Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Iritatie pe gat barbierit

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#1
MED27

MED27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 20.08.2013
Buna seara!

Stiu ca mai sunt o gramada de topic-uri pe acest subiect, insa eu tot nu am rezolvat.

Ideea e ca, mereu dupa ce ma barbieresc, de obicei a 2-a zi, imi apar bubite rosii pe gat.

Am renuntat la aparatele cu 3-5 lame. Foloseam Fusion, apoi Mach3.

Acum am un aparat clasic, cu lama dubla. Iritatia a mai scazut,dar foarte putin.

Am incercat tot felul de procedee.

Acum fac in felul urmator : imi clatesc bien cu apa calda fata, cam 5 min sa se moaie firele de par. Apoi aplic spuma, las 3 min. Dau doar in sensul cresterii firelor, apoi perpendicular, niciodata in raspar. La sfarsit clatesc cu multa apa rece si aplic balsam de la Nivea.

Prima zi e foarte ok. A 2-a insa, incepe 'cosmarul'.

Voi cum faceti ?

Nu inteleg cum pot avea unii oameni pielea impecabila, barbierindu-se chiar zilnic.

Eu la 3-4 zile ma barbieresc si e teroare cu iritatia.

#2
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,239
  • Înscris: 24.05.2006
Eu fac dus, bag gel de ras L'oreal menexpert, bag lama Gilette classic, ma rad, dau cu after shave balsam L'oreal menexpert si gata. Nu ma spal niciodata dupa ce m-am ras, doar ma sterg cu prosopul, si ma dau cu after shave dupa aia.

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 11.08.2003
aceeasi problema o aveam si eu, am rezolvat-o cu un aparat de tuns (nu e la fel ca lama, dar am scapat de iritatia de a doua zi).

#4
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Banuiesc ca esti la inceput de drum, dar nu-i nimic grav, cu timpul se rezolva de la sine. Si eu cind abia incepusem a ma rade, aveam aceeasi problema dar cu timpul sa diminuat.
Poti sa incerci sa te barbieresti ceva mai des, adica sa nu-l lasi sa creasca prea mare ca devine mai aspru si e mai dureros, in acelasi timp si pielea se va adapta. Mi se pare ca e gresit sa te clatesti cu apa rece deoarece porii se inchid, iar cind dai cu balsam acesta nu-si face efectul. Poti incerca sa schimbi si balsamul, poate gasesti unul mai potrivit. In loc de spuma incearca sa folosesti gel de barbierit de la nivea

#5
MED27

MED27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 20.08.2013

 Tritonal, on 31 august 2013 - 21:33, said:

Banuiesc ca esti la inceput de drum, dar nu-i nimic grav, cu timpul se rezolva de la sine. Si eu cind abia incepusem a ma rade, aveam aceeasi problema dar cu timpul sa diminuat.
Poti sa incerci sa te barbieresti ceva mai des, adica sa nu-l lasi sa creasca prea mare ca devine mai aspru si e mai dureros, in acelasi timp si pielea se va adapta. Mi se pare ca e gresit sa te clatesti cu apa rece deoarece porii se inchid, iar cind dai cu balsam acesta nu-si face efectul. Poti incerca sa schimbi si balsamul, poate gasesti unul mai potrivit. In loc de spuma incearca sa folosesti gel de barbierit de la nivea

Ma bărbieresc de 2 ani cel puţin. Folosesc cremă la tub Nivea Sensitive pentru aparat clasic.

#6
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Daca iti place sa mai ai putina barba poti sa incerci cu asa ceva:

[ http://casa.acasa.ro/uploads/photos/440x330/440x330_021463-masina-barba.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Scapi mult mai repede si cu mai putina bataie de cap. (apa, spuma, after-gel, timp asteptat)
In 2-3 minute e gata totul.

#7
MED27

MED27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 20.08.2013
Sincer imi place 'ritualul' de a ma barbieri,e relaxant.

Dar nu-mi place deloc iritatia.Stiu ca pot scapa de ea, atatia au facut-o..doar ca nu am gasit inca metoda potrivita pentru mine.

#8
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010

 MED27, on 31 august 2013 - 21:36, said:

Ma bărbieresc de 2 ani cel puţin. Folosesc cremă la tub Nivea Sensitive pentru aparat clasic.
2 ani, asta nu-i mult, luind in vedere ca te barbieresti 1-2 ori pe saptamina.
Am incercat si eu la inceput balsam nivea si dupa citeva folosiri am renuntat, nu pentru ca nu e bun, pentru pielea mea era nepotrivit. Incearca ceva nu prea „gras” cu alta compozitie.

#9
MED27

MED27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 20.08.2013
Să fie deci doar de la after-shave ?  Dacă încerc să mă barbieresc mai des oare rezolv ceva ? Poate mă irit mai tare.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Eu foloseam gelul de ras Gillette si aparatul lor de ras cu 5 lame (l-am avut si pe cel cu 4, tot cam aia). De catva timp insa, folosesc un gel de la Nivea, care este groza. Nu folosesc spuma, ci gel de ras...asa. Trebuie sa umezesti foarte bine barba inainte si imediat dupa ras sa te speli foarte bine pe fata, apoi sa aplici un balsam bun. Berbiereste-te numai seara, atunci cand urmeaza sa te culci.
Si eu am un ten sensibil, dar am reusit sa remediez problema, deci ar trebui sa te ajute sfaturile mele. In plus, confirm ce spunea un coleg mai sus si anume, ca in timp, o sa te inveti cu tine si fata cu lama, iar neplacerea se va atenua.

#11
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Schimba balsamul si clateste fata dupa barbierit cu apa calda poate te va ajuta.

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Mie apa calda imi face rau, dupa barbierit. Desi, o folosesc pana la clatire.

#13
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Incearca dupa barbierit sa nu mai dai cu acel balsam (nu prea stiu ce/cum e)
Dupa ce te clatesti cu apa rece da-i cu after shave precum cel alb de la str8. O sa piste cam tare, dar poate are efect.

#14
MED27

MED27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 20.08.2013

 YOUR_GOD, on 31 august 2013 - 21:50, said:

Eu foloseam gelul de ras Gillette si aparatul lor de ras cu 5 lame (l-am avut si pe cel cu 4, tot cam aia). De catva timp insa, folosesc un gel de la Nivea, care este groza. Nu folosesc spuma, ci gel de ras...asa. Trebuie sa umezesti foarte bine barba inainte si imediat dupa ras sa te speli foarte bine pe fata, apoi sa aplici un balsam bun. Berbiereste-te numai seara, atunci cand urmeaza sa te culci.
Si eu am un ten sensibil, dar am reusit sa remediez problema, deci ar trebui sa te ajute sfaturile mele. In plus, confirm ce spunea un coleg mai sus si anume, ca in timp, o sa te inveti cu tine si fata cu lama, iar neplacerea se va atenua.

Pai ma barbieresc doar dupa dus. In 2 ani nu trebuia se acomodeze tenul cu lama ? Am incercat atatea metode. Problema e doar la gat. Nici nu dau in raspar sau sa apas. Clatesc des. Chiar nu pricep care-i problema.

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Barbiereste-te inaintea dusului. Eu asa procedez.

Da, folosesc si solutie pentru dupa barbierit, tot Gillette...si mai aveam ceva luat de sotie de la Avon si Nivea. Toate bune, dar doar Gillette folosesc dimineata. Restul, seara inainte de culcare.

Edited by YOUR_GOD, 31 August 2013 - 22:04.


#16
MED27

MED27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 20.08.2013

 YOUR_GOD, on 31 august 2013 - 22:02, said:

Barbiereste-te inaintea dusului. Eu asa procedez.

Dupa dus e cel mai bine. Parul e muiat, perfect de barbierit.

#17
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Eu folosesc de citiva ani buni acest produs si sint foarte multumit. Nustiu daca il gasesti si in RO.

Attached Files

  • Attached File  img.jpg   35.67K   22 downloads


#18
T_o_r_q_u_e

T_o_r_q_u_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 13.03.2008
Eu am renuntat la orice fel de aftershave, fie el si balsam ultra sensitive si am trecut pe un gel cu aloe vera de la Herbagen. Zero iritatii. Si cel mai important, dupa barbierit nu se clateste fata cu apa ci doar se sterge restul de spuma de ras ramas cu un prosop uscat.

[ http://www.icosmetice.ro/116-200-thickbox/gel-hidratant-cu-aloe-vera-herbagen.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by T_o_r_q_u_e, 31 August 2013 - 22:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate