Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Reclamatie facultate - refuza eliberarea diplomei de BAC

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
Salutare,

Cum si unde trebuie sa raportez o facultate privata pentru ca refuza sa-mi elibereze diploma de BAC?

Pe scurt, m-am inscris in 2010, insa din cauza serviciului nu am putut continua, acum vreau sa-mi retrag diploma de BAC si sa ma duc la alta facultate. Astazi este a doua zi in care efectiv ma plimba intre 2 birouri, fiecare zicand ca e treaba celuilalt. Nu am rezolvat nimic in afara de faptul ca am consumat benzina si am pierdut timp. Pur si simplu refuza sa rezolve problema. Eu asa ceva consider de neacceptat. Trece timpul si se apropie termenul limita pentru inscrieri, eu trebuie sa-mi fac dosarul si nu am diploma din cauza mamelucilor...

Este vorba despre Titu Maiorescu - Informatica, ca fapt divers.

Edited by BWD, 23 September 2013 - 12:49.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
iesi mai ieftin si mai rapid daca scoti duplicat de la liceu...

#3
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Mie mi-au cerut sa le si platesc depozitare vreo 100 ron. Situatie similara, insa facultatea e alta, Cantemir. Nu am scos-o deoarece putin probabil sa mai am nevoie vreodata de ea, insa daca am, solutia cu duplicatul cred ca e mai simpla.

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Da, nu are rost sa iti bati capul cu ei. Du-te la liceu, iar pe asta a lor o declari pierduta.

#5
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
o declari furata de ... facultate!

#6
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
exista informatica si la privat? se invata ceva colo?

de ce nu-ti dau diploma? ai cunva de platit taxa pe vreun semestru sau an? Altfel nu au cum sa nu-ti dea diploma din moment ce te retragi si faci lichidarea si lichidizarea

Edited by Wazot, 23 September 2013 - 13:35.


#7
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Nu exista nici-o agentie care se ocupa de reglementarea invatamantului post-universitar ?

Si vezi ca au mai fost cazuri identice aici pe forum, da-i un search si cauta topicurile respective poate a rezolvat cineva situatia si a postat acolo,

#8
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
De ce refuza ?

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Universitatile private parca erau srl-uri iar cum tu esti persoana fizica, ar trebui sa mearga cu protectia consumatorului.

#10
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
il refuza ptr ca nu vor sa il piarda.
si din cauza ca sunt incompetenti.
prima data cand am vazut titlul, am crezut ca e vorba de spirele lui haret
parerea mea e ca toate panaramele astea de "universitati" ar trebui inchise. sunt doar niste incubatoare de diplome fara acoperire

Edited by onlyone, 23 September 2013 - 13:55.


#11
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Nici facultatile de stat nu iti dau diplomele cand vrea muschii tai .
Te plimba de la ghiseu la ghiseu,prin tot orasu'.
Sa nu mai zic de eliberare acte la un an dupa ce termini facultatea .

#12
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013

 Wazot, on 23 septembrie 2013 - 13:34, said:

exista informatica si la privat? se invata ceva colo?
Da. Da.

 Wazot, on 23 septembrie 2013 - 13:34, said:

de ce nu-ti dau diploma? ai cunva de platit taxa pe vreun semestru sau an? Altfel nu au cum sa nu-ti dea diploma din moment ce te retragi si faci lichidarea si lichidizarea
Trebuie sa stiu daca mai am sume restante de platit sau nu, si ei nu reusesc (sau nu vor) sa afle lucrul asta.

 onlyone, on 23 septembrie 2013 - 13:53, said:

parerea mea e ca toate panaramele astea de "universitati" ar trebui inchise. sunt doar niste incubatoare de diplome fara acoperire
Din pacate, aceste facultati sunt singura sansa pentru cei ca mine, la care pentru examenul de admitere nu mai exista nici o sansa. Pe mine m-au pierdut cu materia inca din clasa a 12-a cand au inceput sa inghesuie materia ca pentru olimpici. In primul an la facultate, parca la analiza matematica, a venit profu si a inceput sa insire niste hieroglife, pe care cica trebuia sa le stim deja. Ori eu nu ma chinui sa dau examen din asa ceva, pentru ca nu sunt idiot sa-mi pierd viata degeaba. Sunt niste chestii de care nu o sa am nevoie in veci, asa ca dau banul in loc de examen si fac facultate. Posted Image

Daca la facultatea de informatica se dadea examen de admitere din Java, PHP si C++, invatam cu mare drag. Bine ca facem analiza matematica. Puteau la fel de bine sa puna si agricultura, ca tot atat de mare legatura avea cu informatica. Posted Image

Edited by BWD, 23 September 2013 - 14:19.


#13
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
Trebue inchise dar vezi ca nenorocitii astia care predau la stat predau si acolo. teoretic predau ca practic iau doar banii. Iar tot ei sunt si in parlament si prin alte foruri decizionale.

Initiatorul nu zice insa de ce refuza aia sa-i dea diploma, aia e problema. iar dupa 2-3 ani sa te retragi iar e o idiotenie. Termina naibii informatica acolo ca si asa e o sectie valoroasa si cu mari oportunitati. La altii la ce te duci? dai de aceeasi profesori.

Ala nu e un motiv al lor sa nu stie daca ai sau nu datorii la ei. Ce datorii sa ai? se face lichidare si gata, ar trebui sa stie cum si cata taxa ai dat, sau sunt ei cretini, nu au documente si ordine. Doamen ce dobitoci, cand pe PC apasa un click si vede daca ai dat taxa, daca mai trebuie s aplatesti vreo nota trecuta la restanta in catalog. Niste nenorociti. Cate restante ai? analiza ca analiza nu e ea chiar un capat de tara, dar sunt altele mai grele.

Edited by Wazot, 23 September 2013 - 14:22.


#14
deea_maria

deea_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.07.2013
Nu stiu daca declaratul diplomei de bac ca fiind pierduta este cea mai buna solutie
http://www.katrina.r...alaureat-2.html

Si stati linistiti, diplomele de bac sunt tinute ostatice, nu doar la facultatile private... chiar si eu am patit o chestie similara, la facultatea la care am terminat si care este o facultate de stat, unde nu vor sa imi elibereze diploma de bac pe motiv ca se elibereaza doar impreuna cu cea de licenta.

#15
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Yup, atat la stat cat si la privat se intampla la fel.

Tragi de scarbele alea de la secretariat pana ti se acreste...

#16
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
dar iti pot elibera ei o copie a diplomei de liceu legalizata de ei.

Si oricum adeverinta de facultate e mai valoroasa decat diploma de bacalaureat

Eu nici nu m-am grabit cu eliberarea ca aveam adeverinta valabila pana la eliberarea diplomei deci oricat. M-am dus dupa 1,5 ani si mi-au dat un dosar frumos pe care lipisera o hartie scrisa pe pc si scria acolo facultatea , specializarea, numele meu era scris cu carioca si anul absolvirii si cel precedent. Inauntru erau bac-ul, f matricola de facultate parca. In fine cu aia te duceai la rectorat si-ti dadeau si diploma de licenta. Am si acum dosarul ala ca mi-a placut cum l-au scris. Acum  e plin de diplome si foi matricole si tot felul de acte

In fine era f de treaba si secretara, mai rar intalneai una ca aia

Edited by Wazot, 23 September 2013 - 14:51.


#17
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Eu m-am inscris la facultate acum 4 ani, am platit taxa de 2500 ron pe un an, si am plecat. Doi ani n-am mai pus piciorul in facultate :)
Dupa doi ani aveam nevoie de diploma de bac, am facut o cerere si mi-a dat o foaie sa umblu pe la toti sa-mi semneze ca nu am datorii, carti luate, etc. Am luat foaia si am plecat acasa, nu am avut timp sa merg pe la toti sa semneze. Acum ca am vazut topicul asta, trebuie sa merg sa mi-o scot si eu, mai ales ca trebuie "platit o taxa de depozitare" ... pe patru ani ... cred ca ies mai ieftin daca imi cumpar una Posted Image

#18
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008

Quote

si mi-a dat o foaie sa umblu pe la toti sa-mi semneze ca nu am datorii, carti luate, etc.
aia e lichidarea. Se merge la camine, la cantine, la biblioteca universitatii si cea   a facultatii la nu mai stiu ce. cam o zi-2 poate sa-ti ia tarasenia

Lichidarea am facut-o in iunie in acel an ca nu-ti dadeau adeverinta aia provizorie pe post de diploma.

Asa taxa mare?

Edited by Wazot, 23 September 2013 - 15:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate