Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Blackberry Q5

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#37
dser

dser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.01.2013
salutare,am nevoie de sfatul unui detinator de q5. nu am mai avut niciodata blackberry,deci nu prea stiu cu ce se mananca acest sistem de operare,dar imi place foarte mult acest model cum arata si mie dor de un telefon cu tastatura fizica. am avut android pana acum,insa nu cred ca i-as simti lipsa foarte mult deoarece nu foloseam mai mult de 10-15 aplicatii,in schimb ma enerva cand se bloca,desi avea specificatii cam peste medie. as vrea sa stiu daca exista aceste probleme la acest OS10,gen blocaje,lag,bug,etc., precum si daca exista unele aplicatii precum watzzup,cam cat tine bateria,cum este camera foto si cum merge internetul pe el,daca se misca bine. eu il folosesc doar pentru vorbit,navigare web, mail, socializare,muzica,foto. credeti ca se incadreaza bine in nevoile pe care le am eu de la un telefon? astept raspuns de la cei care il detin de ceva vreme,multumesc

#38
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Îl are sotia. Ai whatsapp, dar nu o sa-l mai vrei după ce dai de BBM. Bateria ajunge lejer la 2 zile, cu utilizare normala (mail, putin net, vorbit cam o ora pe zi). Facebook, linkedin, Twitter ok si foarte bine integrate in telefon ( reminder zile de nastere din FB si LinkedIn, etc).

Lag bug si blocaje găsești in exclusivitate pe Android. BB10, WP8 sau iOS n-au acest feature. Telefonul functioneaza excelent out-of-the-box, nevasta-mea e atehnică si îl iubeste, după experiența horrror avută cu Samsung.

Daca vrei aplicatii mai multe decât cele disponibile in Store instalezi leakul 10.2.1.1295, acesta permite instalarea directă a aplicatiilor din Google Play.



#39
dser

dser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.01.2013
dar camera foto cum e?

#40
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Asta îmi pare rău dar nu pot să -ti spun, cred că fac in total 5 poze pe an cu telefonul :) Cred ca e totusi in standardul acceptat în ziua de azi ca ok pentru un telefon. Parca 8mp cea principala, cu bliț. Am făcut ceva poze cu cea de 5mpx de pe tabletă (tot BlackBerry) si au iesit ok. Nu te poti aștepta la performanțele unui Lumia 1020 de 41mpx, dar vb de altceva.

A, si sa nu te gandesti la BB World ca la o chestie fără aplicatii cum e prezentată de cei care n-au tinut vreodată un BB in mâna. Gasesti cam tot ce e uzual, poate cu unele exceptii care se rezolva ori prin aplicatii 3rd party ori prin varianta cu acces la Google Play. Sunt ceva probleme la aplicațiile românești, nu prea exista dedicate pt BB. In rest, BB10 este un so modern, mult mai fluid si stabil decât Android.

#41
dser

dser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.01.2013
mersi mult pentru informatii. am gasit un bb q5 la 700 ron,folosit 2 luni, cu garantie 22 luni. ma tenteaza sa il cumpar...

#42
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
La banii astia e best-buy. Alte variante ok nu prea gasesti, un Android low-budget stii si tu ca după juma de an începe sa sughite la greu. In ideea in care Samsung de exemplu lansează in aprilie S5, S3 mini mi se pare o chestie deja mult prea depășită.



#43
dser

dser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.01.2013
de samsung nu vreau sa aud...ma gandeam sa le dau o sansa celor de la sony,imi plac mult si modelele lor...intre un xperia T si un blackberry q5 stau acum pe ganduri...

#44
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Daca iei q5 si nu-ylti place, îl vinzi după o lună, iei tot atât pe el. Maxim pierzi 50lei. Pe de altă parte încerci ceva nou, n-ai nimic de pierdut

#45
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
nu inteleg de unde pana unde s au decis ei sa puna un ecran patrat... eu am avut bb cu qwerty si (desi rezolutiile sunt mizerabil de mici) toate au avut ecran in format wide. asa cum e logic , normal , bine pt ochi , etc... chestia asta cu ecranu patrat mi se pare o tampenie.

cu exceptia faptului ca nu suporta lte , bb bold 9900 e mult mai frumos ca telefon. si bb asta reprezinta. qwerty cu eran wide si push mail. din momentul in care au inceput sa o ia razna cu touch uri s au cam dus.

#46
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Pai da, dar vezi ca nu au comparație. 9900 era flagshipul momentului, eventual îl compari cu Q10 sau iminentul Q30. Nu e fair pt Q5 sa-l bagi aici, nu asta e scopul lui.

De fapt, chiar si azi 9900 e mai scump la liber decât Q5.

#47
dpass

dpass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.03.2009
Forma și dimensiunea ecranului compensează lipsa track pad și a butoanelor clasice BlackBerry.

#48
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 26.02.2010

View PostCriss97, on 05 ianuarie 2014 - 13:38, said:

Vreau sa achizitionez primul meu smartphone, pana acum am fost fan Nokia, dar nu ma pot decide intre Blackberry Q5 si Samsung Galaxy S3 mini. Nu voi utiliza smartphone-ul pentru jocuri, ma intereseaza navigarea pe Internet, e-mail si sistemul de navigare-GPS. Nelamuririle mele sunt:
- Nu inteleg daca pe Blackberry Q5 se poate accesa Google si e-mail-ul (yahoo,gmail,outlook-ul de la serviciu).
- De asemenea nu inteleg daca Blackberry Q5 are un sistem de navigare bun, care poate fi folosit ca orice GPS pentru Europa.
Prefer categoric tastatura keyboard fizic de pe Blackberry Q5, dar si Google si e-mail-ul sunt foarte importante pentru mine.
Ma puteti lamuri asupra acestor probleme?
Acest model de telefon il are sotia. Pot sa spun ca e indragostita dupa el, desi ea spunea ca nu o sa treaca niciodata la smartphone. Desi eu am un S2+, l-as da pe bbq5, care are un soft mult mai bun decat androidul de la google, care in ultimul timp pagina de browser mi se blocheaza frecvent. Autonomia baterie este in general 48-72 de ore, folosind serviciul de la yahoo mail, BBM si whattsapp. De asemenea conexiunea H+ se comporta excelent, intrand in idle in momentul in care nu o mai folosesti si economisind trafic, nu ca la android unde ”mananca” net non stop. Comparativ cu google play, in blackberry world gasesti mai putine aplicatii disponibile, dar majoritatea sunt utile pentru un consumator de rand, care isi doreste un telefon frendly si care imbina touch cu tastatura qwerty. De asemenea rezolutia este foarte buna, desi telefonul pare mare si masiv, este destul de usor. Personal as da S2+ pe q5, dar momentan nu imi permit sa mai schimb telefonul. Iti urez succes si sa te bucuri de telefon.

#49
dpass

dpass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.03.2009
La versiunile anterioare, managementul contactelor se face prin BES.
Dacă nu ai  BES poți folosi BlackBerry Desktop Manager și ai backup la contacte pe PC/Laptop de unde le poți prelua pe orice alt device.

Cu OS10 nu mai ești legat de BES(sau BIS) și automat au pus opțiunea de transfer pe SIM.

#50
shadur

shadur

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 288
  • Înscris: 01.12.2010
http://m.gsmarena.co...s-news-7625.php
http://mobile.eweek....ing-vendor.html
http://m.crackberry....erry-10-devices

Edited by Mur_, 08 February 2014 - 11:07.


#51
dpass

dpass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.03.2009
Eu am Z10, soția un Q5.
O familie BlackBerry.

PS- ma bate gândul să-mi iau un Z30.

#52
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Hehe, la fel ca mine ;) Doar ca mai am și un Playbook și un Curve de rezerva :)))

#53
shadur

shadur

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 288
  • Înscris: 01.12.2010

View Postdpass, on 23 ianuarie 2014 - 21:36, said:

Eu am Z10, soția un Q5.
O familie BlackBerry.

PS- ma bate gândul să-mi iau un Z30.
Nu ezita dacă ai posibilitatea financiară , eu am și z30 și z10 iar evoluția este evidenta :)

#54
Danielms

Danielms

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 10.02.2013
Salutare. Voi ce husa folosiți la acest telefon.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate