Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Islamul - un pericol pentru occident?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6743 replies to this topic

#4483
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,812
  • Înscris: 09.12.2014
Clericul musulman Abu Waleed ne învață care-i valoarea a 30 de nemusulmani pentru musulmani: o perechce de papuci. Cufarii valorează mai puțin decât o insectă, decât un câine.


https://www.youtube....Oq3t8Y#t=11m40s

#4484
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Vad ca din ce in ce mai mult se departeaza pericolul islamului pentru  occident si o dam iar in dispute teologice....

Edited by vio69a, 22 February 2015 - 14:53.


#4485
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
noi disputam teologic, spre deosebire de matale care fie copipastuiesti aceleasi chestii pe n-shpe topice fie poluezi  Posted Image

Edited by ThinkAbout, 22 February 2015 - 14:43.


#4486
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postericmario, on 22 februarie 2015 - 14:26, said:

Chiar nu ti-e rusine?
Un pic, dar nu sunt eu de vina
Am descris doar realitati
Sunt unii care cred oamenii animale. Declarativ, pentru ca la servicii personale vor crestinismul cel mai avansat
Abia apoi urmeaza musulmanii cu tacticile lor lasate de insusi profetul

Edited by altul2, 22 February 2015 - 14:54.


#4487
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postaltul2, on 22 februarie 2015 - 14:50, said:

Un pic, dar nu sunt eu de vina
Am descris doar realitati
Sunt unii care cred oamenii animale. Declarativ, pentru ca la servicii personale vor crestinismul cel mai avansat

Altule, esti amnezic?
Stii pe ce arie esti? Sau sub-arie?
Pe Islam vorbesti de Crestinism?
Pai tu nu faci altceva decat sa trollezi.
Parca nu mai ai limite, serios....

#4488
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postvio69a, on 22 februarie 2015 - 14:38, said:

Vad ca din ce in ce mai mult se departeaza pericolul islamului pentru  occident si o dam iar in dispute teologice....
Normal drăguţă, din moment ce musulmanii îşi justifică acţiunile prin prisma teologică...de la denigrarea infidelilor, atitudinea suprematistă, până la lapidare şi alte orori, toate îşi găsesc justificare în Coran sau Sunna.
De asta şi erau exasperante comparaţiile tale cu sătenii violatori sau care luau toporul la soţii. Criminalii ăştia nu invocau niciodată pe Iisus sau Evangheliile când comiteau crima.

#4489
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Nici o religie nu indeamna la crime si faradelegi. Aceastea se ivesc cand credinciosii diferiti inteleg religia lor nu cum trebuie ci in acord cu lipsele lor de cultua si inteligenta. Cum Crestinismul nu indeamna la omorarea evreilor,si nici Islamul . Azi am vazut la TV ca in Danemarca s-au organizat sute de credinciosi musulmani care au format un "lant de aparare a credinciosilor evrei care des de dimineata  s-au adunat la un templu ca sa se roage rugaciunea de dimineata.   Acesta a fost un act in care musulmanii au pledat ca majoritatea lor nu sunt teroristi si criminali.   In aceste timpuri act deosebit.Sa speram ca asta este numai inceputul.

#4490
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,268
  • Înscris: 16.03.2004

View PostEdgaroropsitul, on 22 februarie 2015 - 15:58, said:

Nici o religie nu indeamna la crime si faradelegi.

La crime nu, insa la a raspandi cu sabia, da.

#4491
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostTinkerbelle, on 22 februarie 2015 - 15:33, said:

Normal drăguţă, din moment ce musulmanii îşi justifică acţiunile prin prisma teologică...


vorbeam de cei doi crestinii....ce se infruntau pe aici.

#4492
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015
@toti cei care zic ca crestinismul nu indeamna la crime etc

inainte sa deschideti gura, cititi-va naibii propria carte !!!

si NU exista crestinism ,,modern" si crestinism ,,vechi" !
Insasi isus vorbeste de 1 singura carte, 1 singura doctrina, care nu va trece pana la sfarsitul veacurilor!

Asa ca nu o mai ,,scaldati" cu noul crestinism plin de iubire si alte asemenea tampenii!

Edited by CentOS_Operator, 22 February 2015 - 20:47.


#4493
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Am citit-o si nu indeamna la crima in numele zeului

#4494
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015

View PostThinkAbout, on 22 februarie 2015 - 20:51, said:

Am citit-o si nu indeamna la crima in numele zeului


eu zic sa o citesti pe TOATA, nu ce selectii ti se baga pe gat !  ia incepe mataluta de la prima pagina, aka din Vechiul Testament

Da, e mare etc etc....da' citeste si vezi

View PostEdgaroropsitul, on 22 februarie 2015 - 15:58, said:

Nici o religie nu indeamna la crime si faradelegi. Aceastea se ivesc cand credinciosii diferiti inteleg religia lor nu cum trebuie ci in acord cu lipsele lor de cultua si inteligenta. Cum Crestinismul nu indeamna la omorarea evreilor,si nici Islamul . Azi am vazut la TV ca in Danemarca s-au organizat sute de credinciosi musulmani care au format un "lant de aparare a credinciosilor evrei care des de dimineata  s-au adunat la un templu ca sa se roage rugaciunea de dimineata.   Acesta a fost un act in care musulmanii au pledat ca majoritatea lor nu sunt teroristi si criminali.   In aceste timpuri act deosebit.Sa speram ca asta este numai inceputul.

esti tu sigur ca crestinismul nu indeamna la uciderea celor de alta credinta?

zau ?   facem pariu ?

daca pierd, eu iti trimit 500 Euro (in ron) ....invers, daca tu pierzi, imi dai 500 RON numai  (deci mult mai putin)

faci pariul ?   te tine?    (iti zic de pe acu, ai pierdut deja...)

#4495
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostCentOS_Operator, on 23 februarie 2015 - 00:34, said:

eu zic sa o citesti pe TOATA, nu ce selectii ti se baga pe gat !  ia incepe mataluta de la prima pagina, aka din Vechiul Testament
mataluta creata, evreii nu au aplicat Vechiul Testament mai de loc iar Hristos spune "Eu sunt sfarsitul Legii"
prin urmare premisele matale sunt invalide, da` invalide rau de tot.

#4496
Captcha

Captcha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.10.2013

View PostCentOS_Operator, on 23 februarie 2015 - 00:34, said:

esti tu sigur ca crestinismul nu indeamna la uciderea celor de alta credinta?
zau ?   facem pariu ?
Eu ma bag la pariu. Daca il castig, ii zici la un amic sa-ti dea o palma peste cap din partea mea.
Daca tu il castigi, incasez eu palma.

Matei 26
51. Şi iată, unul dintre cei ce erau cu Iisus, întinzând mâna, a tras sabia şi, lovind pe sluga arhiereului, i-a tăiat urechea.
52. Atunci Iisus i-a zis: Întoarce sabia ta la locul ei, că toţi cei ce scot sabia, de sabie vor pieri.

Ioan 8
1-11: Cărturarii şi fariseii i-au adus o femeie prinsă în adulter. Au pus-o în mijlocul mulţimii şi i-au spus lui Isus: "Învăţătorule, femeia aceasta chiar acum a fost prinsă în adulter. Moise ne-a poruncit în Lege ca pe astfel de femei să le ucidem cu pietre; dar tu ce zici?"
Isus s-a ridicat şi le-a zis: "Cine dintre voi este fără păcat, să arunce cel dintâi cu piatra în ea".
Când au auzit ei cuvintele acestea, s-au retras unul câte unul, începând de la cei mai bătrâni, până când a rămas Isus singur şi femeia care stătea în mijloc.
Atunci Isus s-a ridicat şi a întrebat: "Femeie, unde sunt cei care te învinuiau? Nu te-a condamnat nimeni?" Ea a răspuns: "Nimeni, Doamne". I-a zis Isus: "Nici eu nu te condamn. Mergi, şi de acum să nu mai păcătuieşti".

Crestinismul nu indeamna la ucidere de niciun fel, tocmai ti-am dovedit ca vorbesti tampenii, ateutz ignorant.

View PostThinkAbout, on 23 februarie 2015 - 01:08, said:

evreii nu au aplicat Vechiul Testament mai de loc
Nu stiu de unde ai scos informatia asta, ba chiar il aplicau cu mult entuziasm. De fapt ei sunt inventatorii lapidarii.
Nu e cazul sa-i deresponsabilizezi de trecutul lor.

#4497
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostCaptcha, on 23 februarie 2015 - 01:56, said:

Nu e cazul sa-i deresponsabilizezi de trecutul lor.
De 2000 de ani nu-l mai aplica.

#4498
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015

View PostThinkAbout, on 23 februarie 2015 - 01:08, said:

mataluta creata, evreii nu au aplicat Vechiul Testament mai de loc iar Hristos spune "Eu sunt sfarsitul Legii"
prin urmare premisele matale sunt invalide, da` invalide rau de tot.


mataluta neinformata .... l2 translate ancient greek-in-ancient-hebrew !!!

LINK

Varianta TLDR:   cuvantul ,,end" a fost tradus avand la baza cuantul ,,telos" din vechea greaca.
da' ce sa vezi tu, ca vechile limbi NU se traduc exact in noile limbi!

telos avea mai multe semnificatii, printre care si sfarsit, dar cel mai adesea sfarsit in sensul de scop implinit - adica, gata! am implinit o treaba, s-a sfarsit munca!

nu numai atat, dar cu aceasta intelegere + citatele din ce ti-am aratat mai sus, rezulta ca nu exista nici o contradictie intre cele 2 momente - cand isus a zis ca legea e pana la sfarsitul lumii si respectiv, cand a zis ca el e sfarsitul legii

al doilea moment ar trebui inteles mai degraba: eu sunt scopul final / sau lucrarea mea e scopul final.


referitor la faza cu crestinismul care incita la omor, viol etc etc.
Daca stiti nitica engleza, puteti in cateva minute, sa folositi acest site L I N K  drept punct de reper si sa cautati in limba romana apoi  (cum am facut eu de fapt)
pe partea stanga, vedeti diverse rubrici precum si justificarea lor.

veti gasi acolo permisiunea de a ucide - inclusiv copii neascultatori, cei de alta credinta etc.

cu o simpla traducere si cautare in romana, veti vedea ce bine corespund  (e si firesc, se foloseste varianta oficiala a bibliei, chiar daca in SUA, religia e de alta ,,aroma")

enjoy!


PS: acu, ca am castigat pariul, pot macar sa imi aleg o pizza mare de la pizza hut, pe blat pufos?

Edited by CentOS_Operator, 23 February 2015 - 03:15.


#4499
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
scuze...am gresit topicul.

Edited by vio69a, 23 February 2015 - 03:12.


#4500
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostCentOS_Operator, on 23 februarie 2015 - 03:09, said:

mataluta neinformata .... l2 translate ancient greek-in-ancient-hebrew !!!
mataluta creata, daca in afara de niste copipaste-uri si niste gangureli nu esti in stare sa emiti,altceva, invita pe cei care au publicat materialele sa discutam
matale te poti face util, carand eventual o servieta si pe post de omu` cu xeroxu Posted Image

in link-ul tau, unii fac o salata in engleza, amestecand aiurea si fara nicio logica diverse versete crezand ca pun botul fraierii

felicitari, le-a reusit in cazul tau din plin  Posted Image


si lectie de cultura generala gratuita

traducerea din ebraica in greaca veche a textelor iudaice, a fost facuta cu o suta si ceva de ani inainte de Hristos de catre invatati rabini.
traducerea s-a pastrat pana astazi [septuaginta]

alta lectie de cultura ca-ti lipseste

Noul Testament nu a fost scris in ebraica, ci in greaca

Eu am respect pentru ateii de pe forum care`s oameni fini si culti

Concluzie
Te potrivesti perfect cu 6 ca tot cauta ea un 9 Posted Image

View PostCentOS_Operator, on 23 februarie 2015 - 03:09, said:

Varianta TLDR:   cuvantul ,,end" a fost tradus avand la baza cuantul ,,telos" din vechea greaca.da' ce sa vezi tu, ca vechile limbi NU se traduc exact in noile limbi!
telos avea mai multe semnificatii, printre care si sfarsit, dar cel mai adesea sfarsit in sensul de scop implinit - adica, gata! am implinit o treaba, s-a sfarsit munca!
Mataluta creata, exegeza bibliei este deja sintetizata, in caz ca nu stiai
telos apare de 33 de ori in NT avand aceeasi semnificatie
ca sa te mai documentezi inainte de a insira capodopere esuate :D
http://biblehub.com/.../telos_5056.htm

Edited by ThinkAbout, 23 February 2015 - 04:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate