Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

E mai bine sa locuiesti la bloc sau la casa ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1901 replies to this topic

Poll: Unde preferi/ai prefera sa locuiesti? (321 member(s) have cast votes)

Unde preferi/ai prefera sa locuiesti- la bloc sau la casa?

  1. Bloc. (52 votes [16.20%])

    Percentage of vote: 16.20%

  2. Casa. (256 votes [79.75%])

    Percentage of vote: 79.75%

  3. Nu stiu/nu raspund. (13 votes [4.05%])

    Percentage of vote: 4.05%

Vote

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Depinde de bloc ... poti sa stai la bloc si sa te simti ca la casa, mai ales daca stai la parter. Excludem cresti gaini, cultivi ardei, vinete si ceapa.

Eu as prefera la casa.

#38
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

 Ganymede, on 17 august 2013 - 15:09, said:


Stai cu maica-ta?! Posted Image
Suntem saraci, nu ne permitem palate, nici macar case separate.

#39
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Nu conteaza unde stai, important e sa te simti bine.

#40
Ganymede

Ganymede

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.05.2011

 _overboost, on 17 august 2013 - 15:18, said:

Suntem saraci, nu ne permitem palate, nici macar case separate.

Ce legatura e intre saracie si locuitul cu parintii eu nu stiu, dar ce stiu e ca de la o varsta e bine sa stai singur. Bine nu si-n anumite cazuri unde cultura impune familia traditionala si unde ai sansa de a gasi un intreg arbore genealogic sub acoperisul aceleiasi case, dar nu e cazul.

#41
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 Ganymede, on 17 august 2013 - 15:25, said:

un intreg arbore genealogic sub acoperisul aceleiasi case, dar nu e cazul.

Aia nu mai e casa, e palat toata ziua ;)

#42
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Indiferent de situatia materiala, nu mai ma vad sa stau altundeva decat la bloc.
Am stat cativa ani la casa, dar nu mi-a placut.
Chiar beneficiez de mai multa liniste in momentul de fata la bloc decat era cand stateam la casa.

#43
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 Corupt, on 17 august 2013 - 15:42, said:

Indiferent de situatia materiala

Ma faci sa rad....adica tu daca ai fi multi-miliardar in euro, ai sta la bloc ? :lol:

Poate un astfel de bloc, care apartine astuia nu unul de-ala tipic romanesc cu vecini & shit :|

#44
sabayon

sabayon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.10.2011

 Kabul01, on 17 august 2013 - 14:12, said:

Un dezavantaj mi se pare cand stai la cativa km de oras, sa spunem, deplasarea.

Daca sotia nu are carnet sau nu au doua masini, e mai greu. La fel si cu copiii, de multe ori transportul in comun e destul de limitat cand vine vorba de periferie.
si as mai completa...tot timpul pe fuga, ca ies copii de la gradinita..du-i ..adu-i...aglomeratie...timp pierdut...care se rasfrang in costuri

#45
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 lawrence38, on 17 august 2013 - 16:00, said:

Ma faci sa rad....adica tu daca ai fi multi-miliardar in euro, ai sta la bloc ? Posted Image
Evident, m-am exprimat gresit. Oricum nu o sa ajung niciodata multi-milionar.
Vroiam sa zic ca si daca o sa strang destui bani incat sa construiesc (cumpar) casa (+ bani de intretinere), tot as prefera sa locuiesc la bloc.
Dar asa gandesc acum, poate peste vreo 5-10-15 ani situatia o sa fie complet altfel si o sa vreau sa stau intr-o coliba in mijlocul padurii.

#46
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 _overboost, on 17 august 2013 - 14:43, said:

Eh, cred ca-i putin cam prea rasfatat... Asa e la bloc, depinzi de restul si de bunul lor simt. Te adaptezi sau te muti. Simplu!

Da, da, spune-i tu unui copil de 2-3 ani asta. Spune-i ca poate sari linistit peste somnul de amiaza, oricat de multa nevoie ar avea de somnul ala. Spune-i ca-i OK sa se simta speriat, agitat, nervos din cauza lipsei de somn. Ihi. Spune-i, ca sigur o sa te inteleaga.

Mai sunt unii care considera ca un copil mic e... cam ca un obiect, poate dormi si in povestile, rasetele, strigatele adultilor. Sau cu lumina aprinsa. Sau cu televizorul aprins. Ei, eu nu consider asta. Imi invat copilul sa respecte odihna si somnul celorlalti. Dar am aceeasi pretentie de la ceilalti.

#47
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013
Acuma stii cum e, majoritatea am crescut la bloc.

Cu chiu , cu vai, am crescut. Si inca si pe vremea comunismului, cu apa calda cu taraita  sau fara incalzire centrala.

#48
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

 Deria_Leena26, on 17 august 2013 - 17:36, said:


Da, da, spune-i tu unui copil de 2-3 ani asta. Spune-i ca poate sari linistit peste somnul de amiaza, oricat de multa nevoie ar avea de somnul ala. Spune-i ca-i OK sa se simta speriat, agitat, nervos din cauza lipsei de somn. Ihi. Spune-i, ca sigur o sa te inteleaga.

Mai sunt unii care considera ca un copil mic e... cam ca un obiect, poate dormi si in povestile, rasetele, strigatele adultilor. Sau cu lumina aprinsa. Sau cu televizorul aprins. Ei, eu nu consider asta. Imi invat copilul sa respecte odihna si somnul celorlalti. Dar am aceeasi pretentie de la ceilalti.
Eu stiu copii din astia mici care pot dormi oriunde si in orice zgomote. Vreo 3, cred. Poti sa faci si razboi nuclear langa ei, adorm iindiferent si nici nu-i trezesti. Cica asa eram si eu.

Probabil fiecare copil reactioneaza in felul lui.

#49
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

 DrAlban, on 17 august 2013 - 13:33, said:

La casa platesti taxe de te usuci,eu in lunile de iarna platesc 700 de lei(gaz,lumina,apa).Uneori si mai mult.

ce taxe platesti la case?
Gazele ,lumina,apa nu sunt taxe.

#50
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Mie personal îmi place să meșteresc toată ziua,să inventez diverse lucruri,să mă ocup cu altoirea pomilor fructiferi,grădina de legume,panouri fotovoltaice etc.,nu mă plictisesc niciodată și mă trezesc mereu cu o energie pozitivă care mă face să-mi placă să trăiesc și să mă bucur liber în sânul naturii.Am apartament la bloc,dar voi scăpa de el cât de curând,este cel mai negativ loc unde se poate afla vreo persoană sau animal,doar cei cărora le place să taie frunze la câini,să piardă toată ziua pe computer,tv și alte device-uri digitale care negreșit pot creea dependență și apoi urmează probleme grave de sănătate unora care sunt orbiți de farmecul artificial,și plictisiți de viața adevărată în armonie cu natura.Și eu stau pe computer aproape zilnic,dar o fac pentru a descoperi noi lucruri,informare și dialog cu prietenii,dar nu exagerez dacă am alte priorități mai importante de făcut la curte Posted Image

#51
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Pentru mine cel mai bine a fost cand locuiam la casa, in copilarie. Mai apoi m-am dus la bloc unde nu m-am simtit niciodata in largul meu, dar datorita situatiei am fost nevoit sa ma adaptez.
Sper ca pe viitor sa ma intorc la viata din curte, cu gradina, copaci si fara vecini galagiosi. Posted Image

 Corupt, on 17 august 2013 - 17:01, said:

Vroiam sa zic ca si daca o sa strang destui bani incat sa construiesc (cumpar) casa (+ bani de intretinere), tot as prefera sa locuiesc la bloc.

Lamureste-ma de ce ai prefera sa locuiesc la bloc ? Ce ai acolo si nu ai la o casa ?

Edited by chaosss, 17 August 2013 - 23:28.


#52
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 chaosss, on 17 august 2013 - 23:35, said:

Lamureste-ma de ce ai prefera sa locuiesc la bloc ? Ce ai acolo si nu ai la o casa ?
Mult mai putina bataie de cap.
Pt cine nu-i pasionat de gradinarit si mesterit diverse altele prin curte...

#53
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Stau la bloc si imi place la bloc.
Mama sta la casa, am stat si eu pana m-am casatorit, e ok si la casa, dar acum prefer la bloc.
Si mai probabil este ca daca primesc o vila cu 2 etaje si 300 mp de curte, o piscina si loc de parcare, o sa ma mut imediat :)

Ontopic: e bine sa locuiesti unde o fi, atata timp cat e casa ta, cand stii ca tu inchizi si ca nu dai socoteala nimanui, ca nu vine careva sa iti scorboleasca prin oala cu ciorba.
Ca e bloc sau ca e casa pe pamant nu conteaza, singurul lucru important este sa simti ca acasa la tine e cel mai bine.

#54
ion-al-glanetasului

ion-al-glanetasului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.06.2013
Bloc nu înseamnă neapărat apartamente comuniste, condiţii inferioare, spatii restrânse, interacţiune, deranj din partea vecinilor. Îmi pare chiar mai uşor de dobandit comfortul.
De ce ar prefera o persoană tânară ce locuieşte singură o casă in detrimentul apartamentului? La momentul actual n-am copii, nu mă pasionează apicultura sau pomicultura, nu văd utilitatea practică a spaţiului pe care mi l-ar oferi o casă obişnuită cu x încăperi, curtea etc. Nu mai intreb prin ce conjunctură aş putea ajunge in posesia uneia, poate o moştenire de la o mătuşă, dar fac abstracţie de partea materială.

Edited by ion-al-glanetasului, 18 August 2013 - 00:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate