Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Taximetristi - maimute la volan

- - - - -
  • Please log in to reply
484 replies to this topic

#1
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Deschid un nou topic destinat exclusiv taxmetristilor. Poate postand aici numerele lor de inmatriculare si greselile facute, vor constientiza ca sunt in foarte marea majoritate niste probleme sociale. Poate daca isi vor pierde timp si vor intra zilnic aizi, isi vor schimba comportamentul. Ma gandesc ca saracii chiar nu stiu regulile de circulatie.
Incep eu:
B 14 JAX, Logan. Pe o straduta cu masini parcate pe ambale parti - full - si cate o banda de mers ramasa, nu i-a placut ca merg cu 50 - desi si 50 e mult acolo -, culmea in oras, si a hotarat sa ma depeaseasca. Unde? PE TRECEREA DE PIETONI. Masinile in jurul trecerii fiind parcate pana in buza trecerii, si in fata si in spatele ei ( eu inteleg ca in sectorul 5 nu se ridica masini, dar in conditiile in care astia nu lasa vizibilitate nici la treceri de pietoni, cred ca ceva masini trebuie sa le ridice cineva). Deci vizibilitate 0. si el depasea cu 60-65 km/h!!! si mai e si zona de scoala.

Edited by xtremdriving, 26 September 2013 - 08:42.


#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 17.04.2006
S-ar face o lista mai scurta cu cei civilizati in trafic :)

Ieri, in Timisoara, un taximetrist s-a hotarat sa intoarca in sensul giratoriu (sensul giratoriu de la intersectia Lipovei cu I I de la Brad cu Dumbravita)... Ratase iesirea si a calculat ca este spatiu suficient. A cam gresit, nu a mers dintr-o miscare.

#3
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Ce sa spun .....
Din lipsa de ocupatie te-ai gandit sa deschizi si tu un topic despre cat de nesimtiti sunt taximetristii!!!
Tu te crezi corect in trafic?!?!?!? Vreau sa te vad o saptamana ... de fapt nu ... DOAR O ZI in pielea unui taximetrist !!!!
Vedeti-va de greselile voastre si dupa aia criticati TAXIMETRISTII TIRisti si alte categori de soferi!

#4
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
^^ Taximetrist detected.

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 17.04.2006
mihaiduban: taximetristii chiar sunt teroristi in trafic, nu merita scuze (nici mila ce e drept)

#6
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postmihaiduban, on 26 septembrie 2013 - 08:53, said:

Ce sa spun .....
Din lipsa de ocupatie te-ai gandit sa deschizi si tu un topic despre cat de nesimtiti sunt taximetristii!!!
Tu te crezi corect in trafic?!?!?!? Vreau sa te vad o saptamana ... de fapt nu ... DOAR O ZI in pielea unui taximetrist !!!!
Vedeti-va de greselile voastre si dupa aia criticati TAXIMETRISTII TIRisti si alte categori de soferi!

deci doar dam numarul masinii si ii spunem ce a gresit. fara alte comentarii. probleme?? ti se pare o nimica toata sa DEPASESTI intr-un spatiu ingust, in zona cu indicatoare atentie copii, cu vizibilitate zero, PE O TRECERE DE PIETONI cu peste 60 km/h???? la puscarie.

ps: si da, probabil ca sunt 98% corect. Stiu sa conduc defensiv. Trebuie sa fii prost, nebun sau inconstient sa depasesti unde a depasit ala. Asta inseamna ca pici examenul psihologic si deci nu ai drept de condus pe drumurile publice.

Nu am in pielea cui sa ma pun. Esti sofer, cat de idiot ai fi, trebuie sa existe un minim de siguranta in felul in care circuli. SAFETY FIRST!

PS: la aceeasi trecere de pietoni, acum vreo 2 zile mergeam, evident cu cap, incet, cu vreo 40. si a aparut una imbracata in gri inchis, seara, pe trecerea de pietoni, dintre masini ( ALOO, PRIMARIA SECTOR 5...RIDICATI NESIMTITII CARE PARCHEAZ LA 1 M DE TRECERILE DE PIETONI!!!). Am vazut-o imediat ce a iesit, dar erau vreo 7 m. Am dat sa franez si mi-am dat seama ca nu sare pe trecere ci se uita sa vada daca vin masini. trebuia sa ma pun in cap sa opresc.

Iar ala depaseste cu 65...

ps: si daca ma pun in pielea unui taximetrist si iti arat ca se poate si altfel? ce faci? te duci la tara sa plantezi arbori si lasi orasul liber?

Edited by xtremdriving, 26 September 2013 - 09:11.


#7
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 13.02.2006
Total de acord cu deschiderea subiectului.
Eu am asaaaaa o boala pe specia asta umana.Sau cel putin pe 90% din ei.Nu contest ca or fi si oameni care stiu sa conduca.
Cred ca daca politia ar fi mai ferma, ar disparea jumatate din ei de pe strazi

#8
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Pai daca ma apuc de vizualizat filmele de pe camera din masina, fac aici un pomelnic cat o zi de post.

#9
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Posted Image cine te opreste. Iata si trecerea despre care vorbesc ( sorry, in graba nu am curatat "lentila" si e cam neclar): [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C_P3gVGMwWc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Taxiul din fata, la 200 m mai incolo a franat cu scart si fum ca sa nu intre in cel din fata care era oprit si facea stanga. Asta ptca nu sunt in stare sa gandeasca. Ei trebuie sa mearga cu capul inainte, in loc sa fie defensivi.
cum sa depasesti aici????? mai ales ca mergeam totusi cu 50... desi 40 e mai mult decat ok acolo...
cand zic ca a depasit, pe trecere eram in paralel !

Edited by xtremdriving, 26 September 2013 - 09:44.


#10
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 19.05.2005

View Postmihaiduban, on 26 septembrie 2013 - 08:53, said:

Ce sa spun .....
Din lipsa de ocupatie te-ai gandit sa deschizi si tu un topic despre cat de nesimtiti sunt taximetristii!!!
Tu te crezi corect in trafic?!?!?!? Vreau sa te vad o saptamana ... de fapt nu ... DOAR O ZI in pielea unui taximetrist !!!!
Vedeti-va de greselile voastre si dupa aia criticati TAXIMETRISTII TIRisti si alte categori de soferi!

Tu vorbesti serios? doar pentru ca ei stau nu stiu cate ore in masina ar trebui sa le iertam toate tampenile pe care le fac?
Si cand iti omoara sotia, copii tot asa trebuie sa-i iertam.

OK, esti sofer, mai greseti dat la taximetristi nu e vorba de greseala, ei asa fac in mod uzual, este o mare diferenta!

Toate asta se imtampla pentru ca politia rutiera este corupta, atfel nu se justifica cum de nu-i amendeaza.

Mai apar articole ca politia s-a pus pe taximetristi si au dat nu stiu cate amenzi, asta e vrajeaza pentru fraieri, daca i-ar amenda cu adevarat nu ar face in continuare asa,, mai ales ca sutn zone in care daca stai o ora este imposibil sa nu vezi cativa taximetristi incalcand grav legea (gen intoarcere pe linia continua)

Daca are tupeu un superior din politie sa spuna ca nu e asa mergem impreuna pe strada si ii dovedesc ca ori sunt corupti ori sunt prea multi prosti!
Ministru ori este incompetent ori isi ia si el partea.

Sunt lucruri care sunt prea vizibile, OK nu se vede mita dar efectele sunt prea clare!

#11
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Zilele trecute imi povestea un taximetrist ce bine fac ei ca le umfla nota de plata clientilor straini, ca strainii sunt niste jegosi care nu dau 2 bani pe noi si nu lasa nici bacsis pe masura asteptarilor. Poti sa mai explici ceva unor asemenea indivizi ?

#12
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003
OFFtopic.
Total de acord cu subiectul din acest topic. Inainte de a se infierbanta discutia va rog sa tineti cont de un aspect.
Oamenii care apartin de un grup fara reguli stricte devin periculosi.
Ca exemplu pot da suporterii echipelor de fotbal, biciclistii, taximetristii, sau "iubitorii" de animale.

Apartenta la haita da un sentiment de putere indivizilor cu probleme psihice iar acestia incep sa ii terorizeze pe majoritari.
Majoritarii suntem noi, oamenii normali, cei care folosim masina pentru lucru si plimbari, cei care ne uitam ocazinal la fotbal sau folosim ocazional alte mijloace de transport.
Noi, majoritarii, suntem orgazati sub forma de STAT. Statul Romania este forma de organizare a oamenilor normali.
Cand avem probleme sunam la 112 sau ne adresam institutiilor, spre deosebire de "sectele" care isi cheama confratii.
Superi un iubitor de animale, sar 10 alti nebuni la atac, superi un taximetrist si acesta isi cheama colegii repede prin statie.
Pe interlopi nu ii pun in aceeasi categorie pentru ca ei sunt organizati din start pentru savarsirea de infractiuni.

Concluzia mea e ca toti cei cei care apartin de o haita necontrolata de stat sunt periculosi. Toate grupurile de acest fel trebuie identificate si pedepsite aspru. De altfel in sistemul juridic roman sunt pedepse mai mari pentru persoanele care apartin de grupuri organizate.



ONtopic.
Multi taximetristi sunt mitocani necivilizati dar au mai aparut si unii care se poarta suprinzator de frumos.
Se pare ca si in randul lor se produc schimbari.

#13
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Este o meserie faina.....
Doar ca sunt dobitoci multi care si-au cumparat permisele si atestatele de Taximetrist!

#14
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Postxtremdriving, on 26 septembrie 2013 - 08:40, said:

Deschid un nou topic destinat exclusiv taxmetristilor. Poate postand aici numerele lor de inmatriculare si greselile facute, vor constientiza ca sunt in foarte marea majoritate niste probleme sociale. Poate daca isi vor pierde timp si vor intra zilnic aizi, isi vor schimba comportamentul. Ma gandesc ca saracii chiar nu stiu regulile de circulatie.
Incep eu:
B 14 JAX, Logan. Pe o straduta cu masini parcate pe ambale parti - full - si cate o banda de mers ramasa, nu i-a placut ca merg cu 50 - desi si 50 e mult acolo -, culmea in oras, si a hotarat sa ma depeaseasca. Unde? PE TRECEREA DE PIETONI. Masinile in jurul trecerii fiind parcate pana in buza trecerii, si in fata si in spatele ei ( eu inteleg ca in sectorul 5 nu se ridica masini, dar in conditiile in care astia nu lasa vizibilitate nici la treceri de pietoni, cred ca ceva masini trebuie sa le ridice cineva). Deci vizibilitate 0. si el depasea cu 60-65 km/h!!! si mai e si zona de scoala.
Adevarata problema ce trebuie semnalata consta in faptul ca nu prea mai avem taximetristi ci conducatori de taxiuri.
Cine lucreaza acum pe taxi ? Majoritatea sunt pusti necopti care vor sa se plimbe cu masina, va vada gagici si sa para ca ar fi profesionisti in sofat . Mai exista o categorie, cei care au ramas fara job si avand un permis in buzunar incearca sa mai aduca un ban in casa. Bineinteles, cea mai problematica categorie o constituie cea a recidivistilor si a retarzilor care pot patrunde foarte usor in aceasta breasla avantajati de o lege proasta care impiedica persoanele serioase si dornice sa practice corect aceasta meserie.
Vazand nr de inmatriculare iti pot confirma faptul ca aceasta masina apartine unei firme la care nu s-ar angaja un taximetrist serios si cu vechime datorita conditiilor impuse de patron.
Toate problemele pleaca de la monopolul actual din piata, monopol controlat de marii sacali protejati de Primarie in ce priveste pastrarea ilegala a licentelor si autorizatiilor care in mod normal ar fi trebuit acordate persoanelor fizice autorizate !

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,360
  • Înscris: 13.01.2011

View Postxtremdriving, on 26 septembrie 2013 - 09:02, said:

ps: si daca ma pun in pielea unui taximetrist si iti arat ca se poate si altfel? ce faci? te duci la tara sa plantezi arbori si lasi orasul liber?


Asa ar fi normal... Posted Image

#16
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013

View Postkos_funny, on 26 septembrie 2013 - 12:31, said:


Vazand nr de inmatriculare iti pot confirma faptul ca aceasta masina apartine unei firme la care nu s-ar angaja un taximetrist serios si cu vechime datorita conditiilor impuse de patron.
Toate problemele pleaca de la monopolul actual din piata, monopol controlat de marii sacali protejati de Primarie in ce priveste pastrarea ilegala a licentelor si autorizatiilor care in mod normal ar fi trebuit acordate persoanelor fizice autorizate !

Fals , Mihai Pelicanul nu are conditii mai dure decat la Speed sau Meridian . Din contra , primeste la dispecerat toate masinile cu licente de Ilfov , Adunati , etc  . Soferii de la Pelican sunt cei mai agresivi in trafic si majoritatea au instalate sisteme de frauda pe masina .

#17
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Mihai Ghisa de care vorbesti tu are putine masini ale lui restul pe care le vezi sunt de la alte firme sau ale unor soferi care au trecut masina pe firma lui pt a putea avea Autorizatie. Mai bine zis un alt fel de taxa de protectie, taxa de smecher , taxa de partid cum vrei sa ii spui .
Masina in cauza e a unei firme care le da la plan sau la ramanere !

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,360
  • Înscris: 13.01.2011
Tocmai ce am fost prin oras si am vazut o maneeevra de ,,mare clasa '' a unui taximetrist, la jenat si pe un coleg de la alta firma...

Unii chiar nu sint facuti pentru covrig, sa mai aiba si raspunderea de a duce clienti... asta arata cat de aiurea sint toate in societatea romaneasca.

Edited by crisstonne, 26 September 2013 - 16:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate