolo. Sau o mie de alte prostii inutile si facute pe jumatate. Schimbari care nu aduc nimic in plus - dimpotriva.

Imi pare rau pentru cei ce considera filmul o capodopera si orice schimbare binevenita, dar eu prefer Hobbit-ul in care goblinii cantau "15 pasarele in copac".

#175
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View PostTS030, on 19 ianuarie 2014 - 01:18, said:



Imi pare rau pentru cei ce considera filmul o capodopera si orice schimbare binevenita, dar eu prefer Hobbit-ul in care goblinii cantau "15 pasarele in copac".

nu prea ii pasa nimanui ce preferi tu :)

#176
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Presupun ca intreaga planeta (in afara de mine) te-a ales drept reprezentant. Nu stiam c-avem asa celebritati pe-aici :rolleyes:

#177
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006
ai putea incepe sa crezi

#178
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Posted Image Posted ImagePosted Image Posted Image Posted Image
‘The Hobbit: The Desolation of Smaug’ now available on iTunes!
The Blu-ray and DVD editions of The Hobbit: The Desolation of Smaug won’t be released for another two weeks – but for those of you who just can’t wait any longer, the film is now available on iTunes.
Along with the film, you’ll also gain access to the bonus features “Peter Jackson Invites You to the Set” (In the Company of The Hobbit & All in a Day’s Work) and “New Zealand: Home of Middle-earth: Part 2″.

[ http://www-images.theonering.org/torwp/wp-content/uploads/2014/03/Hobbit-iTunes-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www-images.theonering.org/torwp/wp-content/uploads/2014/03/Hobbit-iTunes-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am să aştept totuşi versiunea Blu-Ray. :)

Edited by Tinkerbelle, 27 March 2014 - 00:17.


#179
heathledger

heathledger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 01.01.2012
ba! n-a fost rau. as fi vrut sa tina patru ore si totul sa se termine decat sa mai faca inca un film.

#180
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
La lansarea editiei pe Blu-Ray si DVD vor fi lansate si acele Appendixes, cele 8-9 ore de bonus features?
Pe Blu-Ray deja a aparut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate