Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 

Linux mereu "curat"...

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
sorinsidesmoke

sorinsidesmoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 21.11.2010
Inca mai folosesc windows...insa o data la 2 saptamani il curat frumos + backup si nu am probleme de ani de zile :)

#20
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Prea mult munca inutila pt. un OS prost conceput din fabrica.
Eu nu fac curatari de nici un fel.

#21
sorinsidesmoke

sorinsidesmoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 21.11.2010
Fac asta cand am timp liber.In general sunt atent si nu am probleme cu incetinirea sistemului de operare si nu ma duc la "pescuit" de virusi,troieni,viermi si malware!:)

#22
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Deci iti pierzi timpul liber facand curat in rahatul ala de Windows. :)

#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
La fel cum altii pierd de 2-3x timpul liber pentru a gasi solutii la probleme ce sub Windows nu exista.
Avantaje si dezavantaje.

#24
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011

View Postovilix, on 02 septembrie 2013 - 18:03, said:

Prea mult munca inutila pt. un OS prost conceput din fabrica.
Eu nu fac curatari de nici un fel.
Nu sunt de acord cu tine, chiar daca imi place Linux, W7 e un sistem de operare bun, pe care poti sa fii cel mai productiv si nu trebuie "curatat", problema in cele mai multe cazuri nu e so-ul ci utilizatorul inexperimentat!

View Posttakillya, on 01 septembrie 2013 - 08:57, said:

asta-mi place cel mai mult la sistemele linux. nu trebuie sa te chinui cu reg-cleaner, disk defrag si alte prostii de genul.
Nu trebuie sa te chinui cu asa ceva daca stii ce faci.

#25
sorinsidesmoke

sorinsidesmoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 21.11.2010

View Postovilix, on 02 septembrie 2013 - 19:08, said:

Deci iti pierzi timpul liber facand curat in rahatul ala de Windows. Posted Image
Prin timp liber...ma refer exclusiv la un timp liber,liber adica nu am nimic de facut si imi aloc 30-40 minute,fac curat si restul de timp il aloc activitatilor productive,prietenilor,familiei....prietenei...sau ma relaxez!Posted Image

Edited by sorinsidesmoke, 02 September 2013 - 22:27.


#26
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
@sorinsidesmoke
Te relaxezi prea mult. :)

Quote

Nu sunt de acord cu tine, chiar daca imi place Linux, W7 e un sistem de operare bun, pe care poti sa fii cel mai productiv si nu trebuie "curatat", problema in cele mai multe cazuri nu e so-ul ci utilizatorul inexperimentat!
Aha, eu sunt neexperimentat in Windows. Fuck!

Quote

Nu trebuie sa te chinui cu asa ceva daca stii ce faci.
Si cand stii ce faci te chinui cu tool-uri pt. curatire si defragmentare.

Quote

La fel cum altii pierd de 2-3x timpul liber pentru a gasi solutii la probleme ce sub Windows nu exista.
Diferenta e ca pt. Windows ai platit si tot cauti rahaturi la problemele aparute si mai trebuie si intretinut OS-ul pt. rahaturile aparute/existente.
Personal nu mai aloc timp pt. solutii, momentan am ceva care functioneaza brici.

#27
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011

View Postovilix, on 03 septembrie 2013 - 05:55, said:

1.Aha, eu sunt neexperimentat in Windows. Fuck!
2.Si cand stii ce faci te chinui cu tool-uri pt. curatire si defragmentare.
3.Diferenta e ca pt. Windows ai platit si tot cauti rahaturi la problemele aparute si mai trebuie si intretinut OS-ul pt. rahaturile aparute/existente.
Personal nu mai aloc timp pt. solutii, momentan am ceva care functioneaza brici.
1.Nu stiu cum esti tu, dar un utilizator care nu are habar ce face e cel mai mare risc pentru un sistem de operare indiferent ca e Linux,Windows sau OSX.
2.Nu e obligatoriu sa faci defragmentare sau sa cureti ceva, daca nu instalezi toate porcariile, poti sa "busesti" foarte usor si un Linux.
3.Incep sa ma indoiesc de faptul ca tu ai folosit windows 7 mai mult de doua zile, eu il folosesc de aproape 4 ani!

In fine nu vreau sa fac din topic un versus in care fiecare sa sustina ca sistemul de operare x e mai tare, ficare are avantaje si dezavantaje.

#28
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
foarte multi utilizatori de linux vor cu orice chip sa-ti demonstreze ca windows-ul e prost, tu nu ai observat asta?
totodata, maturand supt pres toate problemele linuxului.

#29
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Nu vreau sa demonstrez nimic. Ce as putea demonstra cand totul e clar ca lumina zilei?
Ma izbesc de Windows 7, dar nu il folosesc zi de zi.
Si cans zic ca ma izbesc de el, o spun pt. ca il mai folosesc pe un PC care nu e al meu. Stiu ce javra e, stai tu linistit.

In afara de propaganda cu Windows e za best, linux sucks, plansete si urlete pe forumul asta nu am ce observa.

PS: Nu spun ca Windows sucks. Dar personal prefer altceva.

Edited by ovilix, 03 September 2013 - 10:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate