Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Islamul - un pericol pentru occident?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6743 replies to this topic

#1
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012
Europa modernă este invadată de musulmani care nu vor să se supună legilor de aici. Ei trăiesc după legile lor, dictate de religie.
În lume sunt 1.8 miliare de musulmani, iar numărul este în creștere, în condițiile în care natalitatea în unele țări UE este în scădere. Toți musulmanii sunt extremiști (toți, asta cu generalizarea e vrăjeală) și din punctul meu de vedere sunt un pericol pentru țările occidentale. Nu mi se pare ok să nu te supui legilor din Franța și să continui să porți voalul, nu mi se pare ok să ceri înființarea de tribunale conduse de musulmani și să te ghidezi după legile tale într-o țară străină. Vin cu tupeu în Europa și cer drepturi în condițiile în care zic "toți cainii de creștini trebuie să moară" (replică foarte populară pe reddit, categoria islam).
De ce mai avem granițele deschise? După mine, musulmanii sunt un pericol. La cum se înmulțesc ca iepurii, e foarte posibil ca în curand să aibă partide și chiar să ocupe locuri pe la putere (nu ar fi o problemă dacă nu ar fi extremiști și nu ar fi în stare să omoare pe unu' doar pentru că e de altă religie).

Voi ce credeți?

Edited by pax0xFF, 14 September 2013 - 12:54.


#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Chestia cu musulmanii in occident este valabila pentru prima generatie, a 2-a generatie desi se declara ca si musulmana nu mai este practicanta si isi pierde foarte mult din fanatism.

Am cunoscut tineri musulmani in UK si desi parintii lor respectau regulile impuse de religie destul de strict ei n-aveau nici o treaba, se comportau la fel ca si ceilalti.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,446
  • Înscris: 19.04.2009

View Postpax0xFF, on 14 septembrie 2013 - 12:51, said:

Europa modernă este invadată de musulmani care nu vor să se supună legilor de aici. Ei trăiesc după legile lor, dictate de religie.Nu-i chiar asa, crestinii, care mai sunt "crestini", nu traiesc dupa traditiile lor oriunde s-ar duce? Romanii din Japonia au biserica ortodoxa, fac meetinguri de craciun etc. E acelasi lucru.
În lume sunt 1.8 miliare de musulmani, iar numărul este în creștere, în condițiile în care natalitatea în unele țări UE este în scădere. Toți musulmanii sunt extremiști (toți, asta cu generalizarea e vrăjeală) și din punctul meu de vedere sunt un pericol pentru țările occidentaleNU, aici te super contrazic Posted Image nu sunt extremisti , dar daca esti in stare doar sa citezi niste ziare, asta-i baiu. Nu mi se pare ok să nu te supui legilor din Franța și să continui să porți voalul,hijab are voie orice femeie, oriunde. Tine de traditia lor, etc. Crezi ca eu n-am vazut babe romance prin strainezia purtand batic? Si inca o chestie ce tine de hijab, nu face parte doar din cultura islamica, ai vazut vreo icoana in care apare o femeie cu capul gol?! nu, si nici nu o sa vezi, pentru ca de fapt acoperirea capului e mai veche decat islamul. Islamul a stiut sa-si pastreze intr-o oarecare masura traditiile [ zic intr-o oarecare, pentru ca ieri de exemplu am intalnic o familie libaneza in cluj, nu-ti dadeai seama decat dupa limba, pentru ca tipa era vopsita blonda si super machiata ]ce cati mai mult nu mi se pare ok să ceri înființarea de tribunale conduse de musulmani și să te ghidezi după legile tale într-o țară străină. Vin cu tupeu în Europa și cer drepturi în condițiile în care zic "toți cainii de creștini trebuie să moară" (replică foarte populară pe reddit, categoria islam). aici te contrazic, si am sa caut paragraful din qur'an referitor la crestinism, nu, crestinismul dpdv islamic nu este vazut ca "dusman", ba din contra. Intradevar, alte religii [ politeiste ] sunt vazute prost.
De ce mai avem granițele deschise? După mine, musulmanii sunt un pericol. Si romanii sunt un pericol Posted Image La cum se înmulțesc ca iepurii, e foarte posibil ca în curand să aibă partide și chiar să ocupe locuri pe la putere (nu ar fi o problemă dacă nu ar fi extremiști și nu ar fi în stare să omoare pe unu' doar pentru că e de altă religie).

Voi ce credeți?

ps. referitor la "voal", Invatati sa faceti diferenta intre burka si hijab :P
Burka e purtata mai mult in saudi/ yemen

Edited by lex404, 14 September 2013 - 13:18.


#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDjMx, on 14 septembrie 2013 - 13:09, said:

Chestia cu musulmanii in occident este valabila pentru prima generatie, a 2-a generatie desi se declara ca si musulmana nu mai este practicanta si isi pierde foarte mult din fanatism.

Am cunoscut tineri musulmani in UK si desi parintii lor respectau regulile impuse de religie destul de strict ei n-aveau nici o treaba, se comportau la fel ca si ceilalti.
Din păcate sau din fericire (nu ştiu cum să spun) , sunt cazuri izolate deoarece sunt mult mai multe persoane care au aderat la religia lor şi au devenit fanatici , extremişti , intoleranţi la valorile democratice  Europene , şi cu asta se observă pericolul pe care-l reprezintă pentru o societate liberă care a fost clădită cu mari sacrificii .

Edited by pacopaco1967, 14 September 2013 - 13:18.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Islamul nu reprezinta o problema, ci incultura. Think about it!

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postpax0xFF, on 14 septembrie 2013 - 12:51, said:

Europa modernă este invadată de musulmani care nu vor să se supună legilor de aici. Ei trăiesc după legile lor, dictate de religie.
Voi ce credeți?

Posted Image  Nu toti.
Sunt multi care vor doar sa traiasca linistit, fara sa-si bata capul cu altii.
In schimb sunt o duzina care vor sa schimbe lumea. Din pacate noi numai pe aia ii vedem.

Edited by Bursul, 14 September 2013 - 13:21.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,446
  • Înscris: 19.04.2009

View PostBursul, on 14 septembrie 2013 - 13:20, said:

Posted Image  Nu toti.
Sunt multi care vor doar sa traiasca linistit, fara sa-si bata capul cu altii.
In schimb sunt o duzina care vor sa schimbe lumea. Din pacate noi numai pe aia ii vedem.

Asta spuneam si eu, ca orice padure, si islamul are uscaciunile lui. Dar pentru faptul ca a existat [ si exista ] o organizatie terorista de provenienta islamica, de 12 ani de zile se zic numai lucruri rele.
Dar comunismul crestin, cate victime a facut? Sau nazismul crestin, cu a lui "rasa pura"

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Cei mai multi comentatori habar nu au despre ce anume inseamna islamul, o religie nobila, poate una dintre cele mai nobile din lume. Ne lasam insa purtati de val si angrenati in ceea ce se numeste, gandire colectiva.

Si am uitat sa spun ca spre diferenta de super aclamata (de catre farisei) religie crestin-ortodoxa, poti citi islamul si deveni om destoinic si respectat. Islamul te invata respectul si dragostea. Sunt crestin-ortodox prin nastere.

Edited by YOUR_GOD, 14 September 2013 - 13:29.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,446
  • Înscris: 19.04.2009

View PostYOUR_GOD, on 14 septembrie 2013 - 13:26, said:

Cei mai multi comentatori habar nu au despre ce anume inseamna islamul, o religie nobila, poate una dintre cele mai nobile din lume. Ne lasam insa purtati de val si angrenati in ceea ce se numeste, gandire colectiva.

Eu am trait printre ei, si vorbesc in cunostinta de cauza.
Dar romanii [ si nu numai ], inca sunt cu "ochelari de cal" :)
si oricum, initiatorul e prea tanar ca sa inteleaga valorile morale si culturale ale altor popoare.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Oamenii gandesc cu televizorul si aici e buba. Snobi mai mari decat ai nostri, nu ai sa gasesti. In rest, totul este manipulare. Iar daca vreti sa vorbim despre religii nocive, cea care ne va aduce, aproape inevitabil sfarsitul, este cea a banului si a puterii nemarginite, culmea, intr-un Univers in care insusi planeta Pamant sau chiar Calea Lactee, reprezinta cantitati neglijabile.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,446
  • Înscris: 19.04.2009
Apropo, mi-am adus aminte vorba profei mele de istorie din liceu:
"Cu cat lumea se "modernizeaza", cu atat se distrug valorile morale si culturale, se realizeaza globalizarea. Avem manuale scrise intr-o ordine special facuta cat sa nu intelegeti nimic, asta se doreste, sa nu va stiti trecutul."

Edited by lex404, 14 September 2013 - 13:55.


#12
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostYOUR_GOD, on 14 septembrie 2013 - 13:26, said:

Cei mai multi comentatori habar nu au despre ce anume inseamna islamul, o religie nobila, poate una dintre cele mai nobile din lume. Ne lasam insa purtati de val si angrenati in ceea ce se numeste, gandire colectiva.

Si am uitat sa spun ca spre diferenta de super aclamata (de catre farisei) religie crestin-ortodoxa, poti citi islamul si deveni om destoinic si respectat. Islamul te invata respectul si dragostea. Sunt crestin-ortodox prin nastere.
Dacă asta e părerea ta înseamnă că n-ai citit Qoranul , cartea lor după care se ghidează şi în care spune că cine nu e musulman trebuie ucis , deci atenţie cei care se proclamă liber cugetători ., fiţi vigilenţi .Posted Image

Edited by pacopaco1967, 14 September 2013 - 14:14.


#13
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postpacopaco1967, on 14 septembrie 2013 - 14:06, said:

Dacă asta e părerea ta înseamnă că n-ai citit Qoranul , cartea lor după care se ghidează şi în care spune că cine nu e musulman trebuie ucis , deci atenţie cei care se proclamă liber cugetători ., fiţi vigilenţi .

Paco, exact despre asta vorbeam pe celălalt topic. Părerea ta ar putea fi utilă.

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postpacopaco1967, on 14 septembrie 2013 - 14:06, said:

Este interesant punctul tau de vedere. Totusi, asemeni Bibliei si Coranul poate fi interpretat. Si chiar de ar fi asa, esti superficial daca consideri ca acele crime care se tot mediatizeaza au vreo legatura cu religia.

#15
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Si care-i problema? Nu m-ar deranja sa ma convertesc la Islam. Alcool oricum nu beau, porc nu mananc ca-i bleah... iar ca femeie mare lucru, ce e asa rau daca se acopera mai mult?

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postpacopaco1967, on 14 septembrie 2013 - 14:06, said:

Dacă asta e părerea ta înseamnă că n-ai citit Qoranul , cartea lor după care se ghidează şi în care spune că cine nu e musulman trebuie ucis , deci atenţie cei care se proclamă liber cugetători ., fiţi vigilenţi .Posted Image

N-ai prea stat pe langa un musulman, asa-i?

#17
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postpacopaco1967, on 14 septembrie 2013 - 14:06, said:

Dacă asta e părerea ta înseamnă că n-ai citit Qoranul , cartea lor după care se ghidează şi în care spune că cine nu e musulman trebuie ucis , deci atenţie cei care se proclamă liber cugetători ., fiţi vigilenţi .Posted Image
nu mai bine mergi tu la spart niste seminte si la o bere....ce afirmi tu pe aici sunt cretinisme....

View Postlex404, on 14 septembrie 2013 - 13:15, said:

ps. referitor la "voal", Invatati sa faceti diferenta intre burka si hijab Posted Image
Burka e purtata mai mult in saudi/ yemen
si romanii poarta burga dar pe creier....nu toti...dar foarte multi

#18
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostYOUR_GOD, on 14 septembrie 2013 - 14:16, said:

Este interesant punctul tau de vedere. Totusi, asemeni Bibliei si Coranul poate fi interpretat. Si chiar de ar fi asa, esti superficial daca consideri ca acele crime care se tot mediatizeaza au vreo legatura cu religia.
De câte ori ai văzut ca după un atentat terorist al facţiunilor extremiste să apară declaraţii publice a liderilor religioşi să condamne acele acte şi să ajute la depistarea grupărilor teroriste ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate