Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

A folosit cineva farataxe.com

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
465 replies to this topic

#37
netspider

netspider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.07.2003
Am facut o comanda pe jcpenny.com in 25 iulie cu delivery la adresa oferita de farataxe.com.
In momentul in care cei de la farataxe.com primesc coletul utilizatorul este notificat prin email; comanda apare in cont alaturi de taxele de expediere:
- 15 USD / kg
- ceva taxa vamala fictiva de vreo 2 USD
- taxa de consolidare a coletului ~ 2 USD
- asigurare ~ 1 USD

Astazi am primit coletul expediat prin FAN Courier, unde a trebuit sa mai platesc o taxa de 17 lei (transport Bucuresti - Cluj Napoca).
Coletul din US nu continea factura emisa de magazinul de unde am facut comanda.

#38
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Ma bate si pe mine gandul la un Macbook Pro Retina via ceva site...Dar inca imi pare riscant :D

#39
netspider

netspider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.07.2003
Da... e un pic riscant, suma care o dai pe un macbook  e destul de mare.
Eu n-am comandat mare lucru si daca nu primeam coletul, nu era nici un bai.

#40
danpin

danpin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 26.10.2011
Azi am primit prin Fan Curier al doilea colet. Fara probleme!

#41
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Ideea e ca, acum un an/ 2 a fost un caz cu un tip ce-si luase un HTC din US prin o asa firma si s-a trezit cu mobilul confiscat de autoritati. Ba mai mult, si l-a vazut la TV.
Eu nu vreau sa dau aproape 3000USD si sa-mi vad apoi jucaria la stiri...

#42
BATR

BATR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.11.2005
Salutare, astazi am primit si eu prima comanda prin farataxe.
Vreau sa spun ca am fost sceptic la inceput tocmai din cauza asta nu am comandat de mai mult de 100$.
Intr-adevar cum zicea un coleg mai inapoi putin ca s-a updatat mai greu statusul comenzii dar intr-un final a ajuns cu bine pachetul, ne desfacut si complet.
Din cate am vazut sunt multi carcotasi la acest topic dar pana la urma fiecare face ce vrea cu banii lui, nu fac reclama si nici nu recomand nimanui nimic doar v-am spus experienta mea cu acesti indivizi, feedback care l-am cautat pana acum si nu l-am gasit, ceea ce m-a indemnat sa experimentez pe pielea mea.

TCB

#43
cristianbenuciu

cristianbenuciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 10.01.2012
buna ziua am comandat prin serviciul Fara taxe
initial am avut dubii referitoare la seriozitatea lor.
am vorbit la telefon cu reprezentantii din Bucuresti (dupa ce am facut contul cu adresa mea din State) pentru a avea mai multe informatii referitoare la modalitatea de evitare a taxelor din Romania (avand un prieten declarant vamal si stiind cate ceva despre Declarantii vamali)
am avut 4 comenzi pe site-ul lor (e adevarat nu de foarte mare valoare)
au ajuns ff repede.de exemplu ultima a fost comandata pe ebay in 26 August, ridicata in Bear, Delaware pe 28 August, iar pe 2Sept ajunsa in Bucuresti si am mai platit catre curier 11RON
acum am comandat prima data ceva mai de valoare - un iphone5 300$ de pe Ebay- sper sa ajunga cu bine. nu fac reclama e pur si simplu "experienta" mea cu ei
Singurul lucru care nu imi este sigur este ce s-ar intampla daca nu primesc produsul. cum as putea pe cale legala sa obtin contravaloarea banilor cheltuiti pe comanda

#44
sandu_inc

sandu_inc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.10.2014
Buna , am inceput sa lucrez cu farataxe.com inca de prin decembrie 2013 , au fost super ok , peste 100 comenzi livrate in timp util , de 1 luna incoace insa au aparut probleme , penultima livrare 1 colet apare pe tracking ca livrat  cei de la depozit din USA zic ca nu au ajuns la ei si ca a fost livrat in alta parte , ceea ce e imposibil deoarece la tracking e atasata adresa , in ultima tura surpriza, 2 colete apar ca livrate catre mine in Ro dar nu primesc nimic  , si iarasi cei de la farataxe dau din umeri , am tot trimis mailuri catre depozitul din USA , am tot vb cu supportul online , nimeni habar nu are unde is coletele , desi pe tracking zice clar ca au ajuns la ei la depozit . Si uite asa am iesit cu 800$ paguba .Va tin la curent daca se rezolva problema , dar din cate am inteles nu se va rezolva , nimeni nu da nici o garantie pe coletele astea , singura chestie pe care pot s-o fac sa dau un amarat de chargeback din paypal si sa-mi recuperez cei 30$-40$ amarati care i-am platit pe transport  .

#45
cristianbenuciu

cristianbenuciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 10.01.2012
am inteles ca au fost niste probleme dupa aparitia iphone 6.
le-au disparut produse (au fost furate) din coletele trimise pentru ca hotii sa gaseasca cumva noile telefoane.(sincer nu am inteles cine ar fi cei care au furat)
din cate am inteles ar fi paguba lor, adica ar suferi ei pierderile dar nu e o informatie sigura (asa mi-a zis unul din angajatii fara taxe)
ce ar fi bine si am inteles ca ar vrea sa adopte si ei este un procent din valoarea marfii fiecarui cumparator (daca doreste) sa fie platit ca asigurare.
sper sa iti recuperezi banii si astept sa postezi un comentariu cu ce s-a mai intamplat

#46
sandu_inc

sandu_inc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.10.2014
Buna , s-a rezolvat partial problema , mi-au fost returnati 3/4 din bani , au fost 3 colete ,pentru alea 2 mai valoroase care au fost pierdute mi-au fost transferati  650$ pe paypal , cu cel de-al 3-lea colet insa e dubioasa treaba , ei zic ca nu a ajuns la ei la depozit si probabil a fost livrat la alta adresa de curierul american , au depus plangere in numele meu la USPS(posta americana) care in urmatoarele 3 luni urmeaza a fi rezolvata , dar faza urata e ca valoarea produsului e de 200$, dar asigurarea oferita de cei de la USPS e doar de ...$50 insurance included ..  deci oricum raman cu paguba 150$ ...
Concluzie : Pentru lucrurile valoroase cereti vanzatorului sa trimita cu asigurare ca lumea , chiar daca costa 10-15$ in plus .

#47
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Bre, ăștia cu 2-50 de posturi. Puneți și o poză cu produsul și ambalajul de la curier ca să vă creadă cineva.

Poate și vreo "invoice" ceva!

#48
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Mai ,mai,mai....ce fraieri ne cred unii. Si-a comandat o vecina niste boarfe din SUA,cu toate ca i-am zis sa-si vada de treaba.  Prima data a luat ceva ieftin si a primit coletul dupa o luuunga asteptare. Apoi a bagat una babana de cca.800 usd. A luat o mare m...e.
Nu intamplator,postangii aia (intre 2 si 10 posturi)  marjau cu comenzile alea de 1000 de coco.
Asta urmaresc,sa faci comanda babana. Daca te bagi cu ceva ieftin,ai sanse sa primesti.
In concluzie,e o mare teapa apeland la www.farataxe.com . SUCCES!!

#49
morovan

morovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.05.2014
In cazul meu totul a fost in regula in vara cand am facut comanda. Deja ma simt penibil sa fiu acuzat de diversi ca am vreun interes si de aceea postez aici. O sa revin cu poza la colet cu adresa din US unde a fost initial pachetul.
Totusi, avand in vedere ca unii se plang de probleme in livrarea produselor, nu cred ca as mai apela la serviciile lor.

#50
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Vrajealaaaa!

#51
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Nimic concret, numai abureală. Poze bre, vrem poze!

#52
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Am primit si mesaje private de la astia cu 2 postari la subiectul in cauza.....Posted Image  si ma asigurau ca totul este corect si ideal !!!!
Ce repede actioneaza astia!  
In concluzie: www.farataxe.com sunt tepari in toata regula. Cred ca o sa fac atent pe cineva,asa de curiozitate.....

''uite eu sunt unul dintre cei care am cumparat produse de pe fara taxe
tel meu e 0727.804.527
daca vrei ma poti suna si vorbim ce am cumparat si cum
am comandat de cca 800$ pana acum
330$ tableta ipad 4
295$ iphone 5
80$ Opalescence - chestii de albit dintii
45$ adidasi Scheckers
30$ boxe JBL pt computer
35$ iphone 5S leather case
ma poti suna sa vezi ca nr de tel e real
te salut''


#53
sandu_inc

sandu_inc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.10.2014

 Digix, on 16 octombrie 2014 - 19:49, said:

Nimic concret, numai abureală. Poze bre, vrem poze!
Astazi am primit 4 pachete . Valoare 1000$ .Am platit asigurare 3% din valoare si e totul ok . Poze atasate

Attached Files



#54
Firezu

Firezu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.09.2009

 brin, on 14 octombrie 2014 - 20:01, said:

Mai ,mai,mai....ce fraieri ne cred unii. Si-a comandat o vecina niste boarfe din SUA,cu toate ca i-am zis sa-si vada de treaba.  Prima data a luat ceva ieftin si a primit coletul dupa o luuunga asteptare. Apoi a bagat una babana de cca.800 usd. A luat o mare m...e.
Nu intamplator,postangii aia (intre 2 si 10 posturi)  marjau cu comenzile alea de 1000 de coco.
Asta urmaresc,sa faci comanda babana. Daca te bagi cu ceva ieftin,ai sanse sa primesti.
In concluzie,e o mare teapa apeland la www.farataxe.com . SUCCES!!

 brin, on 18 octombrie 2014 - 10:41, said:

Am primit si mesaje private de la astia cu 2 postari la subiectul in cauza.....Posted Image  si ma asigurau ca totul este corect si ideal !!!!
Ce repede actioneaza astia!  
In concluzie: www.farataxe.com sunt tepari in toata regula. Cred ca o sa fac atent pe cineva,asa de curiozitate.....

''uite eu sunt unul dintre cei care am cumparat produse de pe fara taxe
tel meu e 0727.804.527
daca vrei ma poti suna si vorbim ce am cumparat si cum
am comandat de cca 800$ pana acum
330$ tableta ipad 4
295$ iphone 5
80$ Opalescence - chestii de albit dintii
45$ adidasi Scheckers
30$ boxe JBL pt computer
35$ iphone 5S leather case
ma poti suna sa vezi ca nr de tel e real
te salut''



Pe langa ridicolul desavarsit al fictiunii tale, limbajul pe care il ai ("boarfe", "vrajeala", "coco", "comanda babana") te face sa ai credibilitatea unui copil de 4 ani. Si-a comandat "o vecina"? Serios? Pai si atunci de ce nu a intrat ea sa ne povesteasca ce s-a intamplat? Sa fiu in locul ei, luam frumusel tot ce gaseam pe Google legat de site-ul asta - forumuri, bloguri, discutii, pareri - si spalam pe jos cu ei. Nu stiu cum sunt altii, dar mie sa imi dea cineva un tun de 800$, m-as asigura ca fac tot ce imi sta in putinta sa ii bag in faliment - povesteam pretutindeni in mod detaliat ce am patit, numarul comenzilor, reactia site-ului si peste tot poze. Acum vecina ta ce face? Sta si plange dupa bani? Nu trage un semnal de alarma, macar din dorinta de a-i face pe astia sa nu mai aiba clienti? Ma gandesc ca stie folosi Google, mai ales din moment ce a fost in stare sa duca la bun sfarsit un proces relativ anevoios pentru utilizatorul neexperimentat de a comanda. Astea-s povesti cu pesti.
Am fost intrebat de cateva ori pe privat dupa postul de pagina trecuta : "Ti-ai mai primit MacBook-ul?" Raspunsul este nu. Am dat comanda de 1700$ la Apple pe site, insa au fost niste probleme cu cardul, iar a doua zi, Apple mi-a anulat comanda. Urma sa plec din tara si ma grabeam, asa ca mi-am cumparat ulterior din iStyle produsul - la un pret aproape dublu. Asta e, circumstantele m-au obligat sa o fac. Din moment ce Apple nu mi-a livrat niciodata MacBook-ul, banii au ramas in cont si nu am avut treaba cu Farataxe.
Ce imi displace total e tendinta complet nejustificata de a discredita site-ul de catre persoane care nici macar nu au indraznit sa incerce. Thread-ul asta e deja ridicol - cum apare cineva si isi impartaseste experienta cu ei (in 95% din cazuri pozitiva), cum apare cate unul care ne acuza ca suntem plantati de Farataxe. Nu. Pur si simplu, e o afacere mica care nu a luat amploare, cel putin deocamdata, iar oamenii nu au curajul sa incerce - si pe buna dreptate ! Nu se ofera niciun fel de garantii si primul impuls e acela ca e teapa. Cei care am incercat suntem intr-un numar limitat si in multe cazuri, am pus sume serioase la bataie. Dar e penibil ca fiecare dintre noi sa fie acuzat ca minte. Ce e si mai penibil sunt povestile fictive ca si cea a celui de mai sus. Pur si simplu, vrem sa le spunem si altor persoane care pot fi interesate despre experienta noastra. Sunt multi care sunt indecisi. La un moment dat, vedeam thread-uri pe alte forumuri unde oamenii intrebau despre Farataxe si alte firme de freight forwarding si nu le raspundea nimeni, ceea ce e destul de neplacut. Azi-dimineata am primit un iPhone 6 si o husa pentru MacBook de la ei, care impreuna cu costurile de transport, au sarit putin de 800$. Mie mi se pare o "comanda babana".
Din dorinta de a oferi o imagine completa a experientei mele cu ei, am atasat mai jos 3 imagini : comenzile de pe Farataxe pe site-ul propriu-zis, un tabel pe care l-am facut cu toate informatiile pe care si le-ar putea dori cineva despre comenzi si o imagine cu produsele.
Eu voi continua sa apelez la ei, intrucat totul a decurs perfect de fiecare data. Scepticii sunt rugati sa ia aminte la intamplarea vecinei colegului si sa cumpere produsele care ii intereseaza din magazinele noastre, la preturi cu 60% - 70% mai mari.
Raspund la orice alte intrebari legate de site.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate