Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Banci si sistemul bancar in UK

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
redland

redland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.11.2012
La ce banci din UK este bine sa ai acc ? ma intereseaza posibilitatea de a face banking online de oriunde din lume - fara a fie necesar sa mergi la banca - si sa poti opera transferuri online cu Romania .
Multumesc anticipat pt aceste informatii.

#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Absolut toate.

Orice cont basic de la orice banca din uk vine cu 0 costuri si cu internet banking.

#3
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 redland, on 06 octombrie 2013 - 13:41, said:

La ce banci din UK este bine sa ai acc ? ma intereseaza posibilitatea de a face banking online de oriunde din lume - fara a fie necesar sa mergi la banca - si sa poti opera transferuri online cu Romania .
Multumesc anticipat pt aceste informatii.

Pentru transferuri externe aruncă un ochi pe comisionale băncilor și vezi care-ți convine mai mult. Ah, și întreabă-i înainte dacă poți trimite bani într-un cont din România, s-ar putea să ai surprize.

#4
redland

redland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.11.2012
care banca din UK ati recomanda?

#5
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu folosesc HSBC. 0 costuri lunare sau anuale, 17 lire comision transferul catre RO, banii intra a doua zi (testat cu Banca Transilvania).

#6
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
La Barclays e 25.

#7
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
La transferwise e 0.5% din suma transferată.

Referal link.

#8
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

 redland, on 06 octombrie 2013 - 14:23, said:

care banca din UK ati recomanda?
Ia arunca un ochi la Cooperative Bank sau Lloyds ... 8, respectiv 10 lire/transfer direct in cont.

La orice banca din UK ai internet banking gratuit si zero costuri daca ai basic account.
Evita Barclays cat se poate de mult, astia te curenteaza pentru orice si cred ca au cele mai mari comisioane la operatiuni dintre toate bancile din UK.

HSBC sunt ok, comisioane mici dar la operatiuni in afara UK te curenteaza la cursul de schimb ... deh, banca americana, un fel de Barclays american.

Santander pare OK, nu stiu prea multe, doar ca au conditii bune si dobanda mica la mortgage.

In plus (cred ca toate) bancile din UK au aplicatii pt. smartphone (tot gratis).

Poate, repet: poate, merita studiat si MoneyGram unde poti trimite (deocamdata doar) cash si poti plati cu cardul online.

 mufa, on 06 octombrie 2013 - 13:48, said:

Pentru transferuri externe aruncă un ochi pe comisionale băncilor și vezi care-ți convine mai mult. Ah, și întreabă-i înainte dacă poți trimite bani într-un cont din România, s-ar putea să ai surprize.

Ai avut surprize neplacute in legatura cu vreo plata intr-un cont de la o banca din Romania ? Posted Image  Ai folosit IBAN ?

Ca regula generala pot aparea ceva probleme dar numai in Romania. Abia am revenit din Romania si intr-o saptamana jumate am crezut ca innebunesc ... n-am uitat de unde am plecat si mai ales de ce am plecat in urma cu cativa ani. Legat de banci pot sa va asigur ca BCR inclusa in Grupul ERSTE BANK se petrec niste lucruri de neimaginat pentru cineva dintr-o tara civilizata ... nu mai spun ca am intrat la un ghiseu sa scot vreo 1000 e lire direct in lei si mi-au spus ca nu se poate ca nu mai au nu stiu ce acord cu VISA si pot retrage maxim 300 euro echivalent de la ATM ... am mers la CEC limita e maxim 3500 lei, la BRD am retras numerar oricat am dorit in limita disponibilului din cont.

In schimb tot la BRD ATM-ul mi-a refuzat cardul de Barclays al sotiei, card pe care l-am folosit cu succes la un alt ATM la 10 metri distanta de BRD la o banca cu un nume pe care nu mi-l mai amintesc.

Oricum in Romania am fost socat sa vad ca exista din abundenta sedii de banci si brutarii ...oriunde mergi numai peste astea dai,in timp ce magazinele si crasmele nu folosesc sistemele de iluminat nici macar cand le au la dispozitie.

Dupa scurta vizita in Romania dupa 4 ani in care n-am mai fost deloc pot spune ca in afara de culoarea sau multitudinea panselutelor nu s-a schimbat nimic in bine, ba chiar dimpotriva. Pe langa asta au niste preturi pe acolo ca ai putea spune ca totul e poleit cu aur si platina chiar comparand cu preturile din UK.

Edited by Bitter, 22 October 2013 - 02:59.


#9
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
In momentul de fata, ce banca ati recomanda (comisioane mici sau chiar fara) pentru un cont de salariu, online banking?

#10
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,316
  • Înscris: 24.06.2006
cam toate bancile ofera internet banking si nu iau comisioane la contul curent

#11
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
Orice banca.

#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006

 baducu, on 28 noiembrie 2017 - 18:50, said:

In momentul de fata, ce banca ati recomanda (comisioane mici sau chiar fara) pentru un cont de salariu, online banking?
Oricare, chiar nu conteaza . toate au aceleasi comisioane, adica 0 la transferuri-incasari -administrare in interiorul UK, la conturile personale, toate au internet banking gratis...TOATE

Edited by cuculea, 05 December 2017 - 23:55.


#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 baducu, on 28 noiembrie 2017 - 18:50, said:

In momentul de fata, ce banca ati recomanda (comisioane mici sau chiar fara) pentru un cont de salariu, online banking?
NatWest Bank - asta am folosit cat am locuit in Uk . Foarte ok dpmdv !

Edited by Baxon, 06 December 2017 - 00:08.


#14
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Barclays, cel mai bun app de pe piata, costuri competitive.

#15
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
voua vi s-a cerut de la banca TIN-ul? eu habar n-am daca am sau care e. ce sa le zic? cica le trebuie pt CRS si au informatii conflictuale cu privire la mine unde sunt tax resident. Posted Image

Edited by 41ex, 06 December 2017 - 20:27.


#16
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 23.10.2015
Poate vrei sa zici UTR.

Da' in ce context? Ai cerut credit?

#17
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
mie pe foile trimise prin posta (in engleza desigur) scrie TIN. mi-am upgradat contul, am acum si credit card si overdraft la debit card si ala a scris despre mine tot felul de chestii de care ma intreba in timp ce "verifica" el contul meu. dupa, mi-a venit prin posta ca noua adresa de aici a fost actualizata si inclusiv ca sunt rezident cu taxele in uk si cetatean roman.

Edited by 41ex, 07 December 2017 - 10:33.


#18
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 23.10.2015
Probabil e banca americana, aia folosesc TIN.

Cand mi-au oferit card de credit:

"-Ce sa fac cu el?"
"-Sa va cumparati lucruri"
"-De ce as cheltui bani care nu sunt ai mei?"
"-...."

Sfat: nu imprumutati bani decat pentru investitii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate