Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

E mai bine sa locuiesti la bloc sau la casa ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1901 replies to this topic

Poll: Unde preferi/ai prefera sa locuiesti? (321 member(s) have cast votes)

Unde preferi/ai prefera sa locuiesti- la bloc sau la casa?

  1. Bloc. (52 votes [16.20%])

    Percentage of vote: 16.20%

  2. Casa. (256 votes [79.75%])

    Percentage of vote: 79.75%

  3. Nu stiu/nu raspund. (13 votes [4.05%])

    Percentage of vote: 4.05%

Vote

#1
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013
Cand traiesti intr-unul dintre orasele patriei, o fi mai bine sa locuiesti la bloc sau la casa?

E mai bine intr-un apartament de bloc, e mai comod, esti aproape de job, centru, institutii etc sau la casa, chiar daca e amplasata la periferia orasului ?

Unde preferati/ ati prefera sa locuiti?

#2
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013
La casa platesti taxe de te usuci,eu in lunile de iarna platesc 700 de lei(gaz,lumina,apa).Uneori si mai mult.

Edited by DrAlban, 17 August 2013 - 13:33.


#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Avantaje si dezavantaje, la casa platesti mai mult dar stai la aer mai mereu. La bloc stai ca in conserva dar platesti mai putin. (teoretic ca practica poate demostra de multe ori chiar contrariul mai ales in lunile de iarna).

Edited by gerbil, 17 August 2013 - 13:39.


#4
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Oricind m-as muta la casa daca as avea aceasta alternativa. De fapt, asta si planuiesc sa fac in citiva ani. Eu cred ca intretinerea la bloc este mult mai costisitoare decit incalzirea casei pe timpul rece. Dar nu acesta este motivul principal, cred ca nu se incadreaza nici la motive secundare.

#5
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

 Kabul01, on 17 august 2013 - 13:31, said:

Cand traiesti intr-unul dintre orasele patriei, o fi mai bine sa locuiesti la bloc sau la casa?

E mai bine intr-un apartament de bloc, e mai comod, esti aproape de job, centru, institutii etc sau la casa, chiar daca e amplasata la periferia orasului ?

Unde preferati/ ati prefera sa locuiti?
Evident, la casa!!!

Mi se pare excelent la casa, undeva la 5-10 km de oras. Perfect, chiar!

#6
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Ce intrebare...da' e mai bine sa fii urat sau frumos? Ce e mai bine, sa fii bogat sau sarac? Da oare o fi mai bine sa fii bolnav sau sanatos?

Cand ma uit la blocuri mi se pare ceva mega anormal ca coispe mii de oameni sa stea inghesuiti pe verticala in niste cutiute mici, fara o curte si spatiu in aer liber. Singurele "blocuri" care mi se par acceptabile sunt alea cu 2-3 etaje si max vreo 2 apartamente spatioase per etaj.

Edited by Oscilatrix, 17 August 2013 - 13:53.


#7
Ganymede

Ganymede

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.05.2011

 Kabul01, on 17 august 2013 - 13:31, said:

Cand traiesti intr-unul dintre orasele patriei, o fi mai bine sa locuiesti la bloc sau la casa?

E mai bine intr-un apartament de bloc, e mai comod, esti aproape de job, centru, institutii etc sau la casa, chiar daca e amplasata la periferia orasului ?

Unde preferati/ ati prefera sa locuiti?

Depinde de multe chestii. De varsta, de felul omului de a fi, daca-i singur sau casatorit. Indiferent de oras, cand esti tanar, e bine sa stai la bloc preferabil cat mai central, unde-i toata actiunea (cluburi, magazine, restaurante, etc.). Daca ai familie, atunci o casa e potrivita intr-o zona mai rezidentiala, linistita, mai departe de centrul orasului. Bine chestiile astea difera si de structura orasului si de mai multe chestii dar ca axioma, cand esti tanar e mai potrivit traiul intr-un apartament/garsoniera in centrul unui oras, cand esti mai oldish, invers.

#8
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013

 Oscilatrix, on 17 august 2013 - 13:50, said:

Ce intrebare...da' e mai bine sa fii urat sau frumos? Ce e mai bine, sa fii bogat sau sarac? Da oare o fi mai bine sa fii bolnav sau sanatos?

Cand ma uit la blocuri mi se pare ceva mega anormal ca coispe mii de oameni sa stea inghesuiti pe verticala in niste cutiute mici, fara o curte si spatiu in aer liber. Singurele "blocuri" care mi se par acceptabile sunt alea cu 2-3 etaje si max vreo 2 apartamente spatioase per etaj.

Pai tocmai, multe blocuri noi au apartamente spatioase, bine luminate, frumos compartimentate, situate in zone mai selecte.. Nu trebuie ca  automat "apartament de bloc " sa fie sinonim cu "cutie de chibrituri de beton intr-un cartier de tot rahatu'"

In plus, printre marile avantaje ale unui apartament de bloc pot fi amplasarea mai centrala , apropierea de supermarket, mall, institutii, job, etc si chiar usurinta de a mentine curatenia, data fiind suprafata mai redusa fata de o casa si doar "de interior"

#9
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Asta-i o intrebare retorica?

#10
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

 Kabul01, on 17 august 2013 - 14:00, said:


Pai tocmai, multe blocuri noi au apartamente spatioase, bine luminate, frumos compartimentate, situate in zone mai selecte.. Nu trebuie ca  automat "apartament de bloc " sa fie sinonim cu "cutie de chibrituri de beton intr-un cartier de tot rahatu'"

In plus, printre marile avantaje ale unui apartament de bloc pot fi amplasarea mai centrala , apropierea de supermarket, mall, institutii, job, etc si chiar usurinta de a mentine curatenia, data fiind suprafata mai redusa fata de o casa si doar "de interior"
Singurul motiv pentru care as alege apartament ar fi sa fie ca cele din si intr-un complex precum Asmita si la unul dintre ultimele 3 etaje. Si nici atunci n-as alege cu sufletul impacat...

#11
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
La cort.

#12
Ganymede

Ganymede

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.05.2011
Ideea ca locuitul la bloc e mai putin insemnat decat locuitul la casa e doar o preconceptie a snobilor care-s prima generatie urbana din famila lor.

#13
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013
Un dezavantaj mi se pare cand stai la cativa km de oras, sa spunem, deplasarea.

Daca sotia nu are carnet sau nu au doua masini, e mai greu. La fel si cu copiii, de multe ori transportul in comun e destul de limitat cand vine vorba de periferie.

#14
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013
Hai, sa mori tu!?

 Ganymede, on 17 august 2013 - 14:07, said:

Ideea ca locuitul la bloc e mai putin insemnat decat locuitul la casa e doar o preconceptie a snobilor care-s prima generatie urbana din famila lor.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Prefer oricand casa. Ai spatiul tau, nu tre' sa mergi pe varfuri ca deranjezi vecinii si alte cele. Mai aranjezi si o curte frumoasa si sa tot stai la aer.

#16
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Eu prefer la bloc, este mult mai comod.
Nu ma pasioneaza sa mesteresc prin curte, nici sa ma bazaie toate insectele seara.

#17
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Casa suna frumos, dar presupune constant o cantitate de munca pentru intretinere, munca pe care nu toti stiu/pot/vor sa o faca.
Blocul e confortabil, are avantajele lui.
Depinde de fiecare ce vrea.

#18
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

 MembruAnonim, on 17 august 2013 - 14:15, said:

Prefer oricand casa. Ai spatiul tau, nu tre' sa mergi pe varfuri ca deranjezi vecinii si alte cele. Mai aranjezi si o curte frumoasa si sa tot stai la aer.
Adevarul ca daca as fi stat la bloc ma durea despre vecini... Ma durea fix in cur ca-i deranjam. La fel ca si pe ei de mine. Fix d-aia prefer curtea.


 Barboso, on 17 august 2013 - 14:19, said:

Eu prefer la bloc, este mult mai comod.
Nu ma pasioneaza sa mesteresc prin curte, nici sa ma bazaie toate insectele seara.
Clar e mai comod. Sa urci vreo jde mii de etaje pe luna. Sa suporti toate usile trantite pe casa scarii cand tu vrei sa dormi. Sa asculti muzica vecinilor cand te doare capul. Sa sa sa...
Tehnologia mileniului 3 are tot felul de gadgeturi care alunga/omoara insectele si exista si o groaza de plante care le pot tine la distanta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate