Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Batalia de la Posada

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Arata destul de bine Attila The Hun! Oricum, pentru un film sau un serial aveti nevoie si de cineva care sa va compuna o coloana sonora interesanta, in genul celor facute de  Bear McCreary Posted Image...muzica are rol important intr-un film, fie el serial sau de alta natura.

Cred ca la Borgias nu este nimic spectaculos, adica nu e ca la Pacific Rim... :) nu au buget de zeci sau sute de milioane de dolari, totusi pentru un serial arata foarte bine, privitorul este multumit.

La Spartacus  erau spectaculoase scenele tip 300, cu filmari in reluare, de jur imprejurul scenei de lupta ( nu stiu cum se numeste procedeul respectiv ), plus sangele care sarea interesant din ei.

#20
vlahul82

vlahul82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2013
pentru coloana sonora am cooptat o orchestra finlandeza "Epic North Music".

Ai un playlist selectat de mine pentru intreaga serie:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ib3oLWrN_YA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este doar ideea de baza. Muzica va fi "personalizata" pe stilul traditial autohton (buciume, toaca, coruri ortodoxe, scripca, etc).

Dar elementul de baza se afla deja in compozitia celor de la Epic North.

Si eu consider ca muzica face 50% din film :). Am cautat personal toate variantele posibile.

#21
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Buna muzica, se pricep oamenii.Posted Image

#22
vlahul82

vlahul82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2013
adevarat :). m-am bucurat mult cand i-am gasit. sincer sa fiu am cautat foarte mult si eram un pic ingrijorat.

am mai avut un proiect initiat de mine, un documentar, care acum este in asteptare...am facut un "opening theme" cu muzica scrisa de Dan Foster (din state). Am vrut sa ma intorc tot la Foster, mai ales ca lucrasem deja impreuna, dar are cu totul alt stil - este alta categorie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N5sFoNzxp8k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa ca am fost extrem de incantat de finlandezi. plus ca suntem pe aceeasi "unda", dupa doar o discutie la telefon si cateva mailuri am batut palma.

Mai este putin si va fi lansat trailerul, pe 9 Noiembrie - aniversar. Vom avea si elemente traditionale in trailer, de exemplu o scurta naratiune in Romana Arhaica, textul mai jos:

Va leat 7520 cea poveaste de fu demult intru Teara Romanesca
intru atitea ai va leat 6837.


Aceaste graesca voo: Voiu craiu cel ungurescu cu heclesuguri
si avandu armia ceala mare intru fala sa, voiu a fauri facatori
rele si mencinose asuprea cinstitului domn Ioanu Basarabu si a terii sale.


Si gise Ioanu Basarabu la craiu cel ungurescu sa-ntoarca intru pace,
si sa feritu de cele primejdioase ca de voiu a venitu mai dincoace
nu scapatu de dansele.


Mai iaste funea corabiei a treace pre urechile acului, si mai usor a fi
la craiu cel ungurescu a purcede inainte intru salnicie si perzanie.


Si pre dindaratul Terii cele Romanestii, fu Basarabu cu armia sa si mare
scraba si mare amar si ocara pricinui craiului de lo
blagoslovitu intru blastamu perzaniei.


#23
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Pai hai cu trailerul mai repede Posted Image,mai e mult pana pe 9 noiembrie, multi sunt nerabdatori sa vada mai multe imagini. Asa poate ii convingi si pe cei carcotasi de calitatea proiectului.

Edited by tiestodj20, 03 October 2013 - 16:53.


#24
vlahul82

vlahul82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2013
daca rasfoiesti pagina noastra de facebook, gasesti multe poze din timpul filmarii si cateva filmulete amuzante :).

www.facebook.com/posada1330

#25
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Am rasfoit-o dar pozele nu's tot una cu trailerele :)

#26
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Pare un documentar Viasat History. Oricum... orice inseamna creatie merita incurajari. Altii stau si o freaca pe forumuri...

#27
vlahul82

vlahul82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2013

 Wittmann2, on 04 octombrie 2013 - 19:28, said:

Pare un documentar Viasat History. Oricum... orice inseamna creatie merita incurajari. Altii stau si o freaca pe forumuri...

wittmann2 cred ca a vazut ultimul clip, ala cu genericu la documentar :)

#28
vlahul82

vlahul82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2013
Abia ne-am intors de la Medias, unde am filmat al doilea set - si ultimul. Materialul este gata si asteptam postproductia.

un mic teaser mai jos:)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lzhKvyH7bbg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

poze si impresii pe: www.facebook.com/posada1330

Edited by vlahul82, 17 October 2013 - 17:36.


#29
vlahul82

vlahul82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2013
am demarat o campanie de finantare pe Indiegogo.

Stiu ca nu prea se doneaza din Romania, in schimb este foarte important sa primim ajutor in promovarea acestei pagini:

http://igg.me/at/posada1330/x/4881671

Orice vizitator, like si mai ales SHARE ne ajuta sa ramanem pe prima pagina pe Indiegogo si astfel sa avem o sansa in plus la finantare.

Promovati cat de mult puteti linkul de mai sus :). Ajutorul vostru conteaza mult pentru noi!

****

Sunt si multe noutati pe pagina de Indiegogo, precum "soundtrack-ul oficial", scene noi din film, poze si multe altele!

#30
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Vlahul82, noutati despre film?

#31
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zpkbYSzrKj0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate