Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Toshiba Excite Pure AT10-A-104

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Zombehenzi

Zombehenzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 30.01.2010
Tip procesor: Quad-CoreModel Procesor:Tegra® 3 T30LFrecventa procesor:1.3 GHzCache:L2 - 1024 KBProducator procesor:NVIDIA®
Tehnologie display: Capacitive Multi-Touch 10 puncte, Tip display:Toshiba AutoBriteDiagonala:10.1 inch; Rezolutie:1280 x 800
Capacitate memorie: 1024 MBTip memorie: DDR3; Frecventa:1333 MHz
Memorie: Flash integrata: 16 GB
Audio: Difuzoare stereoCamera WEB:In spate: 3.0 MP, Autofocus, In fata: 1.2 MP, Ambient Light SensorSlot memorie: Micro SDCapacitate maxima acceptata:32 GB; Tehnologie:DTS Sound
Placa Video: IntegrataChipset video:12-core NVIDIA® GPUProducator chipset:NVIDIA®
Bluetooth: 4.0 + LEWireless:802.11 a/b/g/n3G:Nu
Alimentare; Baterie: Li-Polymer 2 celule; Autonomie de lucru: Pana la 10 ore (Video Playback)
Porturi: HDMI:1 x Micro HDMI; Iesire audio:3.5 mm; USB 2.0:1 x Micro USB
Greutate: 630 g
Caracteristici speciale:Senzor giroscopic, E-compass; Senzor de acceleratie 3D
Dimensiuni: (W x D x H):261 x 179 x 10.5 mmCuloare:ArgintiuGPS:Da
Software: Sistem de operare:Android 4.2 Jelly Bean

PRET: 1299.99 lei      http://www.emag.ro/t...6/pd/DC2CXBBBM/



Pana la urma m-am hotarat la aceasta tableta, pe care vreau sa o cumpar. Singurul minus fiind lipsa 3G (la acesti bani fiind ceva normal). Marea mea nelamurire ar fi daca se poate atasa un stick mobil gen Digi net mobil 21.6 Mbps pentru internet, si daca o detine cineva dintre forumisti cateva impresii.
Multumesc!

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Trebuie sa rootezi tableta si sa achizitionezi un cablu OTG. Rootarea poate duce la pierderea garantiei.

Edited by LensFlare, 26 August 2013 - 17:50.


#3
Zombehenzi

Zombehenzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 30.01.2010

View PostLensFlare, on 26 august 2013 - 17:50, said:

Trebuie sa rootezi tableta si sa achizitionezi un cablu OTG. Rootarea poate duce la pierderea garantiei.

Cu siguranta nu voi renunta la garantie (asta daca rootarea nu face obiectul garantiei), nu inteleg de ce la celelalte tablete No Name gen; Eboda, Allview,Evolio, Serioux exista aceasta posibilitate de a atasa un stick cu net mobil?

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@Zombehenzi, e acelasi procedeu... afla daca Toshiba tolereaza rootarea.

#5
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Nu stiu de ce te-ai hotarit la tableta asta... ca nu are nimic deosebit ! Macar daca te orientai la Toshiba Excite Pro, dar are si ala destule contra pe review-ri. http://reviews.cnet....781392.html   Eu astept sa mai apara si altele, ca nici unul nu ma multumeste. Daca Samsung Google Nexus 10  32GB ar fi avut 3G, il aveam deja in mana  Posted Image

Edited by nesupus, 26 August 2013 - 19:15.


#6
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Dar ce are tableta asta de te nemultumeste?Ca nu are 3G?
Eu ma conectez 3G cu ajutorul WIFI Hot Spot de la telefon.Si nici nu trebuie sa am cabluri dupa mine.
In concluzie este o tableta foarte buna mai ales daca tinem cont si de pretul de vanzare ,o recomand cu caldura.

Pro:
-Constructie foarte buna,materiale de calitate,sta foarte bine in mana.
-Autonomie foarte buna,tableta are o baterie de 6700mAh(acest lucru nu l-am vazut specificat niciunde,dar cu ajutorul unei aplicatii am aflat capacitatea bateriei).
-Procesor si GPU excelent,chiar daca este de generatie 2012.
-Tableta se misca foarte fluent,fara lag.
-Slot microSD si port micro HDMI.
-Sistem de operare Android 4.2.1(de cand am cumparat tableta 14.08.2013 tableta si-a facut doua update-uri).

Contra:
-Un plus de culoare ar fi fost binevenit la ecran.
-Camera foto are doar 3 Megapixeli.
-Lipsa 3G,dar se rezolva usor aceasta problema cu ajutorul unui smartphone prin wifi spot.
-Lipsa Gorilla Glass.
-Putine accesorii pe piata din RO,ma refer la folie pt ecran,dock si tastatura.

Dar cu toate astea am preferat un Toshiba decat alte marci autohtone rebranduite.Daca aveam un buget fara numar probabil m-as fi orientat catre un Asus.

Edited by feribalint, 26 August 2013 - 19:49.


#7
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
@feribalint  
Ai dat chiar tu o gramada la contra, mai pune si rezolutia de cacao. Eu vreau display cu 2560x1600 si multe altele.
La juma de pret mai bine asta http://www.njoy.ro/r...pecificatii  Posted Image
Asus-ul ba nu are rezolutie mare, ba nu accepta card de 64GB, ba... Astept sa scoata ceva cu de toate, ca e marca buna.

Edited by nesupus, 26 August 2013 - 20:01.


#8
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Am scris la contra destul de obiectiv,chiar daca unele nu ma deranjeaza sau nu le folosesc.Tableta cel mai mult il folosesc acasa,unde am wifi.In privinta gorilla glass,daca stii sa ai grija,nu vei zgaria ecranul. Este adevarat la rezolutie putea fi mai mare,dar atunci probabil si pretul ar fi fost alta.Ti-am mai zis,daca aveam mai multi bani mergeam pe altceva.Dar a trebuit sa ma incadrez la 1300 lei si neaparat tableta de 10" .
Si nu cred ca pot compara Asura cu Toshiba,totusi vorbim de un brand cunoscut.Nu mai vorbesc de partea hardware unde Toshiba este peste Asura.

Iata si 2 review-uri destul de obiective.

http://www.gadget.ro...te-pure-review/
http://www.nwradu.ro...e-tableta-inci/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZanxdSj7ids?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by feribalint, 26 August 2013 - 20:28.


#9
Cosminica

Cosminica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.06.2007
N-are 3 G, nu e OK. Ia-ti una cu 3 G si poti baga SIM-ul din Digi net mobil si ai rezolvat cu internetul oriunde te afli !Posted Image

#10
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Cu condiția să ai și acoperire "oriunde" pt Digi Net.

Edited by feribalint, 26 August 2013 - 21:32.


#11
Zombehenzi

Zombehenzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 30.01.2010

View PostCosminica, on 26 august 2013 - 21:28, said:

N-are 3 G, nu e OK. Ia-ti una cu 3 G si poti baga SIM-ul din Digi net mobil si ai rezolvat cu internetul oriunde te afli !Posted Image

Aici ai dreptate! Iata ce pot cumpara cu 100 lei in plus si cu 3G  http://www.evomag.ro...lver-85946.html   ........tocmai intrata in promotie

Edited by Zombehenzi, 26 August 2013 - 22:19.


#12
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

View Postferibalint, on 26 august 2013 - 20:19, said:

Si nu cred ca pot compara Asura cu Toshiba,totusi vorbim de un brand cunoscut.Nu mai vorbesc de partea hardware unde Toshiba este peste Asura.
De ce nu ? La cat costa si daca te uiti bine la caracteristici si material (carcasa de aluminiu) ! Aspect imagine: 4:3, perfect pentru navigare sau citit carti. Ca nu cred ca cineva isi ia tableta sa se uite la filme. Jocuri... poate ! Dar pe mine nu ma intereseaza... ma plictisesc total.
Eu daca nu as vrea mai mult decat ofera ambele, as merge fara nici o ezitare pe Asura.

Edited by nesupus, 27 August 2013 - 21:18.


#13
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Tu da, eu nu.
Totuși ma uit și ce este în interior. Și aici ma refer la procesor, GPU, care este superior celei oferite de tableta menționată de tine. Și pt mine mai contează și brandul.
Dar fiecare cu plăcerile lui.

#14
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Da, asa este. Fiecare stie mai bine ce i se potriveste. Eu din pacate nu am gasit ce mi se potriveste. Sper sa apara in curand.


#15
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Întrebare pt posesorii acestei tablete.....
Voi ați făcut update la tabletă?
Cât vă ține bateria? La mine tine cam asa(vezi prtscreen).

Attached Files


Edited by feribalint, 28 August 2013 - 17:01.


#16
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

View Postnesupus, on 26 august 2013 - 19:49, said:

@feribalint  
Ai dat chiar tu o gramada la contra, mai pune si rezolutia de cacao. Eu vreau display cu 2560x1600 si multe altele.
Rezolutia aia de "cacao" asigura cea mai buna compatibilitate cu aplicatiile din play store.

Initiator mai lung nu puteai sa pui titlul? Toshiba Excite Pure AT10-A-104 era suficient.

#17
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Mi se rupe de aplicatiile din play store. Iau in special pentru citit si browsing, mai o poza, restul apa de ploaie. M-am saturat sa sed in cur cu orele in fata la laptop.
Intr-un viitor nu prea indepartat majoritatea aplicatiilor vor fii compatibilizate si ele cu rezolutia marita.

In afara de pret, ce nu ar fi OK la tableta Sony Xperia Z 16GB 4G Android 4.1  ?
Cu un microSD, microSDHC, microSDXC de 64GB ar fi multumitor pe partea de stocare, zic eu.
Nu scrie la video de formatul AVI, MKV; nu prea e de bine.
Rezolutia la ecran nu e cea mai mare, dar totusi e acceptabila.
Are 4G, cred ca merge si 3G.
Probabil nu accepta o tastatura (din acea cu husa) ?
Nu are functionalitate de telefon, nu stiu cat de important ar fi.
http://www.sigmanet....roid-4-1--black
Poate mai scade pretul ala enorm, macar de BF.  Posted Image

Edited by nesupus, 29 August 2013 - 14:15.


#18
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Părinții mei au vrut să-mi facă cadou tableta din linkul de mai sus, dar nu am vrut eu. Am tot rumegat și mi-am zis că nu merită să "investesc" 500 de euro într-o tabletă. Am preferat varianta cu Toshiba deoarece tableta ajunge și în mână fiicei mele....plus că la școală nu merită să mergi  cu o tabletă scumpă........

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate