Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Batalia de la Posada

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Niste baieti din Romania, fara bani dar cu multa ambitie s-au apucat sa faca un film istoric despre celebra batalie de la Posada, in care Basarab Intemeietorul l-a pus la punct pe regele Ungariei Carol Robert de Anjou. Deocamdata ei lucreaza la un scurt-metraj de zece minute, un preview cu care spera sa stranga mai departe banii pentru a realiza si un film de lung metraj despre viata lui Basarab I.
Sa speram ca o sa aiba succes si o sa ofere o lectie Hollywood-ului despre cum se fac filmele istorice.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4RyJshpkojM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1229888_1375486272687377_1306894974_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1208908_1374420089460662_1300129934_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Pare interesant. Doar 6 secunde, totusi :lol:

#3
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Pe facebook-ul lor mai sunt cateva imagini de la filmari :).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T8lNTiONSRM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
La Posada, din cate stiu, aia stateau in varful muntelui si aruncau cu bolovani, mascaricii-infantili din Medias se joaca de-a Zorro in camp deschis. Halal filmulet istoric. :P

#5
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postrumegus, on 28 septembrie 2013 - 18:01, said:

La Posada, din cate stiu, aia stateau in varful muntelui si aruncau cu bolovani, mascaricii-infantili din Medias se joaca de-a Zorro in camp deschis. Halal filmulet istoric. Posted Image

Este un film, nu o reconstituire, treci peste aspectul asta, felicit autorii, sper sa iasa ceva frumos.

Edited by sammydo, 28 September 2013 - 18:03.


#6
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Sa dea o tura pe Transfagarasan, acum in prag de iarna, ca sa beneficieze de surparile si caderile de bolovani specifice... ei trebuie doar sa-si puna figurantii dedesubt.


View PostGonthar, on 28 septembrie 2013 - 16:52, said:

Sa speram ca o sa aiba succes si o sa ofere o lectie Hollywood-ului despre cum se fac filmele istorice
Sunt sigur ca deabia asteapta americanii sa-i invatam cum se fac filmele. :)

Edited by Mocebon, 28 September 2013 - 18:29.


#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View Postsammydo, on 28 septembrie 2013 - 18:03, said:

Este un film, nu o reconstituire, treci peste aspectul asta, felicit autorii, sper sa iasa ceva frumos.
Atunci de ce i-au zis "Posada", daca n-are nicio legatura?  Puteau sa-i zica "Batalia de la birtu' din sat"

#8
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View Postrumegus, on 28 septembrie 2013 - 18:39, said:

Atunci de ce i-au zis "Posada", daca n-are nicio legatura?  Puteau sa-i zica "Batalia de la birtu' din sat"

Deci, deocamdata se lucreaza doar la un scurt-metraj, un preview ca sa aiba idee eventualii investitori la ce sa se astepte. Actorii si figurantii sunt niste baieti dintr-un club de reconstituire istorica, au venit cu hainele si armele de acasa, s-a filmat cu niste DSLR-uri imprumutate, e vorba practic de o productie cu buget zero.
Daca o sa se stranga bani, atunci o sa se faca filmul ca lumea, profesionist.

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Bugetul e pe masura. E vorba de niste tineri, subdezvoltati mintal, ramasi cu creierul blocat in lumea copilariei, care se joaca de-a "hotii si vardistii". Daca nu ma-nsel,au fost implicati si-n "Primul sat medieval din Romania", unde,impreuna cu alti copii de nivelul lor, au incercat sa obtina niste fonduri, laudandu-se c-au construit un sat medieval, care nu exista.

#10
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postrumegus, on 28 septembrie 2013 - 18:01, said:

La Posada, din cate stiu, aia stateau in varful muntelui si aruncau cu bolovani, mascaricii-infantili din Medias se joaca de-a Zorro in camp deschis. Halal filmulet istoric. Posted Image

Ma, se putea fara un critic-atac? Nuuuu....

View PostMocebon, on 28 septembrie 2013 - 18:27, said:

Sunt sigur ca deabia asteapta americanii sa-i invatam cum se fac filmele. Posted Image
Dat fiind ca mai nou americanii dau lectii despre cum sa NU se faca un film (multe efecte speciale, poveste rasuflata), nu ar fi greu nimanui sa faca un film bun. De fapt cred ca multe filme bune sunt trecute in categoria secunda si nu apar la cinematografe sau apar cu program scurt.

View Postrumegus, on 28 septembrie 2013 - 18:39, said:

Atunci de ce i-au zis "Posada", daca n-are nicio legatura?  Puteau sa-i zica "Batalia de la birtu' din sat"

Ma baiete, poate ca s-au mai incins la bataie si prin alte locuri. Poate ca vor ei sa se bata si pedestru dupa ce le dau bolovani in cap.

Auzi, da' zmeu', zmeu' ce treaba avea cu fat-frumos? Ca toata lumea stie ca nu se ia nimeni cu ghioaga de Catalin Botezatu. Atunci cum se explica?

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mda, de cand am pomenit de "Primul sat medieval din Romania", se pare ca toti au cautat pe google si s-au lamurit despre ce excroci e vorba si s-a asternut linistea... :D

#12
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postrumegus, on 30 septembrie 2013 - 22:42, said:

Mda, de cand am pomenit de "Primul sat medieval din Romania", se pare ca toti au cautat pe google si s-au lamurit despre ce excroci e vorba si s-a asternut linistea... Posted Image

Eu am cautat dupa postul tau si inca nu m-am prins. Care-i faza cu escrocii? (asa se scrie, "excroc" inseamna "fost crocodil"; oare-s singurul care stie sa foloseasca dexonline?)

#13
vlahul82

vlahul82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2013

View Postrumegus, on 29 septembrie 2013 - 06:25, said:

Bugetul e pe masura. E vorba de niste tineri, subdezvoltati mintal, ramasi cu creierul blocat in lumea copilariei, care se joaca de-a "hotii si vardistii". Daca nu ma-nsel,au fost implicati si-n "Primul sat medieval din Romania", unde,impreuna cu alti copii de nivelul lor, au incercat sa obtina niste fonduri, laudandu-se c-au construit un sat medieval, care nu exista.

mereu am fost uimit de rautatea oamenilor, mai ales a romanilor care se cred de obicei "speciali". stau in spatele unui monitor, crezandu-se speciali si dezvoltandu-si spiritul critic pe forumuri online. un fel de barfa - sport national.

in alta ordine de idei, filmul este scris si produs de mine. nu ma deranjeaza ca se vorbeste de rau sau se da cu parerea gratuit, sunt obisnuit cu astfel de excese.

Pana una-alta, daca s-ar fi citit plotul postat pe pagina de facebook, s-ar fi inteles ca de fapt este o reconstituire si ca tin cont de toate elementele stiute in acest conflict.

Este vorba despre un "pitch" episod pilot care se doreste a deveni Serie TV sau Serie Web, vom vedea.

In acest pitch, incerc sa scot in evidenta potentialul nostru in materie de creatie/post productie.

Ca si rezumat:

Dupa ce armata ungara a fost prinsa in "Posada", avangarda incearca sa sparga defensiva valaha care pazeste iesirea din Posada.

Cat timp cavalerii unguri sunt sub asediul arcasilor de pe rape (da, avem si arcasi), un grup condus de catre Toma - Voievodul Transilvaniei se desprinde din ambuscada si incearca sa treaca de Basarab.

Inca lucram la scena cu arcasii, mai jos aveti un mic preview, este cam 10% din varianta finala. Vom popula rapa cu mai multe randuri de arcasi (aproximativ inca 4-5 randuri).

work-in-progress:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O6htLqUGCjM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acest grup de cateva zeci de cavaleri unguri, vor intra intr-o lupta corp-la-corp cu Basarab si valahii sai. Grosul cavalerilor unguri din ariengarda vor ramane in continuu sub asediul sagetilor (arcasii continua sa traga pe tot parcursul filmului).

Astfel, ne concentram pe inclestarea celor doua armate.

Un mic preview mai jos, de asemenea work-in-progress, mai avem mult de editat si montat.

Army Clash preview work-in-progress:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vups9aQog5E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

****

In timpul acestei confruntari corp-la-corp, valahii sunt dominati in prima faza de catre elita cavalereasca ungara, urmand ca sunetul buciumelor sa ii imbarbateze si intr-un final sa castige inclestarea.

O scena un pic mai lucrata cu antagonistul - Voievodul Toma al Transilvaniei:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZTdXzpjG3QQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

***

La sfarsit Toma este invins si capturat de catre valahi, dar cu pierderi insemnate pentru valahi.

Restul ungurilor ramane sub asediul sagetilor, incercarea de a cuceri iesirea din Posada nu a avut succes.

***

Un intro de concept pentru Basarab I, inainte infruntarea cu cavalerii unguri, work-in-progress:

NOTA* mai este de lucrat la muzica, efecte pe sunet si video.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S4iuNBNmAH0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

****


In fine, vor fi 10-12 minute si cu acuratete istorica cat si la o calitate apreciabila, in mod cert pionierat in Romania in domeniul compozitiei digitale si efecte vizuale.

Nu mi-e rusine cu efortul depus, eu stiu cum o sa arate.

Pana una alta, spor la barfe si rautati.

PS: nu stiu despre ce "sat medieval" vorbiti, nici macar nu am auzit de asa ceva. Eu am lucrat 5 ani in publicitate si dupa m-am concentrat pe film. In altceva afara de reclame si film nu am fost implicat.

Cat despre medieval, aceasta productie este primul meu demers. Decat sa fac un scurt metraj despre "iubire, camine studentesti, blocati in lift" si mai stiu ce alte prostii, am decis sa merg in zona medievala.

View Postrumegus, on 28 septembrie 2013 - 18:39, said:

Atunci de ce i-au zis "Posada", daca n-are nicio legatura?  Puteau sa-i zica "Batalia de la birtu' din sat"


daca ai fi citit catusi de putin despre Posada, ai fi aflat multe lucruri noi.

Exista o singura carte, edititia 1980, scrisa de catre profesorul doctor Nicolae Stoicescu (decedat in 1999), printre altele si consultantul lui Sergiu Nicolaescu la filmele sale istorice.

In aceasta carte sunt foarte multe informatii de calitate cat mai ales studii arheologice si geografice referitoare la aceasta batalie.

Pe scurt, sunt vreo 15 variante ale locatiei, dintre care cea mai plauzibila pare a fi defileul si valea din Perisani, care duce spre Sibiu.

Acolo, Basarab a asteptat ca intreaga armata ungureasca sa intre in defileu, dupa care a blocat drumul de intoarcere cu cavaleria valaha - ascunsa in prealabil in padurile din zona.

Odata intrati in ambuscada, prioritatea a fost anihilarea cavaleriei ungare, cu busteni, pietre si sageti - aruncate intr-un spatiu ingust.

In valea dinaintea defileului, Basarab a intarit cu santuri pentru a ingradi mobilitatea si puterea de desfasurare a armatei ungare.

Timp de doua zile s-a tras in continuu cu arcasi, urmand ca dupa terminarea sagetilor sa urmeze infruntarea corp la corp - cu ungurii ramasi in viata.

Lovitura de gratie a fost data de catre cavaleria valaha care nu a dat multe sanse supravietuitorilor (fapt confirmat de insusi Carol Robert cativa ani mai tarziu, cand a premiat pe cei ce i-au salvat viata).

Asadar, rumegus: tot ce pot sa iti urez este sa ramai mic si nesemnificativ pana la adanci batraneti.

Edited by vlahul82, 03 October 2013 - 11:58.


#14
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Eu va urez succes, de ce sa nu avem si noi o productie asemanatoare cu serialul Spartacus? Spun asemanatoare pentru ca ar fi greu sa ajungeti la asa ceva, ar trebui multi bani.

#15
vlahul82

vlahul82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2013

View Posttiestodj20, on 03 octombrie 2013 - 12:54, said:

Eu va urez succes, de ce sa nu avem si noi o productie asemanatoare cu serialul Spartacus? Spun asemanatoare pentru ca ar fi greu sa ajungeti la asa ceva, ar trebui multi bani.

Spartacus are 2 milioane USD buget per episod :).

Dar folosim aceeasi tehnica digitala ca in Spartacus, sa vedem ce-o mai fi.

Conteaza foarte mult ce elemente de detaliu avem la dispozitie (recuzita speciala, decoruri, etC).

#16
Rocco_siffredi

Rocco_siffredi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 24.09.2013
Nu stiu daca o sa gasiti fondurile necesare pentru un asemenea film in tarisoara noastra amarata.
Si eu va urez mult succes.

#17
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View Postvlahul82, on 03 octombrie 2013 - 13:12, said:

Spartacus are 2 milioane USD buget per episod Posted Image.

Dar folosim aceeasi tehnica digitala ca in Spartacus, sa vedem ce-o mai fi.

Conteaza foarte mult ce elemente de detaliu avem la dispozitie (recuzita speciala, decoruri, etC).
Poate gasiti suport la astia de la MediaPro, desi ei se ocupa cu productii de cacao. Cel mai bine ar fi sa gasiti ajutor la cineva din afara tarii.

Nu e mai usor sa folosesti natura ca decor? Spun asta pentru ca in Spartacus peisajul era artificial, CGI.

Ceva asemanator la minutul 1:00 si 2:10

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8a8QiQiRAOA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tiestodj20, 03 October 2013 - 13:54.


#18
vlahul82

vlahul82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2013
este mult mai usor sa folosesti natura, tehnic vorbind - ca si volum de lucru.

financiar vorbind, Game of thrones in care se foloseste mult natura, are buget de 6 milioane per episod :).

personal, mi se par exagerate aceste bugete, dar este standardul din afara. Cel putin 50% se duce pe casting si promovare si abia restul de 50% inseamna productie efectiv.

Daca filmezi in natura, ai nevoie in primul rand de cazare, masa, transport si decor exterior. ai ramane impresionat sa vezi la ce costuri se poate ridica cazarea/transportul/mancarea pentru 50 de oameni.

Eu am filmat cu 22 de oameni pe set, dintre care doar 9 au jucat.

Nu este usor, stim la ce ne-am inhamat.

Bugetul de care avem nevoie este bugetul cu care se face "Las Fierbinti" sau orice "telenovela". Fix cu aceeasi bani ne putem descurca.

Singura asteptare este sa vedem impactul acestui filmulet la media si public, pe urma vom vedea.
Teoretic exista bugete la noi in tare, bugete cu care putem lucra (cum am spus, echivalentul la "trasniti in nato" sau "las fierbinti" sau "fetele marinarului telenovela").


****

Stiu Borgias foarte bine, este unul din favoritele mele.

Efectele de pe Borgias pot fi facute si de catre echipa noastra. Nu este nimic spectaculos acolo.

O sa vedeti ceva similar si la noi, poate chiar mai impresionant, considerand ca dintr-o "balta pe malul Dunarii" am facut un defileu de munte.

mai degraba folosim genul asta de CGI:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fBeHljB6uFU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

chiar daca este documentar are o compozitie CGI destul de buna si care este si pe stilul nostu,

momentan suntem intr-o zona gen "attila VFX si compozitie" cu "Spartacus pe slow motion/coregrafii de lupta".

Cam la ceva de genul lucram.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate