Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Reclamatie facultate - refuza eliberarea diplomei de BAC

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
La Titu Maiorescu info e 700 EUR pe an.

#20
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 Wazot, on 23 septembrie 2013 - 15:21, said:

aia e lichidarea. Se merge la camine, la cantine, la biblioteca universitatii si cea   a facultatii la nu mai stiu ce. cam o zi-2 poate sa-ti ia tarasenia

Lichidarea am facut-o in iunie in acel an ca nu-ti dadeau adeverinta aia provizorie pe post de diploma.

Asa taxa mare?
Da, era si inca este 2500 ron - admininistrarea afacerilor in Sv la Stefan cel Mare. Doar ca eu in timp ce m-am inscris, mi-am deschis si prima SC si cand am vazut ca vin banii...am zis ca mai bine ma axez pe ceva de unde vin banii si nu pe ceva unde trebuie sa bag bani :) dar cumva imi pare rau deoarece cateodata oamenii mai comenteaza despre mine pe la spate "asta n-are nici macar facultate"...

#21
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
Eh, cred ca o poti continua prin reinscriere sau ceva daca ai facut un an ca poate mai inveti ceva. In fine nu stiu ce sa zic fiecare cum decide.

taxa e mare si in functie de cautarea specializarii respective. la info e clar sau la eco

#22
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 Wazot, on 23 septembrie 2013 - 15:41, said:

Eh, cred ca o poti continua prin reinscriere sau ceva daca ai facut un an ca poate mai inveti ceva. In fine nu stiu ce sa zic fiecare cum decide.

Dar nu am facut un an, nu am facut nici macar o ora :) am platit taxa in prima zi si nu m-am mai prezentat niciodata la nimic. Stiu doar unde se afla secretariatul si caseria :)
Cu toate ca as vrea sa incep o facultate, acum fiind in Cluj si avand mai multe oportunitati decat Sv, nu ma lasa sufletul. In Romania da bine sa ai o facultate in CV, dar ulterior (in general) ca salar si oportunitati...este 0 .

#23
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
Pai daca ai afacerea ta ce ar mai trebui facultate de fapt?  Uite eu o am cam degeaba pt ca lucrez in alt domeniu. M-am tot gandit ca am facut gresala pierzand timpul acolo si ulterior uitand tot ce am invatat. In afara de amintirile frumoase din ea, 2 ani de bursa de studii  si dosarul acela de la secretariat cu tot felul de diplome si calificari + un teanc de cursuri in debara din care am mai si aruncat cu timpul sa fac loc, ce folos? Bursa pe an era cat un salariu lunar un pic mai mult, deci pt cine lucreaza deja aia e nesemnificativa.

Sa ma nasc din nou as alege alt drum, ce se cauta acum, doar ca in 3-4-5 ani se mai si schimba lucrurile uneori.

Eu merg pe ideea ca peste tot inclusiv la privat e si ceva de invatat mai ales in primii ani se face si la economic analiza matem si ceva materii  mai generale. Dar poate ca daca inveti ceva in facultate ajuta, doar pt CV nu ar avea rost. Asa cumperi o diploma

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 Wazot, on 23 septembrie 2013 - 14:51, said:

dar iti pot elibera ei o copie a diplomei de liceu legalizata de ei.
In fine era f de treaba si secretara, mai rar intalneai una ca aia
Legalizata de cine?!?

In perioada asta nu vezi diploma de la particulari nici cu slujbe.
Sunt constienti ca diploma iti trebuie pentru a te inscrie la alta facultate, si daca intri acolo, iti bagi ceva in ea de facultate particulara.
Vor inventa orice motive sa taraganeze lucrurile.
Io am avut noroc ca atunci cand discuta cu mine avea dosarul meu pe masa, asa ca am pus mana, mi-am luat diploma si i-am zis pa si pusi.

#25
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Chiar daca am afacerea mea, mie imi place sa am acolo ceva ca plan B in caz de ...
O afacere nu-ti ofera siguranta deplina, anu asta poate merge, anu viitor poate dai faliment, anu asta poate iti cumperi casa, anu viitor poate ramai si fara casa si cu datorii...In Romania totul este imprevizibil, iar o afacere in orice domeniu depinde foarte mult de politica, piata economica ,etc. Tocmai de asta am "nspe mii" de cursuri facute de barman, ospatar, operator CNC, inspector resurse umane, paznic, etc.
Neavand o siguranta deplina in privinta viitorului, este bine sa fi "asigurat" Posted Image
Dar nah...nu se compara o facultate cu niste cursuri de 1000 ron. In Romania exista mentalitatea asta ca daca ai facultate esti destept. Nu mai conteaza ce facultate ai facut sau daca ai cumparat diploma Posted Image
Aveam CV-u pe ejobs si o firma din Cj ma sunat daca ma pot duce sa fac un instructaj pe o masina Schleuniger (avand si experienta). Seful de acolo mi-a propus sa lucrez acolo deoarece angajase pe unu pe post de operator CNC si nu stia nimic. La interviu, seful la intrebat daca are cunostinte tehnice si a zis da, la intrebat daca are facultate si a zis da. Dupa 2 saptamani, in care tipul nu facea mai nimic, seful sa uitat mai bine pe CV-ul lui si scria: Facultate - geografia turismului. Dar cand la intrebat de facultate, el a zis ca are facultate dar nu a zis in ce domeniu Posted Image
Deci a obtinut jobul doar ca a zis ca are facultate Posted Image
Si ca sa fac o referire si la salar, mi-a propus un salar de 700 ron net + bonuri , in conditiile in care eu aveam experienta 3.5 ani si calificare. Pe de alta parte, am trimis mai demult niste CV-uri la firme din UK si ma sunat, mi-a trimis niste intrebari pe email , etc. practic eram angajat si imi oferea 23000 de lire / an + cazare. Dar nah...mama ei de dragoste Posted Image

Edited by Business_style, 23 September 2013 - 17:12.


#26
deea_maria

deea_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.07.2013

 slai, on 23 septembrie 2013 - 17:09, said:

Legalizata de cine?!?

In perioada asta nu vezi diploma de la particulari nici cu slujbe.
Sunt constienti ca diploma iti trebuie pentru a te inscrie la alta facultate, si daca intri acolo, iti bagi ceva in ea de facultate particulara.
Vor inventa orice motive sa taraganeze lucrurile.
Io am avut noroc ca atunci cand discuta cu mine avea dosarul meu pe masa, asa ca am pus mana, mi-am luat diploma si i-am zis pa si pusi.
Exact! Si eu am avut nevoie de diploma de bac, dupa cum spuneam mai devreme. Ar fi trebuit sa o iau de la facultatea de la care am absolvit in vara, pentru a ma putea inscrie la master la o alta facultate. Initial am fost putin panicata pentru ca nu voiau sub niciun fel de forma sa mi-o dea, dupa care am avut noroc ca facultatea la care m-am inscris m-a acceptat si fara diploma de bac in original. Cei de la care am terminat mi-au spus clar "nu se elibereaza decat odata cu cea de licenta, adica la anu`.. asta este politica facultatii", si repet, este vorba despre o facultate la stat.

#27
Alexu_Miryam

Alexu_Miryam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.10.2013
hello people!la mine sta treaba cam asa:am terminat 3 ani la o facultate privata in vara(nicio restanta),urma sa dau examenul de licenta in iulie.Asa ca mi-am luat diploma de BAC(ne-au dat-o chiar ei,cica sa ne luam dipl de BAC,s-o legalizam si s-o "asezam frumos" langa celelalte documente la dosarul de insciere la exam de licenta).Mi-am luat diploma de BAC acasa,in speranta ca voi da exam de licenta in vara insa...plan changed...m-am razgandit,nu am mai dat(din motive personale) examenul in iulie.Asa ca diploma mea de BAC a ramas la mine. In toamna imi vine o "idee"-ma inscriu la o alta facultate,de stat si intru la buget...evident in dosarul de inscriere am pus diploma de BAC in original...Acum vreau sa dau examenul de licenta in februarie la facultatea privata("Dimitrie-Cantemir"),insa la dosar imi va trebui musai diploma de BAC:( am o copie legalizata acasa dar...cum scot eu originalul de la cealalta facultate ?nu vreau sa ajung sa stau inca 3 ani(Doamne fereste) pana imi termin eu studiile si dincoace si or catadicsi si astia sa-mi elibereze diploma.
"Uichend" placut tuturor si bafta s-aveti!

#28
deea_maria

deea_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.07.2013

 Alexu_Miryam, on 04 octombrie 2013 - 15:46, said:

hello people!la mine sta treaba cam asa:am terminat 3 ani la o facultate privata in vara(nicio restanta),urma sa dau examenul de licenta in iulie.Asa ca mi-am luat diploma de BAC(ne-au dat-o chiar ei,cica sa ne luam dipl de BAC,s-o legalizam si s-o "asezam frumos" langa celelalte documente la dosarul de insciere la exam de licenta).Mi-am luat diploma de BAC acasa,in speranta ca voi da exam de licenta in vara insa...plan changed...m-am razgandit,nu am mai dat(din motive personale) examenul in iulie.Asa ca diploma mea de BAC a ramas la mine. In toamna imi vine o "idee"-ma inscriu la o alta facultate,de stat si intru la buget...evident in dosarul de inscriere am pus diploma de BAC in original...Acum vreau sa dau examenul de licenta in februarie la facultatea privata("Dimitrie-Cantemir"),insa la dosar imi va trebui musai diploma de BAC:( am o copie legalizata acasa dar...cum scot eu originalul de la cealalta facultate ?nu vreau sa ajung sa stau inca 3 ani(Doamne fereste) pana imi termin eu studiile si dincoace si or catadicsi si astia sa-mi elibereze diploma.
"Uichend" placut tuturor si bafta s-aveti!
Complicata treaba la tine! Daca vrei sa te duci sa dai licenta, ii musai, cum ai zis si tu, sa ai diploma de bac, daca o cer... Cand vor vedea ca nu ai dus-o inapoi, asteapta-te la ceva comportament tipic secretariatelor din facultatile romanesti. E clar ca tu nu poti sustine licenta fara diploma de bac, daca ei o cer. Pe de alta parte, nici cei la care te-ai inscris, si esti la buget, nu cred ca vor binevoi sa iti dea diploma... de tot. Poti incerca la facultatea la care spui ca esti la buget, sa vorbesti la secretariat si sa le spui ca ai nevoie de diploma de bac si cat de mult timp o poti tine la tine... vezi ce raspuns vei primi, dar in general, din cate am observat, majoritatea facultatilor, dupa inscriere, retin diploma de bac pana la eliberarea diplomei de licenta. Poate tu o sa ai noroc :)
Bafta :D

#29
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Si daca cineva nu mai vrea sa dea licenta... ramane diploma confiscata? :) sau daca are nevoie la job, sau poate pleaca din tara? astia-s dusi cu pluta, ar trebui dati in judecata...

#30
dreamdude93

dreamdude93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.06.2016
Hey tuturor,
M-am aflat in aceeasi situatie la randul meu si am reusit sa o rezolv fara sa scot o diploma noua, nu prea mi-a suras ideea de a scoate o diploma noua pt ca inseamna fals in acte deoarece tu semnezi o hartie care sustine ca ai pierdut-o si dupa aia exista niste sanse foarte mici ce-i drept sa ai probleme. Eu m-am inscris tot la o facultate privata cu iz de intreprindere (o voi  lasa anonima pt ca toate sunt la fel) si am platit doar primul semestru, am fost o singura data la cursuri dupa care am fost obligat de munca sa nu ma ma mai duc, greseala mea a fost ca atunci cand am renuntat nu m-am dus sa-mi iau dosarul si sa ii anunt, aici imi asum vina. La un moment dat m-am gandit ca se poate sa am nevoie pe viitor de diploma de bac asa ca m-am dus sa o recuperez. Secretara, o femeie foarte vehementa m-a trimis cu fisa de lichidare peste tot, cand am ajuns la casierie am aflat ca am nu numai de platit celelalte doua semestre dar si alte taxe de intarziere etc. si din aceasta cauza nu poate sa-mi stampileze fisa de lichidare. Fara stampila pe fisa egal fara diploma... dupa cum mi-a spus doamna secretara. Am spumegat putin si m-am carat intrucat nu imi era necesara atunci si nu aveam chef sa ma cert. Un an mai tarziu am parasit locul de munca pe care il aveam si urma sa ma angajez intr-un loc nou de muna, de data asta era urgent si aveam nevoi foarte mare. M-am dus la facultate, de data aceasta intampinat de alta secretara, la fel de intepata, cu o seara inainte eu imi facusem temele, am compus o cerere foarte stricta in care ii ceream decanului sa-mi elibereze diploma de bac si in acelasi timp sa semneze ca a luat la cunostinta faptul ca diploma de bacalaureat este un act oficial ce contine date cu caracter personal conform legii nr 677/2001 si este inalenabil de posesor, am mentionat in acea cerere si definitia gajului din punct de vedere legal si am facut-o sa sune mai amenintator. Am facut doua tipuri de cerere de eliberare diploma, una agresiva, una normala, o sa las un link aici pentru oricine are nevoie.

https://drive.google...VGs&usp=sharing

Cand i-am prezentat foaia secretarei ca sa ia la cunostinta si sa semneze a sarit ca arsa si a inceput sa dea cu clontul cum fac de obicei, ca ea nu semneaza asa ceva ca nu e treaba ei etc. Dar a fost mai induplecata si nu m-a mai trimis la plimbare cu formularul de lichidare. M-a trimis sa vorbesc cu decanul, i-am explicat acestuia situatia, el a inteles ca daca nu am foaia nu ma angajez deci n-au cum sa vada banii, dar mi-a spus ca diploma mea dupa doi ani a fost mutata in arhiva facultatii (minciuna sfruntata dupa cum bine stiam, era in cabinetul secretarei) si ca dureaza 2-3 zile pana decurge procesul. Am acceptat faptul ca macar omul a spus ca o sa-mi primesc diploma si ca nu s-a dat de ceasul mortii ca nu mi-o da (probabil il notificase secretara pe messenger, ii tot bazaia telefonul, de faptul ca n-am chef de glume si nu ma joc pentru ca facusem niste amenintari in cererea pe care i-am aratat-o ei). Decanul mi-a spus sa depun o cerere la secretariat. am depus o cerere normala, nu cea agresiva, i-am spus secretarei ca am vbt cu decaul si ca el a zis ca o sa-mi dea diploma in original si ca ma voi intoarce in decurs de o zi. Doua zile mai tarziu m-am intors dupa ce am vorbit cu un avocat, avocatul mi-a spus sa o informez pe doamna secretara in urmatorul fel: Singurele institutii din Romania care au dreptul sa retina acte oficiale ce contin date cu caracter personal precum buletin, certificat de nastere, diploma de bacalaureat sunt politia si jandarmeria, in consecinta doamna secretara comitea o infractiune de natura penala, retinandu-mi diploma in mod abuziv si fara nici un soi de temei legal. Eu urma sa-mi exercit dreptul de cetatean roman si sa apelez la politia locala (nu 112 pt ca nu era urgent) pentru a ii informa pe dansii de ilegalitatea savarsita, orice apel la politie este inregistrat si in mod obligatoriu prin lege este si anchetat, se deschide o investigatie asupra dansei in care este inculpatul principal. In acel moment conducerea facultatii se spala pe maini de doamna secretara si tot decanatul, rectoratul etc. vor spune ca dansa este responsabila de gestionarea actelor in a cea incinta deci dansa va fi singura care va raspunde in fata legii, nu conducerea. Zis si facut, m-am dus cu poezia invatata gata sa-i trantesc politia la usa, am intrat, am zis buna ziua, am cerut diploma, dansa iar a inceput sa ma abureasca cum ca trebuie sa vorbesc iar cu decanul cum ca nu a semnat cum ca ea tot nu poate sa-mi elibereze diploma, am informat-o ca nu-mi pasa catusi de putin, ca este responsabilitatea ei si ca eu nu ies din secretariat fara diploma, m-a invitat afara, am refuzat, a ridicat tonul, a inceput sa fie recalcitranta, nervoasa, agresiva, a fugit dupa paza. Am fugit dupa ea pe scari in tot acest timp descriindu-i ce mi-a spus avocatul si informand-o ca ea nu scapa de mine, ea urla, eu urlam, toti urlam, bodyguardul se uita la mine confuz... Am ramas in afara cladirii sa astept decanul care cu siguranta era pe drum pana acum si am aprins o tigara. Decanul a ajuns, era deja la curent cu toata situatia, mi-a spus sa ma duc inapoi la coada la secretariat ca imi voi primi diploma, m-am dus, am asteptat, doamna secretara m-a primit in secretariat cu o atitudine noua, mult mai prietenoasa de aceasta data, cererea pe care o depusesem era semnata acum, m-a pus sa scriu pe dosar ca am primit diploma, mi-a inmanat-o si ne-am luat la revedere. Acesta este sistemul romanesc oameni buni, a trebuit sa merg, sa risipesc o groaza de timp, bani pe drumuri, nervi si energie si sa fac tamtam mai ceva ca la tigani insa in final am reusit sa-mi recuperez diploma fara sa platesc vreun fel de taxa, fara sa eliberez una noua, dar nu fara sa ma injosesc la nivelul lor, invatati-va drepturile ca cetateni si nu va fie frica sa va folositi de ele. Sper sa va ajute tot ce am scris, sper sa functioneze si la voi genul asta de abordare, cand ei urla si va ameninta cu taxe si restante nu va speriati, ramaneti calmi, spuneti-le ca sunt bine veniti sa va intenteze proces juridic de recuperare a creantelor (ii va costa mai mult timp si bani decat aveti voi datorie) si explicati-le ca ei pun gaj ilegal pe un obiect care nu le apartine, au tot dreptul sa va ceara banii dar nu au nici un drept sa va retina actele.

#31
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@dreamdude: interesant ce spui tu dar, oarecum surprinzător.
Univ. de stat au servicii juridice etc, și sînt foarte atente cu ce semnează , mă surprinde că ei rețin diploma de bac deși cf. legii tu zic că nu au dreptul să o facă.

Cît despre partea cu secretara, ea operează cu diploma ta în cadrul unei instituții, nu personal, este aiurea să o ameninți personal pe ea cu poliția. Bănuiesc că ești și tu angajat undeva și respecți acolo procedurile de servici, ar fi aiurea să te acuze cineva că ai făcut ceva penal doar pt că ai operat cf. procedurilor de servici.

De răspuns trebuie să răspundă penal reprezentantul legal, care este în cazul unversității, rectorul !

#32
dreamdude93

dreamdude93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.06.2016

 XON-XOFF, on 17 iunie 2016 - 19:46, said:

@dreamdude: interesant ce spui tu dar, oarecum surprinzător.
Univ. de stat au servicii juridice etc, și sînt foarte atente cu ce semnează , mă surprinde că ei rețin diploma de bac deși cf. legii tu zic că nu au dreptul să o facă.

Cît despre partea cu secretara, ea operează cu diploma ta în cadrul unei instituții, nu personal, este aiurea să o ameninți personal pe ea cu poliția. Bănuiesc că ești și tu angajat undeva și respecți acolo procedurile de servici, ar fi aiurea să te acuze cineva că ai făcut ceva penal doar pt că ai operat cf. procedurilor de servici.

De răspuns trebuie să răspundă penal reprezentantul legal, care este în cazul unversității, rectorul !

Ok, eu inteleg ca ea urma ordine dar nu e problema mea, daca mie seful imi spune sa fac camatarie ....eu o fac? sunt o masinarie care nu intelege decat ordine si nu stiu sa deosebesc intre ce e ok si ce nu? Dansa este persoana responsabila cu gestionarea actelor in acea institutie, implicit dansa comite ilegalitatea, fie ca e sub ordin de mai sus sau nu, isi asuma, si daca rectoratul este intrebat in legatura cu acest fapt va da acelasi raspuns, e ca un notar, raspunde si legal pentru ce face cu actele si da mi se pare aiurea ca isi risca propria integritate pentru ca asa i-a fost spus. Scrie cu siguranta in fisa muncii ce responsabilitati are si sunt sigur ca gasim gestionare acte. Si da stiu ca amenintatul in felul ala e aiurea, urasc sa fac chestii de genul, dar mai aiurea e sa nu ai ce manca cateva luni si in momentul in care dai de o slujba sa o risti pentru ca niste oamenii cad de cuviinta ca e ok sa-ti sechestreze actele. Si haideti sa fim seriosi stie foarte bine ce face, daca mi s-a explicat ca dosarul meu e blocat ca nu poate fi scos din arhive etc. ca a fost mutat altundeva cand el era la 2 m de mine blocat intr-un sertar... astea sunt manipulari de tip bolsevic si sunt inacceptabile, daca nu faceam scandal continuam sa fiu luat de prost si sa fiu insultat pe fata si plimbat de la un birou la altul pana ma descurajau si plecam acasa caci asta era scopul, sa-mi abandonez idea ca pot sa-mi iau ce e al meu. Dvs vi se pare ok? Cum v-ati simti sa fiti luat de idiot si mintit si manipulat?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate