Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#4807
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Habar nu am, citeste si tu. Am luat-o pe cea mai ieftina, dar nu pentru asta, ci pentru debitul maxim la care nu am sanse sa ajung (0.8 mc/h). In plus, nu am vrut monobloc, ca sa pot spala cand vreau rezervorul de sare. Maine o montez si pun in functiune.

Attached Files



#4808
mg1795

mg1795

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.07.2022

 adip1962, on 26 iulie 2023 - 07:16, said:

Habar nu am, citeste si tu. Am luat-o pe cea mai ieftina, dar nu pentru asta, ci pentru debitul maxim la care nu am sanse sa ajung (0.8 mc/h). In plus, nu am vrut monobloc, ca sa pot spala cand vreau rezervorul de sare. Maine o montez si pun in functiune.

Da, am identificat aparatul, pretul e fain, numai ca e doar pentru dedurizare, nu scoate fier si mangan. Cifrele alea de acolo sunt pragurile maxime admise. Acuma chiar sunt si eu curios, poate ne raspunde careva, ce se intampla daca pui aparat de dedurizare pe o apa care are fier peste limitele normale. Are vreun efect sau se distruge statia destul de repede?

Sa ne anunti si pe noi cum a decurs instalarea si cum merge sistemul. Bafta!

#4809
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Lasa fierul sa treaca si cam atat. Nu se strica nimic. Necazul e ca fierul s-ar putea sa deranjeze mai mult decat calcarul. Se depune o mazga rosiatica si nu e placuta deloc.
Mai pune cateva zeci de lei in plus si ia statie cu rasina "ecomix".

#4810
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,624
  • Înscris: 18.01.2010
O sa ma îndrept și eu eu către un dedurizator, mă deranjează în special fierul. Îl voi monta doar pe boiler.
Tocmai am montat o vană antiopărire, deci voi avea la duș cca 80% apa dedurizată/deferizată.
Pentru mine e suficient!


#4811
mg1795

mg1795

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.07.2022

 camsonat, on 26 iulie 2023 - 15:43, said:

Lasa fierul sa treaca si cam atat. Nu se strica nimic. Necazul e ca fierul s-ar putea sa deranjeze mai mult decat calcarul. Se depune o mazga rosiatica si nu e placuta deloc.
Mai pune cateva zeci de lei in plus si ia statie cu rasina "ecomix".

Multumesc pentru raspuns. Eu pe ecomix sunt setat oricum, urmeaza sa ma hotarasc la o statie.

 noxious30, on 26 iulie 2023 - 16:18, said:

O sa ma îndrept și eu eu către un dedurizator, mă deranjează în special fierul. Îl voi monta doar pe boiler.
Tocmai am montat o vană antiopărire, deci voi avea la duș cca 80% apa dedurizată/deferizată.
Pentru mine e suficient!

Cam care ar fi avantajul sa pui dedurizatorul doar pe boiler? Intreb de curiozitate, si apoi legat de montaj cum faci asta? (ma refer la locatia dedurizatorului, avand in vedere ca boilerul banuiesc ca este in baie).
Gasisem acu ceva vreme modelul asta, care sincer ma atragea ca si design si pare extrem de potrivit pentru cazul tau, dar nu stiu cat de bun este:
https://www.aqualine...ter-horeca.html

#4812
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,624
  • Înscris: 18.01.2010
Boilerul meu este în camera tehnică. Deservește toată casa.
Pun dedurizatorul înaintea lui. E simplu.
Eu nu am probleme cu apa rece. N-are gust, n-are miros. E dură, dar asta nu mă deranjează.
Ma deranjează apa caldă (miros plus depuneri de calcar in băi.), asta am de rezolvat.

Edited by noxious30, 26 July 2023 - 17:31.


#4813
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006

 mg1795, on 26 iulie 2023 - 16:46, said:

Gasisem acu ceva vreme modelul asta, care sincer ma atragea ca si design si pare extrem de potrivit pentru cazul tau, dar nu stiu cat de bun este:
o fi designul atragator, si de bun e sigur bun.
Problema e ca are doar 4,8 litri de rasina -cu asta eventual scazi duritatea apei de retea de la 7-8 grade germane la zero, cat sa fie bine pentru electrocasnice. Atat.
(dealtfel se si precizeaza ca e pentru Horeca).

Noi alegem aparatele dupa design, adica dupa cum arata, dupa cat de atractiva e carcasa. Ar fi bine insa sa folosim si celalalt sens al cuvantului design, respectiv cel de "proiectare" a instalatiei.

Edited by doinastela, 26 July 2023 - 19:08.


#4814
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Azi am completat formularul de retur pentru produsul statie de dedurizare AquaStart 10...
1. Dupa cartea data nu ai nicio sansa sa initializezi sistemul, deoarece difera complet partea electronica la ce-am primit eu. Am gasit un manual OK pe site-ul Hornbach, dar...
2. Produsul a venit montat, iar la punerea in functiune (dupa procedura din Hornbach pentru uniatea mea electronica) a tasnit apa prin senzorul de debit... in loc sa se duca in bidonul de sare. Ca am facut dus nu-i mare lucru, bine ca nu a bulit hidroforul...
3. Componenta electronica a fost initializata de altcineva inaintea mea.
Acum sa vad cat dureaza pana o iau si pana primesc banii inapoi. Partea buna este ca azi am rezolvat instalatia de apa (costuri 1000 lei, in care a intrat si un filtru suplimentar de carbune de 5 microni).

Edited by adip1962, 27 July 2023 - 15:23.


#4815
mg1795

mg1795

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.07.2022

 doinastela, on 26 iulie 2023 - 19:06, said:

o fi designul atragator, si de bun e sigur bun.
Problema e ca are doar 4,8 litri de rasina -cu asta eventual scazi duritatea apei de retea de la 7-8 grade germane la zero, cat sa fie bine pentru electrocasnice. Atat.
(dealtfel se si precizeaza ca e pentru Horeca).

Noi alegem aparatele dupa design, adica dupa cum arata, dupa cat de atractiva e carcasa. Ar fi bine insa sa folosim si celalalt sens al cuvantului design, respectiv cel de "proiectare" a instalatiei.

Perfect de acord, calitatea si performanta unui sistem primeaza, nu aspectul fizic. Uneori insa vrei sa le ai mai la indemana pentru o supervizare mai buna, si atunci un design mai compact nu era rau.

 adip1962, on 27 iulie 2023 - 15:21, said:

Azi am completat formularul de retur pentru produsul statie de dedurizare AquaStart 10...
1. Dupa cartea data nu ai nicio sansa sa initializezi sistemul, deoarece difera complet partea electronica la ce-am primit eu. Am gasit un manual OK pe site-ul Hornbach, dar...
2. Produsul a venit montat, iar la punerea in functiune (dupa procedura din Hornbach pentru uniatea mea electronica) a tasnit apa prin senzorul de debit... in loc sa se duca in bidonul de sare. Ca am facut dus nu-i mare lucru, bine ca nu a bulit hidroforul...
3. Componenta electronica a fost initializata de altcineva inaintea mea.
Acum sa vad cat dureaza pana o iau si pana primesc banii inapoi. Partea buna este ca azi am rezolvat instalatia de apa (costuri 1000 lei, in care a intrat si un filtru suplimentar de carbune de 5 microni).

Mda, ce sa zic... daca si de la firme mari gen Romstal patesti faze din astea ... mi se pare incredibil. Uite eu ma chinui de zor sa gasesc un instalator sa-mi schimbe hidroforul si sa refaca instalatia de apa in casa. Pana acuma 2 m-au lasat balta. Am inceput sa ma documentez sa incerc sa invat pe cont propriu, sa imi fac singur lucrarile. Dar firmele cred ca sunt inconstiente sa livreze un produs fara un manual sa iti poti face singur usor o instalare.

#4816
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Mai mult. Nu vor sa accepte returul (pentru ca am dat comanda prin emali nu se considera comert online) fara un act constatator de la un om care sa se deplaseze la mine )probabil pe banii mei) din service-ul lor. Daca al este de acord (alti bani), trebuie sa duc sculele la primul sediu romstal unde fac returul si primesc banii indarat.
Am avut o parere prea buna despre ei.
Dar sa ne intelegem, statia este buna (fabricata de Valrom). Cred ca cumparata de la alt comerciant poti fi tratat cu respect. Altfel nu-mi explic cum Hornbach a fost in stare sa posteze manualul de initilaizare/programare si romstal nu - ei au facut manualul lor. Prost.

Edited by adip1962, 29 July 2023 - 11:35.


#4817
mg1795

mg1795

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.07.2022

 adip1962, on 29 iulie 2023 - 11:32, said:

Mai mult. Nu vor sa accepte returul (pentru ca am dat comanda prin emali nu se considera comert online) fara un act constatator de la un om care sa se deplaseze la mine )probabil pe banii mei) din service-ul lor. Daca al este de acord (alti bani), trebuie sa duc sculele la primul sediu romstal unde fac returul si primesc banii indarat.
Am avut o parere prea buna despre ei.
Dar sa ne intelegem, statia este buna (fabricata de Valrom). Cred ca cumparata de la alt comerciant poti fi tratat cu respect. Altfel nu-mi explic cum Hornbach a fost in stare sa posteze manualul de initilaizare/programare si romstal nu - ei au facut manualul lor. Prost.

Sper sa reusesti sa rezolvi problema. Cel mai important e sa iti recuperezi banii. Poate reusesti ulterior sa faci si o plangere pe undeva... Unele firme au ajuns prea mari ca sa le mai pese de clienti. Stau si ma intreb cum a fost asta posibil. Probabil prin neglijenta colectiva a celor care le-am fost clienti de-a lungul anilor si i-am ajutat sa creasca. Sper ca cei care citesc pe aici sa invete din experienta ta si sa evite Romstal-ul.

#4818
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ce-mi pare rau este ca nu i-am ascultat pe cei care mi-au spus sa ma feresc de ei. Pentru ca au fost colegi de forum care m-au avertizat.
Greseala mea.

#4819
mg1795

mg1795

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.07.2022
De EuroUnelte ce parere aveti? Au niste review-uri cam horror pe google... Mai am pe lista magazinulinstalatiilor si aleroma de unde as avea de cumparat componente pentru un hidrofor, aici parerile par destul de bune la ambele.

#4820
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007
Salutare.
Ce parere aveti de filtrele Cintropur, cele cu mansoane/mese fata de clasicele big blue? Am mai citit si pe aici ca sunt "premium", doar ca eu nu prea gasesc nimic pe net despre aceasta companie in afara de articolele (platite/reclama) de pe diverse bloguri. Ma asteptam ca la o super firma cu super produse sa se vorbeasca de ele pe o multime de forumuri pe afara, dar nu este asa.

Ma refer la un cintropur nw32 sau mai bine nw400 sau chiar nw500 cu manson de 1 sau 5 microni comparativ cu un big blue cu cartus de polipropilena varianta mare/groasa de 20"x4.5".
Clar un avantaj pe care il vad este disponibilitatea purjarii carcasei cintropur.

Totusi, nu prea reusesc sa inteleg, poate ma lamureste cineva in domeniu, care ar fi diferenta intre trei filtre de exemplu de un micron, unul sub forma de manson/mesa(cintropur), unul big blue normal de 2.5" grosime si altul de 4.5" grosime. Adica la lungime inteleg ca cele de 20" fata de cele de 10" au o suprafata dubla de filtrare ce ajuta la un debit mai mare si la o durata de viata crescuta, dar la grosime? Cu ce ajuta ca un cartus este o plasa subtire si altul este cat doua degete de gros sau chiar cat 4 degete grosime cum este cazul cartuselor de 4.5".
Daca exceptand grosimea toate cele 3 filtre sunt de un micron cu aceeasi lungime, nu opresc toate acelasi tip si cantitate de sedimente?! Ma gandesc ca cu cat e mai gros un filtru cu atat ingreuneaza debitul pt. ca la retinerea sedimentelor ar trebui sa fie la fel (in logica mea) pt. ca degeaba este un filtru gros de un metru pentru ca atunci cand se colmateaza suprafata, adancimea nu mai conteaza si ramane curata.
Vad avantajul filtrelor cat mai groase (cele de 4.5) cand e vorba de vreo rasina sau carbune activ unde apa trebuie sa aiba contact prelungit, sa treaca prin cat mai mult filtru ca grosime.

E ceva ce imi scapa sau am dreptate si pt. sedimente trebuie filtru de x microni, cat mai lung, dar cat mai subtire?

#4821
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Taman mi-am luat de undeva - habar nu am de unde ca nu am condus eu - din Campina un filtru albastru de 10" cu o rezerva de 5 microni carbune. Astea au costat vreo suta de lei, poate cel mult 120 lei. Nu vad nicio utilitate sa dau 850 pe unul centrifugal.
In plus am ramas uimit cumva. Eu am cumparat pentru centrala un filtru anticalcar Dosaphos 200 cu 8 rezerve, vreo 400 lei. In magazinul unde am fost era o clona, care fara rezerve costa vreo suta de lei... Cu rezerve alta suta. Poate rezervele nu-s la aceiasi calitate, dar... te descurci si cu mai putin.
Asa ca parerea mea de profan este ca nu merita.

Edited by adip1962, 03 August 2023 - 16:17.


#4822
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 IroN_vW, on 03 august 2023 - 15:39, said:


Ma gandesc ca cu cat e mai gros un filtru cu atat ingreuneaza debitul pt. ca la retinerea sedimentelor ar trebui sa fie la fel (in logica mea) pt. ca degeaba este un filtru gros de un metru pentru ca atunci cand se colmateaza suprafata, adancimea nu mai conteaza si ramane curata.
Vad avantajul filtrelor cat mai groase (cele de 4.5) cand e vorba de vreo rasina sau carbune activ unde apa trebuie sa aiba contact prelungit, sa treaca prin cat mai mult filtru ca grosime.

E ceva ce imi scapa sau am dreptate si pt. sedimente trebuie filtru de x microni, cat mai lung, dar cat mai subtire?

Nu stiu partea teoretica, dar in practica atunci cand schimb cartusele sunt colorate in toata grosimea, nu doar la suprafata.

O posibila explicatie ar putea fi ca materialul nu functioneaza ca o sita cu un singur rand de gauri de 5u. Sunt mai multe straturi cu gauri mai mari si din tesatura se obtine efectul de filtrare si dimenziunea minima a particulei filtrate. Practic la filtrele mai groase sunt mai multe straturi in care raman captive particulele  si colmatarea are loc de la interior spre exterior si nu invers.

#4823
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,624
  • Înscris: 18.01.2010

 Scurthea211, on 04 august 2023 - 07:43, said:



Nu stiu partea teoretica, dar in practica atunci cand schimb cartusele sunt colorate in toata grosimea, nu doar la suprafata.


Ori le schimbi prea târziu, ori nu sunt de calitate.
Asta dacă vorbim de PP.
Eu când le schimb, sunt maro/negru pe afară și albe pe interior. PP 5u


#4824
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Nu imi dau seama daca sunt proaste sau nu le schimb suficient de des. Apa dupa ele este perfect curata. Schimbarea o fac tocmai pentru ca am observat  ca dupa intervalul asta de timp sunt colorate aproape complet.
Ale mele sunt 20u si lase sa treaca mai multe particule decat cele de 5u. Nu imi dau seama daca asta are vreo relevanta in comportament.

Folosesc : FCPS20M20B .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate