Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Achizitionarea unui apartament cu credit ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005
Am vazut ca s-a mai discutat pe marginea subiectului asta(parca Bitubv spunea ca un prieten de-al sau a facut asta cu 2 apart in Bucuresti).
Eu am avansul(5000 euro), iar la salariul meu,nu imi dau mai mult de 15000 euro pe 15 ani(deci 20 mii)
In Iasi sunt preturile mai mici fata de Bucuresti, dar tot e greu de gasit un apartament cu o camera bun la banii astia.Trebuie sa mai pui ceva.
A mai facut cineva combinatii dintr-astea(sa plateasca ratele la banca cu banii obtinuti din chirie)?
Ma gandesc sa-l pun pe chirias, lunar, cu vreo 3 zile inainte de termenul scadent sa plateasca rata direct la banca(in caz ca e o diferenta mica intre chirie si rata, i-o dau eu), si sa sun a doua zi la banca sa vad daca a fost depusa suma in cont de catre chirias(asta pentru a ma scuti in fiecare luna de un drum la banca).
Sunt convins ca trebuie sa ai noroc de chiriasi seriosi, nu unii care vin astazi si pleaca maine, si 100% vor fi unele luni in care va trebui sa platesc rata din banii mei(cand apartamentul va fi neocupat).
Ma cam gandesc la faptul ca sunt totusi 15 ani!Am 26 ani, deci la 41 ani voi putea spune ca e al meu.Nu ma bag la un drum lung si stresant?In plus, in primii ani, dobanda va fi mai mare decat rata propriuzisa(asta nu afecteaza prea tare, pentru ca nu platesc cu banii mei)
In plus , mai e evaluarea apartamentului, comisioanele, (am vazut ca la unele banci nu e obligatorie asigurarea pe viata-mi se pare normal, de vreme ce garantez cu bunul cumparat :P
Poate imi spune parerea cineva care a facut pasul asta recent  daca se merita ori ba.
:worthy:    :worthy:  :worthy:

#2
bakunin99

bakunin99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.03.2004
Singura problema ar fi daca ai sta acum cu chirie :), ca in felul asta doar pierzi bani. Daca ai unde sa stai si crezi ca chiria acopera rata, (aprop cam ce chirie poti cere in Iasi pentru un apart.?) ar fi o idee ...

#3
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005
Am apartament. :) Chiriile sunt mari si in Iasi, dar asta depinde mult de zona si de apartament(si am bani doar de apartament cu 1 camera).Ar fi ideal sa gasesc unul care sa fie si mobilat, sa produca bani direct. :rolleyes:
Ma macina totusi gandul asta:15 ani???? E mult timp.Si daca te apuci de treaba asta, nu mai poti da inapoi. :unsure:

#4
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
daca gasesti apartament la pretul asta nu ezita

nu conteaza pe cati ani e imprumutul, sau daca gasesti chiriasi. important e ca vei investi banii in ceva, altfel ii vei cheltui pe nimicuri

dobanda se amortizeaza si ea in inflatie sau pretul imobilelor care creste intruna

#5
d@nyb

d@nyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.05.2005

 luc4s, on Dec 5 2005, 23:36, said:

Am vazut ca s-a mai discutat pe marginea subiectului asta(parca Bitubv spunea ca un prieten de-al sau a facut asta cu 2 apart in Bucuresti).
Eu am avansul(5000 euro), iar la salariul meu,nu imi dau mai mult de 15000 euro pe 15 ani(deci 20 mii)
In Iasi sunt preturile mai mici fata de Bucuresti, dar tot e greu de gasit un apartament cu o camera bun la banii astia.Trebuie sa mai pui ceva.

Cam cat e rata la un imprumut de 15000? :huh:

#6
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 denis.m, on Dec 6 2005, 14:22, said:

pretul imobilelor care creste intruna

 luc4s, on Dec 6 2005, 13:11, said:

Ma macina totusi gandul asta:15 ani???? E mult timp.Si daca te apuci de treaba asta, nu mai poti da inapoi. :unsure:

Toata lumea o spune si e lucru deja stiut: preturile apartamentelor si chiriilor au ajuns la preturi aberante, un apartament in Bucuresti poate depasi la pret un castel in Franta. Au mai fost asemenea situatii si in alte domenii si au avut loc catastrofe, masini straine care dupa o lege (cea cu normele Euro) si-au pierdut serios valoarea, masini mioritice (batranele Berline) care si-au dublat valoarea dupa disparitia Berlinei si Solenzei din oferta Renault, etc.

Toti au ramas cu impresia puternic infipta de mass media in creiere ca cererea e imensa raportata la oferta. Normal, orice imparti la 0 iti da infinit, chiar si 1. Adevarul e ca cererea nu e chiar atat de "imensa" si se poate rezolva in doar 2-3 ani in cazul unor investitii externe incurajate de niste legi dati de coruptibilii nostri guvernanti (gen TVA 0 la materiale de constructii cum a mai fost, trecerea instant la intravilan a terenurilor de pe langa marile orase, etc). Chiar si niste ploi mai puternice asta vara au fost suficiente sa scada cu 20%-30% valoarea unor zone intregi din Pipera, Baneasa si alte zone inundabile de pe langa marile orase.

Cu alte cuvinte, tendinta de crestere a preturilor nu e batuta in cuie, nu poti garanta nici macar pastrarea valorii lor. Sa nu uitam ca s-au scumpit cu 250% in doar 2 ani, lucru nemaintalnit in Europa, fiind evident mai mult un balon de sapun decat o reglare cerere-oferta.

Intrebarea e: ce te faci daca dupa ce 5 ani ai achitat 20.000€ dintr-un apartament de 50.000€ si mai ai de dat inca 30.000€, moment in care piata "implodeaza" si apartamentul tau e evaluat la doar 20.000€? Bineinteles ca nici pe chiria de 200€/luna nu te vei mai putea baza, o sa scada si ea odata cu valoarea apartamentului. Cum o sa achiti din acel moment ratele? Mai merita achitate? Tine cont ca vei fi legat in continuare printr-un contract cu o banca ce nu va ezita sa-ti ia si pielea de pe tine pentru recuperarea datoriilor.

Orice agent imobiliar cu experienta iti va confirma ca asa ceva e posibil. Nu se hazardeaza nimeni sa-ti spuna daca e probabil sau nu, "zarurile inca nu au fost aruncate". Asta e motivul pentru care persoal nu as cumpara apartament cu credit ipotecar in acest moment, tocmai pentru cat de instabila e piata si cat de ireale au devenit preturile. Si te poti trezi aproape de pensionare falit si cu datorii la banca. Nu exista nici un "guvern protector", ai jucat pe piata imobiliara/Caritas/SAFI, ai riscat, ai pierdut, suporti consecintele. Daca un "investitor strategic" are de castigat din distrugerea pietei imobiliare romanesti, nu va ezita sa o faca si nimeni nu-l va opri.

#7
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005

 d@nyb, on Dec 6 2005, 15:43, said:

Cam cat e rata la un imprumut de 15000? :huh:
La 15 mii luati de la banca, le dau inapoi in 15 ani, 25200 euro   :o
Cam mult.La inceput ma mai taxeaza cu evaluarea apartamentului + inca un comision nu stiu pt ce= 450 lei , la care se adauga 1% din suma pe care ti-o dau ei, deci 150 euro.In total dau vreo 10 milioane.
@Astor:in situatia anticipata de tine, as plati ratele din salariu, dar iti dai seama ca tot teapa s-ar chema  :death:
Oricum, e putin probabil ce spui tu, pentru ca numai daca te raportezi la tinerii casatoriti, o sa vezi ca cererea o sa fie mai mare ca oferta=>preturile o sa ramana mari.
In plus , ar fi fraier cel care , dupa ce a luat cu x lei un imobil, sa vanda ulterior imobilul cu 3/4x .Aici iar nu ar fi oferta mare, si ar creste imediat pretul.
Parerea mea(de neavizat, dar nu mi se par prea complicate tendintele pe piata imobiliara)  :P

#8
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
La ce a spus Astor, mai trebuie adăugat un aspect. Apartamentele disponibile pe piață sunt cel mai devreme din 1989, adică au deja 16 vechime. Peste 20 de ani, vor avea 36 de ani. Dar majoritatea datează din anii '70-'80, ceea ce înseamnă că la finalul creditului vor avea minim 50 de ani de vechime. Ținând cont de standardele de construcție de pe vremea lui Ceaușescu, valoarea acelor apartamente va fi cea pe care o au azi blocurile cu bulină din București. Care nici nu pot fi vândute, nici reparate, deoarece ele sunt în proprietatea unor pensionari care nu au alternativă.
În momentul de față, nu cred că merită investiția într-un apartament de bloc. Deja în București este mai ieftin să-și construiești o casă pe prelungirea Ghencea-Domnești decât să iei un apartament de 30 de ani în Dr. Taberei, ca să dau un exemplu de locații aflate foarte aproape una de alta.
ideea că aderăm la UE și vor veni investitori este o gogoașă a agențiilor imobiliare care au umflat artificial prețurile până când s-au blocat de tot tranzacțiile. În București, pe primele 6 luni de zile s-au vândut în medie 800 de apartamente de bloc pe lună, cam puțin pentru o așa avalanșă de cereri... Parcă îi și văd pe nemți sau francezi dând năvală să cumpere apartamente de bloc în Militari și Rahova...

#9
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 luc4s, on Dec 6 2005, 17:09, said:

In plus , ar fi fraier cel care , dupa ce a luat cu x lei un imobil, sa vanda ulterior imobilul cu 3/4x .Aici iar nu ar fi oferta mare, si ar creste imediat pretul.
Nu asa se pune problema ci poate veni un investitor puternic de afara, mai putin lacom decat ai nostrii. Stii deja probabil ca firmele noastre de constructii au profit de pana la 500% din constructia de apartamente, ii costa cu tot cu materiale si manopera 10.000€ un apartament si-l dau cu 60.000€. La vile e si mai mare jaful pentru ca se lucreaza repede si prost, snobismul parvenitilor e maxim si ajung uneori lejer la profit de 1000%. Imagineaza-ti doar ca dupa 2007 vine un mare constructor din UE care nu se mai lacomeste atat de mult si incepe sa vanda masiv apartamente noi noute de doua camere realizate la standade occidentale, la periferia marilor orase, la preturi de doar 15.000€-20.000€ bucata. Cat o sa mai valoreze atunci apartamentul tau din 1980 pe care dai in total 50.000€, situat langa un mandru furnal al unei centrale termice prin fata caruia trec zilnic mii de autoturisme grele, apartament pe care abia l-ai gasit si l-ai luat fara ezitare pe principiul "orice e bun ca oricum cresc preturile"? Iar 2007 e peste aproape un an, creditele ipotecare tin 15-20 ani.

Quote

La cumpararea de apartamente in blocuri noi insa, situatia este albastra de-a dreptul. In primul rand, numarul apartamentelor noi livrate este mic fata de alte tari din Europa de Vest, iar lipsa ofertei creste pretul. In prima parte a acestui an, pe piata romaneasca s-au livrat nu mai mult de 100 de apartamente noi, majoritatea fiind amplasate in cladiri mici, iar clientela vizata a fost cea cu venituri peste medie. Nici complexurile de vile nu au fost prea multe, fiind date in folosinta de la inceputul anului cateva sute de unitati.

In Varsovia, care are o populatie cu 15% mai mica decat cea a Bucurestiului, s-au livrat, incepand cu 2001, peste 60.000 de apartamente, dintre care 12.500 numai anul acesta. Si nu numai numarul caselor difera, ci si pretul, dar invers proportional. La noi, pretul pe metru patrat pentru un apartament care se adreseaza „segmentului mediu“ se situeaza intre 1.100 si 1.800 euro. In Polonia, in schimb, preturile constructiilor noi oscileaza intre 850 si 1.400 de euro/mp, arata datele ESOP, in conditiile in care venitul lunar mediu brut in Polonia este de aproximativ 580 de euro, in timp ce in Romania este de 273 de euro, deci jumatate.

Edited by Astor, 08 December 2005 - 07:11.


#10
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Si crezi ca-i va fi permisa constructia daca vinde asa de ieftin si strica piata din Romania?Eu cred ca sunt interese muult mai mari aici ca sa i se va putea permite unui strain sa faca ceva ieftin si bun.

#11
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Totul se reduce la spagi: daca strainul va da o spaga mai mare atunci autohtonul va da faliment. Si au fost destule situatii in care autohtoni au dat faliment din cauza venirii strainilor.

#12
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005
Parerea mea e ca daca strainul va da spaga, nu va mai da apartamentele la pret mai mic, pentru ca va trebui sa-si scoata si "atentia".
Oricum, mai bine vinzi 500 de apartamente la 50000 decat 1000 la 25000 euro.Iesi net in castig.
Si oricum, spaga va trebui sa o dea ca sa fie lasat in pace sa-si faca treaba, insa va fi cam greu sa i se dea voie sa vanda sub pretul pietii(chiar daca si asa ii iese profit).
Sunt rechinii nostri autohtoni, care le dau sa manance la unii functionari de ani de zile.(si in plus sunt relatiile de rudenie dintre constructori si unii demnitari, care nu prea pot fi combatute cu spaga)
Si in ulktimul rand un investitor serios nu va da spaga, pentru ca nu e obisnuit cu asa ceva in celelalte tari  :rolleyes:

Edited by luc4s, 09 December 2005 - 11:34.


#13
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 luc4s, on Dec 9 2005, 11:33, said:

Si in ulktimul rand un investitor serios nu va da spaga, pentru ca nu e obisnuit cu asa ceva in celelalte tari  :rolleyes:
Cine te-a păcălit pe tine că în alte țări nu se dă șpagă? :w00t:
Mă rog, pe la unii se numește comision și e legal, iar dacă te-au prins că ai încălcat legea ai înfundat pușcăria.

#14
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005
Poate se da, dar nu ca la noi ;)
Ma uitam la o statistica, in USA doar 1% din populatie a declarat ca a dat spaga, iar la noi 70% -_-

#15
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 Astor, on Dec 6 2005, 15:13, said:

Normal, orice imparti la 0 iti da infinit, chiar si 1.
Multumindu-ti ca imi permiti sa te contrazic offtopic, impartirea la zero e operatie fara sens, dar metafora e interesanta.

Edited by LoveDemon, 12 December 2005 - 00:39.


#16
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Fara dorinta de a continua un offtopic, in matematica nu exista "operatii cu sens" sau "operatii fara sens", 1/0 are ca rezultat plus infinit sau minus infinit (nu e un rezultat finit ci unul nedefinit). In statistici fiind vorba de cererea imensa de imobile am crezut ca se intelege ca "metafora" se referea la plus infinit.  :D

#17
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Cu aceeasi lipsa de intentie a continuarii unui offtopic... fara sens (sic!) si fara nici cea mai mica relevanta pentru acest thread, da-mi, te rog, voie, sa te contrazic din nou, cu ultimul (dar nu supremul) argument ca o astfel de operatie nu e verificabila prin insasi "proba" cu care ne-am obisnuit inca de pe vremea claselor primare, caci daca
x/0 = +/- infinit

totusi

infinit*x != 0,
de unde rezulta ca rezultatul operatiei este, intr-adevar, indefinit (dar nu infinit).
Scuze inca o data de offtopic.

#18
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

 LoveDemon, on Dec 12 2005, 02:13, said:

Cu aceeasi lipsa de intentie a continuarii unui offtopic... fara sens (sic!) si fara nici cea mai mica relevanta pentru acest thread, da-mi, te rog, voie, sa te contrazic din nou, cu ultimul (dar nu supremul) argument ca o astfel de operatie nu e verificabila prin insasi "proba" cu care ne-am obisnuit inca de pe vremea claselor primare, caci daca
x/0 = +/- infinit

totusi

infinit*x != 0,
de unde rezulta ca rezultatul operatiei este, intr-adevar, indefinit (dar nu infinit).
Scuze inca o data de offtopic.

Vezi ca nu ai inmultit ce trebuia: daca x=0, ecuatia se confirma .
infinit*0=0

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate