Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Prima Casa / sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View Postanasstasia, on 29 august 2013 - 19:53, said:

Pentru ca nu stiu ce se va intimpla peste 2-3 ani, nu stiu cum vor evolua preturile.
Deci tocmai pentru ca nu stii ce se ca intampla peste 2-3 ani (poate falimentezi), nu mai prognoza ca platesti un imprumut ipotecar cat ai clipi din ochi.

#38
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Normal ca nu il platesti batind din palme. Dimpotriva, necesita muuuuulta munca. E un risc asumat.

Revenind la titlul topicului - recomand tuturor care se angajeaza intr-un credit sa:
- ia un credit atunci cind vor sa faca ceva important cu banii, NU pentru cheltuieli curente, calatorii sau alte nimicuri
- sa aiba mereu o rezerva de bani de care sa nu se atinga, iar acea rezerva sa le asigure rata pe cel putin 6 luni (in caz de somaj vor fi mana cereasca)
- sa incerce ca lunar sa ramburseze auticipat orice suma, cit ar fi de mica. In timp conteaza si se va simti si la rata.

Sfaturile mentionate mai sus sint urmate de mine cu strictete si asa dorm linistita, iar creditul meu are acum o rata extrem de lejera.

#39
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008

View PostArkouda, on 29 august 2013 - 19:02, said:

..
Oricum, e bine ca incet incet ai inceput sa te prinzi despre ideile pe care le promovam noi astia care vedem treaba mai de sus, dintr-o perspectiva mai inalta (in sensul de altitudine).
...Si voi va bazati pe niste salarii care va califica pentru rata la limita, ba unii mai faceti si credit pentru avans, ca sa duceti un credit ipotecar 30 de ani de acum incolo? Multi dintre voi cei de acum care priviti cu scarba ideea de a sta cu chirie, va veti perde casele. Statistica este o stiinta exacta si nu minte.
Tu citesti ce scrii?
Este evident ca atunci cand faci un credit te bazezi pe niste venituri. Altfel, cum? Si unde se spune ca ne (ma) califica pentru rata minima? Presupui tu?
Imi pare rau dar nu pricepi nimic. Tu privesti lucrurile din perspectiva "eu sint destept, restul sint prosti". Tu imparti oamenii intre "eu" (ala smart, care stie el tot) si "voi"(ailalti, prostimea). O varianta simplista de a privi lumea.
Care statistica? Ia arata-mi niste studii.
Imi pare rau, dai dovada de rea-vointa, scopul tau nu e discutia, scopul tau e sa arati ca cei care fac credit sint niste fraieri. Atat. Eu am incheiat aici discutia cu tine. (mai ales ca intr-un post anterior te-ai legat si de mamele noastre, desi ele nu sint parte a contractului Posted Image )

#40
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View Postgeneralmotors, on 29 august 2013 - 20:24, said:

Tu citesti ce scrii?
Este evident ca atunci cand faci un credit te bazezi pe niste venituri. Altfel, cum?

Si daca dupa 2 ani nu mai ai veniturile alea ce faci? Avand o rata la limita veniturilor e clar ca nu ai avut de unde sa pui bani albi pentru zile negre, deci esti descoperit. Daca nu iti gasesti urgent un jobl a fel de bine platit, dupa neplata a 3-6 rate, banca te executa.

#41
mirceaiosip

mirceaiosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 12.01.2013
Banca te executa sau te da proprietaru afara. In orice caz e naspa daca ramai somer

#42
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Da, dar daca stai cu chirie si ramai fara job, te mai poti muta pe la rude, reduci de la 3 camere la 2 sau garsoniera, te cuplezi cu mai multe persoane sa impartiti chiria, mai vorbesti cu proprietarul sa iti scada chiria pe fondul crizei pentru ca altfel te muti, etc. Ai mult mai mult spatiu de manevra ca chirias.

Una e sa se opreasca motoarele unui avion in timpul decolarii si alta e sa se opreasca motoarele la 10.000 de metri altitudine. In primul caz sansele sa scapi sunt aproape de 0% iar in al doilea caz sansele sa scapi sunt aproape 100%. Cam asta e diferenta intre a beneficia de spatiu de manevra si a nu putea misca un deget.

Edited by Arkouda, 30 August 2013 - 07:05.


#43
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011

View PostArkouda, on 30 august 2013 - 07:02, said:

Da, dar daca stai cu chirie si ramai fara job, te mai poti muta pe la rude, reduci de la 3 camere la 2 sau garsoniera, te cuplezi cu mai multe persoane sa impartiti chiria, mai vorbesti cu proprietarul sa iti scada chiria pe fondul crizei pentru ca altfel te muti, etc. Ai mult mai mult spatiu de manevra ca chirias.


  Daca ramai fara job, stai pe la rude si inchiriezi apartamentul iar chiriasul iti plateste rata. Nu este greu daca gandesti...sunt multi cei care din lipsa banilor (temporar) folosesc aceasta varianta. Iar chiriasul, fericit ca este aproape de noul loc de munca plateste cu drag si spor un apartament care peste ceva timp iti va apartine. Asa-i Arkouda ? Posted Image

#44
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View PostDansdp, on 30 august 2013 - 19:11, said:

  Daca ramai fara job, stai pe la rude si inchiriezi apartamentul iar chiriasul iti plateste rata.

In ziua de azi apartamentul nu se mai plateste singur. Chiria e mai mica decat rata. Plus ca chiriasii degradeaza apartamentul. Daca se muta si trebuie sa zugravesti in fiecare an si la 2-3 ani trebuie sa schimbi mobila, ai pus-o.

Edited by Arkouda, 30 August 2013 - 19:17.


#45
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011
Rata unui apartament nu are cum sa depaseasca 200-220 E, asta la un apartament cu 2 camere, confort 1, decomandat, pret maxim 44.000 E. Nu cred ca chiria la un astfel de apartament este sub cuantumul ratei. Eu unul nu am vazut in Bucuresti rate mai mici, mai mari, da. Ma refer la un apartament nemobilat.

Edited by Dansdp, 30 August 2013 - 19:41.


#46
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Ma rog, tu bazeaza-te ca chiriasii stau la coada la usa ta cu banutii de chirie in mana implorandu-te sa ii lasi sa locuiasca acolo.

#47
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostDansdp, on 30 august 2013 - 19:39, said:

Rata unui apartament nu are cum sa depaseasca 200-220 E, asta la un apartament cu 2 camere, confort 1, decomandat, pret maxim 44.000 E. Nu cred ca chiria la un astfel de apartament este sub cuantumul ratei. Eu unul nu am vazut in Bucuresti rate mai mici, mai mari, da. Ma refer la un apartament nemobilat.
Asta era poate inainte .... acum....e mai mult

#48
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View PostDansdp, on 30 august 2013 - 19:11, said:

  Daca ramai fara job, stai pe la rude si inchiriezi apartamentul iar chiriasul iti plateste rata. Nu este greu daca gandesti...sunt multi cei care din lipsa banilor (temporar) folosesc aceasta varianta. Iar chiriasul, fericit ca este aproape de noul loc de munca plateste cu drag si spor un apartament care peste ceva timp iti va apartine. Asa-i Arkouda ? Posted Image

Am mai pus intrebarea asta mai demult, pe forum. Daca e asa cum spui tu, atunci de ce vedem un numar atat de mare de licitatii pentru imobile executate silit de catre banci? Cei care au facut creditul nu s-au gandit la "varianta ta"? Inclin sa cred ca lucrurile sunt putin mai complicate decat incerci tu sa le zugravesti...

#49
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011
Fiecare este liber sa gandeasca in "varianta lui". Eu am colegi de serviciu care fac exact cum am scris. O pozitionare buna a apartamentului rezolva foarte usor problema cu chiriasul. Daca cei care fac o rata la un apartament de 300-350 E (rata enorma dupa parerea mea)  au apartamentul la cine stie ce periferie a Bucurestiului, sigur va fi greu de inchiriat, dar, asta este problema lor, ca nu s-au gandit si acesta varianta inainte sa faca un imprumut la banca.

Caz concret : coleg cu apartament in Militari Residence ( care este cam in camp dar are capat RATB in complex), rata 215 E; chirias gasit repede cu 230 E. Deci, se poate.

Edited by Dansdp, 31 August 2013 - 08:21.


#50
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
Pentru 15.000 euro sau echivalentul in lei in vederea achizitionarii unui apartament ce credit e recomandat?

#51
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Depinde de tine. Daca te tin buzunarele poti face un credit de nevoi personale pe 5 ani cu rata undeva la cca 1500 lei. Avantaj: costuri mici de acordare a creditului, daca nu poti face rambursari anticipate si vrei doar sa platesti rata sti ca in 5 ani ai terminat. Dezavantaj: presiune mare, rata mare, greu de dus.
Sau faci un credit ipotecar pe o perioada mai mare. Avantaje: rata mica, presiune mica, daca rambursezi anticipat si ai ambitie il poti termina mult mai repede decit perioada contractului. Dezavantaje: pierzi casa daca nu platesti rata, costuri mari cu notarul.

#52
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
La creditul de nevoie personale, nu ma incadrez :(
Programul prima casa ?

#53
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
I casa daca nu ai avansul sau daca ai avansul, te poti orienta spre un credit ipotecar clasic. Costurile creditului ajung la citeva mii de EUR cu notar + asigurare locuinta + ipoteca + depozit colateral (la I casa), fara sa incluzi avansul.
De ex. pe mine la un credit de 38000 EUR la I casa, costurile totale au ajuns la 18.000 lei (in care a intrat si avansul de 2000 EUR). Deci trebuie sa fi pregatit.

#54
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
Am un avans de 10-15.000 euro , vanzatorul nu prea agreaza prima casa , dureaza pana primeste banutii de la banca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate