Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Taximetristi - maimute la volan

- - - - -
  • Please log in to reply
484 replies to this topic

#469
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 ettyus, on 22 septembrie 2014 - 08:01, said:

@tsunami, amice (fara urma de ironie), prea mult te erijezi in avocat al acestor animale! au drepturi dar au si obligatii si pana nu se dovedeste contrariul respectiva femeie, la fel ca si animalul au dreptate! In Cluj au rearanjat o straduta, in piata Cipariu, pentru ca tot timpul era infestata de sobolani dinastia! O straduta, cu o banda si circulatie in ambele sensuri (pentru ei si riverani) pe care erau parcati taximetristi pe ambele parti, pana in intersectia cu Traian Mosoiu (inclusiv in intersectie): https://www.google.r...f2e527d8c5244c5 (pe ambele parti), tot in intersectia aia (aglomerata de felul ei) era un dute vino continuu, in fata, in spate, la stanga, la dreapta, se purtau ca Scufita Roz care nu stia povestea si o lua in toate partile, au lovit foarte multi oameni dand in spate fara sa se asigure (nici oamenii nu breji Posted Image ) ........ Ai fi putut sa stai o zi intreaga acolo si sa admiri mostre de prostie incomensurabila!

in 2008 prin aprilie am ajuns in cluj dupa multi ani traiti afara.
trebuia sa ma astepte un stramb de la rent-a-car. nu era acolo, am asteptat vreo 2 ore. am sunat dar nu raspundea nimeni.
am iesit afara si am luat un taxi pana la hotel.
pana in centru de la aeroport mi-a luat vreo €40.
apoi, de la receptia hotelului am aflat ca ala n-a fost taxi si ca trebuia sa sun o companie de taxi.

de unde stii ca fata n-a luat un asemena "taxi"?
apoi, avem de a face cu o gagica ametita de bautura.
desigur, nu trebuia sa se intample, dar daca mergi in berlin si thailand, trebuia sa faci o poza taxiului in care te urci.
putea s-o omoare? putea.

apoi te plangi in presa ca ai fost troznita de un taximetrist.
de care?
nu stiu ca eram beata.

sincer? eu cred ca ea n-a platit cursa si ala i-a tras-o, fie ca era taximetrist sau nu, vroia sa faca si el un ban

#470
ettyus

ettyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 12.11.2006
Apoi daca mergem pe baza de putea...... sti, putem ajunge si pe luna, pana la urma o sa calatorim in spatiu si timp.......

#471
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
http://www.cugetlibe...tiva-lei-232272

#472
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UWc9-z8QpXw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#473
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014
in ro si taximetristii sunt diferiti de alte tari.

#474
mmcornel

mmcornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 02.11.2009
eu am impresia ca e vorba de bucuresti. prin alte orase mici 70-80% sunt oameni normali, clientii sunt mai putini si aia cred ca stiu ca daca n-ar mai fi clienti nici ei n-ar mai avea ce manca.
in bucuresti e invers - ce ba asta e masina mea, da-te jos daca nu-ti convine! al dreaq, n-ai bani de masina si ai venit sa-mi asculti mie manelele si sa-mi respiri fumul de tigara pe gratis!

#475
gigi.ionescu

gigi.ionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2005
Parerea mea este ca 85% dintre taximetristii din tara asta nu au ce cauta in acesata meserie. Aici doar legislatia din Romania este de vina. In toata lumea civilizata serviciul de taxi este un serviciu de lux. Nu ai sa vezi niciodata masini low-cost in astfel de servicii. Toate masinile sunt marci premium si full options ca si dotari. In plus cel care se vrea a fi taximetrist face cursuri teoretice si practice intre 6-12 luni. In primul rand trebuie sa cunosca foarte bine orasul in care isi desfasoara activitatea. Trebuie sa aibe studii liceeale, minimum (taximetria este meserie care se deprinde in scoli post liceeale cu diploma de absolvire). In scoala se fac cursuri de bune maniere, trebuie sa ai minim 5 ani de practica in conducerea turismului, fara evenimente rutiere; Marea lor majoritate vorbesc fluent 2 sau chiar 3 limbi straine, sunt infochioscuri pe roti. Afli, absolut, orice informatie de interes public si local ce te-ar putea interesa. Nu vorbesc decat daca sunt intrebati si strict pe subiect. Nu le este permis sa faca politica cu clientul. Si, nu in ultimul rand, tinuta este obligatorie.

#476
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Cred ca nu ai fost in Grecia. :)

#477
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 gigi.ionescu, on 24 octombrie 2014 - 14:12, said:

In toata lumea civilizata serviciul de taxi este un serviciu de lux.
Mira-m-as !

#478
danblitz

danblitz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.07.2014
Toti stim ca taximetristii se baga, taie fata si se bazeaza pe faptul ca soferii particulari ii vor evita/vor frana pt ei. Eh, uite ce se intampla cand altcineva face o manevra d-asta (specifica taximetristilor):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rJrHybk0dzI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fiind familiarizati cu legistaltia pe care politia o aplica din topor taximetristii te lovesc cand te prind ca gresesti apoi te santejeaza. Daca nu le dai bani, merg la politie si iti iau carnetul sau iti iei amenda.

Concluzia e: Nu mai lasati taximetristii sa se bage, cand n-au prioritate, lasati-i sa va loveasca usor bara sau oglinda apoi mergeti la politie si declarati accidentul!
Asta e singura metoda prin care putem sa ii educam pe acesti trogloditi pe 4 roti, in conditiile in care politia nu face nimic. Daca nu se ei vor face lucruri din ce in ce mai periculoase in trafic.

PS. Nu sunt de acord cu ce a facut femeia cu masina mica, si eu as fi tipat la easi as fi claxonat-o. Dar n-as fi intrat in ea. Orice incepator putea sa evitetamponarea aia. Taximetristul a tamponat-o pur si simplu in mod intentionat. Dacain masina ei, era in spate un copil sau un batran bolnav de inima?

#479
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013

 danblitz, on 25 octombrie 2014 - 14:51, said:

Nu mai lasati taximetristii sa se bage, cand n-au prioritate, lasati-i sa va loveasca usor bara sau oglinda apoi mergeti la politie si declarati accidentul!
Efectiv te iubesc! Posted Image

Mi-am luat masina de curand, din nemtia, si la inceput mi-era ca nu o sa mai gandesc la fel cum gandeam cand aveam matizul. Dar pana la urma ce avem majoritatea dintre noi sunt niste cutii de tabla ce te duc de colo-colo. Motorul sa fie ok, suspensii, vizibilitate, elemente de siguranta, in rest lasa-ma frate sa imi pastrez banda si sa merg drept! Ma doare in continuare fix in pix ca indoi o aripa sau o bara, daca e prost sa plateasca, masina imi merge la fel de frumos si cu bara si fara bara. Posted Image E pacat doar ca in unele situatii te grabesti cu alte treburi si nu-ti arde de scandal si drumuri pe moment...

Edited by BWD, 25 October 2014 - 16:38.


#480
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Acum ceva timp coboram de pe pasajul Basarab catre Vasile Milea. Un nene taximetrist de la Dartex venea de pe Orhideelor si a ignorat semnul de cedeaza si a intrat direct pe banda noastra, nevasta mea fiind la volan. Franam, evitam orice impact, ramanem opriti pe banda. Sa zicem ca nu m-a deranjat, nu o fi vazut omul semnul. Dar a oprit fix in mijlocul soselei, la aproximativ 50 de metri de intersectie, scoate capul pe geam si incepe sa injure. Eu banuiesc ca nu m-a observat in dreapta, ca el vroia sa se dea jos din masina. In 20 de secunde l-am prins la semafor, nu m-am injosit sa il injur sau il bat, dar mult nu mai aveam. Avea o rabla de Nova si cand ma uit in spate, o mama si copilul ei. Avand nevasta insarcinata si eu, m-a trecut un fior pe sira spinarii. Am dat femeia jos din masina si am dus-o eu la destinatie in timp ce taximetristul repeta obsesiv "domnu`, domnu`, ati inteles gresit!". Posted Image

Edited by diahim, 26 October 2014 - 07:29.


#481
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 mmcornel, on 12 octombrie 2014 - 16:05, said:

eu am impresia ca e vorba de bucuresti....
in bucuresti e invers - ce ba asta e masina mea, da-te jos daca nu-ti convine! al dreaq, n-ai bani de masina si ai venit sa-mi asculti mie manelele si sa-mi respiri fumul de tigara pe gratis!

Eu am impresia ca nu :

http://www.ziarpiatr...ie-cu-un-client

http://m.bzi.ro/imag...to-video-414344

http://realitatea.mobi/469471

Acum despre complexul/frustrarea ta nu am destule date ca sa imi fac o impresie :) si nici despre a celor care ti-au dat like.

#482
mmcornel

mmcornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 02.11.2009
eu m-am nascut si locuiesc in bucuresti. am mers cu taxiul prin bucuresti, cluj, pitesti, sibiu, sebes, de aici si concluzia mea. nici eu n-am destule date sa-mi fac o impresie despre IQ-ul tau. ce am scris acolo e sub forma de poanta, o gluma, ironie, sarcasm. look it up.
in alta ordine de idei, nu cred ca solutia e sa-i lovim cu masina pe taximetristi, mai sunt si clienti in masina. apropo de clienti, eu vad o singura solutie, nu mai mergi cu taxiul respectiv, te dai jos la primul semafor. in bucuresti e cam greu, ca majoritatea trec pe rosu Posted Image

Edited by mmcornel, 27 October 2014 - 12:29.


#483
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Ma tot uit aici si nu imi vine sa cred ca asta e sofer... http://forum.softped...8#entry15818145

#484
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Pai nu e....e taximetrist.

#485
Sparow5

Sparow5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.10.2015
Pentru a putea practica transportul in regim de taxi, conducatorii auto trebuie sa indeplineasca o  serie de conditii, cumulativ:
- sa aiba permis de conducere categoria B valabil, cu o vechime de cel putin 2 ani;
- sa detina certificat de atestare profesionala valabil;
- sa fie apt din punct de vedere medical si psihologic;
- sa aiba varsta minima de 21 de ani.

Attached File  20150728_170131.jpg   477.06K   27 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate