Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Bursa!

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

Poll: piata de capital din romania (28 member(s) have cast votes)

Joci la bursa?

  1. Da (18 votes [64.29%])

    Percentage of vote: 64.29%

  2. Nu (8 votes [28.57%])

    Percentage of vote: 28.57%

  3. Ce e bursa? (2 votes [7.14%])

    Percentage of vote: 7.14%

Vote Guests cannot vote

#1
tudve

tudve

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.11.2005
Salut lume. am si eu o intrebare despre bursa asta din romania ... Am 1000 de actiuni la sif1 de foarte mult timp (de dupa revolutie .. atunci cand s-au dat ... stiti voi) si vreau sa intreb unde ma duc sa le vand .. la vreo banca ? sau unde ?  :huh:
am vazut ca au un pret ridicat .. aprox 2,2 lei pe actiune .. asta inseamana 2.200 lei .. o gramada de bani .. dau si eu un party .. :band:

Edited by tudve, 04 December 2005 - 14:17.


#2
cipri21

cipri21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 18.09.2005
trebuie sa te duci la o agentie de brokeraj, gen Carpatica Invest, SSIF Broker Cluj, etc si iti spun ei ce sa faci. In principiu trebuie trimis acel certificat de actionar la Regisco Cluj impreuna cu copia de buletin, ca sa iti dea un extras de cont si dupa ceva timp (in jur de 1 luna sau chiar mai mult) iti vireaza banii in contul tau bancar.

#3
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
am incercat eu la o tentativa de bursa, pe marketiva.com, dar am cam pierdut :D

#4
tudve

tudve

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.11.2005

 cipri21, on Dec 4 2005, 16:23, said:

trebuie sa te duci la o agentie de brokeraj, gen Carpatica Invest, SSIF Broker Cluj, etc si iti spun ei ce sa faci. In principiu trebuie trimis acel certificat de actionar la Regisco Cluj impreuna cu copia de buletin, ca sa iti dea un extras de cont si dupa ceva timp (in jur de 1 luna sau chiar mai mult) iti vireaza banii in contul tau bancar.


simplu de facut ... dar wow .. dureaza mult pana iti dau banii  :cursing:

#5
Lorenz0

Lorenz0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.12.2005

 tudve, on Dec 4 2005, 17:04, said:

simplu de facut ... dar wow .. dureaza mult pana iti dau banii  :cursing:


Poti sta relexat ca dureaza si 3 luni sau mai mult. -_-

#6
77snk

77snk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.04.2004

 tudve, on Dec 4 2005, 17:04, said:

simplu de facut ... dar wow .. dureaza mult pana iti dau banii  :cursing:

este simplu si nici nu dureaza atat cat ai fost informat.

uite care este procedura:

te duci cu BI sau CI la Regisco (registrul care tine evidenta actionariatului la SIF - si au si site) si cu acel cupon si ridici un extras de cont (costa parca 5 RON) si codurile confidentiale.
intri pe www . bvb . ro la sectiunea Intermediari si vezi care SSIF este mai aproape de tine, te duci la ei (un telefon inainte este binevenit pentru a te informa de comisioane si alte taxe) cu extrasul de cont, codurile confidentiale si BI/CI si in maxim 6-7 zile lucratoare ai banii (daca ai si cont bancar este si mai usor).


PS.1 in cazul in care Regisco nu are agentie in orasul in care locuiesti ridicarea extrasului de cont si a codurilor confidentiale dureaza ceva mai mult pentru ca trebuie sa faci operatiunea prin posta si va dura cam o luna.
PS. 2. De obicei pe un "cupon de SIF" sunt mai mult de 1000 de actiuni. enjoy.

Edited by 77snk, 17 December 2005 - 13:57.


#7
raw

raw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.12.2005
E vreun jucator activ la bursa printre voi? Eu unul joc de aproape doi ani si pot spune ca sunt muuult pe plus, desi sumele investite nu au fost foarte mari. Sunt curios ce previziuni aveti pentru 2006 si ce actiuni urmariti.

#8
abe

abe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 04.09.2004

 raw, on Dec 22 2005, 00:17, said:

E vreun jucator activ la bursa printre voi? Eu unul joc de aproape doi ani si pot spune ca sunt muuult pe plus, desi sumele investite nu au fost foarte mari. Sunt curios ce previziuni aveti pentru 2006 si ce actiuni urmariti.

Crezi ca iti va da cineva un pont daca ar sti fluctuatiile ce vor urma al actiunilor, fi serios omule!

Edited by abe, 22 December 2005 - 14:46.


#9
SE

SE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.07.2004

 abe, on Dec 22 2005, 14:46, said:

Crezi ca iti va da cineva un pont daca ar sti fluctuatiile ce vor urma al actiunilor, fi serios omule!

Ponturi nu am, insa am randamente pe 2005 intre 101 si 120%. Nimic mai jos! Sunt sigur ca si in urmatorii ani vom avea cresteri mari, oricum incomparabil mai mari decat la depozite bancare. Si sunt iarasi sigur ca celebra sintagma "da, insa o sa fie pana in 2007" nu tine si la bursa. Bursa o sa fie totdeauna un loc de scos bani daca stii ceea ce faci.

Si ca un mic offtopic, nu va enerveaza oamenii astia care mereu zic ca totul o sa fie bine pana in 2007? Dupa 2007 preturile terenurilor nu vor mai creste, actiunile vor stagna, afacerile probabil se vor prabusi, practic vine apocalipsa! Cata minte iti trebuie ca sa gandesti asa?

#10
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Pe mine ma cam xxxxx faptul ca toata lumea recomanda aceleasi actiuni, toti "expertii" iti dau aceleasi ponturi; in mod bizar se pare ca functioneaza "mecanismul"  :cursing:

#11
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Fiindca "piata" nu este diversificata de unde sa vina cu alte sugestii?  :lol:

#12
Eugeniu

Eugeniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 07.09.2005
Va salut !

  Spuneti-mi si mie , de cumparat / vandut actiuni se poate face si in pachete mai mici de 500 bucati ? cum , unde si la ce comisioane ?

  Va multumesc !
  Sarbatori fericite si "castiguri frumoase " in anul 2006 .

#13
dav|d

dav|d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.11.2004
cred ca anul asta este al petrolului si bancilor...
carpatica e in plin proces de extindere, sa nu uitam de transilvania care merge bine si care va trebui sa faca ceva cu profitul pe anul trecut (dividende sau actiuni gratuite)
SNP a schimbat managementul si pare ca e nervos in acest inceput de an.
apoi sa nu uitam de societatile care se vor privatiza probabil in acest an atb si rbr.
pe de alta porte se prea poate sa vina ceva societati noi in bursa anul acesta.
am vb ieri cu cineva care a subscris la brd atunci cand a fost subscrierea- e un om fericit cu cele 4000 brd.

IMPORTANT:nu sunt (inca) consultant pentru investitii, deci daca pierdeti facand ce zic eu...nu sunt raspunzator in nici un fel!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate