Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Prima Casa / sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007
Va salut.
M-ar interesa niste informatii legate de programul " prima casa " Se mai acorda si in euro, sau doar in RON ? Sau depinde de politica Bancii ?!
Am facut cateva calcule, in RON e mai mult la plata lunara, decat in euro. M-am uitat si la alt fel de credite, dar acolo se cere un avans de 10 / 15 / 20 % din valoarea creditului ( nu inteleg ideea, dar in fine )

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postlenux, on 22 august 2013 - 17:12, said:

se cere un avans de 10 / 15 / 20 % din valoarea creditului ( nu inteleg ideea, dar in fine )

:death:

De notiunea de risc ai auzit ?

Eu unul daca nu as avea minim 40% din valoarea locuintei pe care vreau s-o achizitionez, cash, nu m-as inhama la un credit :nonobad:

#3
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007
Crezi ca toti au 40 % din valoarea imobiliarului pe care vor sa-l cumpere ?!

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Doar lei

#5
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Da, si seicul Dubaiului nu s-ar inhama la un apartament daca nu ar avea in portofel in momentul ala cel putin de 5 ori valoarea apartamentului.

Ce relevanta are ce ar face altul in locul lui?

Eu nu m-as inhama la un credit pentru un apartment, punct. Eu as sta cu chirie pana la pensie, mutandu-ma ca tiganul cu cortul oriunde ma duce jobul.

Edited by Arkouda, 22 August 2013 - 17:31.


#6
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007
Pai asa stau in chirie pana la pensie. Are vreo logica ce spui tu ? In toti acesti ani, mi-as platii apt.

#7
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Da, dar propabil ai rata si oportunitatea vietii tale de a face ceva fabulos pentru ca nu ai putut sa iti urmaresti un job si un vis undeva departe de casa pe care ai s-o platesti un purcoi de ani.

Da, asa este, din perspectiva de furnica iti vei cumpara apartamentul cu banii de chirie platiti ca si rata. Dar oare ce ai vedea din perspectiva de vultur?

Edited by Arkouda, 22 August 2013 - 17:41.


#8
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007
In primul rand : suma pe care as cere-o este de maxim 24.000 euro
In al doilea rand : unde scrie ca daca mi s-ar ivi un job in "Honolulu" sunt legat sa stau aici, sa-mi platesc casa ? Pot plati rata lunara si daca-s in Congo, sau care e problema ?!

Edited by lenux, 22 August 2013 - 17:44.


#9
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Nicio problema. Go for it. La pensie vei avea un cotet mic, murdar, foarte vechi si extrem de scump. In loc sa iti cumperi cu o jumatate din bani ceva nou, elegant, spatios.

Edited by Arkouda, 22 August 2013 - 17:48.


#10
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012

View PostArkouda, on 22 august 2013 - 17:48, said:

Nicio problema. Go for it. La pensie vei avea un cotet mic, murdar, foarte vechi si extrem de scump. In loc sa iti cumperi cu o jumatate din bani ceva nou, elegant, spatios.
Asa orice se invecheste, si pana va strange cineva acei bani pt casa adica in 15 20 de ani unde sta in acest timp?

#11
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
La arkouda in sub-chirie.

Prima Casa se face numai in lei,in urma scandalului cu francii elvetieni,considerandu-se ron-ul mai putin volatil (cred).

Cunosc caz,cu rate in franci cu cresterea ratei la paritate cu 50%,ea fiind si disponibilizata (nervii de rigoare,spitalizare,etc),fosti colegi de job.

#12
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Eu mi-am luat anul trecut o garsoniera prin PC. Creditul luat a fost de 25.000 euro. In primul rand te sfatuiesc sa ai rabdare ca va dura foarte mult pana vei reusi sa te muti in "casa ta". Eu am inceput in iunie si am terminat procedurie la sfarsitul lunii septembrie. Ti se vor cere numeroase documente, sfatul meu este sa-l avertizezi si pe vanzator daca nu a avut treaba cu PC ca va dura mult si il vor freca si pe el ( sa scoata n documente, sa faca rost de contractele de vanzare-cumparare anterioare, sa plateasca evaluarea energetica a cladirii, etc). Eu am avut noroc ca in mare parte a fost intelegator vanzatorul desi a avut si el si eu momente cand imi/ne venea sa-mi bag picioarele.

#13
mirceaiosip

mirceaiosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 12.01.2013

View PostArkouda, on 22 august 2013 - 17:48, said:

Nicio problema. Go for it. La pensie vei avea un cotet mic, murdar, foarte vechi si extrem de scump. In loc sa iti cumperi cu o jumatate din bani ceva nou, elegant, spatios.
bine macar ca o sa il aiba si ala. tu nu o sa ai unde sa pui capu pe perna la pensie...

cat nu o sa mai fii in putere crezi ca o sa iti permiti sa platesti chiria?

presupun ca nu ai copii. daca se hotaraste proprietarul sa vanda, ce ii spui la copil cand o sa te intrebe tati de ce plecam de acasa?Posted Image

Edited by mirceaiosip, 22 August 2013 - 20:01.


#14
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Pai de ce ai tu senzatia ca eu muncesc pe alune si la pensie nu o sa am pe ce pune mana?

Eu ma mut cu casa dupa job tocmai pentru a nu fi obligat sa muncesc pe alune orice-ar fi. Bineinteles ca ai optiunea sa ai casa bancii la care tu platesti in prostie si sa faci naveta la mama dracului, tocandu-ti banii, timpul si nervii si avand o calitate a vietii execrabila.

E alegerea fiecaruia. Poti sa platesti multi bani ca sa te simti prost.

Si da, ii inteleg si pe cei care muncesc pe 15 milioane pentru ca doar atata pot, aia e valoarea lor si ca in loc sa plateasca chirie 10 milioane prefera sa plateasca o rata la banca. Da, genul ala de oameni n-or sa aiba pe ce pune mana la batranete si nici nu isi pot depasi conditia, asa ca in cazul lor este absolut justificat.

Dar cand platesti chirie 15% din ce produci sau chiar mai putin de 10% din venitul global al familiei, e aberant sa te preocupe problema cumpararii la niste preturi grotesti a unei locuinte foarte mult supraevaluata doar pentru ca taica-tu nu s-a mutat cu tine cand erai mic si ti-a intiparait adanc in ADN ca omul trebuie sa se lege de glie si sa traiasca intr-un cotet confort 2 sporit pentru tot restul vietii.

#15
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008
Mai, Arkouda, ce cauti tu pe topicul asta? Asta nu e topic pentru milionari; lasa-ne pe noi, amaratii, in durerea nostra! Nu toata lumea castiga 5000 de euro, ca tine. Nu stiu ce munca prestezi, dar ai o viziune globala foarte limitata.

#16
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 29.03.2011

View PostArkouda, on 22 august 2013 - 20:24, said:


Eu ma mut cu casa dupa job tocmai pentru a nu fi obligat sa muncesc pe alune orice-ar fi. Bineinteles ca ai optiunea sa ai casa bancii la care tu platesti in prostie si sa faci naveta la mama dracului, tocandu-ti banii, timpul si nervii si avand o calitate a vietii execrabila.


Este "minunat" cum procedeaza el. Ce conteaza daca gaseste un apartament cu peretii cazuti in apropiere de miraculosul nou job, el locuieste acolo, doar castiga 4000 E. Ce daca are contract de chirie dar el pleaca dupa noul job, isi permite, plateste daune propietarului (nerespectare durata contract), doar are 4000 E salariu. Ce daca muta copilul la 20 de scoli in decursul anilor, isi permite, are 4000 E salariu. Daca esti vreun "latifundiar" de ce stai pe forum ? Mergi nene in Bahamas, in vacante, iti permiti, ai 4000 E salariu.

#17
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Deci dupa mintea ta, unul care castiga 4000 de euro se muta cu chirie intr-un apartament cu peretii cazuti?

#18
mirceaiosip

mirceaiosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 12.01.2013
Poate un carefour din alt oras ii da 50 de lei in plus ca sa aranjeze marfa... Cum sa piarda asa posibilitate?

Prieteni in orasul in care traieste acum, sotie cu servici, copil care s-a obisnuit la o scoala, ce sunt alea?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate