Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Infestarea stiintei

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Sau "Pot sa iti dau titlu, dar nu pot sa iti dau minte".

Aici avem doua categorii: unii care se lauda cu realizarile lor, si alti care se lauda cu titlurile.

Adica unul are nu are scoala, dar castiga mult din afaceri, iar altul, face facultate de administrarea a afacerilor si e sarac. A invata pana si multiplicatorul lagrangeian la facultate dar degeaba.

In stiinta un nou tip de oameni au intrat puternic. Oamenii pentru care totul e simplu.

Hai sa ii impartim in superficialii si pasionatii.

Superficialii stiu ca au nevoie de o atitudine pozitiva. De aceea ei sunt cronic pozitivi
Pasionatii sunt naturali.

Superficialii vor titluri de aceea urmeaza o facultate.
Pasinatii vor sa invete, reiau serios materia, de asta pierd mult timp si ajung in sesiune nepregatiti. Astfel multi iau nota mici.

Superficialii invata fizica cuantica. Cred ca fizica cuantica insemna sa memorezi ce scrie in carte.
Pasionatii incerca sa isi imagineze fenomenele, sa le lege cu altele din mintea lor si pana la urma sa exclame "Ce frumoasa e natura!"

Spuperficialii gandesc: Pai ce eu nu pot sa exclam "ce frumoasa e natura ?!"
Pasionatii sunt scosi la lectie si spun: "nu stiu daca teoria dualitaii unda-corpuscul e corecta". Pentru ca au spus "nu stiu" iau nota mica.

Spuperficialii spun: "Stiu tot si e si clar!" (ei gandesc ca au memorat cele doua pagini din lectia de astazi). Pentru ca au vorbit asa repede, fara sa stea pe ganduri (au zbarnait), iau nota mare.
Pasinatii sunt fericiti ca au inteles secretele naturii chiar daca au nota mica.

Superficialii stiu ca ei sunt mai buni. Pentru ca au luat nota mai mare, ceea ce au vrut si Pasionatii si n-au reusit. Logic.
Pasinatii stiu ca ei sunt mai buni ca au castigat invatand.

Nu mai continui cu angjarea, cum da falimet statul,......

#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Si dupa 10 ani superficialii se plafoneaza in cariera pentru ca nu-s capabili sa inteleaga subiectul studiat si astfel devin maxim mediocri.

#3
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Si cum anume ii recunosti pe aia cu adevarat buni?

Adica inteleg ca aia care iau note proaste la scoala sunt pasionati.
Si ca aia cu note bune sunt superficiali.

Deci ar trebui sa-i angajam pe aia cu note proaste? Sau cum?

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Il recunosti p-ala prost, e prostul informat, cel care spune amarul ala invatat ca pe o lozinca, cu mandrie si cu convingere.

Edited by e_bulu, 20 August 2013 - 15:33.


#5
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006
La un interviu, cineva zicea ca e un superficial si ca doar asa a reusit sa faca multe in viata, adica a facut de toate si nu-i parea rau, daca era bun la ceva, facea DOAR acel lucru si nu cunostea multe alte lucruri de pe lumea asta; e bine si sa fii superficial, daca sti cum :)

#6
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Adica si daca nu-si dau seama ca sunt superficiali, cum spunea initiatorul, si daca isi dau seama ca sunt, superficialii sunt foarte multumiti de ei. Interesant..., curat superficiali...Posted Image

#7
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postofi_tm, on 20 august 2013 - 20:23, said:

La un interviu, cineva zicea ca e un superficial si ca doar asa a reusit sa faca multe in viata, adica a facut de toate si nu-i parea rau, daca era bun la ceva, facea DOAR acel lucru si nu cunostea multe alte lucruri de pe lumea asta; e bine si sa fii superficial, daca sti cum Posted Image
N-a descoperit inca ce-i place. Daca abordeaza un domeniu care "il prinde", sigur nu mai e superficial. Daca nu il "prinde" nimic, e nasol. Va trata in felul asta pana si viata personala (familie, prieteni.........). E superficial "din nastere/educatie"

Edited by e_bulu, 21 August 2013 - 08:46.


#8
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostGurban_Dan, on 20 august 2013 - 14:39, said:

Aici avem doua categorii: unii care se lauda cu realizarile lor, si alti care se lauda cu titlurile.

Adica unul are nu are scoala, dar castiga mult din afaceri, iar altul, face facultate de administrarea a afacerilor si e sarac. A invata pana si multiplicatorul lagrangeian la facultate dar degeaba.
Stop, stop, stop .........
Posted Image Exista vreo facultate care te invata cum sa devii bogat sau cum sa castigi mult din afaceri si eu n-am aflat inca?Posted Image

#9
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005

View PostLordRaptor, on 20 august 2013 - 15:09, said:

Adica inteleg ca aia care iau note proaste la scoala sunt pasionati.
Nicidecum. Implicatia nu merge si invers.

Uite un exemplu:
http://www.gandul.in...l-a-dat-9193207

Imi pare rau ca in RO se imtampla asa ceva.
Daca ii dai nota 4 la scoala l-ai scarbit, renunta la scoala si ce va castiga el sau scoala din asta ? Va refula si va face si el rau si cei din facultate se vor face ca ploua.....
Tu daca iei nota 4 la primul examen ai mai merge la scoala ?
Macar ii dateai tu 7-8 si celolalti nota 10. Tot era ceva.

Da, tipul asta a ajuns sa faca rau, pentru ca pur si simplu profesorii nu s-au purtat cum trebuie cu el.

Ia sa il pui sa fac prezentari la seminarii, sa arate ce a invatat, ce stie. Poate avea alta ocupatie astazi din care RO castiga mai mult.
Sunt multe firme de securitaate informatica in RO care ar putea angaja astfel de oameni.

Insa Google a stiut sa il premieze. De ce ? Cum ? E secretul ei. De asta fac pariu ca va fi o companie de succes.

In firme se poate calcula productivitatea marginala a muncii, a capitalului. Dar la fel ne facem ca ploua.
Se poate calcula profitul chiar si al unui institut de cercetare dar iar ploua....

Adica un fizician scrie doua articole pe care primeste bani, iar altul scrie 10 articole pentru care da bani.
Iar tu faci avansari doar pe numarul de articole. Se prevede cumva familentul ?

De la orele de pedagie imi aminteam:
"Cat de gresit este invatamantul care judeca valoarea unui elev doar dupa ce el retine si reproduce din carte, experimari care sunt ale cartii nu ale lui, si care vor rame ale cartii dupa ce el isi va lua nota dorita"

Cm ii recunosti ? E mult....Uite de exemplu proful meu de mate mi-a spus:
"Din experiemta mea cine intelege analiza matematica ala gandeste. Aici se vede cine gandeste si cine nu!"
Si fara a fi misogin mi-a mai spus: "Am mai observat ca aici baietii intrec fetele"

Edited by Gurban_Dan, 04 September 2013 - 05:26.


#10
xfanstein

xfanstein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.08.2013
daca inveti din carte ca sa fii destept n-ai nici o sansa - carti sint prea multe , nu citesti nici jumatate intr-o viata , daca incerci sa fii destept fara carte n-ai nici o sansa - n-ai treaba prea multa cu stiinta si nici stiinta nu te accepta chiar daca ai avea ceva bun, daca inveti cartile cite putin sau scrii vreo carte fara a fi foarte destept si mai agati cite un ban dintr-o activitate adiacenta - ai o singura sansa- te lansezi in domeniul care te prinde bine si faci atita concurenta cit iti permite aspectul fizic --- cartea demult a dat faliment.

#11
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Articol:
http://www.manager.r...-zero-2995.html

"Multe firme se plang de calitatea slaba a pregatirii tinerilor iesiti din facultate, dovedita dupa angajare. Studiul Absolventii recenti de invatamant superior si integrarea lor pe piata muncii, realizat de Uniunea Executiva a Consiliului National al Calificarilor si al Formarii Profesionale a Adultilor mai arata ca absolventii care atrag cele mai multe nemultumiri sunt cei din segmentul IT."


Nu ai de unde sa alegi, absolventii sunt slabi, mai ales in IT?

Realitate este alta:

Romana este a doua limba care se vorbeste la Microsoft, evident dupa engleza.

#12
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View PostGurban_Dan, on 08 septembrie 2013 - 23:27, said:

Realitate este alta:

Romana este a doua limba care se vorbeste la Microsoft, evident dupa engleza.
Asta e ca aia cu olimpicii.

Ce procent reprezinta romanii din Microsoft raportat la numarul de absolventi (cei din ultimele decade, sa zicem din 2000 incoace) ?
Cati din astia au invatat foarte mult pe cont propriu ?

Studiul respectiv vizeaza absolventul normal (nu geniile sau cei cu capacitati deosebite). Asta realitatea, studentul mediu iese slab pregatit din facultate.

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011

View Postpoadol, on 21 august 2013 - 10:08, said:

Stop, stop, stop .........
Posted Image Exista vreo facultate care te invata cum sa devii bogat sau cum sa castigi mult din afaceri si eu n-am aflat inca?Posted Image

Avem noi una în Timișoara, pe str. Popa Șapcă, caută pe net :naughty:

#14
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Poate ati vazut si voi articolul:

Are doctorat in economie si e zugrav:
http://life.hotnews....v-imi-place.htm

de ce articolul asta apare pe SmartWoman.ro, n-am putut sa inteleg.

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007

View PostGurban_Dan, on 20 august 2013 - 14:39, said:

INADAPTATII Pasinatii ... pierd mult timp si ajung in sesiune nepregatiti. Astfel multi iau nota mici.


#16
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
pai precizeaza ce inseama 'adaptat'. Da e corect ce ai scris, dar se pot intelege prea multe lucruri prin 'neadaptat'.


seamana putin cu sfatul 'fii baiat destept' pe care si cel care-l transmite si cel are il receptioneaza inteleg lucruri diferite.
"in viata fii baiat destept" poate sa insemna deopotiva (diferit pentru diferite persoane): spune adevarul/ nu spune adevaru, fii coretct/ fii hot (diplomat), munceste/ nu munci si asa mai departe.

Pentru ca, da, in cazul nostru 'adaptat' este cel rau.
De exemplu o fosta colega a mea care s-a culcat cu profesorul (s-ar fi culcat) ca sa ajunga asistent universitar, este mai 'adaptata' decat mine care nu am ajuns asistent. Modelul ei il va vede noua generatie.

Edited by Gurban_Dan, 05 October 2013 - 12:24.


#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
Adaptat, adica sa stie pe ce lume traieste, sa inteleaga cati factori externi exista care-i influenteaza viata de zi cu zi si sa inteleaga mult mai usor, prin primsa lor, conseciintele actiunilor curente si viitoare. Sa-si identifice nevoile si sa lucreze la satisfacerea lor intr-o ordine fireasca.

Nu ma refer deloc la treburi gen sa se culce cu seful pentru a obtine avantaje, ci la ceva mult mai simplu: ai maine un examen important, al carui rezultat iti va influenta puternic traseul profesional, pai stai acasa si inveti. Nu pierzi vremea cu filozofeli aiurea si apoi te plangi ca doar cel "mediocru" si/sau "incult" a promovat/a luat nota mare. Ai timp ulterior sa-ti vezi linistit de activitatiile extra.

#18
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am facut Electronica (liceu+faculatea) din foarte mare pasiune si muncesc in bransa asta din 1982.
Am un servicu la stat, care imi da, recunosc, o paine alba. E drept ca am colegi care ca leafa au "cozonac" ...
Dar asta-i viata. Asta o fi nivelul la ce fac, poate nu stiu sa zambesc eu mai frumos, etc. Sa ma imbolnavesc de nervi pt asta? Nu mersi. E nedrept, asa'i la vie, asa'i la gara, hi, hi......
Adevarul e ca nu nu am terminat facultatea cu zece.
Dar adevarul e ca in ultima vreme am intrebat mai multi studenti cate montaje pot face cu 3 piese (rezistente), cum le cheama (pe montaje), unde se folosesc, cum se calculeaza valorile, etc..si am primit ca raspuns doar  taceri sau trimiteri pe net..

Sincer, cred ca marea mea pasiune nu e rasplatita. Dar faptul ca la job unii dintre colegi sunt super Ok, ca ma duc cu foarte multa placere, face diferenta .
Si habar nu aveti cat conteaza asta...Pt ca la job imi petrec (uzual mai mult de) o treime din zi...

Cu cei care au memorat pe dinafara niste chestii, si au incercat sa se dea prea rotunzi, am avut o mare grija ca in cateva intrebari sa le arat locul lor..
Si asta in public, cu o mare nelamurire, pai esti mai tanar, ai terminat acum un an, nu ca bosorogul de mine, asa ca, pls, fi dragut, vreau si formula+schema echivalenta..
E usor de imaginat cat le-a placut sa arate ca nu au ce arata in fata altora.....Dupa aia se ferea sa ma mai contrazica.. De fapt se cam ferea de mine..
Acum nu mai suntem colegi, pt ca el a fost zburat, eu am fost pastrat...

In concluzie, cine a facut orice meserie/studiu cu pasiune, dupa un timp se va remarca.
Da, exista si genii ca Biil, sau pustiul asta. Dar de ce Bill angajeaza si oameni cu facultate, nu doar pe cei fara?
Asa ca chestia asta e o dovada si a neadaptarii la sistem.

Exemplu trait Eu am facut in facultate un curs de Fiabilitate, prin care am trecut cu un total dezinteres, dar totusi cu grija sa nu ies pe ultimul loc...
Dupa vre-o 15 ani m-am trezit intr-o comisie de licitatie unde cineva a incercat sa ma "inghesuie", cu dorinta clara ca sa iasa cine vroia...
Dar pt ca totusi ma udasem nitel, am putut sa contraatac si chiar sa capat un ascendent..
Cum ati raspunde la intrebarea pusa pe cel mai respectuos ton, "dnule director, si eu si dvoastra am facut in facultate acelasi curs, deci avem o baza de discutii comuna..."
Cand s-a uitat in ochii mei, am simtit ca frigiderul meu...

Asa ca poate a meritat sa pun suflet in meseria mea...

Edited by Prien, 05 October 2013 - 21:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate