Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

E mai bine sa locuiesti la bloc sau la casa ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1901 replies to this topic

Poll: Unde preferi/ai prefera sa locuiesti? (321 member(s) have cast votes)

Unde preferi/ai prefera sa locuiesti- la bloc sau la casa?

  1. Bloc. (52 votes [16.20%])

    Percentage of vote: 16.20%

  2. Casa. (256 votes [79.75%])

    Percentage of vote: 79.75%

  3. Nu stiu/nu raspund. (13 votes [4.05%])

    Percentage of vote: 4.05%

Vote

#55
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Eu unul momentan nu m-as muta la casa nici sa ma impusti. O sa fie mult prea mult spatiu pentru nevoile mele si am lucruri mai utile de facut decat sa fac curat in 7 camere si sa am grija de 2 ha de curte.

#56
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 ion-al-glanetasului, on 18 august 2013 - 00:17, said:

Bloc nu înseamnă neapărat apartamente comuniste, condiţii inferioare, spatii restrânse, interacţiune, deranj din partea vecinilor.

Contra-exemplele insa sunt exceptii. Fireste ca sunt si penthouse-uri de sute de mp, cu gradina "suspendata" eventual si "a view to kill for" dar alea is putine si in general mai scumpe, per mp decat unele case.

Si eu stau la bloc din comoditate, desi lumea pe-aici este cu cateva incremente mai discreta decat in RO...nu cu mult, dar destul cat sa nu se apuce sa gaureasca pereti la miezul noptii, etc.  Daca e de pus muzica, tot vreun "expat" roman, bulgar se-apuca si din fericire n-am nici macar unul in blocul actual

#57
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 calma, on 18 august 2013 - 00:27, said:


Si tot din fericire, stai sa discuti cu romani, sau in romaneste, pe un forum romanesc.

Si ? Dezvolta ideea.... :scratchchin:

Daca ai impresia ca sunt unul de-ala snob care nu vrea sa auda de romani ca traieste in afara...te inseli...am doar alergie acuta la marlanie, prostie, neghiobie, manelisme etc. si intamplator, cel putin aici, majoritatea "expatilor" conationali au tocmai cel putin una dintre calitatile astea :|

#58
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013

 ANTYR, on 17 august 2013 - 22:07, said:

ce taxe platesti la case?
Gazele ,lumina,apa nu sunt taxe.
Dar ce sunt ma?Posted Image Posted Image
Taxe,utilitati..acelasi drac

Edited by DrAlban, 18 August 2013 - 08:44.


#59
ryo

ryo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 12.08.2008
La casa poti sa iti montezi centrala pe lemne cu, care iesi mai ieftin decat gazul, sau o soba de teracota.

#60
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Sau panouri solare pentru agent termic!

#61
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

 DjMx, on 18 august 2013 - 00:24, said:

Eu unul momentan nu m-as muta la casa nici sa ma impusti. O sa fie mult prea mult spatiu pentru nevoile mele si am lucruri mai utile de facut decat sa fac curat in 7 camere si sa am grija de 2 ha de curte.
La 2 ha de curte iti permiti vreo 20 de angajati care sa se ocupe de casa si curte.

#62
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 Barboso, on 17 august 2013 - 23:44, said:

Mult mai putina bataie de cap.
Pt cine nu-i pasionat de gradinarit si mesterit diverse altele prin curte...

Nu esti pasionat de gradinarit iti pui gazon pe care il intretii destul de usor.
Important este sa fie conditiile pe care ti le ofera si blocul: apa, canalizare, baie etc. Daca ai buda in fundul curtii tot nasol este, mai bine nu mai locuiesti la casa.
Se poate locui la casa si fara prea multa bataie de cap.

#63
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Lenea asta de la bloc face ravagii,„muiați sunt posmagii” ???

Edited by Viorelsolar, 18 August 2013 - 10:06.


#64
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 Viorelsolar, on 18 august 2013 - 10:05, said:

Lenea asta de la bloc face ravagii,„muiați sunt posmagii” ???

Ai si tu dreptate ;)

#65
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

 DrAlban, on 18 august 2013 - 08:39, said:

Dar ce sunt ma?Posted Image Posted Image
Taxe,utilitati..acelasi drac

Pai una sunt utilitatile si alta taxele.
Ca trebuie sa le platest pe amandoua este alta treaba.
Tu platesti gazele iarna mult pentru ca,consumi si te folosesti de ele,dar cei care stau la bloc cu sistem de termoficare centralizat platesc fie ca stau acolo sau nu iarna.

Edited by ANTYR, 18 August 2013 - 11:09.


#66
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,879
  • Înscris: 10.02.2011

 _overboost, on 17 august 2013 - 13:48, said:

Evident, la casa!!!

Mi se pare excelent la casa, undeva la 5-10 km de oras. Perfect, chiar!
E mai bine la 50.

#67
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

 Ganymede, on 17 august 2013 - 14:00, said:


Depinde de multe chestii. De varsta, de felul omului de a fi, daca-i singur sau casatorit. Indiferent de oras, cand esti tanar, e bine sa stai la bloc preferabil cat mai central, unde-i toata actiunea (cluburi, magazine, restaurante, etc.). Daca ai familie, atunci o casa e potrivita intr-o zona mai rezidentiala, linistita, mai departe de centrul orasului. Bine chestiile astea difera si de structura orasului si de mai multe chestii dar ca axioma, cand esti tanar e mai potrivit traiul intr-un apartament/garsoniera in centrul unui oras, cand esti mai oldish, invers.

Nu suntem cu totii ca tine sa culegem suflete nevinovate de prin restaurante baruri magazine si sa-i lasam sa dea la curul din dotare. Du-te ba si planteaza neste neste chestii pe pamantul propriu, cand te apleci, poate vine vecinu sa te arda.

Cel mai bine la casa! Se pot automatiza multe lucruri, nu trebuie sa cari tu de 3 ori pe zi mancare la pasari sau sa uzi solarul de tot atatea ori.  E mai mult de munca, dar nu mai esti vierme care urcatul scarilor pana la 3 ti se pare un record chiar si pentru BOLT.

#68
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

 Motanu13, on 18 august 2013 - 11:12, said:

E mai bine la 50.
E totusi departe, mai ales ca traficul de la noi nu-ti permite sa-i parcurgi in 20 de minute...

Edited by _overboost, 18 August 2013 - 11:38.


#69
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 chaosss, on 18 august 2013 - 09:56, said:

Nu esti pasionat de gradinarit iti pui gazon pe care il intretii destul de usor.
Si ala trebuie udat si tuns.
Curtea mai trebuie maturata, iarna tre' sa dai la lopata...  tot timpul se mai gaseste cate ceva de facut.

Prefer la bloc.  Platesc intretinerea o data pe luna, si nu-mi bat capul cu ce se intampla dincolo de usa apartamentului.
Prefer sa stau si sa vad un film sau sa citesc o carte, la ce temperatura vreau eu, ca de-aia am AC, in loc sa fac diverse prin curte.

Singurele avantaje ale curtii, dpmdv, ar fi parcarea masinii si loc de depozitare, pt al doilea rand de roti, de exemplu.  Chestii pe care le au si unele blocuri.

#70
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 Barboso, on 18 august 2013 - 12:06, said:

Si ala trebuie udat si tuns.
Curtea mai trebuie maturata, iarna tre' sa dai la lopata...  tot timpul se mai gaseste cate ceva de facut.

Prefer la bloc.  Platesc intretinerea o data pe luna, si nu-mi bat capul cu ce se intampla dincolo de usa apartamentului.
Prefer sa stau si sa vad un film sau sa citesc o carte, la ce temperatura vreau eu, ca de-aia am AC, in loc sa fac diverse prin curte.

Singurele avantaje ale curtii, dpmdv, ar fi parcarea masinii si loc de depozitare, pt al doilea rand de roti, de exemplu.  Chestii pe care le au si unele blocuri.

Atunci ai să te faci la fel de „mare” ca răposatul Cioabă,dacă ai impresia că un pic de mișcare utilă și nobilă în aer liber îți dăunează sănătății tale „perfecte” de la „bloace”Posted Image

#71
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Miscare se poate face si altfel, cand si daca ai timp si chef, nu ca "trebuie acum".
Ca sa nu mai spun ca stiu grasi care stau la curte si omeni cu greutatea optima care stau la bloc.

Edited by Barboso, 18 August 2013 - 12:44.


#72
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
imi plac amandoua, motivul e anotimpul: la casa primavara-toamna (de la mijlocul lui octombrie) si bloc ( toamna-iarna si inceputul lunii martie)
momentan stau la casa de cand m-am nascut, sunt si avantaje si dezavantaje
in primul rand dezavantaje: consumul mare de gaz pe timp de iarna din cauza ca casa e mare si inalta, multa munca pt intretinere ( gradina, curte cu plante, pomi), magazii, pod cu mii de lucruri de care vreau sa le scap dar nu pot din cauza familiei mele
avantaje: libertate, activitati de relaxare in terasa, curte in sezon cald

ce nu-mi place in casa: casa cu camere inalte, gradina in spatele casei, magazie, multe lucruri care zac degeaba in casa, pivnita, pod din cauza alor mei,
pt straini in special din Occident ( ex Olanda sau Danemarca) casele din Ro li se par fff mari si spatioase de unde multa munca pt intretinere
ceea ce m-a uimit in Occident sunt casele f frumoase dar micute majoritatea cu etaj cu curte f mica, nici o urma de gradina din spatele casei ( ma refer la gradinarit cu legume ), animale (pasari, porci) , doar o curte mica cu ceva flori si gazon verde impreuna cu o terasa cu mobilier de exterior. Casele sunt atat de bine intretinute, cu aspect placut, dar f eficiente ca spatiu mic pt conditii excelente de locuit mai ales pt iarna
mai exista si case asemanatoare in Ro, dupa model european dar sunt clasificate frept "vile" , depinde de arhitectura mai complicata sau simpla, aceste case sunt extrem de scumpe din pacate in ciuda spatiului mic dar cu conditii super
iata modelul casei din Olanda de care imi place cel mai mult

Attached Files


Edited by dave, 18 August 2013 - 13:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate