Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Banci si sistemul bancar in UK

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
nu e banca americana, e de-a lor. si nu am imprumutat nimic, nu inteleg de ce insisti cu imprumuturile. sau consideri un credit card imprumut?
credit cardul nu-ti ia nimic daca platesti inapoi in 56 de zile, e un avans sa zicem. plus poti avea reduceri folosindu-l la cumparaturi. iar pe net il poti folosi numai pe el, daca se intampla ceva suspect, debit cardul iti e in siguranta. oricum, acum cu upgradeul la cont au zis ca sunt asigurati toti banii de pe ambele carduri in caz de ceva, singura chestie sa nu dau de buna voie parole si pinuri cuiva.

uite ce zice google, suspect e ca cica apare si pe pasaport acest numar?! desi pe urma zice ca si pe buletin e desi asta e sigur fals https://ec.europa.eu...sheet_RO_en.pdf

"The Romanian Tax Administration issues TINs which are reported only on the official tax documents
and it only can be used for tax purposes. The TIN (Codul de înregistrare fiscală) is also issued for tax
non-resident persons in Romania and it is different from the Personal Identification Code (CNP)."

toti romanii au automat acest TIN?

Most EU countries use Tax Identification Numbers (TINs) to identify taxpayers and facilitate the administration of their national tax affairs. TINs are also useful for identifying taxpayers who invest in other EU countries and are more reliable than other identifiers such as name and address.
Financial institutions have to record the name and address of their account holders and, if there is one, the Tax Identification Number allocated by the EU country of residence for tax purposes. They must report the TIN, together with other personal and income details every year to the tax authorities of the country where they are established as part of their obligations under the Savings Directive.

Codul de identificare fiscală – CIF este un cod numeric constituind codul unic de identificare a unui comerciant. Acesta se mai numește și cod fiscal sau cod unic de identificare. Până la 1 ianuarie 2007 s-a numit Cod Unic de Înregistrare (CUI) Posted Image

TIN=CIF? adica trebuie sa fiu comerciant ca sa am asa ceva? nu mai inteleg nimic.

Edited by 41ex, 07 December 2017 - 11:20.


#20
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Verificarea de care vorbesti se face cand iti ofera bani pe impumut. Overdraft, credit card,... si altele.... indiferent de denumire, sunt imprumuturi. Ca ai tras sau nu bani din imprumut, este irelevant. Ei iti pun banii la dispozitie si te verifica sa fie siguri ca ii dai inapoi.

TIN este denumirea generala a codului folosit pentru taxe:

- In Romania, se numeste CNP pt persoane fizice si CIF/CUI pentru persoane juridice.
- In UK se numeste UTR.

#21
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pai si eu ce TIN sa le mai dau? ce imi cer defapt? ce informatii conflictuale pot avea cu asta?

#22
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Da-le UTR-ul

#23
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Bitter, on 22 octombrie 2013 - 02:45, said:

Ia arunca un ochi la Cooperative Bank sau Lloyds ... 8, respectiv 10 lire/transfer direct in cont.

La orice banca din UK ai internet banking gratuit si zero costuri daca ai basic account.
Evita Barclays cat se poate de mult, astia te curenteaza pentru orice si cred ca au cele mai mari comisioane la operatiuni dintre toate bancile din UK.

HSBC sunt ok, comisioane mici dar la operatiuni in afara UK te curenteaza la cursul de schimb ... deh, banca americana, un fel de Barclays american.

Santander pare OK, nu stiu prea multe, doar ca au conditii bune si dobanda mica la mortgage.

In plus (cred ca toate) bancile din UK au aplicatii pt. smartphone (tot gratis).

Poate, repet: poate, merita studiat si MoneyGram unde poti trimite (deocamdata doar) cash si poti plati cu cardul online.



Ai avut surprize neplacute in legatura cu vreo plata intr-un cont de la o banca din Romania ? Posted Image  Ai folosit IBAN ?

Ca regula generala pot aparea ceva probleme dar numai in Romania. Abia am revenit din Romania si intr-o saptamana jumate am crezut ca innebunesc ... n-am uitat de unde am plecat si mai ales de ce am plecat in urma cu cativa ani. Legat de banci pot sa va asigur ca BCR inclusa in Grupul ERSTE BANK se petrec niste lucruri de neimaginat pentru cineva dintr-o tara civilizata ... nu mai spun ca am intrat la un ghiseu sa scot vreo 1000 e lire direct in lei si mi-au spus ca nu se poate ca nu mai au nu stiu ce acord cu VISA si pot retrage maxim 300 euro echivalent de la ATM ... am mers la CEC limita e maxim 3500 lei, la BRD am retras numerar oricat am dorit in limita disponibilului din cont.

In schimb tot la BRD ATM-ul mi-a refuzat cardul de Barclays al sotiei, card pe care l-am folosit cu succes la un alt ATM la 10 metri distanta de BRD la o banca cu un nume pe care nu mi-l mai amintesc.

Oricum in Romania am fost socat sa vad ca exista din abundenta sedii de banci si brutarii ...oriunde mergi numai peste astea dai,in timp ce magazinele si crasmele nu folosesc sistemele de iluminat nici macar cand le au la dispozitie.

Dupa scurta vizita in Romania dupa 4 ani in care n-am mai fost deloc pot spune ca in afara de culoarea sau multitudinea panselutelor nu s-a schimbat nimic in bine, ba chiar dimpotriva. Pe langa asta au niste preturi pe acolo ca ai putea spune ca totul e poleit cu aur si platina chiar comparand cu preturile din UK.

hsbc NU e Americana (o asemenea confuzie nu este admisibila intr-o tara civilizata).
si in UK (tara civilizata, nu-I asa ?) ai limite la scos de la ATM.
pe pagina Lloyds (banca in tara civilizata, nu-I asa ?) scrie ca daca ai pasaport EU poti deschide cont imediat fara nici un alt act; cand te duci sa faci asta se schimba calimera.
si banci din UK (deci din nou tara civilizata) nu au acorduri cu toti providerii tip visa/mastercard; ia du-te cu un American Express si vezi ce surprize vei avea in tari civilizate.

Edited by avenirv, 07 December 2017 - 21:46.


#24
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,791
  • Înscris: 13.01.2005

 avenirv, on 07 decembrie 2017 - 21:29, said:

pe pagina Lloyds (banca in tara civilizata, nu-I asa ?) scrie ca daca ai pasaport EU poti deschide cont imediat fara nici un alt act
Sunt curios, unde anume?

#25
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

 LukRo, on 07 decembrie 2017 - 20:27, said:

Da-le UTR-ul
adica cnp-ul? pai il au deja ca doar am avut buletinul si permisul cand am deschis prima data contul. iar persoana juridica nu sunt.

#26
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
UTR (Unique Taxpayer Reference) este codul pe care il primesti in UK pentru taxe.

#27
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 mufa, on 07 decembrie 2017 - 22:46, said:

Sunt curios, unde anume?

https://www.lloydsba...t.asp#tab-row-4

deci spune ca nu cere adresa UK.
acum 2 ani scria ca poti sa vii direct la un branch in UK (unul din City). m-am dus si le-am zis, uite pasaport, uite buletin de romanika fa-mi account. si a zis ca vrea un proof de adresa UK. i-am zis de ce scrie pe site-ul lor si mai ca nu mi-a ras in nas.

 41ex, on 07 decembrie 2017 - 11:01, said:

nu e banca americana, e de-a lor...

https://en.wikipedia.org/wiki/HSBC
https://en.wikipedia.../Hong_(business)
https://en.wikipedia.org/wiki/Howqua

Edited by avenirv, 08 December 2017 - 11:15.


#28
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Si la HSBC poti deschide cont cu adresa din Romania

#29
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 LukRo, on 08 decembrie 2017 - 12:18, said:

Si la HSBC poti deschide cont cu adresa din Romania

eu sunt cu ei si mi-au cerut dovada de adresa UK. pana la urma cu hsbc a fost cel mai usor, au acceptat hartie de la agentul de rent ca ma voi muta in flat.
dar toti ceilalti voiau utility bill sau council tax bill.

#30
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

 LukRo, on 08 decembrie 2017 - 11:00, said:

UTR (Unique Taxpayer Reference) este codul pe care il primesti in UK pentru taxe.
n-am auzit pe nimeni in anglia sa aiba asa ceva. toti oamenii trebuie sa aiba asa ceva? NINO pt ce mai e atunci? google zice ca se elibereaza doar pt self-employed, deci nu e cazul meu.

Edited by 41ex, 08 December 2017 - 19:56.


#31
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Ti-ai facut Self Assessment pana acum?

#32
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ce e ala? de ce as avea nevoie?

#33
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Daca ai alte venituri, in afara de salariu, trebuie sa te inregistrezi pentru Self Assessment (declaratie anuala de venituri). Atunci ti se comunica UTR-ul tau.

NINO este pentru contributii sociale.

#34
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
nu am deci nu stiu ce vor astia de la mine, ce informatii au ei. :/ poate imi datoreaza niste milioane si nu stiu...

#35
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
De ce nu ii intrebi?

#36
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017

 baducu, on 28 noiembrie 2017 - 18:50, said:

In momentul de fata, ce banca ati recomanda (comisioane mici sau chiar fara) pentru un cont de salariu, online banking?

Recomand HSBC. Am de 9 ani cu ei si n-am avut niciodata probleme. In plus zero comisioane lunare sau anuale. Ma costa 4 lire sa trimit bani in conturi din tara. Daca trimiti bani pana in 7 dimineata ajung chiar in aceeasi zi pe la ora 12 ora romaniei. Poti face transferuri internationale din internet banking.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate