Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Lege scoala din apropierea domiciliului

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Problema e din cauza modului in care au fost construite cladirile din zona si cum au fost proiectate strazile.
Dar la vremea respectiva cine se gandea ca o sa ajunga astfel de vremuri.
Ar fi fost fain ca in dreptul fiecarei scoli sa existe un fel de alveola ca si cele pentru autobuze si care sa permita stationarea a 3 masini in acelasi timp. Asa opresti, coboara copilu' si pleci.

Edited by Corupt, 18 September 2013 - 10:30.


#20
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,906
  • Înscris: 21.04.2011
3 masini in acelsi timp nu ar usura prea mult traficul pe strada.

La scoala asta de care zic eu s-ar putea folosi curtea scolii pentru parcare dimineata si cand termina copiii. Intrarea e larga, loc ar fi.

Edited by catalina1, 18 September 2013 - 10:34.


#21
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 06.10.2012
Cata, azi am lasat masina la cca 100 m de scoala, langa un parc.
Acolo, erau 3 maidanezi si 2 proprietari cu caini fara botnita.
Eram cu Matei de mana, Mara mergea pe o bordura in fata mea.
Un caine d-ala lup, din cei 2 cu proprietari, a venit in fuga dupa fi-miu care mergea normal de mana mea. S-a pus cu botul pe hanoracul lui, nu l-a muscat sau ceva de genul, dar l-a speriat.
N-am nimic cu cainii oamenilor, dar cel mai bine e sa previi decat sa tratezi.
Mai bine sa stai langa plod chiar si 50 de m decat sa plangi dup-aia.

#22
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,906
  • Înscris: 21.04.2011

View Post-Diana-, on 18 septembrie 2013 - 10:34, said:

Cata, azi am lasat masina la cca 100 m de scoala, langa un parc.
Acolo, erau 3 maidanezi si 2 proprietari cu caini fara botnita.
Eram cu Matei de mana, Mara mergea pe o bordura in fata mea.
Un caine d-ala lup, din cei 2 cu proprietari, a venit in fuga dupa fi-miu care mergea normal de mana mea. S-a pus cu botul pe hanoracul lui, nu l-a muscat sau ceva de genul, dar l-a speriat.
N-am nimic cu cainii oamenilor, dar cel mai bine e sa previi decat sa tratezi.
Mai bine sa stai langa plod chiar si 50 de m decat sa plangi dup-aia.
Eu spuneam de scoala asta unde cunosc perfect situatia, nu sunt maidanezi pe strada in zona scolii, dimineata sunt doar copii pe trotuarul respectiv. Si parinti, lol.
Alea coboara cu copiii pentru ca... Nu stiu de ce.

Edited by catalina1, 18 September 2013 - 10:37.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCorupt, on 18 septembrie 2013 - 10:30, said:

Ar fi fost fain ca in dreptul fiecarei scoli sa existe un fel de alveola ca si cele pentru autobuze si care sa permita stationarea a 3 masini in acelasi timp. Asa opresti, coboara copilu' si pleci.
De-ar fi atat de simplu ... In realitate, opresti, duci copilul in clasa, te asiguri ca a scos caietele, manualul, stiloul si ce-i mai trebuie pentru prima ora, discuti putin cu invatatoarea sa o lamuresti ca nu a dormit bine puiul si trebuie menajat dupa care ajungi la masina la exact 29 minute de la parcare.
Situatia asta o intalnesc aproape in fiecare zi la scoala la care merge fiica mea.

Edited by MembruAnonim, 18 September 2013 - 10:41.


#24
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View PostCorupt, on 18 septembrie 2013 - 10:30, said:

Problema e din cauza modului in care au fost construite cladirile din zona si cum au fost proiectate strazile.
Dar la vremea respectiva cine se gandea ca o sa ajunga astfel de vremuri.
Ar fi fost fain ca in dreptul fiecarei scoli sa existe un fel de alveola ca si cele pentru autobuze si care sa permita stationarea a 3 masini in acelasi timp. Asa opresti, coboara copilu' si pleci.
Defapt, cine se gandea ca o sa se inghesuie toata lumea in cartierele de nou construite (case dar chiar si blocuri) care de regula sunt la marginea orasului. Ce se intampla cand toti au cel putin o masina/om si o singura strada pe care sa ajunga la oras ? asta pe langa pretentiile de a duce copii taman la gradinita/scoala din celalalt capat al orasului

Edited by opop, 18 September 2013 - 10:46.


#25
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 28.06.2005
Eu am crescut într-un oraş în care oricare din şcolile din zona mea erau cam la 15 minute de mers pe jos. Grădiniţa cam la 5 minute.
Şi da, pe atunci mergeam singur la şcoală/acasă. Sau cu colegii, că eram o trupă.
Inclusiv la grădiniţă mergeam singur. Pentru grădiniţă avea de traversat o singură stradă mare.
Dar pe atunci circulau mult mai puţine maşini, iar câinii maidanezi erau destul de rari.

Acum nu aş putea să-mi las copilul să meargă singur la grădiniţă.

#26
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 23.09.2005
problema cea mai mare este cu cei care s-au mutat in afara bucurestiului, sau chiar in Buc dar intr-o zona mai nasoala, si s-au trezit ca nu pot sa dea copilul la scoala/gradinita din zona.
Pe langa asta zonele din buc s-au stratificat foarte mult dpdv educatie/venit etc, iar cei care ies din media zonei nu pot sa isi duca copii la o scoala aproape. Ex: un om normal cu studii superioare un venit bunicel, dar care sta in Rahova nu isi va duce niciodata copilul la scoala de langa piata rahova.

#27
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Post-Diana-, on 18 septembrie 2013 - 10:34, said:

Cata, azi am lasat masina la cca 100 m de scoala, langa un parc.
Acolo, erau 3 maidanezi si 2 proprietari cu caini fara botnita.
Eram cu Matei de mana, Mara mergea pe o bordura in fata mea.
Un caine d-ala lup, din cei 2 cu proprietari, a venit in fuga dupa fi-miu care mergea normal de mana mea. S-a pus cu botul pe hanoracul lui, nu l-a muscat sau ceva de genul, dar l-a speriat.
N-am nimic cu cainii oamenilor, dar cel mai bine e sa previi decat sa tratezi.
Mai bine sa stai langa plod chiar si 50 de m decat sa plangi dup-aia.
Tot in acea dimineata, o mamica mergea pe strada cu o fetita de mana, spre gradi, si o alta femeie, amuzant mi se pareau ca femeile pareau de aceeasi varsta, doar preocuparile difera, una isi plimba pit-bullul sa-l cace, si alta-si duce avortonul la scoala sa invete un rahat.

Pitbulul liber de lesa si botnita, venea din urma fuga, si precum caii la sarituri, sare peste copil, nimerind ceva in genul - Stalp, fetita, mama, si cainele a fost surprins in fuga lui de stalp si a zis sa faca o saritura. Fetita s-a dus pe spate...
Am crapat de ras, n-am mai vazut asa ceva pana acum!
____________
O solutie ar fi obligarea scolilor de a construi parcari care sa fie egale cu numarul de elevi+angajati.

#28
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 06.10.2012

View PostJosef_Mengele, on 19 septembrie 2013 - 00:10, said:

O solutie ar fi obligarea scolilor de a construi parcari care sa fie egale cu numarul de elevi+angajati.

Da.
Plus cate un loc de parcare pt vizitatori, pt rudele care vin in plus la scoala pe la serbari.
Ah, si pt bagatorii de seama care se plimba aiurea, na....sa ne fie mila de ei, zic.
Si parcari duble dotate cu spalatorie auto gratis> cat iei plodu de la scoala, sa ti se spele si masina de catre elevul de serviciu pe scoala.

Ce zici, e bine?

#29
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Daca tot mamicile isi duc plozii la scoala, nu mai bine mutam scolile la periferie, dincolo de soseaua de centura? Macar nu se mai aglomereaza drumul spre centru. Ma gandesc numai la terenurile bune de buldozer!

Eu stand la Romana, am probleme cu ASEul si cu toti oligofrenii care vin la facultate cu masinile, desi n-au unde parca. Pe vremea lui Tariceanu existase o ideea, de a crea campusuri si pt celelalte facultati, UPB si Fac de Fizica fiind singurele cu campusuri. Mutarea UB probabil la Magurele, si un nou asezamant pt ASE ar fi fost ideale.

Edited by Josef_Mengele, 19 September 2013 - 19:12.


#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce sa faci nene, unde te crezi? Astia au inca probleme sa bage apa in scolile care exista deja si tu vrei sa faca scoli noi cu totul? Alo, scoate GPS-ul si vezi pe google maps unde esti!

#31
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 06.10.2012

View PostJosef_Mengele, on 19 septembrie 2013 - 19:09, said:


Eu stand la Romana, am probleme cu ASEul si cu toti oligofrenii care vin la facultate cu masinile, desi n-au unde parca. Pe vremea lui Tariceanu existase o ideea, de a crea campusuri si pt celelalte facultati, UPB si Fac de Fizica fiind singurele cu campusuri. Mutarea UB probabil la Magurele, si un nou asezamant pt ASE ar fi fost ideale.

Da, daca vrei semnez petitia sa daramam ASE-ul.
Si sa mutam tot in afara orasului. Zic cam la 100 de km, nu?

#32
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Mai bine citeva sute de mii de km (eventual cu tot cu Facultatea de Drept), adica pe luna? Fara oxigen, evident.

#33
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Mengele, ia vezi poate propune vreun student sa-ti darame aia blocul sa aiba ei loc de parcare.
La noi la facultate, intr-un consiliu, un destept (student) a propus sa fie distruse toate spatiile din fata facultatii si sa faca locuri de parcare ca el niciodata nu gaseste unul liber. (Profi au parcare separat)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate