Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Caut GPS agricol pentru masurare suprafata

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
bcs_1682

bcs_1682

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.08.2014

View PostAxis-Associes, on 15 septembrie 2013 - 01:34, said:

Va salut! Sunt nou pe acest forum si sunt in cautarea unui GPS agricol pentru masurare suprafete agricole. Nu vreau doar un simplu receptor, ci o solutie capabila sa masoare, sa descarce datele masurate pe calculator pentru vizualizare si transformare in fisiere compatibile cu platforma celor de la APIA. De asemenea m-ar interesa daca cunoasteti un soft agricol care ar permite tinerea evidentei pentru parcelele masurate (fisiere parcele, lucrari, inputuri, ...). Va multumesc anticipat pentru rapsunsuri.

Buna Ziua.
Am si eu un GPS MAGELLAN EXPLORIST pentru APIA ii super, face fisiere gpx nu mai trebuie convertit nimica,masoara direct in teren suprafata. ii super tare.

#38
Onlinety

Onlinety

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.08.2014
Awesome Information.. I agree this infor Thanks for sharing..

Tourism Management Software

#39
rdruta

rdruta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.07.2006
Inca exista multi reticienti in privinta sistemelor GPS de autoghidare agricole. Cei mai multi dintre ei considera ca aceste sisteme sunt ultra-sofisticate pentru a fi utilizate de un tractorist obisnuit. Paradoxul este ca aceste sisteme sunt extrem de simplu de folosit. Utilizatorul final, adica tractoristul, trebuie sa isi faca "griji" cu ce sa isi ocupe timpul. In acest timp lucrarea se desfasoara cu o precizie impecabila!
Nu ma credeti? Vizionati urmatorul filmulet.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/elwjMg3JKxU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Uraaaaaa, ai descoperit apa calda!, Ca treaba cealalta, o foloseau sovieticii prin anii 50-60, daca nu ma insel. Fara GPS, doar cu niste prelungitoare si mai apoi cu radio-ghidaj.

Edited by myshyk, 31 January 2015 - 08:27.


#41
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Reclama mascata?

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cand vor castiga tractoristii romani sufienti bani incat sa faca poze la iepuri cu dslr-ul in mod cert vor lasa si gps-ul sa are tarlaua.

#43
vasile-asus

vasile-asus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.02.2015
Salutari, oameni buni!

E bine sa vad ca sunt printre noi care folosesc tehnologia in scopuri cu adevarat utile.
Vreau sa achizitionez un GPS cu care sa pot masura parcelele de teren pe care le am si sa pot  transfera pe calculator limitele lor.
Din ce am cautat pana acum, GPS carto sau Max Explorer-ul par sa imi fie de folos si la un pret, relativ, decent.
Un aspect pentru care imi fac griji: am cateva parcele de teren in zona de munte, chiar si parcele impadurite, unde nu este nici urma de semnal pentru telefon...
O sa imi fie de folos GPS-urile astea?... Pe mine ma intereseaza sa am delimitarile cat mai clare.

Va multumesc de pe-acum pentru ajutor!
O zi frumoasa!



(numele de utilizator a ramas de cand am creat contul pentru o problema cu un laptop asus, fara nicio intentie de reclama!)

Edited by vasile-asus, 21 September 2015 - 18:01.


#44
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.01.2002
parerea mea este ca este reclama mascata la anumite firme.
Pentru masurarea suprafetei este nevoie de un simplu GPS care are si functia de masurare suprafete...la garmin este un model de 500 lei.
exporti fisierul masurat in gpx il incarci pe siteul apia si-ti digitizezi parcela ...simplu
am doua gps-uri ...unul garmin unul magelan...le-am dat la sefii de ferma sa-si masoare terenul cand fac lucrari...sa nu mai greseasca la operativa.
CEA MAI BUNA INVESTITIE e intr-un monitor de 27". Harta apia se scaleaza la rezolutia monitorului. Hartile apia sunt din 2014 asa ca daca ai rabdare masori mult mai precis decat orice gps...chiar si decat topconul celor de la apia.
Folositi google earth ..e gratis...earth pro are si functia de masurare.
Folositi softurile si hartiLe celor de pe ancpi...sunt gratis
Global Mapper e un soft bun..dar nu-i gratis.
Autopilotul si autoghidarea sunt abureli. Agricultura se face si pe dealuri, terase si alte forme de relief. Nu esti atent ai rasturnat tractorul...
Cine vrea sa ma convinga il astept. Gestionez masuratorile si declaratiile apia pt 10 000 ha, am experienta si stiu ce spun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate