Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 

Cum de la UPC deja lanseaza 200 Mbps, iar la RDS avem doar 100 Mbps ? Vom avea în toamna aceasta 1 Gbps ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
226 replies to this topic

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Cum de la UPC deja lanseaza 200 Mbps, iar la RDS avem doar 100 Mbps ?
http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/record-upc-lanseaza-cel-mai-rapid-internet-din-romania-185910.html

Nu conteaza ca cei de la UPC nu au 200 Mbps tot timpul, dar noi la RDS avem  tot timpul 100 Mbps ( nu mi s-a intimplat niciodata sa vreau sa ii dau blana si sa nu pot ), plus ca ultima data cind am avut net pe coaxial erau ceva probleme; mai exact: atunci cind incepeam sa fac upload, daca ceea ce faceam se putea numi upload, aproape ca puteam sa vad si sa numar fiecare pachet care pleca de la mine pe cablu si vedeam cum imi omoara downloadul.
Noua de ce nu dau ungurii mai mult ?

Oare cum o fi sa poti downloada update-urile pentru Ubuntu aproape instantaneu ?
Cum o fi sa dai un "sudo apt-get install gimp", sa nu apuci sa clipesti si el sa fie deja instalat ?
Cum ar fi sa poti aduce cu un wget aproape instantaneu sursele kernelului de Linux ?

Abuzuri din partea celor care folosesc torrentele intensiv nu cred ca vor fi, din 2 motive:
- majoritatea utilizatorilor au PC-uri cu HDD-uri lente ce dau in Disc Overloaded si la 5 MB/s + ca multi au laptopuri, ca doar e mai cool, deci HDD-uri si mai lente
- daca au PC suficient de rapide incit uTorrent-ul sa poata face flush la cache cu peste 50-60 MB/s fara probleme le vor umple IMEDIAT

In afara de faptul ca 2 din cele 8 fire sunt folosite la telefonia fixa, ce alt motiv ar mai fi ?
Chiar nu le duce infrastructura ( nodurile principale ) o astfel de schimbare ?
Aparent nici la UPC nu duce, din moment ce serviciul e disponibil doar in unele judete.

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
ptr 99,9% din utlizatori viteza de 100mpbs e arhisuficienta
si sunt multi care nu au placi de retea sau routere gigabit asa ca nu are rost
ca sa nu mai mentionam pe aia care stau pe wirelessul de la router...

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,640
  • Înscris: 30.07.2003

 InTech, on 30 august 2013 - 23:17, said:

Oare cum o fi sa poti downloada update-urile pentru Ubuntu aproape instantaneu ?
Da' RDS-ul controleaza tot traseul pana la Canonical ?! Posted Image

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Imagineaza-ti doar ce mobilizare ar insemna refacerea retelei din fiecare bloc din tara, cu tot ceea ce presupune asta: switchuri noi, milioane de cabluri remufate in ambele capete, gasita o solutie pentru telefonia fixa.

Cred ca cel mai usor (dar mult mai costisitor) ar fi sa vina FTTH si la bloc, ca la case.


Oricum nu ii clinteste UPC pe astia, deci mai ramanem pe 100Mb o perioada buna.

Poate doar daca ar lansa un nou abonament FL3 (1000Mb nu cred, poate un 300) si ar modifica reteaua treptat, doar acolo unde e cerere.

Edited by MembruAnonim, 30 August 2013 - 23:32.


#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,615
  • Înscris: 05.12.2005
Şi crezi că rezistă backbone-ul dacă toţi se conectează cu gigabit ethernet?

#6
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 23.12.2006
Fără supărare... Si in momentul de fata la apt-get install gimp cel mai mult ia dezarhovarea + instalarea :)

#7
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
@ cmgeorge - probabil cu un SSD se rezolva

@ mihaicozac
Nu cred ca isi vor face toti upgrade de abonament.
Nu cred ca nici in momentul de fata ar face fata acest backbone daca ne-am trezi cu totii, simultan, sa tragem cu 50 sau 100 Mbps de pe net.

#8
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 06.04.2005

 InTech, on 30 august 2013 - 23:17, said:

Cum de la UPC deja lanseaza 200 Mbps, iar la RDS avem doar 100 Mbps ?
http://www.capital.r...nia-185910.html

Nu conteaza ca cei de la UPC nu au 200 Mbps tot timpul, dar noi la RDS avem  tot timpul 100 Mbps ( nu mi s-a intimplat niciodata sa vreau sa ii dau blana si sa nu pot ), plus ca ultima data cind am avut net pe coaxial erau ceva probleme; mai exact: atunci cind incepeam sa fac upload, daca ceea ce faceam se putea numi upload, aproape ca puteam sa vad si sa numar fiecare pachet care pleca de la mine pe cablu si vedeam cum imi omoara downloadul.
Noua de ce nu dau ungurii mai mult ?

Oare cum o fi sa poti downloada update-urile pentru Ubuntu aproape instantaneu ?
Cum o fi sa dai un "sudo apt-get install gimp", sa nu apuci sa clipesti si el sa fie deja instalat ?
Cum ar fi sa poti aduce cu un wget aproape instantaneu sursele kernelului de Linux ?

Abuzuri din partea celor care folosesc torrentele intensiv nu cred ca vor fi, din 2 motive:
- majoritatea utilizatorilor au PC-uri cu HDD-uri lente ce dau in Disc Overloaded si la 5 MB/s + ca multi au laptopuri, ca doar e mai cool, deci HDD-uri si mai lente
- daca au PC suficient de rapide incit uTorrent-ul sa poata face flush la cache cu peste 50-60 MB/s fara probleme le vor umple IMEDIAT

In afara de faptul ca 2 din cele 8 fire sunt folosite la telefonia fixa, ce alt motiv ar mai fi ?
Chiar nu le duce infrastructura ( nodurile principale ) o astfel de schimbare ?
Aparent nici la UPC nu duce, din moment ce serviciul e disponibil doar in unele judete.

Dece cand spunem "vrem gigabit" trebuie sa ne referim obligatoriu la 1000 mbps? ma gandesc ca se poate da 200-250-300-400 mbps, nu e scris nicaieri ca daca link-ul e gigabit si viteza sa fie maxima...

Asta cu descarcatul de linux e asa.... descarcam torrente, dar ca sa respectam regulamentul forum-ului nu spunem ca facem piraterie, ci ca luam linux....

Daca tot majoritatea au HDD-uri lenese, la ce rost mai are gigabit? sa nu il poata folosi nimeni?

Nu cred ca sunt motive intemeiate pentru RDS sa investeasca sume enorme DOAR pentru gigabit pentru home useri... au ei altele de facut mult mai importante.... nu zic ca poate s-ar mai putea ridica viteza unpic sa zic un fiberlink 3 cu viteza de 150 sau 200 dar repet nu cred caare cineva nevoie de asa viteze mai ales ca stim cu totii ca nu vor putea sa ofere si un upload pe masura... e mai bine 100 down si 30 up decat 500 down si 30 up...

 onlyone, on 30 august 2013 - 23:22, said:

ptr 99,9% din utlizatori viteza de 100mpbs e arhisuficienta
si sunt multi care nu au placi de retea sau routere gigabit asa ca nu are rost
ca sa nu mai mentionam pe aia care stau pe wirelessul de la router...

Sunt deacord ca ce este acuma e arhisuficient. Sincer nu stiu cat la suta din placile de retea aflate pe piata nu suporta gigabit, trebuie sa fie destul de veche placa sa nu suporte ori daca e asa veche sigur acel PC are un HDD ce nu va suporta viteze prea mari de scriere.... deja chiar si routerele din ce in ce mai multe au si gigabit.

 neagu_laurentiu, on 30 august 2013 - 23:23, said:

Da' RDS-ul controleaza tot traseul pana la Canonical ?! Posted Image

Din cate stiu exista servere mirror in Romania de unde se poate descarca Linux inclusiv update.... poate ma insel dar asa stiu.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,075
  • Înscris: 14.10.2008
E totusi putin jenant sa fii depasit de o retea de coaxial tu care ai FTTB si FTTH. Chiar daca doar la download.

E complicat, UPC face aceste cresteri nemodificand mai nimic la retea, avand o retea simpla catre end useri ce nu necesita upgrade-uri cum sunt aceste switch-uri de 100 si partajarea ONT-ului intre toate apartamentele unei scari de bloc ce bareaza vitezele de peste 100.

Pentru a asigura posibilitatea, prerogativa de gigabit, pe langa switch-uri noi e nevoie si de alte ONT-uri, cate 1 la fiecare etaj sau ceva de genul, la FTTH nu-i vad sa se arunce la blocuri ca si asa au bagat EoC si pe unde nu trebuia, la casele de oras. Dar, o surpriza nu ar fi exclusa insa fara un alt imprumut urias, nu se poate.  Acum, eu cred ca Zoli se fereste de faliment ca dracu de tamaie. Posted Image

Eu acum constat pe pielea mea ca duc lipsa de SMTA-uri noi si cele vechi incep sa cedeze, aduc tot vechi deci clar ciucius switch-uri noi pe stoacele lor si SMTA-ul ar fi mai ieftin decat un switch.

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Eu as fi arhimultumit de suta de mega de la RDS daca ar garanta 80

#11
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010

 danielavram, on 31 august 2013 - 00:00, said:


Din cate stiu exista servere mirror in Romania de unde se poate descarca Linux inclusiv update.... poate ma insel dar asa stiu.
Dar serveru ala nu este la coltul blocului sa descarci cu 100 mb/s, este situat undeva in romania, are si el o limita de upload, si chiar daca nu sunt multi utilizatori tot nu va merge peste 10 mb/s la persoana.

#12
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005

 danielavram, on 31 august 2013 - 00:00, said:

stim cu totii ca nu vor putea sa ofere si un upload pe masura... e mai bine 100 down si 30 up decat 500 down si 30 up...

Se poate upload de 100 Mbps.
Ati uitat cum prin 2008-2009 erau servere de PPPoE pe care nu erau limitari si nimeream o dată la 50 conectari pe unul pe care aveam 100/100 Mbit ?

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,075
  • Înscris: 14.10.2008
Asta pe vremea cand erau FL 1 de 30 si FL 2 de 50? Slatina nu a prins asa ceva, dar casele din 2011 pana prin martie 2012 au avut gigabit neoficial, nu de la inceput dar o buna bucata de timp.

Eu nu am prins la casa FL-ul in perioada idilica a gigabitului, am placa de genul dar HDD-ul Sata de 160 GB cred ca se plafoneaza la 300-400, la 95 vad ca mai vrea.

Am avut doar un upload de 131 pe Brasov. Laptopul in schimb are placa de 100 dar la 90-92 deja se cam inneaca, RAM-ul si procesorul sunt idem, deci cred ca HDD-ul e mai slab.

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,412
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am citit titlul si apoi am intrat direct sa iti raspund...

Asadar, 1000 este mai mare sau mai mic ca 200 ?! Posted Image

#15
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 xeleron, on 31 august 2013 - 00:04, said:

Eu as fi arhimultumit de suta de mega de la RDS daca ar garanta 80
Pai cred ca se poate, dar nu la39 de lei pe luna...

#16
calin7mihai

calin7mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 17.02.2012
Eu zic ca e mult mai simplu sa introduca un abonament superior fiberlink 3 de 1 gbs cu un pret mai mare gen 60 -70 leisau mai mult.   Iar atunci cand exista cerere intr-un anumit bloc / scara sa schimbi si echipamentele cand exista cerere. Nu trebuie sa schimbi la toate scarile intr-o perioada scurta ci treptat

#17
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,134
  • Înscris: 10.04.2006
Dar vine intrebarea pe care vad ca nu o pune nimeni: chiar ai nevoie de mai mult de 100 mbit?

#18
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

 InTech, on 30 august 2013 - 23:17, said:

Cum de la UPC deja lanseaza 200 Mbps, iar la RDS avem doar 100 Mbps ?


cei de la upc lanseaza .......200mb/s dar:

1. viteza de upload abia atinge 10mb/s
2. infrastructura jalnica (inca folosesc cablul coaxial in locul fibrei optice)
3. datorita infrastructurii proaste timpii de raspuns sunt ceva mai mari fata de fibra optica (in timp ce la fibra timpii de raspuns sunt de ordinul ms la coaxial acestia sunt de ordinul zecilor, sutelor sau chiar miilor de ms)

calitatea internetului nu se rezuma doar la viteza de download!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate