Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Caut GPS agricol pentru masurare suprafata

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
Pentru inceput m-as multumi cu ceva simplu,gen Ceterline 220,230 sau ceva mai mult,mojoMINI care are mai multe optiuni.dar cred ca-i greu de mutat de pe un utilaj pe altul.

#20
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Poate doar daca ai si sistemul de autoghidare , asa, daca e doar gps-ul, doar muti antena de pe unul pe altul. Imi plac mai mult astea decat centerline ca fac si masurare si am de gand ca pe viitor sa imi iau si sistemul de autoghidare. Eram curios daca au intr-adevar precizia pe care o da producatorul, adica 0-20 cm. fara subscriptie. Totusi tind sa cred ca asa e pentru ca sunt totusi americani si canadieni producatorii, nu cred ca ar vinde gogosi. Oricum as vrea o parere de la cineva care l-a folosit efectiv, de luat aproape sigur o sa il iau dar as sta mai linistit pana apuc sa il testez personal :).

#21
Axis-Associes

Axis-Associes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.09.2013
AGROTRON: folosim mai multe tipuri de GPS-uri pentru agricultura (pentru cele 900 hectare care le lucram). Am dat un link pentru a arata despre ce GPS este vorba. Ca sa nu fiu invinuit pe nedrept de reclama, cel mai bine ar fi sa dati o cautare pe Google (gps agricol sau gps agricultura) urmand fiecare sa ia decizia de unde sa-l achizitioneze.

Pe langa 1 Centerline 220 mai folosim 2 bucati mojoMINI (pentru cei care ma suspecteaza dau alte site-uri decat in postul precedent) si 2 bucati Matrix 570. Avantajul la MAtrix 570 este faptul ca poate evolua de la ghidarea manuala la autoghidare/ ghidare automata. In acest an dorim sa achzitionam 2 sisteme de autoghidare pentru Matrix 570, sistemul de autoghidare se numeste Unipilot.

#22
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Pe naiba, toate linkurile alea duc la firma la care lucrezi. Linkuri si modele am gasit si noi, nu asta e problema, ne interesau mai mult pareri de la utilizatori, cat de precis e in camp(nu ce zice producatorul) pe semnal free (ca nu cred ca avem noi Omnistar si RTk in Ro), ca de fapt asta ma intereseaza cel mai mult sa scap de stegarii de la capete care uita sa masoare sau masoara aiurea sau ii doare undeva, sa poata tractoristul sa fie atent la utilajul pe care il trage si nu sa se uite pe unde merge, si una peste alta sa faca lucrearea mai bine si mai repede.

#23
Axis-Associes

Axis-Associes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.09.2013
Nici pentru o clipa nu ti-am vorbit de RTK sau Omnistar, ci de autoghidare (autoghidare exista si pentru semnal EGNOS sau Glonas, adica gratuit).
Cat priveste acoperirea Omnistar pentru Europa (deci si pentru Romania) este foarte buna, AICI gasesti harta acoperirii.
Pentru RTK (corectie in timp real pentru a otine precizie de 3 cm), in Romania exista cele 72 de statii ROMPOS, semnal gratuit, doar ca ar fi nevoie de o cartela GSM pentru transfer de date.

View Posttauru242, on 28 ianuarie 2014 - 14:29, said:

Pe naiba, toate linkurile alea duc la firma la care lucrezi. Linkuri si modele am gasit si noi, nu asta e problema, ne interesau mai mult pareri de la utilizatori, cat de precis e in camp(nu ce zice producatorul) pe semnal free (ca nu cred ca avem noi Omnistar si RTk in Ro), ca de fapt asta ma intereseaza cel mai mult sa scap de stegarii de la capete care uita sa masoare sau masoara aiurea sau ii doare undeva, sa poata tractoristul sa fie atent la utilajul pe care il trage si nu sa se uite pe unde merge, si una peste alta sa faca lucrearea mai bine si mai repede.

Edited by Axis-Associes, 31 January 2014 - 12:11.


#24
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012

View Posttauru242, on 28 ianuarie 2014 - 14:29, said:

ne interesau mai mult pareri de la utilizatori, cat de precis e in camp(nu ce zice producatorul)
Exact!

Edited by AGROTRON, 31 January 2014 - 18:30.


#25
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Pana la urma am cumparat un matrix pro gs de la teejet. Astept sa inceapa fertilizatul si o sa pun ceva impresii despre el.

#26
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Cateva impresii despre Matrix GS pro. L-am folosit la fertilizat, dupa parerea mea merita banii, astept sa vad cum se comporta la erbicidat. Masoara suprafata, iti indica suprafata aplicata deja, are alarma pentru suprapuneri. Elimina jaloanele. Ca minusuri desi are mai multe teme de culoare pentru interfata, ziua, in soare pe cea mai luminoasa setare se vede acceptabil. Are si tema inchisa pentru ca noaptea sa nu iti atraga foarte mult atentia. Ledurile de ghidare sunt foarte vizibile. In lipsa modulului de compensare a inclinarii, pe teren mai denivelat se intampla ca pentru 1-2 sec sa arate o abatere mai mare de la linia de ghidaj dar compenseaza ulterior (dupa o perioada de acomodare nu mai e o problema). De asemenea fara modulul Field Pilot liniile nu ies chiar asa drepte, dar in opinia mea conteaza mai putin, important este ca se acopera toata suprafata.

Una peste alta recomand un astfel de dispozitiv, nu neaparat Teejet , am vazut de curand unul de la Isagri care mi-a placut, mai sunt si Raven si altii . Cam toti ofera aceleasi functii diferenta poate sa o faca pretul si eventual suportul din partea producatorului si a reprezentantilor locali. Se pot conecta la ele camere video, sistem de autoghidare, de inchidere-deschidere automata a rampelor ....etc.
Bani sa fie ca toate optionalele astea nu sunt deloc ieftine.

#27
rdruta

rdruta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.07.2006
Buna alegere tauru242. Matrix Pro 570 GS si Pro 840 GS sunt ultimele modele de la TeeJet (numarul 1 mondial la pulverizat: duze, GPS-uri), avand si cele mai multe functii.

Doar 2 lucruri as avea de adaugat:
- exista o solutie pentru a scapa atat de erorile cauzate de inclinare, cat si de micile sinusoide din imediata aproiere a liniei de ghidare: sistemul de autoghidare Unipilot.
Acest sistem contine  modulul de compensare a inclinarii. Iar autoghidarea permite eliminarea erorii umane induse de catre operator atunci cand vorbim de ghidarea manuala.
Functia Boom Pilot (controlul rampei de erbicidat prin inchiderea-deschiderea automata a unor segmente/duze) este un modul utilizat mai putin in Romania, dar mult mai prezent in Occident. Motivul cel mai probabil este ca in Occident vorbim de exploatatii mici (ex: 150 hectare este o parcela medie spre mare), astfel incat atunci cand trebuie sa intoarcem des, devine foarte interesant.

View Posttauru242, on 19 martie 2014 - 14:44, said:

Cateva impresii despre Matrix GS pro. L-am folosit la fertilizat, dupa parerea mea merita banii, astept sa vad cum se comporta la erbicidat. Masoara suprafata, iti indica suprafata aplicata deja, are alarma pentru suprapuneri. Elimina jaloanele. Ca minusuri desi are mai multe teme de culoare pentru interfata, ziua, in soare pe cea mai luminoasa setare se vede acceptabil. Are si tema inchisa pentru ca noaptea sa nu iti atraga foarte mult atentia. Ledurile de ghidare sunt foarte vizibile. In lipsa modulului de compensare a inclinarii, pe teren mai denivelat se intampla ca pentru 1-2 sec sa arate o abatere mai mare de la linia de ghidaj dar compenseaza ulterior (dupa o perioada de acomodare nu mai e o problema). De asemenea fara modulul Field Pilot liniile nu ies chiar asa drepte, dar in opinia mea conteaza mai putin, important este ca se acopera toata suprafata.

Una peste alta recomand un astfel de dispozitiv, nu neaparat Teejet , am vazut de curand unul de la Isagri care mi-a placut, mai sunt si Raven si altii . Cam toti ofera aceleasi functii diferenta poate sa o faca pretul si eventual suportul din partea producatorului si a reprezentantilor locali. Se pot conecta la ele camere video, sistem de autoghidare, de inchidere-deschidere automata a rampelor ....etc.
Bani sa fie ca toate optionalele astea nu sunt deloc ieftine.


#28
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Da , stiu de sistemul de autoghidare dar e in plan pentru la anul, pe anul asta s-au terminat fondurile pentru "gadgeturi". :D

#29
rdruta

rdruta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.07.2006
tauru242: Vei vedea Unipilot-ul este cel mai tare gadget ever ;)
Spor la treaba!

View Posttauru242, on 19 martie 2014 - 15:10, said:

Da , stiu de sistemul de autoghidare dar e in plan pentru la anul, pe anul asta s-au terminat fondurile pentru "gadgeturi". Posted Image


#30
paulikbrj

paulikbrj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.03.2014
stiti cumva la ce preturi ajung aceste gps-uri agricole? As dori sa achizitionez unul mai ieftin

#31
paulikbrj

paulikbrj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.03.2014
vreau sa mai stiu daca exista in orasul iasi un magazin de unde pot achizitiona unul

#32
rdruta

rdruta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.07.2006
Salut paulikbrj! Eu am dat o simpla cautare pe Google si uite ce am gasit:
Iasi: tel: 0332564100
Bucuresti: tel: 0215691428
Constanta: tel: 0341564141
Suceava: 0330560086
Timisoara: 0356564142
Vezi si tu, poate sunt si altele.
Spor la treaba!

View Postpaulikbrj, on 22 martie 2014 - 13:01, said:

vreau sa mai stiu daca exista in orasul iasi un magazin de unde pot achizitiona unul


#33
paulikbrj

paulikbrj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.03.2014
am dat si eu si am sunat...dar momentan nu e nici un reprezentant in orasul iasi.....sunt plecati in sud si in vest....cica lucreaza la nush ce soft
Acum nu am mai dat de nimeni in afara de ei....orice numar de tel gasesc....tot reprezentanti de la firma lor sunt

#34
rdruta

rdruta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.07.2006
Daca te referi la solutii de autoghidare (autopilot), sunt o multime de la diversi furnizori: mojo3D (de la Leica), Matrix 570 PRO GS sau PRO GSI (de la TeeJet), TrackGuide (de la Muller), Matrix 840 PRO GS sau PRO GSI (de la TeeJet)....
Cam la toate poti sa mergi iniaitial pe o solutie de ghidare manuala, iar dupa aia cand esti pregatit si ai nevoie sa mergi spre autoghidare. Important este ca din start sa stii cat te va costa solutia completa (unele modele pentru ghidare manuala costa mai mult cand mergi spre autoghidare). Eu personal cunosc bine Unipilot-ul de la TeeJet, daca iti pot fi de folos ma poti contacta pe privat ca sa nu poluam frumul ;).


View Postpaulikbrj, on 22 martie 2014 - 09:18, said:

stiti cumva la ce preturi ajung aceste gps-uri agricole? As dori sa achizitionez unul mai ieftin


#35
maverick_65

maverick_65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 26.01.2004

View PostAxis-Associes, on 27 septembrie 2013 - 23:26, said:

Salut Daniel_Florici!
Pana la urma am optat pentru GPS Carto, care s-a dovedit a fi o investitie buna. Este o solutie completa si contine receptor dGPS, soft masurare suprafete, memorie interna, cablu descarcare date, softuri de vizualizare si transformare fisiere. Partea cea mai tare este softul de vizualizare parcele, care pe langa faptul ca iti permite sa deschizi pe calculator fisierele corespunzatoare parcelelor masurate, iti permite sa adaugi informatii suplimentare despre parcela (spre exemplu: ce culturi ai semanat in fiecare an, cand ai erbicidat etc). Mai jos va atasez o imagine

Baietii de la Verado mi-au expediat si o serie de filmulete care mi-au permis in cateva minute sa devin expert ;) in ale masuratului, mai jos va atasez linkurile.
IN concluzie: sunt foarte multumit de achizitie si o recomand. Ca sa nu se interpreteze ca publicitate pentru o firma sau alta, ii invit pe cei interesati sa dea search pe Google, exista mai multi distribuitori de GPS Carto.
[ http://www.gps-agricol.com/GPSCarto.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Prezentare GPS Carto
Masurare suprafata in regim automat
Masurare suprafata prin memorarea colturilor parcelei
Soft vizualizare parcele
Instructiuni depunere declaratii APIA
Export de date de pe site-ul APIA
Transformarea fisierului in diverse formate

Buna seara!
Ce diferenta este intre GPS Carto si Garmin GPSMAP 62? Cu ce soft vine  Carto in pachet?
Multumesc.




#36
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Salut, daca va intereseaza doar sa masurati suprafete agricole este o aplicatie gratuita pe Android. E foarte simplu de folosit si o ai tot timpul la tine instalata pe telefon si este foarte precisa la suprafete de la 2-3 ha in sus. Se poate descarca apoi si pe calculator si vezi ce ai masurat pe "google earth" (la APIA nu merge formatul fisierului descarcat).
Se numeste "Distance and area measurement". Recomand cu incredere

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate