Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

G2 vs Z1 vs Note 3 vs 5s vs Nokia 1020\925 vs Z30 vs N5

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
39 răspunsuri în acest subiect

#1
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.106
  • Înscris: 22.11.2011
Am facut um versus mai amplu, cu toate modelele lansate recent sau care vor aparea in curand.Am inclus cele mai bune telefoane de la cele mai importante companii cu nume in Europa.
Voua care va place? Care dintre ele va cucereste portofelul? :)

#2
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.633
  • Înscris: 02.02.2013
Z1 e colosal, enorm de mare.
Note 3 se vrea ceva ce nu pot folosi ca telefon personal, mai mult încurcându-mă.
5S e frumos tare de tot, dar ecranul este prea mic.
1020 este urât.

G2 aștept să apară la orange, dar varianta cu 32gb și îl iau. Ce nu-mi place la el e că e prea rapid :) design-ul, parcă se putea mai bine.

Editat de Clerik, 05 octombrie 2013 - 21:48.


#3
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.106
  • Înscris: 22.11.2011
Sunt cam de aceasi parere....Astazi am avut in mana, Xperia Z, N3, 925, S4, One, am constatat cu stupoare ca Note 3 este construit mai prost decat S4 sau Note 2, e o mare pacaleala cu spatele ala din "piele", e piele de plastic....Mie imi place cum e construit 925, la fel si Z\Z1.Era sa uit, am avut si un Huawei Ascend P6, este foarte bine construit si sta excelent in mana, chiar imi place, din pacate nu suport interfata de la Huawei, plus ca era foarte cald telefonul.

Mie G2-ul imi place extrem de mult cum arata, practic eu ii dau 10\10, este telefonul perfect, daaaar, daca astia de la LG ne duc iar de nas cu update-urile?

#4
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.633
  • Înscris: 02.02.2013
Măi la faza cu update-urile eu nu prea mă agit. Pun custom rom și s-a rezolvat bâlciul.

Știu că nu e aceeași chestie cu rom-ul oficial, dar e o alternativă mai mult decât decentă.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Daca intri pe xda la lg g2 ramai surprins sa afli oameni cu sute de romuri schimbate care zic ca asta ar fi singurul telefon la care si-ar dori sa nu faca root pt ca le place romul standard. Asta zice ceva. Ca si constructie imi place 925, dar astept sa pun mana pe un G2 sa vad daca merita banii sau scartaie din toate incheieturile. Oricum, daca nu avea WP ii acordam mult mai multe sanse 925-ului. Deci, la acest moment votez G2 si eu. Poate mergea si un poll:)

#6
dingo25

dingo25

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 483
  • Înscris: 20.10.2012
Topicul e facut aiurea. Note 3 si G2 nici macar nu se incadreaza la telefoane mobile, ci la phablet-uri.

#7
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.633
  • Înscris: 02.02.2013
Nu zau? Z1 ce e daca G2 e phablet?

#8
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.458
  • Înscris: 26.02.2012

Vizualizare mesajDaniJ90, pe 05 octombrie 2013 - 21:50, a scris:

am constatat cu stupoare ca Note 3 este construit mai prost decat S4 sau Note 2, e o mare pacaleala cu spatele ala din "piele", e piele de plastic....
Pai si cine a zis ca e piele? Chiar daca e plastic arata f bine, nu mai este un plastic lucios, chiar au facut o treaba mai buna acum fata de S4 care luceste ca o oglinda

Din cele de mai sus eu cred ca as lua un nexus 5 de 32gb.

Z1 ar fi fost frumos dar este mult prea mare, ei nu vad ca mai toti fac telefoane cat mai compacte cu marginile cat mai mici, ei au ramas cam in urma cu margini foarte mari.

#9
dingo25

dingo25

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 483
  • Înscris: 20.10.2012

Vizualizare mesajClerik, pe 06 octombrie 2013 - 10:18, a scris:

Nu zau? Z1 ce e daca G2 e phablet?

Z1 are display-ul de 5. Adica maximul ca sa se incadreze la telefoane mobile. Dispozitivele de la 5.1 pana la 6.9 intra la categoria phablets. De aia am zis ca topicul e facut gresit.

#10
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.458
  • Înscris: 26.02.2012

Vizualizare mesajdingo25, pe 06 octombrie 2013 - 15:05, a scris:

Z1 are display-ul de 5. Adica maximul ca sa se incadreze la telefoane mobile. Dispozitivele de la 5.1 pana la 6.9 intra la categoria phablets. De aia am zis ca topicul e facut gresit.
Uita te la ce dimensiune are Z1 si ce dimensiune are G2, nu e gresit deloc facut topicul este gresita gandirea ca unii se uita la marimea ecranului da uita ca telefonul este facut si dintr o carcasa nu numai display. G2 cu ecran de 5.2 are carcasa mult mai mica decat Z1 cu ecran de 5. Deci cu ce ma incalzeste pe mine ca are Z1 ecran mai mic daca tot el are carcasa mai mare decat unu cu 5.2?
La ce marime are Z1 el ar fi trebuit pus la phablet nu G2.

Daca note 3 ar fi avut ecran de 5 si aceeasi carcasa asta inseamna ca e mai mic decat G2? Uita te si la dimensiunile lui nexus 5 tot cu ecran de 5 este mult mai mic decat Z1

Editat de alin62, 06 octombrie 2013 - 15:19.


#11
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.106
  • Înscris: 22.11.2011
dingo25, Tu crezi ca dimensiunea telefonului e data de ecran? Citeste ce a scris alin62 mai sus, topicul este dedicat telefoanelor lansate foarte recent sau care urmeaza sa se lanseze intr-o luna sau doua...

#12
dingo25

dingo25

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 483
  • Înscris: 20.10.2012

Vizualizare mesajDaniJ90, pe 06 octombrie 2013 - 19:16, a scris:

dingo25, Tu crezi ca dimensiunea telefonului e data de ecran? Citeste ce a scris alin62 mai sus, topicul este dedicat telefoanelor lansate foarte recent sau care urmeaza sa se lanseze intr-o luna sau doua...

Da, din punct de vedere legal clasificarea acestor dispozitive se face doar dupa dimensiunea display-ului, desi poate nu e corect sa se tina cont doar de asta. Pana la 5 inch e telefon, intre 5.1 si 6.9 se numesc phablets si peste 6.9 sunt tablete.

Oricum, topicul asta nu are nici un sens. Cum poti sa faci comparatie intre 5S si Note 3? Note 3 e conceput sa functioneze mai mult ca o tableta decat ca un telefon. Acest dispozitiv se adreseaza persoanelor care au nevoie de o tableta si asa pot sa renunte la telefon si sa aibe ambele dispozitive in unul singur. Daca topicul asta era ceva de genul "smartphones vs phablets" intelegeam, dar sa faci comparatie intre niste dispozitive care nici macar nu sunt in aceleasi categorii nu vad sensul.

#13
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.106
  • Înscris: 22.11.2011

Vizualizare mesajdingo25, pe 06 octombrie 2013 - 21:04, a scris:


Da, din punct de vedere legal clasificarea acestor dispozitive se face doar dupa dimensiunea display-ului, desi poate nu e corect sa se tina cont doar de asta. Pana la 5 inch e telefon, intre 5.1 si 6.9 se numesc phablets si peste 6.9 sunt tablete.

Oricum, topicul asta nu are nici un sens. Cum poti sa faci comparatie intre 5S si Note 3? Note 3 e conceput sa functioneze mai mult ca o tableta decat ca un telefon. Acest dispozitiv se adreseaza persoanelor care au nevoie de o tableta si asa pot sa renunte la telefon si sa aibe ambele dispozitive in unul singur. Daca topicul asta era ceva de genul "smartphones vs phablets" intelegeam, dar sa faci comparatie intre niste dispozitive care nici macar nu sunt in aceleasi categorii nu vad sensul.
Doamne.....te rog sa nu lasi pe noi astia care habar nu avem sa clasificam dispozitivele si sa te duci la aia care stiu.Aici e vorba de cele mai noi si mai bune telefoane, prea putin ma intereseaza pe mine ce functii are Note 3 sau 5S, S4 e plin de functii nefolositoare.Eu astazi pot sa am Note 3, maine 5s, nu ma deranjeaza dimensiunea la nici unul...

#14
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.458
  • Înscris: 26.02.2012
Putin ma intereseaza ca telefonul are 5.2 daca in buzunar imi incape mai bine decat ala de 5. Z1 este prea mare pentru ecranul care il are la fel si iphone, margini f mari.

#15
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.531
  • Înscris: 19.08.2012
Revenind la topic; aleg G2 dar varianta coreeana.

#16
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.106
  • Înscris: 22.11.2011
De ce varianta coreeana?

Editat de DaniJ90, 07 octombrie 2013 - 09:06.


#17
dingo25

dingo25

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 483
  • Înscris: 20.10.2012
Eu as alege ipad mini. Oare de ce nu e in lista?

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
[Troll mode]Pentru ca vorbesti tampenii,de-aia. Urmeaza sa intrebi de ce nu au pus si plasme Panasonic sau ecrane de proiectie. Te las sa te gandesti care e motivul[/troll mode]



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate