Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Intrebare

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Eu nu vorbeam de codul culorilor ca il stiu.Condensatorul cu 3 dungi rosii are 2,2nF.
Care este valoare unui condensator galben, pe care e scris cu negru 5 sau 30 si totul este subliniat.Aici nu am a 3-a cifra ca sa inmultesc. Ce naiba inseamna asta?5 pF respectiv 30pF?

#38
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 augustin87r, on Mar 10 2006, 22:28, said:

Eu nu vorbeam de codul culorilor ca il stiu.Condensatorul cu 3 dungi rosii are 2,2nF.
Care este valoare unui condensator galben, pe care e scris cu negru 5 sau 30 si totul este subliniat.Aici nu am a 3-a cifra ca sa inmultesc. Ce naiba inseamna asta?5 pF respectiv 30pF?

Ai putea sa postezi o mica fotografie? Nu prea inteleg cu scrie 5 sau 30 ?

#39
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Pai sutn pe placi condensatorii nu ii mai desfac acum.Am luat un exemplu aiurea. Sa zicem ca avem 2 condensatori.Pe unul scrie 5 ,iar pe celalalt 30.Sunt foarte asemanatori celor pe care i-am pus in poza cand am deschis polemica asta. Sunt din aia pe care ii gasesti in orice radio chinezesc.

#40
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 augustin87r, on Mar 10 2006, 22:52, said:

Pai sutn pe placi condensatorii nu ii mai desfac acum.Am luat un exemplu aiurea. Sa zicem ca avem 2 condensatori.Pe unul scrie 5 ,iar pe celalalt 30.Sunt foarte asemanatori celor pe care i-am pus in poza cand am deschis polemica asta. Sunt din aia pe care ii gasesti in orice radio chinezesc.

La un condensator pe care e scris doar un 5 fara nici o alta cifra sau litera e putin probabil sa aiba 5 pF.  Mai degraba e un cod intern a fabricii producatoare a ansamblului cod dupa care se face plantarea manual sau automat.

Edited by Paul_l, 10 March 2006 - 23:44.


#41
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Cred ca ai dreptate.Acum stii la ce ma refer.Sunt condensatorii aia din chinezarii.

#42
iuliu77

iuliu77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.03.2006
condensatorii ceramici cu notati doar cu o cifra sau doua subliniate sunt de valori de ordinul picofarazilor. deci 5 subliniat inseamna 5pf iar 30 = 30pf.

#43
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
pai cam asa ma gandeam shi eu dar voiam parerile altora.Acum merg la sigur.Mersi mult

#44
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Am facut montajul.Merge asa shi asa.Il alimentez la 9v.T1-BC172B, T2- BFX89.Nu prea e stabila emisia.Parca spunea cineva ca BFX89 trebuie ecranat?Cum se face asta?Am observat ca emisia depinde mult si de cum pun eu mana pe acolo pe trasee.

Cand o sa am timp,schimb BFX89 cu BF254 sa vad cum merge.Deocamdata nu am gasit valorile exacte la condensatori si am pus cat de cat pe aproape.Antena e un fir litat de 50cm.Deocamdata l-am facut asa sa vad daca merge.Merge cam 3-4 m prin camera deocamdata. Inconvenientul e ca emisia nu e stabila, tre sa umblu mereu la condensatorul aparatului.Sper sa se stabilizeze emisia cand am sa pun toate piesele exact cum trebuie,ca la carte.

Attached Files



#45
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Fa si tu poza aia JPG in Paint, sa o poata downloada si cei cu net mai prost :)
Ecranajul presupune constructia unei mini-custi faraday in care se introduce montajul. Acea cusca se leaga , evident, la masa.
Frecventa de emisie este influentata in special de mana utilizatorului si de tensiunea de alimentare.

#46
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 augustin87r, on Mar 13 2006, 18:46, said:

Inconvenientul e ca emisia nu e stabila, tre sa umblu mereu la condensatorul aparatului.Sper sa se stabilizeze emisia cand am sa pun toate piesele exact cum trebuie,ca la carte.

Stabilitatea oscilatorului depinde de modul de realizare a circuitului oscilant acordat si de calitatile pieselor. In special stabilitatea termica a condensatorilor si semireglabilului.  Eu as renunta la ala pe care il ai acolo si as regla frecventa din bobina.

#47
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
ii poti face o carcasa micuta din tabla de cutie de conserva (nu neaparat conserva :) , eu faceam din cutii de ness ) . o faci cam in stilul celor de la seloctorul de canale de prin tv-urile alb-negru de pe timpul lui nea' nicu. chiar ai putea folosi tabla de la vre-un selector mai vechi . dai o gaura in capac ca sa poti regla trimmerul si gata.mai mult de atat poti sa ii mai faci si un etaj de alimentare mai stabil , in rest , Dumnezeu cu mila pt un astfel de circuit :)

#48
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Corect, frecventa e influentata de mana shid e tensiunea de alimentare, asta am observat shi eu.Pana la urma am sa fac o cusca din tabla , deci totul in tabla, eu am gandeam ca ecranajul se face doar pe aprtea cu traseele (asa am vazut la niste staii IEMI, de unde am luat shi tranzistorul BFX89)

Cum adica sa renunt la trimer? Sa pun un condensator fix? Pai de ce zici ca trimerul asta nu e  bun?Eu am acordat pe frecventa regland usor din trimer. Imi e  mai de ajutor decat sa ma joc cu spirele bobinei. Deocamdata am pus piesele aproximativ pt ca nu am avut exact valorile indicate. Le cumpar noi.
Daca ii pun o antena telescopica se imbunatateste emisia?

In ceea ce priveste alimentarea am sa ii pun o dioda zenner de 5v ca vreau sa alimentez montajul de la o baterie de 9V.Sper ca la 5V sa emita la macar 100m.



Corect, frecventa e influentata de mana shid e tensiunea de alimentare, asta am observat shi eu.Pana la urma am sa fac o cusca din tabla , deci totul in tabla, eu am gandeam ca ecranajul se face doar pe aprtea cu traseele (asa am vazut la niste staii IEMI, de unde am luat shi tranzistorul BFX89)

Cum adica sa renunt la trimer? Sa pun un condensator fix? Pai de ce zici ca trimerul asta nu e  bun?Eu am acordat pe frecventa regland usor din trimer. Imi e  mai de ajutor decat sa ma joc cu spirele bobinei. Deocamdata am pus piesele aproximativ pt ca nu am avut exact valorile indicate. Le cumpar noi.
Daca ii pun o antena telescopica se imbunatateste emisia?

In ceea ce priveste alimentarea am sa ii pun o dioda zenner de 5v ca vreau sa alimentez montajul de la o baterie de 9V.Sper ca la 5V sa emita la macar 100m.

#49
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 augustin87r, on Mar 13 2006, 22:46, said:

Corect, frecventa e influentata de mana shid e tensiunea de alimentare, asta am observat shi eu.Pana la urma am sa fac o cusca din tabla , deci totul in tabla, eu am gandeam ca ecranajul se face doar pe aprtea cu traseele (asa am vazut la niste staii IEMI, de unde am luat shi tranzistorul BFX89)

Cuplajul capacitiv cu mina ta schimba frecventa de rezonanta. Pentru asta montajul trebuie ecranat.  Trimerii mai ales recuperati pot avea jocuri mecanice si atunci armaturile se misca si apar variatii de capacitate .  O bobina cu miez reglabil la frecventa de lucru e mai sigura.  Poti sa faci reglajul si din schimbarea lungimii bobinei (tragi de ea) dar trebuie sa fie suficient de rigida. Reglajul trimer-ului il faci cu o surubernita de plastic.

#50
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

 Paul_l, on Mar 14 2006, 00:00, said:

Cuplajul capacitiv cu mina ta schimba frecventa de rezonanta. Pentru asta montajul trebuie ecranat.  Trimerii mai ales recuperati pot avea jocuri mecanice si atunci armaturile se misca si apar variatii de capacitate .  O bobina cu miez reglabil la frecventa de lucru e mai sigura.  Poti sa faci reglajul si din schimbarea lungimii bobinei (tragi de ea) dar trebuie sa fie suficient de rigida. Reglajul trimer-ului il faci cu o surubernita de plastic.

Daca pun montajul intr-o cusca  de tabla vreau sa lipesc minusul de tabla shi sa izolez plusul(normal).e bine asa? Daca ating cu mana de tabla,care o sa devina minusul alimentarii o sa  se schimbe frecventa de emisie?Daca pun bateria peste piese (separata cu un carton)are ceva?

Intrebarile mele sunt stupide,dar nu am lucrat cu emisia.Am observat ca montajele sunt foarte sensibile la atingeri cu mana si de aia vreau sa fac montajul asta cat mai stabil sa imi mearga si mie 100m prin curte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate