Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Blackberry Q5

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#19
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
E frumusel Bold 9900 dar e vechi. OS-ul e invechit, rudimentar. Pe OS 10 ai aplicatii mai bine facute si jocuri, daca te intereseaza. Exemplu: Modern Combat 4, Real racing 3, etc. Depinde la ce il folosesti. Daca vrei doar mail si vorbit e bun orice Blackberry. Cu noile modele nu prea mi se mai par orientati spre business, e ca oricare alt smartphone.

#20
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
nu ma interseaza jocuri,cat de ergonomic este in general, si cat de eficient este in functia TELEFON,apeluri,contacte,sunet ,calitate a convorbirilor etc.....internet utilizare medie,platforme socializare foarte putin,de asemenea nu folosesc BIS sau BES.

Edited by adycoke2, 06 November 2013 - 21:53.


#21
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
BIS nu mai e valabil pentru OS10. Merge cu abonament de date normal.
Functia de telefon merge bine, ca la orice telefon. se aude bine, e destul de simplu de utilizat si bine gandit. Nu ai buton de inchidere aplicatii, totul se bazeaza pe gesturi, e foarte ok din punctul meu de vedere. Mentionez ca eu am telefon cu buton fizic, dar apreciez sistemul blackberry care e mai modern si mai eficient.
Singura chestie e ca nu ai toate aplicatiile care le ai pe android/ios. Dar banuiesc ca nu asta te intereseaza.
Dar sunt cateva care le gasesti pe ios si care, cel putin pentru mine, sunt foarte folositoare, ma ajuta in munca mea si nu m-as mai obisnui fara ele, dar pe Blackberry lipsesc.
Per total zic ca merita. Bold 9900 e frumos ca design dar e vechiciune :) Si costa si mai mult. Nu se justifica pretul oricum.

#22
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Daca nu ma inseala memoria aplicatiile din Q5 au un "x" mic in coltul din dreapta jos care prin apasare inchide aplicatia respectiva,asa am vazut in showroom.
Nu ma intereseaza Ios sau android.
9900 second este mai ieftin ,in jur de 5 Mil,dar am auzit ca sta rau cu bateria,pe de alta parte nush care e treaba cu bateria de la Q5 care nu poate fi schimbata,neavand istoric nu stim cati ani rezista,daca ar merge asa cum a mers bateria la vechiul meu BB 8900 ar fi super.

Edited by adycoke2, 06 November 2013 - 22:55.


#23
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Bateria tine chiar ok la Q5. Te tine toata ziua chiar daca te joci mult pe el.
Nu cred ca trebuie sa reziste multi ani. Daca il iei la abonament il tii 2 ani cat e perioada contractuala -timp in care ai si garantie pe toata perioada, deci nu e problema cu bateria - (e si destul de accesibil ca pret la abonament).

Edited by Paranoir, 07 November 2013 - 02:04.


#24
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Cred ca singurul motiv pentru care as alege acum Bold 9900 in detrimentul Q5 e calitatea de fabricatie. 9900 a fost flagship-ul BB si ca urmare e un telefon extrem de bine facut, in timp ce Q5 se vrea a fi BB10 low-cost.

In rest, din orice alt punct de vedere, q5>9900. Ai un sistem de operare nou, ai acces la aplicatii mai multe si mai noi, ai acces la net fara BIS. Bine, si pe 9900 poti sa ai acces la net fara BIS, dar s-a dus push e-mail si alte vreo cateva chestii.


Edit: bateria incorporabila de la BB Playbook ma tine si acum, dupa aproape 2 ani, cat ma tinea in prima zi. Si asta cu cicluri de incarcare regulate, folosesc tableta cam 3-4 ore pe zi. Si, la cum progreseaza tehnologia in ziua de azi, cand se duce bateria incorporabila oricum o sa te gandesti sa schimbi si telefonul/tableta, o sa fie de mult depasite.

Edited by chris_t, 07 November 2013 - 13:08.


#25
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
...si am luat Q5 :)

#26
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
am folosit blackberry link pt transferul datelor de pe vechiul BB pe noul BB,toate bune dar nu s-au transferat mesajele (SMS) si call log -urile..stie cineva cum se poate rezolva problema?

#27
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Si am luat si eu ieri un Q5 rosu, pt sotie, deschizandu-i astfel si ei "universul" Blackberry :) Am transferat contactele de pe Galaxy prin Samsung Kies in Windows Contacts si de acolo prin BB Link in Q5. Mesajele n-am incercat, insa muzica si poze au functionat perfect.

Deocamdata e incantata ;)

#28
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Il am de 3 saptamani,
ce imi place:
-se misca foarte bine,fara lag
-nu am gasit bug-uri pana acum,nu s-a blocat niciodata,nu s-a resetat niciodata
-bateria este excelenta pt un smartphone,3 zile de utilizare intensa vorbit+net+ceva gaming,daca il folosesti doar pot apeluri si alte chestii minime tine 4 zile de voie
-speed dial
-wireless excelent
-are 2Gb Ram,NFC,4G
-etc

Ce nu-mi place:
-spatele telefonului este foarte alunecos,posibilitatea sa-l scapi din mana este foarte mare astfel ca este necesar sa-i cumperi o husa asa cum am facut eu si atunci problema e rezolvata 100% Posted Image
-daca esti un vechi utilizator BB o sa ai un feeling mai ciudat intrucat OS10 este total diferit fata de ce a fost pana acum
-au scos butoanele fizice de apelare-refuz care pt mine erau esentiale la vechile BB (asta e o chestie de gusturi personale)
-camera fotot de 5MP nu este extraordinara,poze bune la lumina naturala dar in medii mai intunecoase calitatea este f slaba.
-butonul de power este cam greu de accesat neffind suficient de proeminent.

Partea cu aplicatiile nu am trecut-o nici la minusuri nici la plusuri pt ca sunt doar o chestiune de gusturi,dpmdv. aplicatiile din BB world sunt suficiente  dar un utilizator hardcore de android probabil n-o sa fie satisfacut.

Edited by adycoke2, 23 November 2013 - 10:58.


#29
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Daca este cineva interesat vand Q5-ul meu.Este  impecabil,mai multe detalii pe pm.
Job-ul meu nu-mi mai permite utilizarea unui smartphone asa ca o sa trec la unul simplu.

#30
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010
Am luat si eu, ieri q5 white de la emag. Era stoc limitat la promotie si azi am vazut un telefon resigilat mai scump, decat l-am achizitionat ieri.

#31
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010
Am constat ca aplicatia viber nu functioneaza pe acest terminal din cauza sistemului de operare bb 10.

#32
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003
Dupa mine ii ok Q5-ul. Este nevoie un pic de acomodare pentru gesturi, dar per ansamblu ii bine.
Comparativ cu q10 tastatura in special difera, dar eu as face o combinatie intre cele 2. Tastatura de la q10 si "face"-ul de la q5. La q10 ii prea aproape tastatura de ecran si de acolo si dificultatea un pic mai mare de "gesturi". La q5 ii logo-ul acolo si ii mult mai simplu.

#33
Criss97

Criss97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.01.2014
Vreau sa achizitionez primul meu smartphone, pana acum am fost fan Nokia, dar nu ma pot decide intre Blackberry Q5 si Samsung Galaxy S3 mini. Nu voi utiliza smartphone-ul pentru jocuri, ma intereseaza navigarea pe Internet, e-mail si sistemul de navigare-GPS. Nelamuririle mele sunt:
- Nu inteleg daca pe Blackberry Q5 se poate accesa Google si e-mail-ul (yahoo,gmail,outlook-ul de la serviciu).
- De asemenea nu inteleg daca Blackberry Q5 are un sistem de navigare bun, care poate fi folosit ca orice GPS pentru Europa.
Prefer categoric tastatura keyboard fizic de pe Blackberry Q5, dar si Google si e-mail-ul sunt foarte importante pentru mine.
Ma puteti lamuri asupra acestor probleme?

#34
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003
Salutare
Sunt utilizator de q5 și am fost utilizator de Nokia e6 înainte. Ce pot sa îți spun este:
- q5 este o placere de a utiliza mailurile, conturile de socializare (fb, tw, fsq, etc). Nu are nici o prb cu orice cont de tip exchange imap sau pop3. La fel și cu sincronizarea online. Calendar, contacte, evernote, dropbox, etc. Yahoo are serviciul de imap și pop3 parca cu plata dar nu sunt sigur.
- GPS-ul este foarte rapid și precis. Sunt prb cu aplicații pt navigația offline. Dar cu un pic de efort se poate rezolva și lucrul acesta.
- mai nou bb10 știe și aplicații android - la fel cu anumite limite.
- tastatură este ok. Comparabila cu cea de la E6.

Dacă mai ai întrebări nu ezita.

#35
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
este un telefon foarte bun si subestimat pe piata,de asemenea are op autonomie excelenta...

#36
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 03.08.2010
Va fi urmatoarea mea achizitie

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate