Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Hipersensibilitate la anumite frecvente sonore

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
eungen

eungen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.03.2012
Multa lume se declara deranjata de anumite sunete acute (de genul cretei scartaind pe tabla la scoala), de vibratiile boxelor de bass in localuri sau de vibratiile anumitor motoare. Problema mea e un pic mai specifica si nu s-a remediat in decursul timpului. Am 39 de ani si mereu am avut reactii exagerate, de tip alergic, la anumite frecvente sonore, unele imperceptibile pentru cei din jur. Reactiile constau in crispare subita, tremuraturi ca de electrosoc, salivare si senzatia puternica de mancarime pe varful limbii (simt nevoia sa o sterg apasat pe incisivi), uneori chiar vad cum se zbarleste parul pe brate. Daca sunetul persista, tortura se amplifica. Dintre sunetele la care reactionez enumar: sunetul produs de cineva  la scarpinarea fugitiva a unei parti a corpului unde pielea este mai groasa (genunchi in special), sunetul (?) resimtit la frecarea usoara directa si indirecta a unor suprafete rugoase (coaja de cartof, piersica, plic de ceai scufundat in cana si atins fin cu lingurita). Atingerile declanseaza reactii mai puternice decat sunetele propriu-zise. In schimb, sunt imun la gama de sunete inalte care deranjeaza serios alte persoane, cu mentiunea ca aud limpede (chiar si reflectat, ori pe fundal foarte zgomotos) ultrasunetele produse de lilieci ori tuburi catodice (in televizoare si monitoare vechi). Dar acestea nu ma crizeaza.
Intrebarea mea e daca exista un nume pentru aceste simptome si cum as putea sa le tratez.

#2
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
Din pacate, cauza nu o poti trata. Singura chestie ce o poti incerca sunt sedativele cand ai reactii exagerate, sau metode de a diminua auzul- dopuri de urechi.

#3
eungen

eungen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.03.2012
Multumesc pentru raspuns. In majoritatea cazurilor sunt luat pe nepregatite, insa situatiile nu sunt la fel de grave ca la astmatici. Deci nu ma vad umbland cu dopuri in portofel.
LE: stiu ca subiectul lansat pare derizoriu si rizibil, stiu ca "patologia" e usoara si ca e asociata neuronal mai mult decat ORL, dar vreau sa dispara toate aceste episoade de "electrocutare" sonora.

Edited by eungen, 07 September 2013 - 17:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate