Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

The Hobbit: The Desolation of Smaug (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#109
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 LordRaptor, on 18 decembrie 2013 - 13:26, said:

HighHopes e malls.


Erai fan? :P Sau ai recunoscut-o dupa avatar? :D

#110
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Cand a zis ce mandra e ea cand poarta nu stiu ce bijuterie asociata cu LOTR!

#111
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 LordRaptor, on 18 decembrie 2013 - 13:35, said:

Cand a zis ce mandra e ea cand poarta nu stiu ce bijuterie asociata cu LOTR!


aha, am priceput. Eu nu vazusem aia. Ca si alta data, am recunoscut-o dupa stil :rolleyes:

#112
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006

 LordRevan, on 18 decembrie 2013 - 13:19, said:

Nu am inteles de ce Legolas era mirat ca-i curge sange din nas.
elfii in comparatie cu oamenii ar fi aproape nemuritori in sensul ca nu imbatranesc. dar pot muri daca sunt raniti sau batuciti.
L-am vazut aseara. Subtire, unele dialoguri rupte din siropuri telenoveliste sau comedii ieftine deocheate. fara nici o legatura cu atmosfera descrisa de tolkien. de fapt cine nu citeste cartile o sa ramana nedumerit la unele secvente cum e cea cu Legolas. nepotriviri pe ici pe colo. s-au concentrat pe efectele speciale, decoruri, costume, nicidecum pe ilustrarea atmosferei cartii lui tolkien. Beorn zice ca e ultimul din specia lui, ca toti ceilalti au fost exterminati de orci, totusi orcii nu au curaj sa-l atace. in schimb au curaj sa intre in tinutul elfilor. Clar...
Tauriel si Legolas nu apar in carte, Tauriel de fapt e un personaj inventat pt film. Dragonul pana acum e o gluma. in carte e un personaj crud dar inteligent, in film, dupa ce a facut prapad cucerind muntele, 10 gnomi pur si simplu se joaca cu el iar dragonul pare o pisica speriata care vaneaza soareci si se lauda cu "armura" si ghearele lui. sa le fie clar privitorilor de ce e atat de greu de dovedit ;)
intre timp pe imdb a ajuns 8.5.

#113
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007

 andreim77, on 18 decembrie 2013 - 13:57, said:

elfii in comparatie cu oamenii ar fi aproape nemuritori in sensul ca nu imbatranesc. dar pot muri daca sunt raniti sau batuciti.

Acest lucru il stiam, dar credeam ca mai este ceva care-mi scapa.

Tauriel este personaj inventat de Peter Kackson, hmmm. Trebuie neaparat sa citesc cartile pana in decembrie anul viitor.

#114
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

 Enigel, on 18 decembrie 2013 - 13:36, said:

Ca si alta data, am recunoscut-o dupa stil Posted Image
Care alta data? Posted Image Nu de alta, dar am inteles ca am mai aparut pe aici fara sa stiu Posted Image

 Tinkerbelle, on 18 decembrie 2013 - 01:54, said:

Cel mai aproape de România este CineplexX-Donau în Viena, deși nu știu dacă ai drum până acolo.
Mhm, acum ma urc in tren Posted Image

 searcher-star, on 18 decembrie 2013 - 13:25, said:

Mai e pe aici?
Right here, darling Posted Image

Edited by HighHopes, 18 December 2013 - 15:28.


#115
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 andreim77, on 18 decembrie 2013 - 13:57, said:

1 Beorn zice ca e ultimul din specia lui, ca toti ceilalti au fost exterminati de orci, totusi orcii nu au curaj sa-l atace. in schimb au curaj sa intre in tinutul elfilor. Clar...
2Tauriel si Legolas nu apar in carte, Tauriel de fapt e un personaj inventat
3dragonul pana acum e o gluma. in carte e un personaj crud dar inteligent, in film, dupa ce a facut prapad cucerind muntele, 10 gnomi pur si simplu se joaca cu el iar dragonul pare o pisica speriata care vaneaza soareci si se lauda cu "armura" si ghearele lui. sa le fie clar privitorilor de ce e atat de greu de dovedit Posted Image
1E drept... in plus, nu trebuie sa apara si armata oamenilor-urs in lupta finala?
2Asta ar putea fi dragutz, dar relatia intre ei e cam adolescentina, ma rog, nu  ca n-ar avea oricum tot timpul, dar totusi...
3Si mie mi s-a parut cam asa. Nu e speriat dar isi cam rad de el.

 HighHopes, on 18 decembrie 2013 - 15:27, said:

Right here, darling Posted Image
Ouueeelllcaammm.Posted Image

#116
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
Am zis bine, el e primul personaj :D

Attached Files



#117
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

 Tinkerbelle, on 11 decembrie 2013 - 11:34, said:

Pe bune, chiar nu te deranjează când sala e la capacitate maximă? Râgâituri, smartphonuri, ronţăituri, râsete aiurea etc., chiar şi în timpul rulării filmului, nu doar înaintea începerii, la publicitate.
Mie astea îmi ruinează experienţa cinematografică.
si mie.
la prima parte am fost singur sa vad filmul. fara nevasta-mea. nu erau foarte multi in sala.
erau insa cativa cu cateva randuri mai sus, iar unul dintre ei batea din gura incontinuu.
dracu stie ce pot avea dobitocii astia in cap !?
povestesc si rad.
ala le povestea alorlalti ce o sa se intample.
rabd eu cat rabd si ma ridic in picioare si-i trantesc zdravan un racnet : "taci odata in mortii ma-tii , iesi afara daca ai chef de vorba"
.... bai, n-ai mai auzit nici musca.
cand merg cu nevasta-mea nu fac asa ceva,  ca se sperie,Posted Image
asadar , dragilor, cu indrazneala.
ii tragi unuia una printre dinti si apoi tac toti.Posted Image

Edited by Stokkolm, 19 December 2013 - 19:29.


#118
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
De la mine nota 6. Ma asteptam la mai mult...

#119
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Unde începi când eşti în extaz?
A. Fost. Extraordinar. Posted Image

M-am simţit ca la Avatar, unde imaginele erau de neegalat, aşa şi aici...rămăsesem cu gura căscată la măreţia peisajelor din Middle-Earth, pardon, Noua-Zeelandă. Posted Image
Evident că efectul de WAW a fost triplat datorită tehnologiei > ecran gigantesc IMAX + 3D + HFR-ul îmbunătăţit promis de Jackson.

După cum spunea şi Hopes, acţiunea este mai alertă decât în primul film, iar transformarea lui Bilbo, dintr-un hobbit fricos şi conservator într-un mic luptător, a contribuit la acest ritm alert...oare ar mai fi avut loc această transformare fără Inel? Posted Image

Înduioşătoare mica poveste de dragoste între Kili şi Tauriel.
În treacăt fie spus, Kili este drăguţ foc! Posted Image

Cei 3 noi actori din rolul lui Bard, Thranduil şi respectiv vocea lui Smaug, debordau de carismă, de asta şi aveau credibilitate personajele...aştia chiar au ştiut cum să-şi aleagă actorii. Posted Image
Ah, şi Legolas, cât mi-a lipsit! Posted Image

Aş putea continua la infinit, dar cuvintele nu au cum să egaleze experienţa pe viu.

9/10, o merită pe deplin.
Cine nu merge să vadă filmul, e un fraier de zile mari.

 Stokkolm, on 19 decembrie 2013 - 19:24, said:

rabd eu cat rabd si ma ridic in picioare si-i trantesc zdravan un racnet : "taci odata in mortii ma-tii , iesi afara daca ai chef de vorba"
ii tragi unuia una printre dinti si apoi tac toti.
Violenţa şi înjurăturile nu sunt atitudini de om civilizat. Posted Image
Dar pot să-nţeleg, dacă cu vorba bună nu se poate, nu îţi mai rămân prea multe opţiuni.

Oricum, sunetul într-o sală IMAX e atât de puternic şi adânc încât nu prea mai distingi alte sunete din jurul tău. E pur şi simplu imposibil să-l auzi pe cel de lângă tine. Posted Image

 LordRevan, on 18 decembrie 2013 - 13:19, said:

prima oara cand vad un film la calitatea 48 HFR.
Filmul m-a facut sa astept aparitia pe Blu-Ray pentru a-l mai vedea o data.
Doar că pe Blu-Ray nu ai să-l vezi la 48 de cadre pe secundă. :)

Serios, de ce Jackson și Cameron sunt singurii care au decis să facă tranziția la HFR?
Claritatea imaginii e impecabilă, și combinat cu 3D, parcă ai privi printr-un geam uriaș.

 LordRevan, on 18 decembrie 2013 - 13:19, said:

Singurele faze cu care nu am fost de acord au fost infruntarile de pe rau si in acea casa din Orasul de pe Lacuri. Ambele mi s-au parut trase de par.
LOL, e film fantasy...dragonii, orcii și vrăjitorii nu ți se par chestii "trase de păr"? :rolleyes:

Edited by Tinkerbelle, 19 December 2013 - 23:25.


#120
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

 Tinkerbelle, on 19 decembrie 2013 - 23:37, said:

Violenţa şi înjurăturile nu sunt atitudini de om civilizat. Posted Image
oh, orice om ...civilizat stie acest lucru.Posted Image

da tu de ce crezi ca ti-am scris si ti-am dat laikuri pe colo , colo?
ca m-ai lasat iarasi cu gura cascata cand am vazut ca-ti place Tolkien.
Dom'le , asta si cu alalaltu, C.S. Lewis, sunt doi dintre cei mai mari scriitori care s-au fatait prin sec XX.
Au fost prieteni buni.
Citindu-l pe Lewis l-am descoperit si pe Tolkien.
pe Lewis l-ai citit?
Am inteles ca se vrea un film despre ei doi.

ma tot intreb cum naiba pot sa-ti placa scriitorii crestini si sa fii ateu in acelasi timp?
e o surpriza pentru mine.
un placuta, desigur.Posted Image

#121
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 Stokkolm, on 20 decembrie 2013 - 00:47, said:

ma tot intreb cum naiba pot sa-ti placa scriitorii crestini si sa fii ateu in acelasi timp?
Stai, că te pripeşti cu concluziile...de Lewis îmi place ca scriitor, dar multe din ideile pe care le exprimă sunt imunde, îmi provoacă silă.

Sunt fascinată de universul pe care l-a creat Tolkien, iar el s-a inspirat mult şi din mitologia nordică. Gandalf, spre ex., e un fel de Odin.
Ca şi scriitor, Tolkien mi se pare mediocru. Am citit There and Back Again, plus o parte din Întoarcerea Regelui, şi m-am plictisit la culme.
Apropos, eu l-am descoperit pe Tolkien DUPĂ ce am văzut filmele LOTR.

 Stokkolm, on 20 decembrie 2013 - 00:47, said:

ca m-ai lasat iarasi cu gura cascata cand am vazut ca-ti place Tolkien.
Eu lăudam opera cinematografică a lui Jackson, el şi scenariştii sunt ingenioşi.

 Stokkolm, on 20 decembrie 2013 - 00:47, said:

ma tot intreb cum naiba pot sa-ti placa scriitorii crestini si sa fii ateu in acelasi timp?
e o surpriza pentru mine.
un placuta, desigur.
Eu mă tot întreb cum poate să te preocupe în halul ăsta creştinismul şi concomitent să te declari agnostic, adică neutru d.p.d.v. religios.
E o surpriză pt. mine.
Una neplăcută, desigur. Posted Image

Mie religiile îmi provoacă repulsie în continuare, chiar dacă pe alocuri mi se întâmplă să admir ceva personalitate teistă.

Edited by Tinkerbelle, 20 December 2013 - 01:25.


#122
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

 Tinkerbelle, on 19 decembrie 2013 - 23:37, said:

Cine nu merge să vadă filmul, e un fraier de zile mari.
Eu inca sunt in soc, n-am vazut in viata mea o imagine atat de "limpede". Pentru HFR-ul asta imbunatatit as merge sa vad si reclame Posted Image

Edited by HighHopes, 20 December 2013 - 01:32.


#123
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 Tinkerbelle, on 19 decembrie 2013 - 23:37, said:

Violenţa şi înjurăturile nu sunt atitudini de om civilizat. Posted Image

Cu niste orci, n-ai de ales.

 Tinkerbelle, on 20 decembrie 2013 - 01:04, said:

Sunt fascinată de universul pe care l-a creat Tolkien, iar el s-a inspirat mult şi din mitologia nordică. Gandalf, spre ex., e un fel de Odin.
Ca şi scriitor, Tolkien mi se pare mediocru.
Bine, el nici n-a urmarit sa fie modern ca stil.
El a incercat sa reproduca stilul narativ traditional, tocmai.

Oamenii traditionali erau foarte plicticosi in distractii si manifestari in general.
Pe langa cantecele batranesti scandinave, si Abba e death metal.
Si e normal sa fie asa: zbantzaiala e pentru cei care au o viata calma, aia care au una trepidanta vor distractii calme.
Asa din ce-am observat, cam numai celtii aveau si viata si imaginarul trepidante.

Edited by searcher-star, 20 December 2013 - 11:05.


#124
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

 searcher-star, on 20 decembrie 2013 - 11:02, said:

Si e normal sa fie asa: zbantzaiala e pentru cei care au o viata calma, aia care au una trepidanta vor distractii calme.
mai, la asta nu m-am gandit.
dar tare ma tem ca ai dreptate.

Edited by Stokkolm, 20 December 2013 - 11:11.


#125
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
E interesant universul creeat de Tolkien . Un sciitor teist ce zugraveste o lume in care nu apar explicit niciun fel de referinte sau simboluri religioase in sensul clasic. Nu tu o biserica ,ceva....

#126
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 Stokkolm, on 20 decembrie 2013 - 10:35, said:

asa ca... ce naiba sa fac?
Eu o sa închei cu un sfat f. bine intenţionat > mai citeşte şi alte cărţi decât cele cu care ai fost obişnuit până acum. ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate