Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Caut GPS agricol pentru masurare suprafata

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Axis-Associes

Axis-Associes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.09.2013
Va salut! Sunt nou pe acest forum si sunt in cautarea unui GPS agricol pentru masurare suprafete agricole. Nu vreau doar un simplu receptor, ci o solutie capabila sa masoare, sa descarce datele masurate pe calculator pentru vizualizare si transformare in fisiere compatibile cu platforma celor de la APIA. De asemenea m-ar interesa daca cunoasteti un soft agricol care ar permite tinerea evidentei pentru parcelele masurate (fisiere parcele, lucrari, inputuri, ...). Va multumesc anticipat pentru rapsunsuri.

#2
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Daca vrei doar de masurare cu posibilitate descarcare fisiere pt APIA ai de la Garmin aici sau ceva mai profi , masurare, jalonare, ghidare automata ai aici si aici. Legat de un soft au cei de la Trimble dar nu stiu cat te poate ajuta.

Edited by Daniel_Florici, 15 September 2013 - 07:24.


#3
Axis-Associes

Axis-Associes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.09.2013
In primul rand iti multumesc pentru raspuns!
Receptoarele de la Garmin sunt ok, dar insuficiente pentru agricultura (cel putin asta este concluzia dupa ce am discutat cu mai multi care au achizitionat astfel de receptoare). Eu cautam ceva complet cu posibilitati de transformare fisiere si evidenta operatiuni pentru fiecare parcela. Un amic mi-a recomandat GPS Carto, iar linkurile care mi le-ai dat duc catre site-uri care comercializeaza acest model. Prefer sa dau ceva banuti in plus dar sa imi serveasca cu adevarat (pentru mai multe aplicatii). Alte site-uri pe care apare acest model (firme din Iasi, Bucuresti si Timisoara).
Ca urmare a sugestiei tale am dat o cautare si pentru GPS de ghidare si acutoghidare. Recunosc ca nu prea stiam despre aceste sisteme, dar am gasit o adevarata mina de informatii care m-a intrigat date fiind costurile care pot fi reduse. Pentru cei interesati recomand canaulul YouTube a celor de la TransServ Agro.


View PostDaniel_Florici, on 15 septembrie 2013 - 07:21, said:

Daca vrei doar de masurare cu posibilitate descarcare fisiere pt APIA ai de la Garmin aici sau ceva mai profi , masurare, jalonare, ghidare automata ai aici si aici. Legat de un soft au cei de la Trimble dar nu stiu cat te poate ajuta.


#4
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Sa ne tii la curent ce vrei sa achizitionezi.

#5
Axis-Associes

Axis-Associes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.09.2013
Salut Daniel_Florici!
Pana la urma am optat pentru GPS Carto, care s-a dovedit a fi o investitie buna. Este o solutie completa si contine receptor dGPS, soft masurare suprafete, memorie interna, cablu descarcare date, softuri de vizualizare si transformare fisiere. Partea cea mai tare este softul de vizualizare parcele, care pe langa faptul ca iti permite sa deschizi pe calculator fisierele corespunzatoare parcelelor masurate, iti permite sa adaugi informatii suplimentare despre parcela (spre exemplu: ce culturi ai semanat in fiecare an, cand ai erbicidat etc). Mai jos va atasez o imagine

Baietii de la Verado mi-au expediat si o serie de filmulete care mi-au permis in cateva minute sa devin expert ;) in ale masuratului, mai jos va atasez linkurile.
IN concluzie: sunt foarte multumit de achizitie si o recomand. Ca sa nu se interpreteze ca publicitate pentru o firma sau alta, ii invit pe cei interesati sa dea search pe Google, exista mai multi distribuitori de GPS Carto.
[ http://www.gps-agricol.com/GPSCarto.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Prezentare GPS Carto
Masurare suprafata in regim automat
Masurare suprafata prin memorarea colturilor parcelei
Soft vizualizare parcele
Instructiuni depunere declaratii APIA
Export de date de pe site-ul APIA
Transformarea fisierului in diverse formate

View PostDaniel_Florici, on 15 septembrie 2013 - 11:44, said:

Sa ne tii la curent ce vrei sa achizitionezi.


#6
Axis-Associes

Axis-Associes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.09.2013
Revin cu un filmulet referitor la achizitia descirs mai sus (solutie completa masurare suprafete agricole): [sharedmedia='[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eTTB1g1RkKM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Detalii: Dupa masurarea suprafetelor am obtinut un plan de exploatare excelent cu toate parcelele si suprafetele fiecarei parcele. Pe langa suprafata am creat cateva campuri pentru ficare parcela astfel incat duc evidenta lucrarilor agricole efectuate, utilajelor utilizare, banilor cheltuiti (costuri). Inca descoper noi utilizari ale lui GPS Carto:

View PostAxis-Associes, on 27 septembrie 2013 - 23:26, said:

Salut Daniel_Florici!
Pana la urma am optat pentru GPS Carto, care s-a dovedit a fi o investitie buna. Este o solutie completa si contine receptor dGPS, soft masurare suprafete, memorie interna, cablu descarcare date, softuri de vizualizare si transformare fisiere. Partea cea mai tare este softul de vizualizare parcele, care pe langa faptul ca iti permite sa deschizi pe calculator fisierele corespunzatoare parcelelor masurate, iti permite sa adaugi informatii suplimentare despre parcela (spre exemplu: ce culturi ai semanat in fiecare an, cand ai erbicidat etc). Mai jos va atasez o imagine

Baietii de la Verado mi-au expediat si o serie de filmulete care mi-au permis in cateva minute sa devin expert Posted Image in ale masuratului, mai jos va atasez linkurile.
IN concluzie: sunt foarte multumit de achizitie si o recomand. Ca sa nu se interpreteze ca publicitate pentru o firma sau alta, ii invit pe cei interesati sa dea search pe Google, exista mai multi distribuitori de GPS Carto.
[ http://www.gps-agricol.com/GPSCarto.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Prezentare GPS Carto
Masurare suprafata in regim automat
Masurare suprafata prin memorarea colturilor parcelei
Soft vizualizare parcele
Instructiuni depunere declaratii APIA
Export de date de pe site-ul APIA
Transformarea fisierului in diverse formate


#7
sweetboy_ro

sweetboy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.06.2013

View PostAxis-Associes, on 27 septembrie 2013 - 23:26, said:

Salut Daniel_Florici!
Pana la urma am optat pentru GPS Carto, care s-a dovedit a fi o investitie buna. Este o solutie completa si contine receptor dGPS, soft masurare suprafete, memorie interna, cablu descarcare date, softuri de vizualizare si transformare fisiere. Partea cea mai tare este softul de vizualizare parcele, care pe langa faptul ca iti permite sa deschizi pe calculator fisierele corespunzatoare parcelelor masurate, iti permite sa adaugi informatii suplimentare despre parcela (spre exemplu: ce culturi ai semanat in fiecare an, cand ai erbicidat etc). Mai jos va atasez o imagine

Baietii de la Verado mi-au expediat si o serie de filmulete care mi-au permis in cateva minute sa devin expert Posted Image in ale masuratului, mai jos va atasez linkurile.
IN concluzie: sunt foarte multumit de achizitie si o recomand. Ca sa nu se interpreteze ca publicitate pentru o firma sau alta, ii invit pe cei interesati sa dea search pe Google, exista mai multi distribuitori de GPS Carto.
[ http://www.gps-agricol.com/GPSCarto.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Prezentare GPS Carto
Masurare suprafata in regim automat
Masurare suprafata prin memorarea colturilor parcelei
Soft vizualizare parcele
Instructiuni depunere declaratii APIA
Export de date de pe site-ul APIA
Transformarea fisierului in diverse formate

    la ce pret ajunge gps`ul asta ??? ca mi-a atras atentia .. e destept tare si chiar ca merita mai ales cand ai terenu in 30 de locuri .... in anii trecuti erau parcele de care uitam  :)))) noroc k aveam tractoristi mai bleguti si nu si-au dat seama de ce fac amintindu`mi de teren... :))) dar tot m-au ars odata  :))) au treierat culmea si cu combina mea campu meu zicand k e al cuiva ....

#8
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013

View Postsweetboy_ro, on 24 noiembrie 2013 - 10:54, said:

dar tot m-au ars odata  Posted Image)) au treierat culmea si cu combina mea campu meu zicand k e al cuiva ....
Interesant...

#9
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
dane in jur la 400 euro, cred ca-n primavara ma arunc si eu la unul. Este un vecin de-al meu care are, fain de tot

#10
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Eu deocamdata n-am simtit nevoia de unul. Eu aveam impresia ca-i mai scump.
Nici nu prea stiu ce utilitati are.
O intrebare tampita: poti sa si erbicidezi/ fertilizezi cu el fara jalonieri?
Chiar nu m-am documentat deloc despre asa ceva pana acum. Sunt in pom rau de tot.

Edited by daniel_tandara, 24 November 2013 - 13:13.


#11
sweetboy_ro

sweetboy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.06.2013
da .....sau cand semeni dak ai semanatoare cu calculator lasa urme tehnologice ;)

#12
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012

View Postsweetboy_ro, on 24 noiembrie 2013 - 14:28, said:

da .....sau cand semeni dak ai semanatoare cu calculator lasa urme tehnologice Posted Image

faci pe naiba jalonari sau urme. e doar de masurare suprafete agricole si atat.

#13
sweetboy_ro

sweetboy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.06.2013
mai documenteaza-te ;) ...nu m-am referit k faci cu gps urme ...faci semanatoarea urmele (uitate la kneverland acoord dl ) nu cu gps ...si dak faci urme mergi pe ele ;)
si oricum si gps are o functie super misto de arata cata suprafata ai facut si mai trebuie facut din parcela

#14
manusu

manusu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.01.2007
eu insamantez,tratez si chiar ar cu gps-ul....e útil din toate punctele de vedere....folosesc farmer gps 5 cu o tableta cu Windows 7...am postat 2 video la sectiunea de vanzari

#15
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
Numai pt. ghidare la erbicidat,fertilizat etc,ce recomandati?

#16
Axis-Associes

Axis-Associes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.09.2013
Eu folosesc cel mai simplu model (Centerline 220) de la TeeJet (comercializat in Romania de SC Verado SRL)

#17
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
Sigur il folosesti ,sau faci reclama la firma?

#18
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Folosește cineva?  Pe mine ma tentează un Matrix 570. E destul de scump,  ma interesa dacă îl mai are cineva și dacă  merita banii. M-am uitat și la un raven cruiser 2,  tentant și asta dar mai scump ca matrix.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate